Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Ce facultate sa urmez?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
sambejan

sambejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.02.2012
Salut,sunt in clasa a 12-a si voi termina(sper) profilul uman specializarea stiinte sociale...Mie imi place istoria;ma descurc si la romana(la simulare am luat 8 20),sunt activ si vorbaret am memorie foarte buna..Am ales 5 facultati la care as putea da..Problema e ca fiecare are minusuri:
1.Facultatea de jurnalism.M`am gandit de anul trecut sa dau la aceasta facultate.Insa la admitere e un subiect din creativitate iar eu nu prea am multa creativitate.In acelasi timp e destul de greu sa obtii un job in acest domeniu.Ma gandesc ca in cazul in care ajung ziarist,si avand putina creativitate imi va fi greu...Nu ma prea descurc la inventat,in schimb sunt bun la analizat chestiiM`as descurca mult mai bine in presa video pentru ca sunt spontan si vorbaret  dar aici se ajunge extrem de greu
2.Facultatea de drept.Este si asta o alternativa,dar eu nu am o conditie materiala foarte buna(de fapt daca nu sunt in stare sa intru la buget nu voi urma o facultate)E o facultate foarte grea(cea mai grea din cate se pare)si functioneaza principiul nepotismelor..si apoi trebuie sa te ia un avocat pe langa el sa inveti de la el dupa ce termini, iti trebuie bani....nu cred ca are rost sa dau..
3.Facultatea de stiinte politice se bazeaza si pe istorie deci imi place..Dar practic nu stiu ce job pot avea dupa ce absolv aceasta facultate.Temele sunt interesante dar nu stiu daca e o facultate de viitor,nu am prea gasit pe net despre ea..
4.Facultatea de comunicare si relatii publice pare o alternativa,dar nici aici nu stiu ce joburi pot avea in viitor,si daca acestea sunt atractive.Cineva zicea ca aceasta e o facultate de fite..
5.Facultatea de relatii internationale si studii europene.E interesanta la prima vedere,dar necesita cunoasterea unor limbi la care nu ma prea descurc,apoi se studiaza economia Europeana la care sunt paralel
Am intrebat si pe tpu.ro dar cei de acolo imi dadeau raspunsuri scurte si nesatisfacatoare si am trimis aici…Ms!

#2
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

 sambejan, on 02 aprilie 2013 - 19:14, said:

Salut,sunt in clasa a 12-a si voi termina(sper) profilul uman specializarea stiinte sociale...Mie imi place istoria;ma descurc si la romana(la simulare am luat 8 20),sunt activ si vorbaret am memorie foarte buna..Am ales 5 facultati la care as putea da..Problema e ca fiecare are minusuri:

Alege o facultate care sa-ti foloseasca pe viitor, gandeste-te ce vrei sa faci dupa ce vei termina facultatea si in functie de ce vrei sa faci si ce iti place urmeaza si o facultate profil, altfel nu vad rostul pentru care sa faci o facultate doar asa de dragul de a o face.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 sambejan, on 02 aprilie 2013 - 19:14, said:

2.Facultatea de drept.
E singura care iti poate aduce un viitor daca si tu ai inveti, intelegi sistemul, esti perseverent. Si nu doar declarativ. Plus un dram de noroc. Ce mai auzi pe la colt de bloc, lasa acolo.
Restul, apa de ploaie.

Edited by neagu_laurentiu, 02 April 2013 - 19:25.


#4
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
stefan gheorghiu mai e?

#5
adriana_adi

adriana_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 27.12.2012
Eu vreau sa ma duc la Upt (Politehnica Timisoara) la AC (Automatica si Calculatoare)

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Bafta. Care-i intrebarea ?

#7
adriana_adi

adriana_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 27.12.2012

 neagu_laurentiu, on 05 aprilie 2013 - 18:39, said:

Bafta. Care-i intrebarea ?

Poti sa-mi spui cum e in primul an si cat de usor imi pot gasi un job ?

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
sambejan
Am niste cunostiinte in industria media.
Printul, adica ziarele si revistele tiparite dispar treptat..Iar cei din lumea asta ajung someri..
Radio televiziunea se imparte in cea de stat, adica Radio Romania Muzical, Actualitati, si cultural, si  (mult hulitul) TVR, care sunt supuse unor asalturi puternice..
si cea particulara, a turnatorului la securitate, a pro-stului gust, a la b1, televiuznea presidentiala, etc,
unde trebuie sa pupi/lingi si inghiti si dupa aia trebuie si sa spui vai ce gust are  ..dvoastra,
Varanul de ex foloseste cativa studenti angajati pt maxim 200$, ca e perioada de inceput, dupa proba mai discutam si cu cateva zile inainte de cele 30 de zile, sory, nu ai corespuns, alta, /altul
A, daca ai limba bifurcata sau daca esti fata care sta in genunchi, sau cu spatele, da, rezisti mai mult..
Programul incepe cel mai tarziu la 8 dimineata si se termina dupa 10, cel mai devreme, evident seara, c
Nu iti convine, nu-i bai, sunt 1001 afara, hai zboara....
dreptul Am un coleg al carui fiu l-a terminat . Cand a fost sa isi faca practica obligatorie fara de care nu se poate inscrie in barou, avocatii la care a incercat i-au cerut de 3 ori salariul copilului in avans, pt anii de practica. Si i-au zis ca doar o sa le plimbe geanta..
Acum daca in timpul facultatii te dovedesti genial, incat sa impresonezi, poate convingi pe cineva sa te ia sub aripa lui..
Adevarul e ca ai optiune grea.
Facultatea de stiinte politice la fac de istorie e si o asemenea specializare. la fle si Facultatea de relatii internationale si studii europene
Sincer, habar nu am ce invata aia si ce sanse iti ofera. Parerea mea e ca dupa ce o faci trebuie sa te bagi intr-un partid, sa ii duci tucalul cuiva, sa inveti cum sa fi leu cu cu miei, miel cu leii, adica sa avansezi/decazi impreuna cu partidul..Daca ai ales gresit, de ex PNT-Cd, ...ma rog, te poti orienta si pleca la altul..
Facultatea de comunicare si relatii publice Da, iti asigura un post, la o firma mare. Daca e la stat, fara un partid, nu cred ca ti se da un post. A cazut partidul/pila, zbori.
Stiu ca am descris ceva foarte negru, dar preferi o imagine roz bon bon? Nu, nu o sa fac asta. Dta decizi.
orcum succes

#9
jadnycky

jadnycky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 27.11.2010
Daca iti place istoria de ce nu te duci la facultatea de istorie? Program putin viata usoara, poti sa intri pe arheologie care e f interesanta.
In rest daca doar banii sunt ce-ti doresti fa dreptul si esti aranjat(toate cazurile pe care le cunosc sunt asa).
Facultatea de Stiinte Politice nu se bazeaza pe istorie ci pe filosofie. Destul de interesant. Daca ajungi prof tot ce-ai sa faci tot programul e talk-shouri cu studentii.
Eu nu inteleg lumea. Imi place info dar dau la Calculatoare, imi place istoria dar dau la drept, imi place desenul dar dau la Arhitectura.

#10
sambejan

sambejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.02.2012

 Prien, on 05 aprilie 2013 - 20:30, said:

sambejan
Am niste cunostiinte in industria media.
Printul, adica ziarele si revistele tiparite dispar treptat..Iar cei din lumea asta ajung someri..
Radio televiziunea se imparte in cea de stat, adica Radio Romania Muzical, Actualitati, si cultural, si  (mult hulitul) TVR, care sunt supuse unor asalturi puternice..
si cea particulara, a turnatorului la securitate, a pro-stului gust, a la b1, televiuznea presidentiala, etc,
unde trebuie sa pupi/lingi si inghiti si dupa aia trebuie si sa spui vai ce gust are  ..dvoastra,
Varanul de ex foloseste cativa studenti angajati pt maxim 200$, ca e perioada de inceput, dupa proba mai discutam si cu cateva zile inainte de cele 30 de zile, sory, nu ai corespuns, alta, /altul
A, daca ai limba bifurcata sau daca esti fata care sta in genunchi, sau cu spatele, da, rezisti mai mult..
Programul incepe cel mai tarziu la 8 dimineata si se termina dupa 10, cel mai devreme, evident seara, c
Nu iti convine, nu-i bai, sunt 1001 afara, hai zboara....
dreptul Am un coleg al carui fiu l-a terminat . Cand a fost sa isi faca practica obligatorie fara de care nu se poate inscrie in barou, avocatii la care a incercat i-au cerut de 3 ori salariul copilului in avans, pt anii de practica. Si i-au zis ca doar o sa le plimbe geanta..
Acum daca in timpul facultatii te dovedesti genial, incat sa impresonezi, poate convingi pe cineva sa te ia sub aripa lui..
Adevarul e ca ai optiune grea.
Facultatea de stiinte politice la fac de istorie e si o asemenea specializare. la fle si Facultatea de relatii internationale si studii europene
Sincer, habar nu am ce invata aia si ce sanse iti ofera. Parerea mea e ca dupa ce o faci trebuie sa te bagi intr-un partid, sa ii duci tucalul cuiva, sa inveti cum sa fi leu cu cu miei, miel cu leii, adica sa avansezi/decazi impreuna cu partidul..Daca ai ales gresit, de ex PNT-Cd, ...ma rog, te poti orienta si pleca la altul..
Facultatea de comunicare si relatii publice Da, iti asigura un post, la o firma mare. Daca e la stat, fara un partid, nu cred ca ti se da un post. A cazut partidul/pila, zbori.
Stiu ca am descris ceva foarte negru, dar preferi o imagine roz bon bon? Nu, nu o sa fac asta. Dta decizi.
orcum succes

Multumesc frumos,pentru obiectivitate..Esti unul dintre putinii care chiar m`au multumit in ceea ce priveste raspunsul dat..Se vede ca acest forum este mult peste cele pe care am mai intrebat legat de acest subiect...Ce poti sa imi spui despre drept?Si asa vrea sa mai intreb urmatorul lucru:La toate facultatile de jurnalism se intra prin admitere?Dupa mine e lucrul la care ma pricep cel mai bine,insa faptul ca se da admitere,apoi toate aceste meltenisme care au loc in mass-media ma fac sa ma gandesc la alta facultate...Ce alte facultati imi recomanzi?

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 sambejan, on 05 aprilie 2013 - 21:08, said:

La toate facultatile de jurnalism se intra prin admitere?
Mergi pe la fiecare si vezi conditiile. Doar ai spirit de investigatie, vrei sa fii jurnalist nu ?
Lasa prostiile. Jurnalismul chior nu face doua parale. Ca sa nu zic ca e o piata mica si inchisa. Plus ca un jurnalistit bun e cel ce stie o meserie nu vorbarie goala.

 adriana_adi, on 05 aprilie 2013 - 19:16, said:

Poti sa-mi spui cum e in primul an si cat de usor imi pot gasi un job ?
Asta cu greutatea e diferita de la persoana la persoana, depinde de pregatirea fiecareia.
Mate, fizica. Din plin. http://www.ac.upt.ro/licenta-2011.php
Dupa absolvire e realativ simplu pt. un job. Pasiune si multa munca depusa sa ai pt. tot ce faci acolo.

Edited by neagu_laurentiu, 05 April 2013 - 23:38.


#12
sambejan

sambejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.02.2012

 neagu_laurentiu, on 05 aprilie 2013 - 23:36, said:

Mergi pe la fiecare si vezi conditiile. Doar ai spirit de investigatie, vrei sa fii jurnalist nu ?
Lasa prostiile. Jurnalismul chior nu face doua parale. Ca sa nu zic ca e o piata mica si inchisa. Plus ca un jurnalistit bun e cel ce stie o meserie nu vorbarie goala.


Asta cu greutatea e diferita de la persoana la persoana, depinde de pregatirea fiecareia.
Mate, fizica. Din plin. http://www.ac.upt.ro/licenta-2011.php
Dupa absolvire e realativ simplu pt. un job. Pasiune si multa munca depusa sa ai pt. tot ce faci acolo.

Si ce ar trebui sa fac?Dreptul merita?

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 sambejan, on 06 aprilie 2013 - 11:32, said:

Dreptul merita?
http://forum.softped.../#entry12972429

#14
adriana_adi

adriana_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 27.12.2012
Si eu am visat si inca visez sa ajung "jurnalist", dar m-am uitat in jur si am observat ca foarte putini din "jurnalistii " romani au facut o facultate de specialitate. Si oricum, cei mai buni jurnalisti care nu am facut jurnalismul.
Exemple sunt o gramada:
Mihai Gadea - a terminat teologia ( in plus e directorul A3)
Mircea Badea - a terminat cibernetica
Victor Ciutacu - a terminat politehnica
Mugur Ciuvica - a terminat medicina
Val Valcu - a terminat medicina
Si cel mai recent exemplu ar fi Crist Dorombach (piticu21) e blogger, si acum vreo 2-3 luni s-a angajat la Realitatea
Deci, nu cred ca facultatea te scoate jurmalist.
Stiu persoane care au terminat jurnalismul si nu au profesat o secunda aceasa meserie.

Edited by adriana_adi, 06 April 2013 - 12:21.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 adriana_adi, on 06 aprilie 2013 - 12:00, said:

Deci, nu cred ca facultatea te scoate jurmalist.
Asa dupa scripte esti. In realitate ce stii despre lumea inconjuratoare din facultatea in cauza ?

 adriana_adi, on 06 aprilie 2013 - 12:00, said:

Stiu persoane care au terminat jurnalismul si nu au profesat o secunda aceasa meserie.
Exemple din astea gasim in orice domeniu. Cum gasim si jurnalisti cu facultatea in cauza avand job. Insa media e relevanta.

Edited by neagu_laurentiu, 06 April 2013 - 12:25.


#16
sambejan

sambejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.02.2012

 neagu_laurentiu, on 06 aprilie 2013 - 11:40, said:


Dar facultatea e tare grea,plus ca sunt foarte multi avocati iesiti pe banda rulanta..In plus pentru a ajunge notar sau procuror e nevoie de relatii si multi bani,care la mn cam lipsesc...Apoi facultatea de drept ca si celelalte facultati nu te face avocat autoomat ci trebuie sa inveti meserie de la un profesionist adevarat,adica sa umblii pe langa un alt avocat...In fine e multa si costisitoare munca,si ceea ce e mai naspa nu imi place....

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 sambejan, on 06 aprilie 2013 - 12:25, said:

Dar facultatea e tare grea
Daca tu vrei "si cu slanina in pod dar si porcul in cotet" e treaba ta !
Absolventi sunt destui in orice domeniu. Putini cu meseria-n cap. Daca ti-e frica de concurenta, nu mai face nimic.
Celelalte optiuni de le-ai insirat iti ofera un viitor mai bun ? Eu zic ca nu. Poate sa-ti ofere altele (tehnice) dar nu ai zis ca ai abilitati in domeniu.

Edited by neagu_laurentiu, 06 April 2013 - 12:33.


#18
adriana_adi

adriana_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 27.12.2012
Mi-e greu sa caut un jurnalist cu facultate de specialitate.
Presa scrisa cade. Singurul ziar care inca mai apare in format prin este jurnalul national, care trece printr-o crancena criza.
In maxim 2 ani nu cred ca o sa mai apara ziare in format print.
In radio nu stiu cum e.
Deci, ramane TV-ul. In Romania cate televiziuni avem care au jurnalist liberi, carora nu li se da discursul care trebuie sa-l zica?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate