Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ce termometru imi recomandati?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
SunnyDay1

SunnyDay1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2013
Salutari tuturor. Am o mica problema cu cel mic, si anume aceea ca nu reusesc sa ii iau temperatura cum trebuie cu termometrul pe care il am (e cam vechi, ce-i drept).

Puteti sa imi recomandati vreun termometru sau vreun site de acest gen? Pretul nu reprezinta o problema, dar as prefera sa nu fie prea piperat. Eu am gasit site-ul acesta si imi prezinta destul de multa incredere, la o prima vedere. Voi ce ziceti, merita?

Orice parere si sfat este bine-venit! Astept cu nerabdare sfaturile voastre pentru ca nu stiu cum sa abordez aceasta situatie, cat mai rapid.

Va multumesc anticipat!

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Cum adica nu poti sa iei temperatura cum trebuie?

#3
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
Eu zic ca asta e cel mai bun:http://www.malvi.ro/...eurer-ft55-p196

#4
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008
Acesta: http://www.malvi.ro/...id-comfort-p354

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Au mai fost discutii. Eu tanjesc dupa asa ceva:

[ http://totb.ro/wp-content/uploads/2011/05/termometru-mercur-1024x375.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie toate astea electronice mi se par aiureli. Am si eu unul si mai mult de 32 grade nu mi-a indicat niciodata. Ar trebui sa fiu mort la 32 grade.

#6
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
Si eu aveam o trusa d-aia de la sanitas al carei termometru digital imi dadea 35 grade.

@SunnyDay1 bagai-l in fund (numai caparul care contine alcoolul/mercurul) - nu e nici o gluma; se spune ca e cea mi corecta temperatura luata asa.

#7
pmariushd

pmariushd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 25.03.2007
Eu folosesc de 7- 8 ani un termometru pentru ureche de la Braun si sunt foarte multumit de el , rapid si eficient . Chiar si cand doarme copilu il poti folosi foarte usor . Multa sanatate la junior .

Edited by pmariushd, 04 April 2013 - 09:48.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Ion_de_la_Raion, on 04 aprilie 2013 - 08:55, said:

Au mai fost discutii. Eu tanjesc dupa asa ceva:

[ http://totb.ro/wp-content/uploads/2011/05/termometru-mercur-1024x375.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie toate astea electronice mi se par aiureli. Am si eu unul si mai mult de 32 grade nu mi-a indicat niciodata. Ar trebui sa fiu mort la 32 grade.
Folosim acelasi model, cu mercur. E adevarat ca este mai sensibil dar nu am vazut inca unul electonic care sa aiba aceeasi precizie.

#9
ovidiu_ms

ovidiu_ms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,296
  • Înscris: 06.02.2013

 Ion_de_la_Raion, on 04 aprilie 2013 - 08:55, said:

Au mai fost discutii. Eu tanjesc dupa asa ceva:

[ http://totb.ro/wp-content/uploads/2011/05/termometru-mercur-1024x375.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie toate astea electronice mi se par aiureli. Am si eu unul si mai mult de 32 grade nu mi-a indicat niciodata. Ar trebui sa fiu mort la 32 grade.

Te-ai gandit ca poate aparatul indica temperatura corect ? Posted Image

#10
SunnyDay1

SunnyDay1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2013
Multumesc tuturor de raspunsuri. ovidiu_ms - Corect nu poate fi, ca altfel copilul meu ar fi mort (44 de grade Celsius). Cred ca e "expirat" mercurul :)) (ca o gluma). SIncer, imi este cam frica sa am in casa un termometru cu mercur clasic, pentru ca copilul meu (scuzati cacofonia) mai sta si singur, uneori, si mi-e sa nu faca vre-o boacana prin casa si sa ingereze, din greseala, mercur.

Iar intre acest termometru digital recomandat de stelica_33 si acest termometru medical recomandat de zildjian, as tinde spre ultimul, dat fiind diferenta relativ mare de pret si nu dispun de un buget chiar asa mare.

Totusi traim intr-o era in care tehnologia evolueaza de la o zi la alta, de ce am reveni, inapoi, la un termometru din acela vechi cu mercur, dat fiind faptul ca au existat (si inca mai apar) multe cazuri de intoxicatie cu mercur? Una peste alta, pe mine ma atrag termometrele noi, mai mult, pentru ca arata temperatura aproape instant, fata de cele vechi care dureaza chiar si 5 - 10 minute pana o afiseaza.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si va urez o zi cat mai buna.

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
5-10 minute nu, in 3 era gata. Iar astea noi nu arata chiar instant si acolo trebuie sa astepti vreo 10-20 secunde. Mercurul nu e toxic decat daca il inghiti. E inchis ermetic in termometru, nu are pe unde iesi, e lichid, nu se poate evapora, poti sa-l si atingi, nu intra in tine. La fel de bine (Doamne fereste) copilul poate sa se si raneasca cu un cutit de bucatarie. Ce faci, arunci cutitele ? Cu ce mai tai mancarea ?

#12
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Eu am toate tipurile de termometre. Si din ala clasic cu mercur, si din alea "rapide" care arata ca unul clasic dar indica temperatura pe un lcd (din astea am vreo trei), si din ala de contact care se pune pe tampla (chiar Beurer e), si unul incorporat intr-o suzeta (pe care inca nu l-am folosit). Nu va speriati, nu sunt obsedat de termometre, dar le-am primit de la cunoscuti care au avut copii mici . O sa incerc sa prezint cateva avantaje si dezavantaje:
- termometrul de contact (Beurer): metoda de masurare e cea mai putin precisa. Uneori termometrul indica temperaturi aiurea, intre doua masuratori nu indica aceeasi temperatura. Are avantajul ca e usor de folosit si metoda de masurare nu e invaziva. Eu nu il mai folosesc decat cand mi se pare ceva suspect si intotdeauna folosesc si alt termometru ca sa confirm. Tinand cont si de pret, eu nu as recomanda nimanui asa ceva.

- termometrul digital tip "clasic" cu varf flexibil: are avantajul ca masoara temperatura ceva mai rapid decat unul cu mercur, insa nu e tocmai instant. Totusi bipaie cand a terminat de masurat, astfel ca nu o sa il tii decat atat cat e necesar. Are dezavantajul ca in cazul bebelusilor metoda de masurare e tot aia nasoala (rectal). Alea ieftine nu sunt foarte bine finisate si mie nu prea imi vine sa le folosesc. Precizia pare sa fie asa si-asa, la masuratorile sub brat valorile masurate nu sunt consistente intre ele.

- termometrul cu mercur: trebuie sa iei temperatura rectal, si trebuie sa astepti un timp nu foarte bine determinat. Prichindelul meu nu protesteaza din cauza asta dar nici n-as generaliza. Fiind de sticla aluneca foarte usor. Chiar daca tehnologia a evoluat, asta e cel mai precis si de incredere.

#13
d3vilbabe

d3vilbabe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.05.2006
Cele electronice imi par mai precise decat cele clasice, vechi. Nu stiu de ce. Oricum, pe site-ul pe care l-ai aratat tu, imi place mult acest termometru pentru bebelusi. M-am uitat putin si pe blogul lor si prezentau numai lucruri faine despre el... Totusi, mai bine intreb pe altii, inainte sa arunc banii aiurea. L-a incercat cineva? Este ok?

Edited by d3vilbabe, 09 April 2013 - 01:56.


#14
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Taica-meu lucreaza intr-un laborator (e chimist). Acolo inca se folosesc termometre clasice, "vechi" cu mercur si cu alcool (mi-a adus si mie unul etalonat). Ce-i drept, alea digitale sunt mai usor de citit si iti arata temperatura cu o zecimala, dand impresia de precizie. Dar asta nu inseamna ca temperatura aia e precis masurata Posted Image

#15
SunnyDay1

SunnyDay1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2013
Multumesc tuturor de raspunsuri.

Dupa multe cautari si sfaturi (si cand zic multe, sunt multe) am cumparat acest termometru electronic. Acum nu stiu cat de bun e, ca inca nu l-am incercat, abia l-am primit. O sa revin cu prima ocazie si o sa zic cat de bun e si precis (comparativ cu unul cu mercur). Va multumesc din nou tuturor pentru sfaturi, sa aveti o zi buna.

#16
SunnyDay1

SunnyDay1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2013
Revin cu un mic review la acest termometru electronic. Avand in vedere pretul pe care l-am dat, 85 de lei (fara transport, desigur) sunt foarte incantata de el. Intr-adevar, nu efectueaza o citire in 7 secunde cum a zis pe site, a facut-o in 8 :)) (o mica gluma, nu cred ca mi-a iesit). Per total, sunt foarte multumita. Facand o comparatie cu un alt termometru cu mercur, pot sa zic ca rezultatele sunt cam aceleasi.

Va multumesc tuturor, din nou, pentru sfaturile pe care mi le-ati dat. Va doresc o zi si sa ne mai auzim pe forum :)).

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si ala meu e dat ca avand marja de eroare de 0.1 grade si nu urca de 32 grade numai daca ii dau foc. Sa nu mai zic ca pe termometrul tau, intre 35.8 si 37 grade, marja e de 0.2 grade. Lasand vraja la o parte, proababll eroarea e undeva cel mai optimist la 0.5 grade, ceea ce desigur nu ajuta deloc, pentru ca temperatura normala a unui adult e undeva la 37 grade, cu foarte mici variatii.

#18
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Nu si-a dat nimeni seama ca initiatorul face reclama site-ului ? Pe bune ?!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate