Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce termometru imi recomandati?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
d3vilbabe

d3vilbabe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.05.2006
Mai, reclama, nereclama, ideea este ca omul a deschis un topic util, prin care ofera niste sfaturi si idei asupra unor produse de care toti avem nevoie. Desi, invartindu-ma destul de mult prin mediul online, eu n-am vazut niciodata un doritor de reclama care sa fi revenit si sa raspuns frumos la topicuri, etc. Asta e interes, nu nevoie de publicitate.

#20
SunnyDay1

SunnyDay1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2013
Nu este vorba de vreo reclama, imi pare rau daca s-a inteles asta :-?? Poate am exagerat cu linkurile dar am zis ca, in acest fel, posturile pot fi mai "user-friendly" ca sa zic asa. Oricum, esti liber sa crezi ce vrei, desigur. Iti doresc o zi buna.

#21
zoloft

zoloft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 19.02.2005
si deci ce ar fi mai nou si mai de recomandat in termometre electronice pt rect ?

Eu am un Scala (nu flexibil) cu varf aurit..si am fost f multumit de el; insa de la un timp parca nu am incredere in ce masoara...si as vrea ceva mai nou si mai performant.
Din pacate de la Scala nu am vazut ceva mai performant sau mai de incredere...

Deci, are cineva noutati ???

#22
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Omron ai incercat?

Sau ai incercat unul timpanic? Mi se pare ca nu deranjeaza copilul atat de tare, ca in cazul masurarii temperaturii intrarectale.
Eu am folosit la ai mei cand erau mici, termometrul-suzeta si cel timpanic.
Acum ca-s mai mari si ca termometrele alea doua s-au stricat, le masor temperatura la nevoie cu cel cu mercur, axilar.

#23
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Noi avem vreo 2 - unul cu cap flexibil si unul nu (Veda sau asa ceva e marca), ambele luate din farmacii. Personal mi se pare ca ala cu cap flexibil nu masoara corect. La copil ii iau temperatura doar axilar si mai adaug 0.5grade in plus.
Is comfortabile termometrele astea digitale dar cred ca tot alea clasice (cu mercur, alcool) sunt mai precise.

#24
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Termometrele cu mercur, nu se prea gasesc.
Shiva, ai vazut tu pe undeva?

#25
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
La mama in dulap vreo 2. Le astept mostenire. Posted Image
Dar cred ca se mai gasesc dinalea cu alcool. Evrika! Ce nu-mi place la ele e ca trebuie sa gasesti pozitia optima ca sa citesti corect.

Edited by shiva, 31 March 2014 - 14:53.


#26
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Asa am primit si eu unul, anul trecut, de la cineva din lada de zestre. :)
Am intrebat la farmacie si mi s-a spus ca nu mai exista pe piata, din cauza ca mercurul a fost interzis blabla.
Stiam povestea de pe vremea cand lucram in spital, ca inca de atunci nu ne mai dadea voie sa le folosim pe cele clasice, iar prostiile electronice achizitionate erau niste petarde de termometre, nu masurau niciodata corect.
Am tot pierdut timp si eu anul trecut cu muulte termometre luate din Auchan, din astea electronice, le luam acasa, incercam sa masor temperatura, imi aratau ba 35 de grade, ba 37, ba 40 si tot asa in interval de 2 ore, eu fiind sanatoasa.
Asa ca m-am lamurit si am ramas la cel primit din lada cu zestre. :)

Omronul intraauricular s-a stricat, suzeta s-a ratacit, tot cel de sticla a ramas baza.

#27
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Io am renuntat la masurat temperatura rectal la pitic ca ultima oara s-a uitat la mine c-o privire dinaia "Mami, ce-mi faci?"
Asa ca ma prezint la dansul cu ambele termometre digitale - ala cu cap de broasca il dau sa se joace iar celalalt il pun axilar si-i tot repet sa nu miste mana pana nu face bip-bip. Daca ma vede cu ele in mana prin casa imi arata sa i-l pun la axila :)

#28
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Cica cele timpanice ar fi precise, dar felul in care sunt folosite lasa de dorit.
http://www.ncbi.nlm....pubmed/10208200

Imi puteti recomanda un model anume ?
Mie imi voi lua temperatura, deci imi par mai ergonomice cele tip pistol.

Edited by Thair, 06 October 2014 - 17:38.


#29
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Asta are forma pe placul meu, citire la o secunda si memorarea ultimelor 30 masuratori.
Mai sap o lecuta, daca nu gasesc ceva mai smecheros, il iau pe asta.
http://www.babyneeds...iac---2086.html

#30
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Ce l mai bun termometru e cel care este verificat metrologic, ca e clasic sau digital o sa masoara bine, cel putin eu am folosit un term. digital si cateodata am facut ceva teste cu unul clasic si mi-a dat aceeasi valoare.

Acest termometru il am de vreo 5 ani  si masoara impecabil !!!  Important la astea digitale sa fie de la firme seriose si cred ca acesta ce l-am luat dupa multe cautari in acel moment e foarte bun.
http://www.hartmann...._rapid_flex.php

Edited by cypryan1, 07 October 2014 - 20:42.


#31
ortodontul

ortodontul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.12.2013
Un termometru foarte bun utilizat in spitale este modelul - beurer FT90 dar este scump 200 lei.[non contact]  Pentru cei care duc dorul celor cu mercur care fara discutii au fost si sunt cele mai bune cautati pe okazii sau OLX

View Post-Diana-, on 31 martie 2014 - 11:53, said:

Termometrele cu mercur, nu se prea gasesc.
Shiva, ai vazut tu pe undeva?
Cauta pe okazii sau olx

Edited by ortodontul, 04 February 2016 - 22:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate