Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Aliexpress.com - Pareri / Sugestii / Reclamatii (2013 - 2018)

* * * * * 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16460 replies to this topic

#19
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012

 BIDON, on 08 aprilie 2013 - 21:01, said:

cand fac cumparaturile si plec acasa, nu ma intorc din drum la magazin ca sa returnez din produse ca m-am razgandit sau ca la un chiosc din drum era painea cu 20 bani mai ieftina

si cum ai dedus tu ca s-a intamplat asa?

cum a reusit un destept ca tine sa ajunga la concluzia asta?


tranzactia fost anulata pt ca vanzatorul a scos la vanzare (din greseala "cica") altceva decat ceea ce era in prezentare drept pentru care a acceptat anularea tranzactiei si returnarea banilor (refund)

nu conteaza care sunt aceste cauzele care au dus la returnarea banilor important e ca site-ul nu-i mai returneaza .........

pot fi n-spe mii de cauze

am mai avut de-a face cu cateva tranzactii facute prin paypal si am mai ajuns la refund insa niciodata banii nu au intarziat (mai mult de 2-3 zile) sa-mi reintre in cont

ceea ce am vazut la site-ul asta ma oripilat ......

nu e normal sa nu-i poti contacta pe administratorii site-lui in cazul in care ai o problema, nu normal sa nu accepti plati sau tranzactii prin intermediul unor servicii speciale dedicate precum paypal, escrow, etc .......... atatea plangeri, atatea comentarii negative ........... sunt prea multe semne de intrebare

 BIDON, on 08 aprilie 2013 - 19:27, said:

si eu am cumparat de pe ambele si am primit ce am comandat si rapid

unui destept ca tine nu-i doresc decat sa faca in continuare cumparaturi pe aceste site-uri cat mai multe si de valoare cat mai mare pt ca inevitabil o sa ajunga intr-o situatie cel putin la fel de neplacuta ca si a mea

asta mai ales dupa ce a fost atentionat

Edited by wide, 08 April 2013 - 21:23.


#20
wide

wide

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,292
  • Înscris: 08.02.2012
daca se mai gaseste vreun destept sa comenteze aiurea pe acest topic doar ca sa enerveze sau doar ca sa se afle-n treaba o sa fac reclamatie catre supermoderatorii acestui forum pentru stergerea definitiva a conturilor userilor respectivi!


exact cum era de asteptat se pare ca au fost, sunt si urmeaza sa fie inselate foarte multe persoane!

http://community.ali...re-is-my-refund

Edited by wide, 09 April 2013 - 15:44.


#21
hitman_8787

hitman_8787

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 23.10.2006
wide nu mai fi asa disperat, oricum ma gandesc ca deja ai primit banii.
Scrie ebay sau paypal pe net si primul lucra care vezi sunt blesteme la adresa lor.
NU mai vb baliverne. Alibaba e poate mai mare ca ebay, multe din ce se vand pe ebay sunt cumparate de acolo.

#22
CataOlar

CataOlar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.01.2007
Sau mai simplu, gaseste pe Aliexpress vanzatori care sa accepte PayPal. Exista. Eu asa comand si n-am avut niciodata probleme. Unii nu accepta, dar sunt si care sunt de acord. Vorbesc aici de vanzatori cu rating bun, nu de sageti...

Edited by CataOlar, 02 October 2013 - 16:12.


#23
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

 CataOlar, on 02 octombrie 2013 - 16:11, said:

Sau mai simplu, gaseste pe Aliexpress vanzatori care sa accepte PayPal. Exista. Eu asa comand si n-am avut niciodata probleme. Unii nu accepta, dar sunt si care sunt de acord. Vorbesc aici de vanzatori cu rating bun, nu de sageti...

Dar paypal-ul nu e in afara platilor acceptate, in afara site-ului adica?

Si eu am primit adresa de paypal a unor vanzatori contactati pe chat si m-am descurcat, dar site-ul in sine nu cred ca accepta.

#24
CataOlar

CataOlar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.01.2007
Da, intr-adevar, PayPal este in afara modalitatilor de plata acceptate pe Aliexpress. Tranzactia se desfasoara in afara site-ului. Gasesc produsul, stabilesc impreuna cu vanzatorul specificatiile ( chestie de recomandat, sunt tricky la fazele astea chinezii Posted Image ) dupa care ii platesc prin PayPal. O alta chestie recomandabila este ca in mesajul tranzactiei sa treceti toate specificatiile de care ziceam inainte. In caz de disputa, ai ce sa prezinti celor de la PayPal...

#25
ionull

ionull

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.10.2013
O intrebare catre cei care au facut comenzi de pe Aliexpress incununate cu succes!!!Daca ati si trackuit produsul pe care l-ati cumparat nu a-ti avut probleme in Frankfurt GDSK,banuiesc ca toate produsele ajung pe acolo! Eu am o pb de genul ;

Your item was not delivred successfully(GRENADA 00001) at 2013-10-15 13:05:00",
"2013-10-15  13:05:00 GRENADA 00001  Attempted delivery".
Stie cineva ce ar putea insemna asta,cit de mare ar fi incurcatura
Multum. mult Guys din start!!! Va Pup!

#26
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Te pupăm și noi, Neluțu!
Dacă a venit cu EMS, trăckuiește pachetul la situl poștei române, că altfel n-avem noi treabă cu Frankfurt

#27
CataOlar

CataOlar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.01.2007
Cum zicea si antevorbitorul meu, verifica site-ul Postei Romane. N-are treaba un tracker cu altul. Tocmai ce am primit un colet din China. Pe China Post - unsuccessful delivery, pe Track la PR - receptionat/colet in procesare (la OP de care apartin ).
Take care, Nelutu! Te pupa colectivul cumparatorilor de pe Aliexpress....

#28
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005
E prima data cand comand ceva de pe aliexpress, la 2 zile dupa plata m-a intrebat chinezul cate bucati vreau (desi e specificat acolo si se vede cat am platit !), acum vad ca nu mai da niciun semn si tot sta pe processing, peste 3 zile daca nu trimite are auto-cancel.
Probabil nu va trimite pachetul, stie cineva in cat timp ti se returneaza banii ?

#29
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Câteva zile.

#30
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005

 retele, on 02 noiembrie 2013 - 11:45, said:

Câteva zile.

Mersi.
Mi-a raspuns chinezul azi (nu-l cheama ping-pong,i-am schimbat eu numele).

Quote

Ping-Pong    Sat Nov 02 08:35:12 PDT 2013
    you can cancel the order
Ping-Pong    Sat Nov 02 08:34:45 PDT 2013
    dear
    this is have not stock now

Ma indeamna sa dau eu cancel,dar daca dau eu, am impresia ca imi vad banii inapoi mult mai greu. O sa las auto-cancel sa-si faca treaba luni.

#31
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013
Wide de ce nu mergi la banca unde a cardul sa iti restituie banii?Poti  face o plingere.
O data am facut prostia sa cumpar de pe site de genul asta,cred ca ii spunea wholesaledress ceva de genul.
Banca mi-a returnat banii.

Edited by Whitefairy, 05 November 2013 - 15:00.


#32
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,696
  • Înscris: 06.07.2005
Pe 4 s-a anulat comanda, azi au venit banii inapoi in cont (sincer ma asteptam sa nu-i mai vad dupa cate pareri negative am citit pe net).

#33
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
intrebarea mea, de noob in ale cumparatului cu cardul: cat de sigura e tranzactia din punct de vedere al datelor?
Adica nu mor daca-mi iau teapa si pierd banii respectivi(suma mica) dar mi-e frica sa nu-mi goleasca tot contul

#34
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Fă-ti cont separat în care ţii grosul, nu pe card.

#35
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

 costy_ytsoc, on 29 noiembrie 2013 - 21:51, said:

intrebarea mea, de noob in ale cumparatului cu cardul: cat de sigura e tranzactia din punct de vedere al datelor?
Adica nu mor daca-mi iau teapa si pierd banii respectivi(suma mica) dar mi-e frica sa nu-mi goleasca tot contul

Subscriu la ce a spus Retele.
Contul cu suma mare e bine sa nu aibe card(asa nu stai cu frica daca pierzi cardul).
Intodeauna trebuie sa ai un cont separat cu card numai pt cumparaturi,benzina etc,care il reincarci in fiecare luna.
Foloseste Paypal,ca sa iti inregistrezi cardul de cumparaturi acolo.Cred ca iti da un cod de la banca dupa 1 zi 2 pt confirmarea cardului.
Este sigur pentru ca nu iti dezvaluie nr de card ci numai ultimele 4 cifre,si daca nu primesti coletul poti primi banii inapoi de la paypal.
Siturile serioase intodeauna au obtiunea de paypal.

#36
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
La noi nu exista optiunea de a face plati prin western union catre ali express. Nu toata lumea ia teapa dar la tranzactii cu india/china/argentina etc trebuie maxim de grija, se dau multe tepe online.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate