Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Echivalenta

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
marius20011

marius20011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 29.04.2011

View Postvergil_br, on 11 aprilie 2013 - 14:03, said:

Cam asta e tot ce sa publicat de IPRS . Poate ajuta .

Cu siguranta ajuta.

#20
marius20011

marius20011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 29.04.2011
Revin la schema din postul #15.Am terminat-o si pot spune ca din punct de vedere al reglajelor(bass,treble) sunt foarte multumit.Din punct de vedere al calitatii sunetului iarasi sunt multumit,se aude foarte clar si destul de tare,deci nu e genul de corector care sa distruga sunetul.Insa nu pot scapa de zgomotul de fond.Scoate un bazait imens.Am mai reusit sa-i reduc din acest zgomot prin conectarea a cate un fir de la partea metalica a fiecarui potentiometru la masa cablajului,dar tot se mai aude un bazait deranjant.La celelalte circuite cu operationale reuseam sa elimin sunetul prin adaugarea unui semireglabil sau un potentiometru pe intrare,in functie de impedanta de intrare,insa acesta care l-am facut acum are partea cu corectia pe intrarea operationalului si nu stiu exact ce modificari as putea face.Ma poate ajuta cineva cu vreo ideea ceva cum sa scap de acest zgomot de fond,ca parca n-as vrea sa renunt la aceste integrate A741j,pentru ca din punct de vedere al calitatii sunetului reprodus mi se par ok,la o prima vedere.Mentionez ca montajul l-am alimentat cu sursa stabilizata si filtraj de 4700uF,am incercat si cu alt alimentator tot de 12v,deci nu cred sa fie de la sursa de alimentare.

#21
vergil_br

vergil_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 02.11.2008
Problema poate fi din conexiunile GND . Incearca sa -l alimentezi cu o alta sursa stabilizata , dar care sa nu aiba nici o legatura cu sursa de baza . Vezi ce se obtine . Acum depinde si ce fel de zgomot e .......
Daca da rezultate ,de vina sant conexiunile GND , dar poate fi si configuratia cablajului .

#22
marius20011

marius20011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 29.04.2011
Intr-adevar,montajul pare sa fie pretentios la sursa,am testat montajul cu o baterie de 9v si se aude perfect,niciun zgomot,nimic.Dar nu-mi pot explica de ce cu sursa stabilizata cu lm317 imi scoate zgomot de fond.Am facut si cu sursa separata stabilizata si tot la fel imi scoate zgomot de fond.Ma gandesc la un filter noise ceva,aveti vreo idee?Va multumesc.

#23
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 25.11.2004
Ai diodele din puntea redresoare decuplate , adica puse condensatoare in paralel cu diodele , condensatori ceramici de 22-100nF?
Daca nu, incearca.

#24
marius20011

marius20011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 29.04.2011
@istratei ai dreptate,asta era,avand in vedere ca facusem stabilizator chiar nici nu m-am gandit ca o sa mai fie nevoie sa decuplez diodele(de fapt puntea redresoare in cazul meu).Va multumesc pentru raspunsuri.A si inca ceva ce mai intrebasem intr-un post trecut,dar nu mi s-a raspuns are ceva daca traful,adica partea sa metalica(ce intra in contact cu tolele) atinge partea metalica a carcasei amplificatorului,aceasta fiind tot metalica,intreb pentru ca in acest mod o sa intre si in contact cu masa amplificatorului,si de asta intreb daca are ceva,sau sa-l izolez intre carcasa si suportul acestuia la prinderea in suruburi.

#25
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 25.11.2004
Singura problema ar fi doar daca transformatorul are pierderi de izolatie.

#26
marius20011

marius20011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 29.04.2011
Pierderi de izolatie te referi la pierderi mari la mersul in gol al trafului,sa nu aiba spire in scurt sau tolele trafului sa nu intre in contact cu bobinajul trafului?Spre exemplu am un amplificator care este underconstruction,mai lucrez la el cand am timp,a carui traf este tole.Tolele acestuia intra in continuitate cu carcasa metalica a amplificatorului prin suportul transformatorului,masa amplificatorului la randul ei intra in contact cu carcasa amplificatorului prin asa zisul "star point",toate masele intr-un punct comun la sasiul amplificatorului.In acest mod masa amplificatorului intra in contact cu miezul trafului,mai exact cu tolele acestuia,si de asta am intrebat,ca daca ceva scot traful si-i pun o izolatie intre suportul acestuia si carcasa amplificatorului.La celelalte amplificatoare chiar nu am dat importanta acestei chestiuni,si nu mi-au facut probleme,insa e important sa fac asa cum e recomandat si de asta va intreb?Va multumesc.

#27
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 25.11.2004
Toate iransformatoarele de alimentare pe care le-am vazut erau legate la carcasa.Ideea era ca bobinajul sa nu atinga miezul, asa ca-l poti pune linistit.

#28
marius20011

marius20011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 29.04.2011
Am lamurit-o si pe asta.Multumesc inca o data pentru raspunsuri!Numai bine.

#29
marius20011

marius20011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 29.04.2011
Sa nu mai deschid alt topic,pe viitor m-ar interesa sa fac schema de corector de ton de mai jos cu tranzistori.Insa ce vreau sa va intreb:avand in vedere ca o sa fac montaj stereo,o sa am nevoie de potentiometre stereo de 47k.Pot pune de 100k in loc de 47k?De astea am mai multe,si de asta am intrebat,daca le pot inlocui cu 100k?Daca ar functiona ok,daca nu,iau de 47k.

Attached Files



#30
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Fiind vorba de filtre RC, toate valorile sunt interdependente, asta înseamnă că dacă dublezi valoarea potenţiometrelor, trebuie mărite şi rezistenţele din circuitele lor, tot de 2 ori, în timp ce valoarea condensatoarelor trebuie înjumătăţită, astfel curba de control se păstrează nemodificată.

#31
marius20011

marius20011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 29.04.2011
In cazul asta nu fac decat sa ma complic si sa-mi mananc mai mult timp,mai bine iau potentiometre de 47k si am rezolvat.Intrebasem,pentru ca am mai multe potentiometre stereo de 100k pe care nu le utilizez.

#32
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 25.11.2004
Ai o varianta pentru 100k.

Attached Files



#33
marius20011

marius20011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 29.04.2011
@istratei multumesc mult pentru schema.

#34
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
marius20011
Prima data felicitari pt ca mai lucrezi cu bunul si batranul 741...mai ales ca e de la IPRS...M-ai trimis inapoi in timp.cand ma jucam si eu cu el..
Dar vezi ca intre timp s-au inventat si integrate specializate audio, de tipul LM 381 sau 387, care sunt dedicate acestui scop...
741 a fost gandit ca un integrat de uz general.. Evident ca ceva proiectat din start pt audio se va auzi mai bine, fara fass, cu o dinamica mai mare, etc..
O sa ma uit pe la job in cutia cu maimute si daca mai gasesc macar 2 bucati ti le trimit la pretul [email protected]
Acuma normal ca exista si alte integrate mai bune, mai noi, mai performante, dar cum eu nu am mai facut audio de peste 10 ani, nu te pot ajuta gratuit..

#35
marius20011

marius20011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 29.04.2011
@Prien,ti-am cerut eu ceva si am uitat?Stiam ca s-au inventat printre timp si integrate specializate,asa cum e el vechi batranul 741 a functionat excelent in schema postata si nu l-am folosit pentru ca asa am preferat eu sa-l folosesc,asta s-a nimerit sa am vreo 8 bucati,i-am tras repede un cablaj,a functionat ok,i-am eliminat zgomotul de fond,oricum nu aveam prea mari pretentii de el,asa ca am fost multumit de rezultat.

#36
andreidl

andreidl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 11.08.2007
Vin si eu cu o intrebare: am inteles ca ar mai fi un integrat LM748 (urmatorul dupa 741) in genul lui 741. Din cate am inteles ar fi mai bun, mai performant nitel ca 741? Sau am inteles gresit? A lucrat cineva cu el? Multumesc.

PS: care era treaba daca integratul 741 era in capsula de metal? Am pe acasa 3 bucati in capsula de metal rusesti cu K..si stiu ca is echivalente pin cu pin cu 741. Le-am folosit intr-o vreme cand testam montaje,daca nu aveam un 741 sau daca voiam sa vad daca e defect/ars un 741 daca nu cumva e vreo greseala in schema..pinii erau aurii,la capete cositoriti si aveau un fel de inel alb care ii distanta.. Era ca un ecran si proteja impotriva zgomotelor la amplificari mari ? Alta explicatie nu prea as vedea..

Edited by andreidl, 17 April 2013 - 23:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate