Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Avem muzica. Pe ce o ascultam ?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 Ann0nyym0us, on 01 aprilie 2013 - 16:43, said:

Ma simt cam in plus pe aici, da' tot nu ma lasa inima sa nu intreb. robinson spunea ca cei cu un buget redus poate iesi din zona ingrozitoare a computer-audio; poti detalia? Spre ce ar trebui, noi, consumatorii de IT, sa ne orientam ca sa iesim din aceasta zona? Fac mentiunea ca nu intreb ironic.

Nu man, s-a exprimat greșit (eu cred că știu unde bate că doar asta vreau și eu să spun). Nu era vorba de sursă ci despre audierea pe sisteme 2.1 pentru PC gen Logitech sau așa ceva ca și cum viața s-ar opri aici. Cu un mic efort poți trece peste astea iar viața poate fi mult mai frumoasă, chiar dacă asculți FLACuri de pe un PC sau cu un streamer dintr-un NAS. Posted Image

Peace !   Posted Image

 gigel de hohenţolărn, on 01 aprilie 2013 - 18:57, said:

mi-a scăpat. poţi să menţionezi unde anume făcuşi propunerea?

@gigel - promit că, dacă editezi postul ăla și pui quote cum trebuie ca să înțeleg cînd ești tu și cînd sînt eu, încerc să răspund. Am putut s-o înțeleg doar pe asta așa că:
Acum cîteva posturi ți-am propus să luăm pe altcineva înafară de noi doi și robinson și să-i punem o bucată prima dată de pe sistemul tău Altec din mp3 la 128 așa cum zici tu că te satisface și apoi dintr-un sistem entry făcut de mine, nimic fancy, niște second handuri cît de cît și să-l întrebăm dacă ar fi dispus să plătească pentru diferența de calitate, bineînțeles în caz că există  (ordinea audițiilor poate fi și inversă, dacă preferi).

* * *

De data asta n-am fost în stare să-ți dau like fiindcă nu am înțeles nimic - ai scris un A4 și e o harababură totală acolo.

Edited by bibiaudiofil, 01 April 2013 - 20:58.


#38
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 bibiaudiofil, on 01 aprilie 2013 - 20:56, said:

Nu man, s-a exprimat greșit (eu cred că știu unde bate că doar asta vreau și eu să spun). Nu era vorba de sursă ci despre audierea pe sisteme 2.1 pentru PC gen Logitech sau așa ceva ca și cum viața s-ar opri aici. Cu un mic efort poți trece peste astea iar viața poate fi mult mai frumoasă, chiar dacă asculți FLACuri de pe un PC sau cu un streamer dintr-un NAS. Posted Image

Peace !   Posted Image



@gigel - promit că, dacă editezi postul ăla și pui quote cum trebuie ca să înțeleg cînd ești tu și cînd sînt eu, încerc să răspund. Am putut s-o înțeleg doar pe asta așa că:
Acum cîteva posturi ți-am propus să luăm pe altcineva înafară de noi doi și robinson și să-i punem o bucată prima dată de pe sistemul tău Altec din mp3 la 128 așa cum zici tu că te satisface și apoi dintr-un sistem entry făcut de mine, nimic fancy, niște second handuri cît de cît și să-l întrebăm dacă ar fi dispus să plătească pentru diferența de calitate, bineînțeles în caz că există  (ordinea audițiilor poate fi și inversă, dacă preferi).

* * *

De data asta n-am fost în stare să-ți dau like fiindcă nu am înțeles nimic - ai scris un A4 și e o harababură totală acolo.
n-am ce să-i mai fac postului, aşa alege softpedia să formateze citatele. când ai două posturi consecutive le concatenează, şi dacă depăşeşti nr de citate admise, gata, pa şi pusi. :lol:

păi testul propus de tine nu e bun. că eu vin de par examplu cu o simfonie de brian (prima) iar tu-mi vii cu tăcuta lui john cage. :D

#39
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 gigel de hohenţolărn, on 01 aprilie 2013 - 21:01, said:


păi testul propus de tine nu e bun. că eu vin de par examplu cu o simfonie de brian (prima) iar tu-mi vii cu tăcuta lui john cage. Posted Image

Nu man, e bun, punem amîndoi minutele lui Cage, eu de pe CDu, tu de pe rip. Sau aș putea să pun și eu din computer :)

#40
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 bibiaudiofil, on 01 aprilie 2013 - 21:05, said:

Nu man, e bun, punem amîndoi minutele lui Cage, eu de pe CDu, tu de pe rip. Sau aș putea să pun și eu din computer Posted Image
eu am ascultat o super interpretare la pian, da se auzea musca pe fundal. nasol. nu i-a ieşit tăcuta interpretului. îţi dai seama că pe sistemul meu praf nu se mai aude nicio muscă. numai muzica pură :D :D

#41
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
OK gigel, acum putem lăsa caterinca pentru altă dată. Am înțeles problema ta, e OK, cred că putem trece peste. Nu țin morțiș să fac pissing-contest, dacă tu ești fericit, asta e cel mai important.

#42
robinson

robinson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.11.2005
@Gigel
Daca ma intereseaza teste stiintifice, probabil ca ar trebui sa caut in reviste stiintifice. Daca nea Vasilica face un sondaj despre rapirile extraterestre, iar 50% dintre respondenti ar raspunde ca au avut intalniri de garadul III, voi putea lua in serios rezultatele sale?
Daca tu crezi ca domnul X, care are drept scop in viata demonstarea afirmatiei "audiofilii sunt retardati", face un test pe care cineva sa-l poata lua in serios, cred ca glumesti. Daca vrei insa sa gasesti teste audio serioase, publicate in reviste fara agende politice, vei gasi. Banuiala mea este insa ca nu vei cauta asa ceva, pentru ca, nu-i asa, nu e deloc fun sa gasim aiureli.

Sigur ca o vei da in bascalie, insa eu iti spun ca exista numeroase sisteme audio in Bucuresti (de la modeste la foarte serioase) in care pentru oricine sunt evidente nu doar diferentele intre mp3 si flac, dar si intre editii diferite ale aceluiasi album (de exemplu, intre un disc Decca imprimat in Germania si unul american).

PS Jbl nu are nici o legatura cu audiofilia. No offence.
PPS e o diferenta majora intre "distorsiunile sunt cu 3% mai scazute la aparatul X in raport cu Y" si "boxa Y e cu 3% mai buna decat X". Nu cred ca nu observi asta, insa ce conteaza?

Ma retrag din topic, cred ca acum ne sunt clare pozitiile fiecaruia

Ann0nyym0us, bibi are dreptate, m-am exprimat gresit. Nu vorbeam de sursa, ci de etajul de amplificare+boxe.

#43
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Am vazut topicul vostru si asa ca azi am scos de la naftalina gramada de casete si casetofoane. Merg ca naiba.Posted Image Vai ce m-au stresat cu derularile si blocajele. Cred ca arunc tot.

#44
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Mai am și eu niște casete de dat. Tot timpul trăiam cu stresul că se demagnetizează banda sau că nu pică bine pe azimut :) Nu regret nici o clipă tranziția de la casete la era digitală.

#45
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 robinson, on 01 aprilie 2013 - 21:29, said:

@Gigel
Daca ma intereseaza teste stiintifice, probabil ca ar trebui sa caut in reviste stiintifice. Daca nea Vasilica face un sondaj despre rapirile extraterestre, iar 50% dintre respondenti ar raspunde ca au avut intalniri de garadul III, voi putea lua in serios rezultatele sale?
Daca tu crezi ca domnul X, care are drept scop in viata demonstarea afirmatiei "audiofilii sunt retardati", face un test pe care cineva sa-l poata lua in serios, cred ca glumesti. Daca vrei insa sa gasesti teste audio serioase, publicate in reviste fara agende politice, vei gasi. Banuiala mea este insa ca nu vei cauta asa ceva, pentru ca, nu-i asa, nu e deloc fun sa gasim aiureli.


înainte să-mi pui în cârcă afirmații nerostite mai bine ai fi venit acilea cu un link către o astfel de revistă serioasă :)
iaca am dat niște sărciuri prin prl da n-am găsit nimic. mă poți ajuta tu

Quote

Sigur ca o vei da in bascalie, insa eu iti spun ca exista numeroase sisteme audio in Bucuresti (de la modeste la foarte serioase) in care pentru oricine sunt evidente nu doar diferentele intre mp3 si flac, dar si intre editii diferite ale aceluiasi album (de exemplu, intre un disc Decca imprimat in Germania si unul american).
eu pe sistemul meu n-am fost în stare să fac asemenea diferențe. ok, am înțeles că eu am o gioarsă de sistem. problema e că nici la pretenul audiofil (băiat de treabă, și se poate trece și peste încrâncenarea lui în materie de aufiofilie) n-am putut sesiza vreo diferență. poate că-s io defect la urechi. la urma urmei îmi place stravinski și nu moțart. deci e semn clar că ceva-i în neregulă. ș-atunci, dacă eu nu sesizez nimic (e drept, nici nu mă sforțez să caut) la ce-mi mai trebe mie flacuri și sisteme de jde mii de euro?

Quote

PS Jbl nu are nici o legatura cu audiofilia. No offence.
PPS e o diferenta majora intre "distorsiunile sunt cu 3% mai scazute la aparatul X in raport cu Y" si "boxa Y e cu 3% mai buna decat X". Nu cred ca nu observi asta, insa ce conteaza?
păi dacă ne referim la 'distorsiuni' da, putem spune că cutare boxă e mai bună decât altă boxă. per total poate că-i mai proastă, dar conform acelui criteriu e mai bună

Quote


Ma retrag din topic, cred ca acum ne sunt clare pozitiile fiecaruia
eu aștept cu interes linkul ăla din vreo revistă serioasă. chiar dacă nu-i domeniu meu, aș citi cu plăcere un articol despre așa ceva.  ;)


 bibiaudiofil, on 01 aprilie 2013 - 21:58, said:

Mai am și eu niște casete de dat. Tot timpul trăiam cu stresul că se demagnetizează banda sau că nu pică bine pe azimut  Nu regret nici o clipă tranziția de la casete la era digitală.
bon, și-mi poți spune care-i diferența dintre un player pc based și un altul, non pc based? că am priceput că ești hepi cu tranziția la evul digital :D :D

#46
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 gigel de hohenţolărn, on 02 aprilie 2013 - 09:57, said:

bon, şi-mi poţi spune care-i diferenţa dintre un player pc based şi un altul, non pc based? că am priceput că eşti hepi cu tranziţia la evul digital Posted Image Posted Image

Ăla PC-based are în componenţă un PC. Cel non-PC-based nu are în componenţă un PC. Da , sînt mulţumit de tranziţia la digital.

Edited by bibiaudiofil, 02 April 2013 - 10:08.


#47
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006

 gigel de hohenţolărn, on 01 aprilie 2013 - 21:08, said:

eu am ascultat o super interpretare la pian, da se auzea musca pe fundal. nasol. nu i-a ieşit tăcuta interpretului. îţi dai seama că pe sistemul meu praf nu se mai aude nicio muscă. numai muzica pură
Se aud niste frecvente ciuntite pe la capete, in punctele esentiale. Dar creierul tau le percepe ca muzica. Numai ca nu e pura, e chiar tulbure. Daca asta te multumeste, ce-ti bati atata capu' cu audiofilia?
Dar unii, obisnuiti cu alt nivel de rafinament apreciaza si musca.
In alta ordine de idei, ca in orice domeniu, exista si placebo si "hype" cum zic anglo-americanii iar preturile pt unele treburi audiofile sunt de-a dreptul nesimtite. De aceea, cu rabdare, ce-i cu buget ar putea cauta produse sh. Cu nimic mai prejos decat cele noi, in general audiofilii au grija de ele. Asa cum sunt meticulosi cu muzica, sunt atenti si cu aparatura.

#48
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 bibiaudiofil, on 02 aprilie 2013 - 10:07, said:

Ăla PC-based are în componență un PC. Cel non-PC-based nu are în componență un PC. Da , sînt mulțumit de tranziția la digital.
bine bine, și de ce ești așa împotriva pc-ului? asta era nelămurirea

 andreim77, on 02 aprilie 2013 - 10:17, said:

Se aud niste frecvente ciuntite pe la capete, in punctele esentiale. Dar creierul tau le percepe ca muzica. Numai ca nu e pura, e chiar tulbure. Daca asta te multumeste, ce-ti bati atata capu' cu audiofilia?
serios? asta se aude la 'tăcuta' lui john cage? :D eu nu-mi bat capu cu audiofilia, da dumneata de ce-ți bați capul cu muzica? :D

#49
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu stau si ma intreb daca nu cumva bibi si gigel sint una si aceeasi persoana. E totusi batator la ochi cum de 3 pagini, in loc sa se discute ceva constructiv, cei doi useri se ataca reciproc.

#50
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 gigel de hohenţolărn, on 02 aprilie 2013 - 10:55, said:

bine bine, şi de ce eşti aşa împotriva pc-ului? asta era nelămurirea

Nu am nimic împotriva PCului folosit drept sursă (de stocare).
Am ceva împotriva plăcilor de sunet integrate. Am ceva împotriva sistemelor de plastic 2.1 gen Logitech sau Altec Lansing (sînt OK pentru banii lor dar e păcat sa asculţi muzică pe ele). Un amplif de pe vremuri şi o pereche de RFT sau Unitre moştenite de la bunici le dau clasă. Am ceva împotriva audierii de fişiere mp3 / 128 în secolul nostru, cînd banda de internet e cît e, cînd spaţiul de stocare nu e o problemă. Folosesc mp3uri în maşină dar nu mi-am pus problema să encodez mai jos de 320 CBR.

#51
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 gigel de hohenţolărn, on 01 aprilie 2013 - 14:11, said:

şi mă rog de ce anume? dumneata spui că e de tot rahatul, şi eu întreb: de ce? că aşa vrea muşchiu tău?
înţeleg, singurul motiv pe care-l poţi da e că urechile tale nu suportă jegul de sunet dat de o placă integrată. eşti cam sensibilos bre. da argumentu ştiinţific unde e? Posted Image
Eu mi-am cumparat placa audio dedicata (una relativ ieftina) fiindca jegul ala integrat fasaia cand faceam scroll cu mouse-ul. Dupa ce am schimbat computerul (deci si placa de baza) am nimerit una care era ok si la care n-am mai avut problema asta. Fiindca la ce boxe/casti aveam (Logitech 5400 si casti whatever) n-am sesizat diferente intre placa integrata si aia dedicata, n-am mai folosit-o pe cea dedicata. Acum vreo juma' de an mi-am cumparat niste casti mai de doamne ajuta, dar nefiind cine stie ce audiofil n-am cheltuit vreo avere pe ele (~160 RON). Oricum sunt mult mai ok decat orice altceva posed. Cu ocazia asta am inceput sa sesizez chestii pe care inainte nu le observasem. Placa integrata "duce" castile astea, in sensul ca se aude tare, doar ca apar unele distorsiuni, in special la volum mai mare. Banuiala mea (neargumentata si pe care o putem dezbate) e ca placa nu are destula putere ca sa "duca" iesirea astfel incat castile sa urmareasca perfect regimul tranzitoriu al semnalului. Nu o ajuta nici faptul ca au 56 de ohmi. Placa n-are nici o problema cu boxele active, fiindca pentru alea trebuie sa dea doar semnal, nu si putere. In plus la placa dedicata se aude si cumva diferit. N-as putea sa cuantific exact in ce consta acest "diferit", e o senzatie pur subiectiva, si eu sunt genul care se bucura de un vin bun, nu analizeaza retrogustul de fructe de padure.

In ceea ce priveste mp3-urile, si eu eram de parere ca n-ai nevoie de mai mult. Or fi ele sample-uite la nushcati Hz si cu bitrate de nushcati KB, dar din pacate atunci cand ai un sistem care iti permite sa percepi amanunte subtile, mp3-urile devin veriga cea mai slaba din lant. Cand ascult mp3-uri la castile de care am amintit aud tot felul de "artifacte de compresie": pocnituri, fasaieli, usoare distorsiuni. Bineinteles ca nu imi troznesc urechile, e ceva foarte subtil, dar totusi perceptibil. La castile de conferinta nu sesizez absolut nici o diferenta intre mp3 si FLAC.

#52
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Cea mai buna muzica e de  pe vinil, in fata focului cu lemne.

#53
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 bibiaudiofil, on 02 aprilie 2013 - 11:44, said:

Nu am nimic împotriva PCului folosit drept sursă (de stocare).
eu te-am întrebat ce ai împotriva pc-ului ca și 'sursă' de redare?:D

 andrei_0, on 02 aprilie 2013 - 11:45, said:

  Cand ascult mp3-uri la castile de care am amintit aud tot felul de "artifacte de compresie": pocnituri, fasaieli, usoare distorsiuni.
mi-e greu să cred că aste-as artifacte de compresie. pocniturile și fâșâielile se aud la orice înregistrare live. e firesc ca și ele să apară într-un mp3. problema e că cu niște boxe nasoale, aceste fâșâieli se aud slab spre deloc. am avut și eu boxe d-alea de duzină unde ziceam că nu ascult o înregistrare live, ci una de studio. când colo, pe alte boxe, zici că se foșneau jde mii de inși și tușeau alți 30.
altfel, artifactele sunt sesizabile pe encoderele praf, de acu țșpe mii de ani.

#54
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
La căşti cuplate direct în placa de sunet integrată pe placa de bază contează mult impedanţa căştilor. Unele merg OK (de ex am o pereche AudioTechnica şi nu suferă), altele nu(de ex AKGuri mai răsărite).

 gigel de hohenţolărn, on 02 aprilie 2013 - 12:29, said:

eu te-am întrebat ce ai împotriva pc-ului ca şi 'sursă' de redare?Posted Image

Printre altele, ţi-a răspuns andrei_0 şi ţi-am mai răspuns şi eu.

Plăcile de sunet integrate (nu zic toate, or fi şi excepţii) au zgomot de fond mare, separaţie proastă între canale, distorsiuni. Nu în ultimul rînd ai un operaţional pe ele care face rol de amplificare. Tu ai nevoie de semnal de linie la ieşirea lor, nu de semnal gata preamplificat pentru căşti. Sînt plăci interne care au ieşire de linie curată (care face bypass la etajul de ieşire) cum ar fi modele de la M-Audio. Asta ca să nu mai spun că, în cazul în care foloseşti aşa ceva(sunet pe placa de bază), treci prin DSPul software din windows iar controlul de volum nu numai că se prestează în domeniul digital în loc de unul analogic, aşa cum e normal, dar se face în softwareul sistemului de operare ceea ce este foarte nasol (resampling, de exemplu).

Un DAC USB, de exemplu, chiar şi unul foarte ieftin, configurat corect, mută toată procesarea audio înafara computerului care face doar transmisia datelor digitale (cît mai bitperfect se poate, după priceperea fiecăruia) în DACul extern - kernel streaming, bla bla. Modelele mai civilizate au separaţie galvanică ca să nu fie cuplate la aceeaşi masă cu computerul - altele au şi alimentarea separată, poţi să le pui chiar şi pe baterii (fie fabrică, fie DIY).


* * *

Oameni buni, nu discutăm aici despre fiţe şi băşini audiofile ci de chestii accesibile, la îndemîna tuturor, care ne pot face viaţa mai frumoasă.

 Ion_de_la_Raion, on 02 aprilie 2013 - 11:23, said:

Eu stau si ma intreb daca nu cumva bibi si gigel sint una si aceeasi persoana. E totusi batator la ochi cum de 3 pagini, in loc sa se discute ceva constructiv, cei doi useri se ataca reciproc.

Zici că sîntem Simonini şi abatele din Cimitirul din Praga :D

Edited by bibiaudiofil, 02 April 2013 - 12:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate