Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

(cristi-m) Casa in Sag (langa Timisoara)

- - - - -
  • Please log in to reply
304 replies to this topic

#19
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

View Postvacantamijlocie, on 02 aprilie 2013 - 20:03, said:

Poaaa, nasol... Adevarul ca de partea asta cu puturile nu m-am ocupat inca in detaliu. Dar am cautat ceva informatii mai demult, dar n-am gasit site-urile astea. Nu-mi explic cum. Am si vorbit in principiu cu unii pt un foraj, dar nu mi-au spus nimic de problemele astea! Imposibil sa nu stii, daca esti in domeniu si din zona... in fine...
Oricum, un put pt constructie trebuie sa fac. Si sa vedem daca pot macar uda niste legume si pomi fructiferi in gradina. Desi am un feeling ca nu-s ok nici ele de mancat.
Clar ca duc apa la analize, chiar si asta de la putul de mica adancime, de curiozitate cam cum este.
Ai pastrat totusi un link optimist la sfarsit Posted Image  terenuri de golf, verdeata, chestii...

View Postvacantamijlocie, on 02 aprilie 2013 - 20:03, said:

Terenul tine apa cand ploua ? Casele in zona nu au subsol sau au fundatia mai ridicata...
Ar fi bine sa trimiti apa la un laborator pentru analize.

PS Cat a costat terenul ?
Nu prea stiu chestia asta, cu permeabilitatea terenului. O sa fac un test din asta oricum, pt cand imi fac fosa.
N-am subsol, desi taaare mi-ar fi placut o pivnita! Elevatia mea e cam la 80 cm. Spui ca e cam joasa?
Costul terenului nu mi-l amintesc exact, l-am cumparat acum ceva ani. In jur de 15,000 parca.

#20
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View Postcristi-m, on 02 aprilie 2013 - 16:32, said:

Asta inseamna ca CT-ul e la 0,00 (nu la -0,40 cat e acum). CT-ul se va micsora destul de mult si cam afecteaza structura, dar poate merita gandita treaba!
- referitor la cota CT, vezi varianta anexata, nu este solutia ideala dar tehnic si functional este posibila.
- latimea holului, dupa Neufert si Legea Locuintei trebuie sa fie de min. 1,2 m, dar poti sa-l faci de 1,0m, oricum cred ca te va deranja mai putin latimea holului de 1 m decat cei 87 cm de la bucatarie.
- structura de rezistenta nu este afectata (te rog sa ma crezi pe cuvant Posted Image  )
Attached File  varianta1.png   41.47K   20 downloads

Edited by radu3333, 02 April 2013 - 21:25.


#21
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Iti lipseste stalpul Sirul 5  axul A...   La ala ma refeream... Acum nu e problema ca am vazut ca sunt stalpi care violeaza CR6  ... Da macar procentul minim de armare a stalpilor dupa P100-1 /2006  1%  nu e respectat...Intradevar e 0.96%  da  nu e  minim 1%Posted Image Posted Image  .. Asta e treaca mearga...Daca ai dorit geam de colt asta e treaba... Posted Image)..Antreneazate Posted Image)))) la seism sa fii in forma Posted Image)) lasa un geam deschis ...Posted Image).

Edited by dan_4_you2003, 02 April 2013 - 21:32.


#22
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View Postcristi-m, on 02 aprilie 2013 - 16:32, said:

Si cu geamul e OK, insa nu planuiam sa trag evacuarea centralei PRIN GEAM !! Ce chestie comunista !!!! Posted Image Poate-i un normativ mai vechi.
Conditia de 5% din volum pt suprafata ferestrei este pt protejarea structurii in caz de explozie.

View Postdan_4_you2003, on 02 aprilie 2013 - 21:28, said:

..Daca ai dorit geam de colt asta e treaba.....Antreneazate )))) la seism sa fii in forma )) lasa un geam deschis ...).
Esti rau, lungimea grinzii (buiandrugului), (ca deschidere) la ferestra de colt este de 3,4 m daca se armeaza corespunzator (inclusiv la torsiune) este OK.

Edited by radu3333, 02 April 2013 - 21:39.


#23
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Da tie ti separe ok fundatia??? vezi ca are 3 cadre..minim..Acum nu zic...  E posibil sa fie ok...Da nu e respectat normativul...Cr6 zice la fiecare intersectie stalp.... Si cum am zis caut unde am gasit ca acest tip de fundatie se foloseste doar unde ag<0.16 ...  Si daca intradevar are cum zice asa grinzi  e nasol... E greseala de structura daca are asa ceva....Stim toti ...prima oara cedeaza grinda ...Nu stalpul si se duce dreaq cladirea :)))))...

Edited by dan_4_you2003, 02 April 2013 - 21:50.


#24
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View Postdan_4_you2003, on 02 aprilie 2013 - 21:40, said:

Da tie ti separe ok fundatia???
Nu am vazut planul de fundatii, deci nu pot sa-mi dau cu parerea.

#25
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
O sa l puna maine ... Posted Image.E un detaliu pe prima pagina.

Edited by dan_4_you2003, 02 April 2013 - 21:57.


#26
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

View Postlowpy, on 02 aprilie 2013 - 08:51, said:

Am discutat cu cineva despre solutia asta pe care o ai tu cu planseul flotant si parerile par sa fie impartite cu privire la avantaje si dezavantaje. Cam toti sunt de acord cu faptul ca pamantul de sub placa nu se compacteaza suficient de bine incat sa fie 100% sigur ca nu se lasa. Daca pamantul se lasa, o placa armata normal cu un rand de plasa sudata in varianta 3 va sta suspendata. De aici parerile diverg. Unii spun ca din cauza armarii mai slabe, a grosimii mai mici si a incarcarii ochiului de placa cu sapa, gresie, parchet, mobilier divers e posibil sa apara fisuri de-a lungul grinzilor din centuri iar placa sa ramana "atarnata" doar in fiarele plasei sudate. Altii spun ca nu e problema, ca nu apar fisuri si doar eventual se va forma o "burta" inspre mijlocul ochiului de placa in functie de incarcare.
Cu saiba, fara saiba... treaba e ca numai si o eventuala "burta" (sau fisuri pe la marginile sapei) ma deranjeaza suficient de tare, incat sa abandonez solutia. I-am scris structuristului si maine o sa vorbesc cu el sa gasim o alta solutie.

View Postlowpy, on 02 aprilie 2013 - 08:51, said:

Nu cred ca inteleg pe ce directie vrei sa faci sandviciul beton-extrudat-beton. Orizontal sau vertical?
In plan orizontal:
Daca zicem ca placa de peste sol de 10 cm este "felia de paine", atunci extrudatul de sub ea este "untul" si se unge pe una din parti, pe toata suprafata. "Pateul" joaca rolul extrudatului de peste placa, si se unge pe cealalta parte a feliei de paine (cea curata), insa numai pe marginile feliei.
Nu e cel mai fericit sandwich, drept ii Posted Image

In plan vertical:
Plachez cu extrudat doar soclul, pe partea exterioara. Aici nu e sandwich.
Ma gandesc daca ar fi interesant sa plachez si fata interioara a soclului (spre pamant) sau nu. Deocamdata planuiesc sa NU.

View Postlowpy, on 02 aprilie 2013 - 08:51, said:

Daca nu esti sigur ca la 100m e apa potabila poate nu are rost sa investesti intr-un asemenea foraj. Sunt pe forum persoane care au facut (sau vor face) un foraj la adancime mai mica si restul de bani ii investesc intr-o mini statie de epurare. Poate merita sa te interesezi de treaba asta.
Foraj de mica adancime trebuie sa fac, pt constructie. Celalalt (de mare adancime), deocamdata e doar un plan, nu am investigat. Insa daca te uiti mai incolo pe posturi, imi cam desfiinteaza ideea "vacantamijlocie".

View Postlowpy, on 02 aprilie 2013 - 08:51, said:

Se poate niste preturi? Beton de la ce statie? Ce fel de invelitoare?
O sa-ti dau PM cu preturi si alte cele.
Invelitoarea e de la Bramac.

View Postlowpy, on 02 aprilie 2013 - 08:51, said:

Eu am luat Cemacon de 29 pt pereti portanti si de 12 pt compartimentari. Pret mai bun decat la PTH, iar calitatea comparabila. La inceput nici nu vroiam sa aud de Cemacon dar incet-incet m-am convins ca e ok.
Mai, imi amintesc acum ca la tine pe jurnal am citit cu Cemaconul asta. Si erai unul dintre putinii care a construit cu el.
Nu stiu ce sa zic pana la urma. Daca m-ai fi intrebat acum vreo luna, as fi zis Cemacon. Intre timp, constat ca sunt diferente de cativa milimetri buni intre grosimea peretilor exteriori ai celor 2 blocuri (Cemacon 29 AR cu sau fara LM si Poro 30).
Fierul si betonul intr-o structura portanta, au si ele rolul lor (sa zicem de a "tine" zidurile laolalta, intr-o structura), insa participa cu (mult) sub 50% din rezistenta totala. Marea parte a greului il duc peretii portanti. Daca nu-i asa, rog structuristii sa ma corecteze.
Ca atare, caramida trebuie sa fie de calitate si conform normativului (CR6) pt acceleratia seismica 0.16g cat e aici. Cemaconul e sub normativ pt zona noastra. Poro e in regula. Desi calitatea materialului e comparabila.
Din informatii "pe surse", stiu ca se pregatesc niste blocuri noi la Cemacon, vor apare in curand pe piata. In plus, una dintre cele mai faine chestii: blocul 1/1 are o zona "de taiere" la mijloc special conceputa, si il poti face bloc 1/2. Daca pana acum la Poro (cat si Cemacon), jumatatile au pretul pe la 80% din cele intregi, blocurile 1/2 iti vor pica fix la jumatate din pretul celor 1/1. Si dpdv al normativului, vor fi ok pt zone seismice.
Sa vedem. Asta e motivul pt care inca nu am luat caramida, mai astept cateva zile ceva vesti de la Cemacon.

Edited by cristi-m, 02 April 2013 - 22:36.


#27
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Doamne.....da mi o pusca ... ma impusc sigur.....E clar  nu mai trebuie sa ne arati nici o armare....Sper ca nu te ai apucat de lucru...Va rog care mai sunte-ti de specialitate sa mai comentati aici...sa nu zica omul ca fac glumite.

Edited by dan_4_you2003, 02 April 2013 - 22:39.


#28
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

View Postdan_4_you2003, on 02 aprilie 2013 - 21:55, said:

O sa l puna maine ... Posted Image.E un detaliu pe prima pagina.

Il pun aici, ca nu stiu ce s-a intamplat de s-au amestecat posturile.
Attached File  R01 Plan Fundatii_fara cartus.JPG   245.67K   89 downloads

Am apucat sa vad reply-ul tau, Dan. Suna de parca n-ar sta casa in picioare.
Ma apuc de sapat fundatia in 2-3 saptamani...

Edited by cristi-m, 02 April 2013 - 22:41.


#29
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Poi e defecta rau fundatia... Unul... grinzile de fundare se pun la maxim 6 m...Ai acolo la garaj 9 m....Asta e una...
2  ...Stalpii lucreaza pe 2 directii...Tu nu ai fundatii izolate ..deci trebuia sa ai grinzi de fundare pe 2 directii...La suprastructura am Vazut  cum ai grinzile ...  Trebuia inca o retea de grinzi sa lege stalpii....Nu stiu daca ma intelegi...Ai stalpi care au fundatie doar pe o directie...E un chics...Nu te apuca de sapat... o sa mai intre colegi si o sa ti zica si ei... Stalpii care au o grinda deasupra la fundatie nu sunt legati pe 2 directii.... Iti mai trebuiau niste grinzi la fundatii...AM impresia ca cine a proiectat e economist...Daca a gresit aici ...( unde e simpla treaba) ..Atunci nici nu vreau sa ma gandesc ce ai mai departe...Eu am crezut ca glumesti cand ai zis ca ai 10 fi 20 la o grinda...E posibil sa nu ai pe unde turna betonul....Nu.... E jale cu J mare.Fa cateva matanii ca ai scris aici pe forum si a mai vazut unul altul Posted Image Posted Image Posted Image10 fi 20 pui daca ai o deschidere de 10 metri ... si  stalpul e pe masura ..nu 25x25.E clar ca a lucrat un ,,distrus''

Edited by dan_4_you2003, 02 April 2013 - 22:59.


#30
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Proiectul e facut de tine, sau de cineva specializat?

#31
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

View PostAstrul, on 02 aprilie 2013 - 22:57, said:

Proiectul e facut de tine, sau de cineva specializat?
De mine??  Oh, nu... N-am studii în construcții. E însă adevărat ca i-am spus sa nu bage fier la greu, cam cum auzisem ca se procedează.
Hmmm, sună alarmant deja.

#32
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

View Postdan_4_you2003, on 02 aprilie 2013 - 22:48, said:

Poi e defecta rau fundatia... Unul... grinzile de fundare se pun la maxim 6 m...Ai acolo la garaj 9 m....Asta e una...
2  ...Stalpii lucreaza pe 2 directii...Tu nu ai fundatii izolate ..deci trebuia sa ai grinzi de fundare pe 2 directii...La suprastructura am Vazut  cum ai grinzile ...  Trebuia inca o retea de grinzi sa lege stalpii....Nu stiu daca ma intelegi...Ai stalpi care au fundatie doar pe o directie...E un chics...Nu te apuca de sapat... o sa mai intre colegi si o sa ti zica si ei... Stalpii care au o grinda deasupra la fundatie nu sunt legati pe 2 directii.... Iti mai trebuiau niste grinzi la fundatii...AM impresia ca cine a proiectat e economist...Daca a gresit aici ...( unde e simpla treaba) ..Atunci nici nu vreau sa ma gandesc ce ai mai departe...Eu am crezut ca glumesti cand ai zis ca ai 10 fi 20 la o grinda...E posibil sa nu ai pe unde turna betonul....Nu.... E jale cu J mare.Fa cateva matanii ca ai scris aici pe forum si a mai vazut unul altul Posted Image Posted Image Posted Image10 fi 20 pui daca ai o deschidere de 10 metri ... si  stalpul e pe masura ..nu 25x25.E clar ca a lucrat un ,,distrus''
Neatza baieti. Bun-venit si tie, Astrule!
Cum spuneam in ultimul post, poate am si eu o vina aici. I-am spus sa nu incarce structura, ci sa o faca la limita minima a normativelor. Fiindca auzisem din multe guri (unele chiar avizate, si nu ma refer la executanti), ca limitele minime ale normativelor sunt mai mult decat doar "ok" - cel putin pt zona Timisoara unde totusi se proiecteaza seismic.
Poate el ar fi pus si acolo, si dincolo. Am dubii ca sunt greseli din nestiinta. Ca doar nu-l durea mana, insa poate s-a gandit sa faca o optimizare, acolo unde nu e musai-musai.

Dan, din postul tau anterior, inteleg ca lipsesc urmatoarele grinzi la fundatie:
- sirul 6, intre axele F si D
- sirul 3, intre axele G si E
- parca ar lipsi un stalpisor pe sirul 4, intre axele E si C (pe motiv ca am grinda deasupra)
Si grinzile de mai sus ar rezolva si punctul asta:
"grinzile de fundare se pun la maxim 6 m...Ai acolo la garaj 9 m...."
Cam astea ar fi in principiu?
Poate fi explicabila in vreun fel lipsa acestora? Poate sunt practici admisibile, sa zic asa. Cat de grava este lipsa lor pt structura viitoare? (ma rog, nu stiu daca se poate cuantifica in vreun fel "gravitatea" asta...)

Oricum, nu ma asteptam sa am chiar cea mai buna structura din lume, insa sunt surprins ca omisiunile sunt, dupa cum suna tonul, grave...

P.S. Pun si plan cofrare cota +2.95
Attached File  R05 Plan Cofrare cota +2.95_fara cartus.JPG   199.42K   63 downloads

Edited by cristi-m, 03 April 2013 - 07:36.


#33
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Care limita a normativelor ????? La tine e greseala de incepator  ...  Da ai lipsa grinzi de fundare la fundatii ..  Unde ai cadru blocul de fundare trebuia marit ...Stalpul e armat sub 1 la % ... La 25 cm sunt de ajuns doar 2 bare pe latura???

Axul B   sirul 5-8 -( bloc+elevatie )
Siru 6 ax F-D   -(bloc+elevatie)
Sirul 4 ax C-E   -(bloc+ elevatie )
Sirul 3 ax G-E   -(bloc+elevatie)
Sirul 6 ,7  AX E' ,E''  (grinda de fundare)
Asa in mare ........
Ai intre   ax  G-E  -siru 3,5  o fundatie (la garaj)  care nu isi are rostul ..rombul ala e pus la intimidarea adversarului....Posted Image))))....
E posibil sa mai ai ..M-am uitat la marea repezeala....Si cum am mai zis...Ai 2 centuri ..Una sub zidarie si una jos in bloc de fundare....(Era mult mai simplu sa faca o grinda de fundare (armata) pe un bloc de fundare de beton simplu...(Solutia era mai buna .... consumul de fier c am acelasi .... Ideal era sa armezi si consola la blocul de fundare...)...

Edited by dan_4_you2003, 03 April 2013 - 10:18.


#34
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postcristi-m, on 02 aprilie 2013 - 19:40, said:

Imi fac casa mai intai Posted Image Vorbeam de structura, fundatii, planse. Asa am ajuns pe la bucatarie, tangential.
In ce zona sunteti voi aprox?


Mai, nu stiu ce sa cred... Adica e OK ca ai reusit asa ceva. Insa daca structuristul ti-ar fi prieten, nu ar fi supra-dimensionat nimic. Sau altfel spus, iti fac si eu o structura care sigur te tine :-) - pun fier si beton cu nemiluita. Cel mai usor lucru e sa supra-dimensionezi. Da' o sa vezi ca te rupi la bani. Cred ca structuristii trebuie sa aiba decenta. Adica sa-si bata putin caputzul cand iti fac acele calcule si dau verde. Si inca ceva, calculele astea nu se fac dupa ureche, sunt normative generale (apoi coduri si ghiduri speciale pt zone seismice - P100 de ex) care definesc parametri, tipuri de structuri preferate, moduri de a construi etc. Nimic din ce este de importanta majora nu este lasat la voia intamplarii, crede-ma. Zona seismica ESTE DEJA luata in considerare in normativ, cand iti spune ca trebuie proiectezi pt ag = 0.16, de ex, cat e la noi. Daca mai pune si structuristul de la el... iese o casa care e buna pt zona Focsanilor (adica deasupra faliei). Insa poate nu ai mai avut bani sa o izolezi corect. Si aici e problema, ca majoritatea avem bugete in care trebuie sa ne incadram vrand-nevrand.
Casa mea nu vreau sa fie supra-dimensionata, ci calculata corect.
Eu gandesc asa: in cazul unui cutremur mare, peste medie (care e prognozat o data la 500 de ani sau mai mult), la o casa calculata corect poate se darama un zid, se deplaseaza vreun stalp (un exemplu doar, nu stiu, poate ca nici macar asta n-ar trebui sa se intample). In cazul unei case mult supra-dimensionate, poate nu se darama nimic, dar apare o fisura intr-o grinda. Tu o sa mai stai in casa aia pana n-o repari?! Iar costurile de reparatii sunt mari sau imense si intr-un caz, si in celalalt.
In fine, las locul celor licentiati in acest domeniu sa vorbeasca, asta e doar parerea mea de beneficiar. Si a unuia care am cam citit normativele (si in parte le-am si inteles).

M-ai inteles ce-am vrut sa spun. Ideea era ca, chiar cu materiale in plus, casa a costat la rosu 33.000 euro, cu cele mai bune materiale. Asta vroiam sa subliniez. Oamenii cu care am facut-o, pe langa ca-mi sunt prieteni, sunt nemti si stiu ce fac.

#35
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

View Postdenky, on 03 aprilie 2013 - 10:14, said:


M-ai inteles ce-am vrut sa spun. Ideea era ca, chiar cu materiale in plus, casa a costat la rosu 33.000 euro, cu cele mai bune materiale. Asta vroiam sa subliniez. Oamenii cu care am facut-o, pe langa ca-mi sunt prieteni, sunt nemti si stiu ce fac.
Da, am inteles fara probleme postul tau. Cred ca mai degraba tu n-ai prins ideea Posted Image ... Aia ca putea sa te fi costat 29.000 si sa fie la fel de sigura pt zona asta. Sau 33.000 cu o mega-izolatie si ceritificat de la Passiv Haus Institut. Sau mergeai in vreun concediu exotic la sfarsitul lucrarilor, ca sa-ti tragi sufletul.
Boss, da' poate ca tu oricum le-ai facut pe toate Posted Image

#36
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

View Postdan_4_you2003, on 03 aprilie 2013 - 09:51, said:

Care limita a normativelor ????? La tine e greseala de incepator  ...  Da ai lipsa grinzi de fundare la fundatii ..  Unde ai cadru blocul de fundare trebuia marit
Care element zici tu ca e "cadru"?
Daca te referi la sirul 5 din plan fundatii, blocul de fundare e marit la 60 cm (restul sunt la 50).

View Postdan_4_you2003, on 03 aprilie 2013 - 09:51, said:

...Stalpul e armat sub 1 la % ... La 25 cm sunt de ajuns doar 2 bare pe latura???
Cum calcuez procentul de armare? (Volumul fierului)/(volumul total al stalpului), sau masa fier/masa stalp? E acel "0.96%" ce ti-a dat tie? Cat conteaza acei 0.04%? (intrebare complet "deschisa", fara vreo insinuare)

View Postdan_4_you2003, on 03 aprilie 2013 - 09:51, said:

Axul B   sirul 5-8 -( bloc+elevatie )
Siru 6     ax F-D   -(bloc+elevatie)
Sirul 4     ax C-E   -(bloc+ elevatie )
Sirul 3     ax G-E   -(bloc+elevatie)
Sirul 6 ,7  AX E' ,E''  (grinda de fundare)
Asa in mare ........
TOATE grinzile astea trebuie puse la fundatii????!!! Dumnezeule mare ! Frate, e nenorocire, nici cazematele de pe tarmul Normandiei nu-s facute asa!
M-ai ucis...
Eu am inteles ce ai spus, anume ca stalpisorii lucreaza pe 2 directii. Daca aplic asta mot-a-mot, iese ce spui tu mai sus. Insa am corelat asta cu cealalta conditie, si anume ca (cel putin) acolo unde este o lungime mai mare de 6 m la o grinda de fundare, se pune una intermediara pe cealalta directie. Asa mi-au iesit doar cateva grinzi. Insa vad ca toti stalpisorii trebuie legati pe 2 directii, scuza-ma, e nebunie totala normativul asta.....
Am senzatia ca toate problemele pe care mi le-ai descris, si inca o data iti multumesc pt timpul pe care mi-l acorzi, pleaca de la faptul ca tu spui ca structura e mixta, portanta + cadre. Eu n-as vrea sa te contrazic de amoru' artei, fiindca ma gandesc ca TE BAZEZI PE CEVA cand spui asta. Acel "ceva" care mie-mi scapa pana acum. Ce stiu eu, este ca sunt "stalpisori" (adica 25x25), asta denota ca NU sunt cadre - acolo parca grosimea minima a "stalpului" e 30x30 sau poate chiar mai mult. Armarea bineinteles ca e zdravana, nu cum am eu. Faptul ca sunt stalpisori, inseamna ca s-au facut calculele de rezistenta considerand ca zidurile trebuie sa asigure o portanta considerabila! De-aia ma tot chinui sa gasesc o caramida buna, portanta pt zona asta (trebe s-aleg doar intre Porotherm si Cemacon, altele sunt prea scumpe). Altfel, daca tu spui ca sunt cadre (sau macar ceva mixt), pai eu pot face peretii din cofraje de oua!! Inseamna ca merge sa pun bloc ceramic Cemacon - bloc care are peretii exteriori numai de vreo 11 mm, si goluri vreo 55% => sub normativ pt zona de 0.16g pt zidarie confinata. Dar e mega-bun pt cadre.

View Postdan_4_you2003, on 03 aprilie 2013 - 09:51, said:

Ai intre   ax  G-E  -siru 3,5  o fundatie (la garaj)  care nu isi are rostul ..rombul ala e pus la intimidarea adversarului....Posted Image))))....
Pai centura aia e pusa din cauza ca am scari acolo, cobor de la cota 0,00 la -0,40 cat e in garaj.

View Postdan_4_you2003, on 03 aprilie 2013 - 09:51, said:

E posibil sa mai ai ..M-am uitat la marea repezeala....Si cum am mai zis...Ai 2 centuri ..Una sub zidarie si una jos in bloc de fundare....(Era mult mai simplu sa faca o grinda de fundare (armata) pe un bloc de fundare de beton simplu...(Solutia era mai buna .... consumul de fier c am acelasi .... Ideal era sa armezi si consola la blocul de fundare...)...
Pune-mi te rog un desen de la alt proiect, sau de printr-un document, ca sa vad despre ce e vorba.
Apoi imi spui de o "consola", eu nu prea vad nicio consola. De-asta ar fi util un snapshot de undeva la ce structura imi propui tu. Cu desenul asta (sau unul asemanator) + argumentatiile de aici -> asa o sa merg la structurist, daca bineinteles ca dupa discutiile astea se confirma ca sunt modificari de facut.

Edited by cristi-m, 03 April 2013 - 11:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate