Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce facultate sa urmez?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postadriana_adi, on 06 aprilie 2013 - 12:33, said:

Mi-e greu sa caut un jurnalist cu facultate de specialitate.
Robert Turcescu

View Postadriana_adi, on 06 aprilie 2013 - 12:33, said:

Presa scrisa cade. In radio nu stiu cum e. Deci, ramane TV-ul.
Piata e mica, inchisa cumva. Exista si blogul ca optiune.
Sigur, gasim si punctual persoane ce intra, au talent etc. Cine vrea sa-si asume asta, stie ca are potential poate merge. Statistic, sansele sunt mici, nu imposibile.

Edited by neagu_laurentiu, 06 April 2013 - 12:43.


#20
adriana_adi

adriana_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 27.12.2012
Turcescu nu e jurnalist, e doar o fiinta, care actioneaza la comanda politica.
Sa ai blog si sa si scoti bani din el nu iti trebuie facultate.
Nu am zis ca e imposibil sa intri in media. Am zis ca nu vad rostul facultatii de jurnalism.

Edited by adriana_adi, 06 April 2013 - 12:52.


#21
sambejan

sambejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.02.2012

View Postneagu_laurentiu, on 06 aprilie 2013 - 12:30, said:

Daca tu vrei "si cu slanina in pod dar si porcul in cotet" e treaba ta !
Absolventi sunt destui in orice domeniu. Putini cu meseria-n cap. Daca ti-e frica de concurenta, nu mai face nimic.
Celelalte optiuni de le-ai insirat iti ofera un viitor mai bun ? Eu zic ca nu. Poate sa-ti ofere altele (tehnice) dar nu ai zis ca ai abilitati in domeniu.

Nu vreau sa intelegi gresit...Nu imi e frica de invatat,departe de mn acest lucru...Insa exista vreo posibilitate sa profesezi in domeniu(ma refer la drept)pe bune,fara spaga si alte neortodoxisme?Ceea ce voiam sa subliniez este faptul ca(cel putin asta mi-am dat seama din cat m`am interesat) e necesar o conditie materiala solida pentru a urma si apoi profesa dreptul?Asa este?Oricum multumesc frumos!

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postadriana_adi, on 06 aprilie 2013 - 12:50, said:

Turcescu nu e jurnalist, e doar o fiinta, care actioneaza la comanda politica.
Asa putem spune si despre cei din lista ta. Nu asta-i important.

View Postsambejan, on 06 aprilie 2013 - 13:27, said:

Insa exista vreo posibilitate sa profesezi in domeniu(ma refer la drept)pe bune,fara spaga si alte neortodoxisme?
Eu am un caz in familie ce a reusit si fara "neortodoxisme". Cum desigur am auzit si intamplari anormale. Insa eu cred ca oricine e bun in ceea ce face reuseste. Iar daca piata ofera sanse mai mari in drept comparativ cu jurnalism ori ce ai mai trecut tu acolo, matematic e mai bine asa.
Acum e posibil sa nu te intelegi deloc cu ceea ce insemana si presupune dreptul (si specializarile sale) si nu ai facut nici o afacere. Tu trebuie sa simti ceea ce vrei.

Edited by neagu_laurentiu, 06 April 2013 - 13:38.


#23
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, sincer, mi se pare trist ca la varsta dumitale chiar sa ai nevoie de atatea sfaturi. Suntem mai multi care ne-am scris parerea, unii si au si argumentat-o.
Daca dta nu ai cernut sita si nu ai tras singur concluziile, ce sa iti mai spune eu/noi?
Cat despre ce sanse de angajare ai dupa absolvirea facultatii, eu ce sa iti zic, mai intai termin-o.
Eu am pierdut peste 1/3 din colegii mei ...ma rog, erau alte vremuri..
Si cand o termini va trebui sa faci fata la testele unde cateva cuvinte aruncate aparent la misto ii pot dovedii eventualului angajator ca ai diploma acoperita sau ca ai o hartie buna sa te stergi la , daca nu este plastifiata..
Ca sa nu crezi ca vorbesc aiurea, eu i-am pus rapid eticheta de papagal unui tanar absolvent cand l-am intrebat ce stie despre cablul coaxial folosit sa transporte semnalul Tv.
Imagineaza-ti ce am gandit cand extrem de candid, mi-a zis ca nu il intereseaza.asta..
Sincer, ca inginer /electronist care a instalat multe statii radio,etc, si ca radioamator, am manipulat nu stiu cati zeci de km.. Si normal ca stiu ce e intr-unul, pt ca e baza..
Ca sa nu ma grabesc, l-am luat cu " discutam cu un amic, am facut pariu, tu esti mai tanar, ajuta-ma", ( adica un bla, bla) urmat de esenta, "cate montaje putem realiza folosind 3 rezistente,  da, cu schema si calculele, adica totul ca sa ma duc sa le cumpar"...Jur ca deja banuiam raspusnul... Adica..
Morala in 30 de secunde l-am stampilat si timpul a dovedit ca nu gresisem..
PS. nu vreau sa iti spun cum m-am purtat cu el..Mai ales ales dupa ce mi-a zis ca nu intelege ce e de/serializare a 2 boxe active.....din pacate nu am realizast ca tocmai intra o tipa in sala ....care dupa "discursul meu"..a tusit si mi-a zis ca nu isi imaginase un tip asa de dragut, amabil si vorbaret ...poate face asa de urat...Corect, dar totul pana la meserie..
Adevarul e ca nu stiu cum as fi reactionat daca as fi auzit-o...Banuiesc ca doar idee mai bland..
Concluzia iti apartine. In cazul de mai sus, el a zburat..

#24
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Pe mine ma pasioneaza programarea, ce specializare este indicat sa urmez? ("Automatică și Informatică Aplicată", "Calculatoare", sau "Informatică"). (Poli - Timisoara).
Mentionez ca nu ma prea intereseaza programarea low-level (AMS, C), hardware-ul, si alte lucruri d`astea.

#25
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postsambejan, on 06 aprilie 2013 - 13:27, said:

Insa exista vreo posibilitate sa profesezi in domeniu(ma refer la drept)pe bune,fara spaga si alte neortodoxisme

sînt acum şi poziţii ca avocat pt firme, consilier juridic pt firme... e o întreagă industrie. Nu-s numai avocaţii pledanţi.

View PostPrien, on 06 aprilie 2013 - 14:27, said:

cate montaje putem realiza folosind 3 rezistente

Prien... ne-ai înnebunit cu montajele tale cu 3 rezistenţe! nu există montaje UTILE făcute doar din 3 rezistenţe ! există tot felul de divizoare care se pot face cu rezistenţe, dar un divizor, sau o rezistenţă terminală la capătul unei linii, sau circuit de polarizare, nu e un montaj în sine ! mai diversifică şi tu, că ne-am plictisit Posted Image

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostM-A-R-I-U-S, on 06 aprilie 2013 - 19:51, said:

Pe mine ma pasioneaza programarea, ce specializare este indicat sa urmez? ("Automatică și Informatică Aplicată", "Calculatoare", sau "Informatică"). (Poli - Timisoara).
Mentionez ca nu ma prea intereseaza programarea low-level (AMS, C), hardware-ul, si alte lucruri d`astea.
Atunci mergi la Informatica la Univ. de Vest sau Informatica de la Poli, acolo e numai software peste un sistem de operare.
http://www.ac.upt.ro...a-2011.php#info
http://www.math.uvt....-2012-2015/view

Edited by neagu_laurentiu, 06 April 2013 - 23:17.


#27
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View PostM-A-R-I-U-S, on 06 aprilie 2013 - 19:51, said:

Pe mine ma pasioneaza programarea, ce specializare este indicat sa urmez? ("Automatică și Informatică Aplicată", "Calculatoare", sau "Informatică"). (Poli - Timisoara).
Mentionez ca nu ma prea intereseaza programarea low-level (AMS, C), hardware-ul, si alte lucruri d`astea.

Mergi la informatica, acolo o sa faci programare de toate felurile, web server, web client, oop, s.a.m.d, practic o sa faci la programare de-o sa-ti iasa pe ochi, eu dupa primul semestru deja ma saturasem.

#28
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009

View Postadriana_adi, on 06 aprilie 2013 - 12:00, said:

Si eu am visat si inca visez sa ajung "jurnalist", dar m-am uitat in jur si am observat ca foarte putini din "jurnalistii " romani au facut o facultate de specialitate. Si oricum, cei mai buni jurnalisti care nu am facut jurnalismul.
Exemple sunt o gramada:
Mihai Gadea - a terminat teologia ( in plus e directorul A3)
Mircea Badea - a terminat cibernetica
Victor Ciutacu - a terminat politehnica
Mugur Ciuvica - a terminat medicina
Val Valcu - a terminat medicina
Si cel mai recent exemplu ar fi Crist Dorombach (piticu21) e blogger, si acum vreo 2-3 luni s-a angajat la Realitatea
Deci, nu cred ca facultatea te scoate jurmalist.
Stiu persoane care au terminat jurnalismul si nu au profesat o secunda aceasa meserie.
Daca astia sunt cei mai buni jurnalisti, mai bine ne aruncam televizoarele pe geam.
Gadea - ii datoreaza lui Voiculescu 200 000 de euro. Ce obiectivitate sa ii cerem? Cu ce a inovat el jurnalismul? Cu emisiunile sale alaturi de Ciutacu si Ciuvica de la "Minciuna 3" in care il injura pe Basescu?
Mircea Badea - horror, horror si iar horror. Mi-e greu sa cred ca acel circ pe care il face se poate incadra la jurnalism. Actiunile sale il transforma intr-un personaj de-a dreptul grotesc.
Cat despre Val Valcu, tot ce face e sa isi verse frustrarile intr-o maniera agresiva.

Cum ramane cu oamenii seriosi, precum Emil Hurezeanu? Sau cu Cristian Tudor Popescu; bine, si CTP exagereaza cateodata, dar nici in halul cum exagereaza cei din categoria "Ciutacilor".
Ar mai fi fost si domnul Cristoiu de mentionat, insa si el se schimba dupa cum bate vantul.

Edited by adrian93, 08 April 2013 - 14:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate