Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Cuptor incalzire 1000 grade celsius

- - - - -
  • Please log in to reply
268 replies to this topic

#19
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,037
  • Înscris: 10.02.2007
Eu cred ca acolo e doar un exemplu de folosire cu termorezistenta PT100, si pentru ea se indica modul de conectare.
Trebe vazut in detaliu cum se poate conecta termocuplul (la care borne), de fapt trebe vazut in detaliu daca are amplif pt termocuplu si cum e conectata intrarea acestuia (trebe sa aiba de vreme ce precizeza ca merge cu asa ceva, dar, la o adica, acesta se poate si face suplimentar). De conectat in locul termorezistentei nu poate fi vorba, caci sunt dispozitive total diferite, lucreaza diferit.

PS
M-am mai uitat pe pozele alea, iar in poza 3.jpg am vazut ca e precizat cum se leaga traducorul, atat pentru cazul termorezistentei (varianta de precizie cu 3 fire) cat si pentru termocuplu (notat TC)
Attached File  3a.jpg   13.4K   56 downloads

#20
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Cat de mare ar fi diferenta de precizie intre senzor cu 2 fie si senzor cu 3 fire? Respectiv care e schema pentru termocuplu? Nu tot despre senzor este vorba ca este varianta cu 2 fire?

#21
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Trei / patru fire poti avea doar la termorezistente . Pentru ca se masoara rezistenta si trebuie compensata ( scazuta ) rezistenta firelor  de la senzor la regulator. La termocuple ( genereaza o tensiune )  ai doar doua fire.   Ca sa nu ai abateri de masurare :
- fie cauti un cablu de termocuplu de acelasi material cu termocuplu  pentru conectarea senzorului la regulator
- sau montezi un adaptor TTc / 4-20 mA  sau 0-10 V
Nu sunt diferente de precizie propriu - zise ci abateri de metoda  si depind de lungimea firelor ( la ttr - nu  e cazul aici ) si de tensiunea  materialului termocuplului generata la conexiunea cu cel al cablului de prelungire.

#22
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Furnizorii de termocuple au şi cabluri de compensaţie pentru fiecare tip de termocuplu. Fiind vorba de 2-3 m, investiţia nu este mare.

#23
em2006

em2006

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,037
  • Înscris: 10.02.2007
In poza atasata se vede un termocuplu manufacturat, folosit pentru teste intr-o aplicatie similara:

Attached File  Image3055a.jpg   300.66K   93 downloads

#24
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
dar asa , daca nu e secret , pentru ce e cuptorul asta?

Edited by chilly willy, 31 March 2013 - 21:07.


#25
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Citesc cu atentie sa inteleg toti termenii si fiecare afirmatie, in multe locuri nu inteleg tot/exact si sunt cam confuz.
O sa adresez niste intrebari:

Rezistenta ce este defapt? Sonda care detecteaza temperatura din incapere sau ansamblul care incalzeste incaperea la temperatura dorita? Am observat ca s-a folosit in ambele situatii, e greu sa imi dau seama si sa imi fac o imagine despre cele spuse.

Soda K ce am gasit erau cu 2 sau 3 fire, Termocuplul ce are diferit fata de o sonda K? Am gasit nenumerate sonde K pe internet care sa reziste la 1350 grade, echipate cu 2 fire.
Termocuplul ziceati ca are tot 2 fire, atunci care ar fi diferenta de conectare, nu ar fi mai complicat/mai scump sa folosesc un termocuplu?

Chilly willy, e pentru laborator de tehnica dentara si pentru lipsa de fonduri Posted Image
Plus imi pica bine un pic de antrenament in electronica, am idei multe si interesante pentru viitor.

Edited by Ionu201x, 31 March 2013 - 21:22.


#26
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

 Ionu201x, on 31 martie 2013 - 21:18, said:

Rezistenta ce este defapt? Sonda care detecteaza temperatura din incapere sau ansamblul care incalzeste incaperea la temperatura dorita? Am observat ca s-a folosit in ambele situatii, e greu sa imi dau seama si sa imi fac o imagine despre cele spuse. R : Rezistenta e elementul ( ansamblul ) de incalzire .  Termorezistenta ( ttr ) e senzorul ( un tip de senzor ) care citeste temperatura .

Soda K ce am gasit erau cu 2 sau 3 fire, Termocuplul ce are diferit fata de o sonda K? Am gasit nenumerate sonde K pe internet care sa reziste la 1350 grade, echipate cu 2 fire. Sonda K e un termocuplu Cromel-Alumel  care da o tensiune . Nu cred ca ai gasit-o pe trei fire, poate confunzi termorezistenta cu termocuplu.
Termocuplul ziceati ca are tot 2 fire, atunci care ar fi diferenta de conectare, nu ar fi mai complicat/mai scump sa folosesc un termocuplu? Conectare : Pai e simplu - uita-te pe schema de conectare a regulatorului si trebuie sa ii programezi intrarea ( sa-i spui ce senzor ai legat si unde ) . Sau cand te hotarasti la ce regulator folosesti postezi documentatia tehnica.
"nu ar fi mai complicat/mai scump sa folosesc un termocuplu?"
R1 ) Nu e mai complicat , si la ttr trebuie  programat regulatorul . O fi ceva mai scump dar vezi mai jos.
R2) Ttr tip Pt 100 / 50 / 1000  masoara pana la max. 600 grd. Tie iti trebuie ceva sa masoare la peste 1000 grd. si asta e ttc tip K .  Vezi  si observatia despre cablu.


Edited by ggelu, 31 March 2013 - 21:52.


#27
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Vreau sa stiu cum se monteaza termocupla in peretii din caramida refractara. Atasez o poza.Cat din lungimea termocuplei trebuie sa fie inauntrul incaperii din cei 10 cm? "Partea din spate" poate sa intre in peret? Peretele fiind de vreo 10-13 cm.
Termocupla respectiva are specificatiile:
Operating Temperature:-100–1250°C
Probe Material:Stainless Steel
Probe Diameter:5mm
Threads Size:8mm
Probe Length:100mm
Cable Length:3m
Cable External Shielding:Stainless Steel Braiding
Cable Internal Insulation:Fiberglass
Connector:Spade Type

Magazin Dedeman, din cate am aflat, nu se gaseste in oradea, pot casi materialele necesare cum ar fi caramida refractara si cimentul refractar la Bricostore?

Cu rezistentele din bara de silita nu stiu ce sa fac, mi se pare complicat - ce am citit trebuie nu stiu ce transformatoare si stabilizatoare plus ce bare de silita am vazut pe internet incep de la 150 lei/buc etc. Deci momentan ma gandes la rezistenta din kanthal (atasez o poza a ce am gasit sa cumpar) Specificatii:
Wire: Kanthal A-1 875 Alloy
Max Temp 2450F (1340C)
Voltage 110-120 volts
Power  1475-1750 watts
Current  13.4-14.6 amps
Coil Resistance 8.2 Ohms
Wire Gauge 16
Wire Diameter .050" (1.29mm)

Asta daca o infasor pe niste tuburi din ceramica/silicat( sa vad ce gasesc) o sa fie ok?
Imi puteti spune pentru asta cum fac legetura cu SSRul? Adica cum izolez rezistenta de firele conductoare? Ce fel de fire sa folosesc(ceva ce pot gasi local) asmd.

Multumesc.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   30.5K   34 downloads
  • Attached File  2.JPG   20.3K   36 downloads


#28
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
arunca o privire pe aici

#29
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Tija termocuplului e prea scurtă. Alege un model mai lung, care să intre în incintă cel puţin 7-8 cm.
Rezistenţa din imagine nu se înfăşoară pe suport ci  se încastrează în pereţii laterali. Pentru asta se taie şanţuri cu un disc diamantat în cărămizile care vor alcătui
pereţii respectiv tavanul. Rezistenţa înainte de montare trebuie "întinsă" astfel ca distanţa între spire să fie de cel puţin 2 mm. Capetele de legătură, aşa cum sunt
ele în imagine, trec prin cărămidă prin găuri pe care le dai atunci când execuţi şanţurile, legăturile electrice făcându-se în exteriorul peretelui. Va trebui să înseriezi
căte două rezistenţe pentru că ele sunt de 110-120V.

PS    Postam tocmai când Eugenius ţi-a dat un exemplu de nota 10.

Edited by SylexMM, 02 April 2013 - 21:08.


#30
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Hmm, n-am observat ca rezistenta are 110-120v o sa caut de 220, atunci nu trebuie sa adaug 2 nu?
Iar ele cat 100% din cerculet/fiecare spirale trebuie sa stea in perete?  Doar cat sa se tina adica  asa un 20% sau..? Asta ar fi o solutie mai buna si mai simpla. Doar sa stiu cum sa le leg de firele care le dau electricitate fara sa se topeasca.

O sa caut termocuplu mai lung desi n-am gasit inca mai lung de 10 cm capatul neted.

#31
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Rezistenţa se încastrează complet în perete. Ai putea folosi două bucăţi de câte 120 V, câte unul pe fiecare perete. În exterior le poţi înseria. La cât de mică e incinta,
nu e cazul să montezi şi în tavan. Rezistenţele pe care le ai în imagine, le poţi " lungii "în aşa fel încât una să între  în 2 - 3  canale de pe un perete. Sistemul alimentat
la 220 V, va dezvolta o putere de 2900 - 3000 W.  Ar trebui să fie suficient pentru ce vrei tu să faci.

PS   vezi etuvele din linkul dat de Eugenius. În imagine se văd rezistenţele încastrate în pereţi.

Edited by SylexMM, 02 April 2013 - 22:26.


#32
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Am vazut linkul, dar acolo parca rezistenta e indesata intrun singur canal si e doar inconjurata de material refractar nu si intre spirale, nu?

Eu nu cred ca am nevoie de mai mult de 1600w, nu doresc incalzire rapida doar sa nu puste siguranta.

Deci pot lega doua de 110 in paralel si e ca si una de 220?

Modelul (atasez o imagine) de rezistenta cum se ataseaza incaperii?

Attached Files



#33
Mr_Devil83

Mr_Devil83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 09.02.2006
ia o aeroterma de la real sau de oriunde pentru materia didactic.

vezi sondele de temperatura de la multimetrele chinezesti de 15 lei.

#34
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010

 Ionu201x, on 02 aprilie 2013 - 23:03, said:

Am vazut linkul, dar acolo parca rezistenta e indesata intrun singur canal si e doar inconjurata de material refractar nu si intre spirale, nu?

Eu nu cred ca am nevoie de mai mult de 1600w, nu doresc incalzire rapida doar sa nu puste siguranta.

Deci pot lega doua de 110 in paralel si e ca si una de 220?

Modelul (atasez o imagine) de rezistenta cum se ataseaza incaperii?
Rezistenţa intră în canal, şi nu are material refractar între spire. Canalul are lăţimea egală cu diametrul exterior al rezistenţei, şi adâncimea mai mare cu 2-3 mm decât diametrul rezistenţei.
Dacă legi două rezistenţe de 110V în paralel, vei obţine tot o rezistenţă de 110V dar de putere dublă. Tu trebuie să înseriezi rezistenţele ca să obţii una de 220 V. Vei obţine o rezistenţă de
220 V şi aprox. 3000 W, căruia îi va corespunde un curent de vreo 14 A. Deci stai liniştit, că nu-ţi va bate siguranţa.
Înainte de montare, rezistenţele se întind până se ajunge la lungimea dorită. Ele nu au voie să rămână spiră lângă spiră în timpul utiluzării, pentru că nu pot disipa căldura, şi se ambalează
termic, ceea ce duce la arderea lor prematură. Forma obţinută în imaginile postate, este rezultatul procesului de fabricaţie, şi este foarte convenabilă pentru transport, comercializare,
manipulare. După ce-o cumpără, utilizatorul o întinde până la lungimea dorită sau cerută de aplicaţie. Un sfat totuşi, distanţa minimă dintre spire trebuie să fie egală cu dublul diametrului
sârmei din care este confecţionată rezistenţa. Deci, lungimea minimă de utilizare este cam de trei ori mai mare decât lungimea cu care o cumperi din magazin.

Edited by SylexMM, 03 April 2013 - 05:03.


#35
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Am postat azi dimineata dar, nu stiu, imi sterge cineva postul? Mi s-a mai intamplat odata...

Am gasit termocuplu de 15cm! Chiar la cineva din orasul meu, o sa fie buna sper. Deci inseamna ca rezistenta o sa fie expusa vreo 5 cm in incapere, ajunge?
Cu rezistenta m-am hotarat sa iau una de 2000w pe 220v (undeva la mijloc), o  sa o pot intinde pe peretii laterali in 3 randuri.
O sa comand piesele de care am nevoie de pe internet, intre timp ma apuc sa construiesc scheletul cuptorului, o sa va tin la curent ce si cum imi reuseste!

Multumesc foarte mult pentru sfaturi si sustinere!

Edited by Ionu201x, 03 April 2013 - 19:38.


#36
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Ei ca sa iti dau o mana de ajutor am dat o fuga prin laboratorul nostru si am facut poze, trebuie sa iti spun ca laboranta noastra a fost foarte dezamagita fiindca eu am venit la ea cu tema "sunt foarte interesat de lucrurile fierbinti din laboratorul asta" si nu stiu la ce sa gandit ea dar cand eu am inceput sa fac poze la cuptoare se uita cam stramb :)

P.S. vezi pe pozele de pe etichete cam ce puteri au rezistentele si vezi si pozele cu dimensionarea grosimii la caramizile refractare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate