Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Aliexpress.com - Pareri / Sugestii / Reclamatii (2013 - 2018)

* * * * * 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16460 replies to this topic

#37
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

 DKN1, on 03 decembrie 2013 - 01:46, said:

La noi nu exista optiunea de a face plati prin western union catre ali express. Nu toata lumea ia teapa dar la tranzactii cu india/china/argentina etc trebuie maxim de grija, se dau multe tepe online.

Cu Western e mai teapa,o data banii plecati nu ii mai vezi!!

#38
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Pai da tocmai asta zic, western NU face plati, daca intrebi nu se poate, semn ca sunt atat de multe tepe incat au blocat platile catre China, satui de plangeri probabil.

#39
cryssy

cryssy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.01.2010
Hello, wide,
Am si eu o intrebare: cu imbracamintea de pe aliexpress cum ramane ?

Am gasit o geaca de iarna la $10 si transport gratui via China post air si ma tot gandesc daca sa-o iau sau nu. Partea proasta ar fi ca nu are nicio recenzie dar pt pretul asta zic ca ar merita riscat. Pe langa asta, partea cu vama nu stiu ce presupune.. :I
Din cate am tot citit pe forumuri nu ar fi nicio problema in situatia asta, pretul e destul de mic, coletul nu ar cantari prea mult deci nu vad vreo problema aici. Acum sa vad si ce parere ai despre asta. Sper ca voi primi un raspuns pe chestia asta xD

Multumesc !

#40
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Nu platesti nimic ca e sub 10 euro, peste 10 euro platesti tva, peste 150 euro platesti si tva si vama. Noi ne raportam la euro nu la dolar, pe aliexpress cand cauti produse da-i sa ti le arate in euro ca sa stii exact cum  stai cu vama and stuff.

#41
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

 CataOlar, on 03 octombrie 2013 - 18:02, said:

Da, intr-adevar, PayPal este in afara modalitatilor de plata acceptate pe Aliexpress. Tranzactia se desfasoara in afara site-ului. Gasesc produsul, stabilesc impreuna cu vanzatorul specificatiile ( chestie de recomandat, sunt tricky la fazele astea chinezii Posted Image ) dupa care ii platesc prin PayPal. O alta chestie recomandabila este ca in mesajul tranzactiei sa treceti toate specificatiile de care ziceam inainte. In caz de disputa, ai ce sa prezinti celor de la PayPal...

Cum platesti prin paypal?
Faci comanda dupa are iti da emailul si platesti?
Ma bate gandul sa cumpar ceva cu toate a evit situri de genul asta!!

#42
petrehonest

petrehonest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.01.2014
Buna ziua !
Am citit multe din comentariile de mai sus, si cred ca fiecare are dreptate in felul lui.
Va spun din propria experienta, am cont Alibaba, si Aliexpress din 2009, am multe tranzactii efectuate, aproape totul OK.
In decembrie, am comandat ceva in val de 100 USD, am platit, iar in 2 zile am primit un mesaj de genul. tranzactia sa anulat si veti primi bani inapoi, lucru care nu s-a intamplat nici in ziua de astazi. Am contactat vanzatorul, care mi-a cerut sa platesc din nou, ceea ce nu am facut. Ceea ce este interesant este ca pe sit , la ,,Open Dispute " nu se poate crea o disputa deoarece nu am primit un numar de transport. In concluzie se pare ca este o tzeapa, cat priveste contactul cu administratorii sitului, aceste este inexistent. Referitor la contactul prin Facebook, eu nu am cont, si nici nu doresc sa-mi fac. Una peste alta, fiecare care cumpara isi asuma un risc.

#43
Madleene_T

Madleene_T

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2014
Am facut destul de multe comenzi pe Aliexpress,chiar si saptamana aceasta 7 comenzi pot afirma ca nu sunt "tepari".Evident,daca te atrage un pret gen 4$ la o tableta de 10 inch sau la un telefon de ultima generatie e logic ca nu o sa primesti niciodata ce te astepti.E bine sa te orientezi dupa vanzatori care au medalii,diamante sau coroane si nu cred ca e asa dificil sa arunci un ochi la reviews inainte.In plus,tu trebuie sa fii cel atent pentru ca ei ofera toate informatiile pe care le ceri si ii poti contacta cu usurinta.Desigur,daca nu te obosesti sa arunci nici un ochi la cele mentionate mai sus,problema tine de tine.Si iti poti primi banii inapoi cu usurinta.Spre ex,in august am comandat un inel.Fiind un pachet mic s-a pierdut pe drum.Dupa ce au trecut 60 de zile,mi-am recuperat banii si supriza a fost ca saptamana trecuta sa primesc si inelul.

#44
petrehonest

petrehonest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.01.2014
Buna ziua, mai sus voiam sa atrag atentia asupra unor lucruri privind achizitiile de pe AliExpress, nu ca sunt tzepari, am avut un incident care nu se putea rezolva, dar s-a rezolvat
deoarece vanzatorul s-a implicat in rezolvarea lui. Trebuie avut grija cand cumparati. In general daca exista probleme, banii se returneaza dar nu asa repede. Una peste alta situl e OK. Recomand celor care cumpara lucruri mai scumpe sa faca transportul prin DHL , Swiss Post, sau alt curier. China Post merge mai greu. Am primit colet de 350 USD, ( un sistem de supraveghere ) Mi la adus curierul , am semnat si gata. Totul OK, pe factura era trecut ,, gift ,, si valoare de 10 USD.

#45
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
EU folosesc site-ul pentru cumparaturi de genul, huse, baterii, tot felul de bijuterii. Nu cumpar de la vanzatori care nu au rating in general ma uit bine pe pagina lor, multi tin la rating si te roaga in cazul unei dispute sa ii contactezi pe ei incercand rezolvarea. Nu am avut probleme cu ei poate si pentru ca nu am facut comenzi de valori mari, cea mai mare comanda a fost niste tablouri care au fost 35$. Nu am luat nici o teapa, platesc cu un card pe care il alimentez special pentru prostii dintr-astea. Am avut o singura problema, dar a fost de vina posta, omul se jura ca atrims produsul un convertor auto,eu nu l-am primit in perioada normala, am deschis disputa si mi-am luat inapoi cei 8$. La  doua zile primesc bilet de la posta sa ridic coletul. Am luat legatura cu omul, i-am zis ca ii platesc din nou, mi-a zis ca sa iau legatura cu administratorii sa-i dau rating maxim si feedback pozitiv iar produsul sa il am ca si cadou. Se pare ca era un mic producator care facea prostii de genul asta, incarcatoare auto ptr. telefoane, emitatoare fm, etc. Deci consider ca or fi multi tepari dar si destui oameni cindtiti pentru care site-ul e o piata de desfacere.
Pe alibaba a fost singurul site un am gasit un acumulator pentru sistemul meu de alarma. Ala vindea doar en-gross si cand l-am contactat m-a redirectionat la altcineva pe aliexspress,pret aproape dublu, dar am cumparat la bucata. Una peste alta eu sunt multumit  de ambele site-uri. Inainte de serbatori de acolo mi-am facut cumparaurile. De exemplu pe zumzi vindea unu portofele chinezesti cu 49 de lei plus 10 lei transportul. Eu am luat acelasi model de portofel 3 bucati cu 3,5$, ceas pentru copii cu Mc Queen eu l-am cumparat cu 1,95$, in comert la noi era 20Lei. E drept ca le-am luat pe la jumatatea lui Octombrie si au ajuns pe sa sfarsitul lui Noiembrie dar am scapat incomparabil mai ieftin.

#46
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

 Materium, on 17 ianuarie 2014 - 21:32, said:

EU folosesc site-ul pentru cumparaturi de genul, huse, baterii, tot felul de bijuterii. Nu cumpar de la vanzatori care nu au rating in general ma uit bine pe pagina lor, multi tin la rating si te roaga in cazul unei dispute sa ii contactezi pe ei incercand rezolvarea. Nu am avut probleme cu ei poate si pentru ca nu am facut comenzi de valori mari, cea mai mare comanda a fost niste tablouri care au fost 35$. Nu am luat nici o teapa, platesc cu un card pe care il alimentez special pentru prostii dintr-astea. Am avut o singura problema, dar a fost de vina posta, omul se jura ca atrims produsul un convertor auto,eu nu l-am primit in perioada normala, am deschis disputa si mi-am luat inapoi cei 8$. La  doua zile primesc bilet de la posta sa ridic coletul. Am luat legatura cu omul, i-am zis ca ii platesc din nou, mi-a zis ca sa iau legatura cu administratorii sa-i dau rating maxim si feedback pozitiv iar produsul sa il am ca si cadou. Se pare ca era un mic producator care facea prostii de genul asta, incarcatoare auto ptr. telefoane, emitatoare fm, etc. Deci consider ca or fi multi tepari dar si destui oameni cindtiti pentru care site-ul e o piata de desfacere.
Pe alibaba a fost singurul site un am gasit un acumulator pentru sistemul meu de alarma. Ala vindea doar en-gross si cand l-am contactat m-a redirectionat la altcineva pe aliexspress,pret aproape dublu, dar am cumparat la bucata. Una peste alta eu sunt multumit  de ambele site-uri. Inainte de serbatori de acolo mi-am facut cumparaurile. De exemplu pe zumzi vindea unu portofele chinezesti cu 49 de lei plus 10 lei transportul. Eu am luat acelasi model de portofel 3 bucati cu 3,5$, ceas pentru copii cu Mc Queen eu l-am cumparat cu 1,95$, in comert la noi era 20Lei. E drept ca le-am luat pe la jumatatea lui Octombrie si au ajuns pe sa sfarsitul lui Noiembrie dar am scapat incomparabil mai ieftin.

Mersi pt info.
De obicei nu cumpar de pe situri de genul asta dar am zis sa incerc.
Am dat azi comanda si astept sa vad daca ajunge si calitatea produsului.(bineinteles cu card special )

#47
blackshaddow

blackshaddow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.12.2008
am facut si eu comanda pe aliexpres de 2 huse pentru telefon si astept coletul
am mai facut comanda si d eun telefon insa banca mi-a blocat transferul ca fiind catre un site neautorizat,aliexpres mi-a cerut niste dovezi am facut claim si le-am incarcat toate dovezile ce le-au cerut (dovada ca am banii pe card,extras de cont de la banca etc) am facut in tocmai si acum astept sa primesc un raspuns
tinem legatura si va spun cum evolueaza lucrurile pentru ca este foarte util topicul

#48
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

 blackshaddow, on 18 ianuarie 2014 - 12:53, said:

am facut si eu comanda pe aliexpres de 2 huse pentru telefon si astept coletul
am mai facut comanda si d eun telefon insa banca mi-a blocat transferul ca fiind catre un site neautorizat,aliexpres mi-a cerut niste dovezi am facut claim si le-am incarcat toate dovezile ce le-au cerut (dovada ca am banii pe card,extras de cont de la banca etc) am facut in tocmai si acum astept sa primesc un raspuns
tinem legatura si va spun cum evolueaza lucrurile pentru ca este foarte util topicul

Eu nu am mai auzit de site sa iti ceara dovada ca ai banii pe card!!

#49
blackshaddow

blackshaddow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.12.2008
ba da am vorbit la carduri la banca unde sunt eu si mi-au spus ca au securizat ei tranzactia ca este un site nesecurizat si m-am consultat cu ei si mi-au spus cum sa fac din nr cardului am dat doar primele si ultimile 4 cifre
acum astept sa vad daca nu ei au la dispozitie 35 de zile sa ia banii daca luni nu spun nimic marti ma duc la banca si fac cerere de returnare a banilor in contul meu
banii nu au plecat catre aliexpres sunt inca la banca am vorbit si mi s-a confirmat

#50
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010
Fratiilor eu am zis sa-mi recomandati un site din ro care au produse bune si de calitate,adica o husa spate pt note 3 dar nu flip si acum deja va certati pt alibaba sau aliexpres..asta este topicul pt note 3 nu??eu am o husa jecod pe el ii foarte faina si buna cu striatii pe margini pt aderenta dar la frig se face ca tabla si se contracta de se vede conturul ecranului..la 15° revine la normal adica moale si se astupa si marginea ecranului..am avut asa ceva si pe n2 dar ramanea ok si pe frig..ms si nu va mai certati

#51
blackshaddow

blackshaddow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.12.2008
frate eu cred ca tu nu vezi bine totlul topicului ia mai citeste odata
am facit pana la urma comanda la aloexpres. dar numai aveau telefonul in stoc am cerut refound si in 7 zile am prit banii inapoi deci nu au fost probleme

scuzati tastatura postez de pe telefon

#52
Alecs_1000rr

Alecs_1000rr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.06.2011
Hai ca nici eu nu prea ma incumet sa comand de aici ca nu prea ma pricep cu calificativele de la aliexpress cu medalii si diamante si etc... eu comand destul de mult de pe ebay unde am foarte mare incredere in paypal dar am zis sa va intreb si pe voi ce parere aveti despre acest utilizator ca as vrea un produs de 160$ de la el iar pe ebay costa 190euro acelasi produs+transport...

#53
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013
Revin si eu cu review.
Am comandat pe 17 ianuarie de la 3 vanzatori diferiti.Am primit toate cele 3 lucruri comandate.
Primele 2 produse sunt ok,calitate buna.
La ultimul produs "o geanta"am avut ceva probleme pentru ca vanzatorul nu a impachetat corespunzator produsul,si s-au format cateva incretituri,plus ca nu are logo geanta.Posted Image

#54
filipliviu

filipliviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2014

 wide, on 08 aprilie 2013 - 20:56, said:

ai fost vreodata in situatia de a anula o tranzactie si de a primi banii inapoi?

ai citit comentariile celor pacaliti din ultima vreme?

un destept ca tine cum ar  intra in legatura cu detinatorii site-lui pt a-si recupra banii in cazul in care a fost pacalit?

crezi ca eu nu am avut tranzactii finalizate pana sa pierd banii astia? ........ lol

totul a fost ok pana s-a ajuns la refund .........

 paznicmare, on 03 aprilie 2013 - 10:06, said:

Si eu sunt incepator la comenzile pe Aliexpress
Am 3 produse comandate din care 2 primite ieri exact asa cum au fost prezentate pe site
Am dat accept la marfa sa isi ia omu banii
Cel de-al treile produs e pe drum
Dar necascand ochii la calificatie am comandat acum 2 sapt un tele f ieftin, chiar suspect de ieftin
Evident ca Aliexpres a inghetat tranzactia cerand vanzatorului sa faca dovada disponibilitatii produsului
Ulterior a anulat tranzactia iar banii mi-au fost returnati in cont.
Asa ca eu consider ca sunt f ok
Evident tepari sunt si acolo si pe alte siteuri
  
frate cum ai comandat ? trebuie sa platesc cu cardul? sau ce? si comanda cum vine va rog sa imi spuneti ..ca nu stiu va rogggg

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate