Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Info cumparare Aur in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
384 replies to this topic

#325
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
M-am mai uitat la cursul aurului in diverse orase in care as putea ajunge cu munca anula asta si am concluzionat ca Viena ramane o referinta dar si Bruxelles ar putea fi adaugat pe lista cu marje de sub 2% fata de pretul aurului cotat la Bursa la lingoul de 100g.

Edited by yndy, 30 March 2017 - 05:51.


#326
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Avem vreun thread si despre cum poti VINDE aurul? Ma refer practic, in conditiile actuale si la ce preturi - nu visele unora ce faci cu el in caz ca se darima civilizatia si ajungem cu totii in vestul salbatic (sau Mad Max).

#327
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postf300, on 30 martie 2017 - 13:04, said:

cum poti VINDE aurul? Ma refer practic, in conditiile actuale si la ce preturi
Postul #313
Ankauf - verkauf :)

#328
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
La bijutieri ar trebui sa-ti dea cel mai bun pret pentru aur, dar cel mai bun pret sigur e cudiscount mare fata de international.

#329
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sincer spreadul din #313 pare prea frumos sa fie adevarat. Ceva experiente personale (fie la noi fie afara)?

#330
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postf300, on 07 aprilie 2017 - 07:41, said:

Sincer spreadul din #313 pare prea frumos sa fie adevarat. Ceva experiente personale (fie la noi fie afara)?
Ce sa fie prea frumos? E afacere la moda acolo, cum sunt casele de schimb valutar in Ro. Eu personal nu am cumparat monede de aur de la magazinele respective, ci de la persoane private, care ofereau la pret mai bun (adica marja vanzare cumparare sub cea de la edelmetall handel.

#331
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pai si cit de bun putea sa fie pretul "la privat" daca spreadul la primul exemplu dat e asa de mic? Luind primul exemplu si sa zicem ca esti interesat chiar de asta:

Philarmoniker 1 Unze Gold,  ankauf 1137 € verkauf 1163 €

Ala care ti-l vinde nu ti-l vinde sub 1137 ca altfel s-ar duce la magazin si ar scapa de el imediat, nu ar sta sa dea anunturi si sa caute cumparator. Daca el vrea 1150 sa zicem renteaza pentru tine sa te stresezi sa iei de la un privat in loc de magazin, cu acte pentru 13 euro?

Si nici n-am luat in calcul ca asta e un pret, e posibil ca sa fie preturi un piculet mai bune la altii (fiecare euro conteaza atunci cind vorbim de sume de ordinul 13 euro diferenta).

Totusi inclin sa cred ca e alt fenomen la mijloc, ca (de exemplu) respectivul ti l-a vindut cu 1100 pentru ca nu putea sa obtina cei 1137 teoretici de la "ankauf" din cine stie ce cauza (comisioane, procente scazute pentru cine stie defect gasite oricarei monede, etc). Atunci normal ca renteaza 63 euro sa-ti ramina in buzunar, mult mai mult ca 13.

#332
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Ca sa explic: am cumparat de la targuri de numismatica (gen Numismata) unde pot avea stand si pot vinde si persoane fizice. La persoanele fizice poti obtine un pret mai bun, sub pretul de verkauf de la magazin.

#333
nevarmaind

nevarmaind

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.02.2011
Toate bune si frumoase!
Teoretic.
Noi, romanii, am ramas "cu aurul" de acum vreo 30 de ani, cind un gram de aur il cumparai cu 1000 de lei (zece de alea albastre cu Balcescu, cine le mai stie?!?) si, in caz de extrema urgenta il puteai vinde foarte rapid cu un pret intre 900-950 de lei. Pierdere acceptabila 5-10%, avind in vedere rapiditatea.
Totul la negru, bineinteles, cu tepele aferente. La negru, pentru ca oficial era interzisa tranzactionarea acestui metal.
Acum, cumperi un obiect de aur, si daca vrei sa-l vinzi rapid obtii cam jumatate din el la amanet. Nici daca incerci sa-l vinzi altfel nu ai prea mari sperante. Tot asa si cind te duci cu un obiect vechi, sa-l transformi, ca de, "manopera costa mult".
Si inca un pont, pentru cei care, citind acest topic, s-ar ptea gindi ca investitia in diamante e mai sigura: stiu pe cineva care a incercat sa vinda citeva diamante mostenite. Raspunsul bijutierului: " coupe ancienne " ( treaba se intimpla in Franta ). Pe romaneste: "lucratura veche, finisaj prost, neinteresante"
S-a detaliat mai sus si cum se devalorizeaza apartamentele/casele.
Concluzia: daca nu ai ceva mai mult de 300 000 euro ( sau echivalent ), pe care sa-i investesti in proportii aproximativ egale in euro, dolari, si terenuri, pe termen lung, ai toate sansele ca, in loc sa cistigi, sa pierzi ceva.

Edited by nevarmaind, 06 May 2017 - 20:00.


#334
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnevarmaind, on 06 mai 2017 - 19:33, said:

Acum, cumperi un obiect de aur, si daca vrei sa-l vinzi rapid obtii cam jumatate din el la amanet.
Topicul nu este despre obiecte si amanete, ci despre aur de investitie (lingouri/ monede bullion), aur care are piata lui specializata.

#335
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
... in Viena :-)

#336
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postf300, on 09 mai 2017 - 06:10, said:

... in Viena :-)
..si in multe alte orase din Austria, Elvetia, Germania etc.
Depinde si de domiciliul, celui interesat, insa un drum pana la Viena (ca oricum ai concediu in fiecatre an, nu?) il faci foarte usor daca nu stai dincolo de munti, in vechiul regat. Din Oradea de exemplu, conducand mai apasat, in 5 ore eram la Viena (stiu pe cineva care cu motocicleta face Oradea - Amsterdam in 11½ ore, bine, e cam dement omu').

#337
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cu motocicleta ai avantajul ca daca esti tupeist nu te afecteaza ambuteiajele (ma rog, majoritatea). Si ai placuta numai pe spate nu (adica nu te afecteaza majoritatea radarelor)?
Altminteri ma indoiesc sa faci timpi extraordinari ca trebuie sa opresti mai des ca sa alimentezi. Plus ca intr-adevar trebuie sa ai o problema sa conduci 11 ore cu moto...

#338
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postf300, on 09 mai 2017 - 09:03, said:

Plus ca intr-adevar trebuie sa ai o problema sa conduci 11 ore cu moto...
Respectivul locuieste de ani multi in Olanda, si acolo circula numai cu motocicleta, masina nu (mai) are  :)

Ma rog, o cam dam in off topic...

#339
corindon

corindon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.08.2006
Am parcurs aproape toate postarile din acest topic, sunt foarte multe informatii interesante Posted Image

Dintre recomandarile gasite aici: coininvest.com si silver-to-go.com, am ramas surprins discutand cu un amic din alta tara, ca pentru Romania preturile sunt mai mari cu 16 centi la uncia de argint si vreo 5 euro la cea de aur.

Edited by corindon, 10 May 2017 - 13:44.


#340
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
O lista cu firmele/magazinele care cumpara aur unde gasesc si eu? Vreau sa cumpar si apoi desigur ma intereseaza sa vand.
Sa inteleg ca la vanzare percep un comision?

Si inteleg ca este vorba doar de lingou si monede, altceva nu cumpara.

#341
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Pana la urma in caz de ceva cui il vindem?

#342
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Pana la urma in caz de ceva cui il vindem?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate