Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Emigrare Cehia

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
gmmai

gmmai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.02.2013
Buna ziua,
peste doua, trei luni plecam in Cehia.Nu stim pentru cata vreme.
Avem o fetita de trei ani si sunt insarcinata in luna a treia. Plecam pentru ca sotul meu are un contract de nerefuzat pentru situatia in care ne aflam[:D]. eu as putea si as vrea sa raman in Romania dar nu vreau sa duca dorul familiei si copii sa traiasca departe de tata intr-o perioada in care chiar conteaza prezenta tatalui ..
eu sunt dezorientata si speriata.
Orice sfat, informatie, parere din partea voastra sunt binevenite si va multumesc.

#2
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

 gmmai, on 29 martie 2013 - 13:17, said:

Buna ziua,
peste doua, trei luni plecam in Cehia.Nu stim pentru cata vreme.
Avem o fetita de trei ani si sunt insarcinata in luna a treia. Plecam pentru ca sotul meu are un contract de nerefuzat pentru situatia in care ne aflam[:D]. eu as putea si as vrea sa raman in Romania dar nu vreau sa duca dorul familiei si copii sa traiasca departe de tata intr-o perioada in care chiar conteaza prezenta tatalui ..
eu sunt dezorientata si speriata.
Orice sfat, informatie, parere din partea voastra sunt binevenite si va multumesc.

traieste mai departe cum ai trait si in romania. sunt convins ca o sa-ti gasesti acolo compatrioti si o sa-ti faci prieteni si intre localnici.

#3
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" ...sunt dezorientata si speriata. "
Părerea mea este să îţi urmezi soţul pe perioada cât este plecat.
Dacă veţi rămâne definitiv acolo sau veţi reveni după expirarea contractului, e o altă poveste.

Am lucrat ceva vreme la Praga, Brno şi Omolouc acum vreo 25 - 30 de ani şi am rămas plăcut impresionat de oameni, de condiţiile lor de viaţă, de seriozitatea şi decenţa lor.

Scrii că aştepţi un copil.
La sănătate, îngrijire şi asistenţă medicală erau cu trei clase peste noi.
Acum probabil sunt şi mai şi.

Cu toate că ruşii erau acolo, o duceau incomparabil mai bine decât noi.

Situaţia poate s-a schimbat, dar nu sta pe gânduri, sigur e mai bine decât în România.

Ştiu familie plecată după 1989 la Praga şi nici nu se gândesc să revină în ţară.

Edited by Mos_Ilie, 29 March 2013 - 13:50.


#4
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 gmmai, on 29 martie 2013 - 13:17, said:

eu as putea si as vrea sa raman in Romania
eu sunt dezorientata si speriata.

de ce?
de ce?

#5
just_m3

just_m3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.09.2005
Eu sunt plecat de 7 ani din romania , si chiar daca la inceput o sa ti fie mai greu sa fii departe de familie , totusi vei Vedea diferenta de a avea un sot si un copil cu tine. Dorul poate nu va trece dar te vei obisnui cu el. si vei sta cu gandul mereu ca va veni perioada de concediu si de revedere, eu merg an de an in Romania, si oricum de aici nu as mai pleca (Suedia) .

#6
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Si eu sunt departe de RO!
Dar mai am un pic si ma intorc"acasa"!
Desi unde sunt imi este bine si imi merge la fel de bine.....TOT IMI E DOR DE ROMANIA.
Si peste max 2 ani ma intorc definitiv in RO. sunt plecat de aproape 10 ani!
Niciodata nu m-am inpacat cu gandu ca o sa fiu departe definitiv de romania!

Edited by BodCasa, 29 March 2013 - 13:56.


#7
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

Quote

Niciodata nu m-am inpacat cu gandu ca o sa fiu departe definitiv de romania!
las ca te impaci dupa ce te intorci :)...romania sta are ceva aparte...gen sarmale, caltabosi, oameni de treaba....

#8
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Daca zici tu!
Eu ma introc in RO de cel putin 10 ori pe an!
Asa ca stiu despre ce e vorba!

#9
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008
Eu am fost plecat timp de 2 ani in Cehia si am lucrat acolo la Panasonic.Sunt peste noi la capitolul economie infrastructura servicii medicale etc etc.M-am simtit foarte bine de castigat castigam decent nu ma laud ca eram vai milionar dar castigam bine.Sa aiba grija sotul tau cu contractele pe acolo si mai ales in ce domeniu lucreaza.Prinsesem la inceput o oferta de la un rus, in care chiar m-a pacalit am lucrat cateva luni bune si m-a platit slab dar pana la urma s-a rezolvat.Nu are de ce sa-ti fie teama oamenii sunt foarte ok si in plus sa stii ca sunt o gramada de Romani acolo eu chiar m-am imprietenit cu cateva familii care in zilele libere ieseam la tot felul de gratare,ne intalneam seara totul era ok.O sa va fie mai greu la inceput dar o sa va obisnuiti.Daca sunteti siguri ca asta doriti iar sotul tau are o oferta buna nu mai sta pe ganduri,umpic mai greu o sa va fie cu limba vorbita dar o sa va obisnuiti poate mai mult pentru copii va fi greu pentru ca si ea(momentan) trebuie sa invete limba ca sa nu piarda din lucrurile copilariei momentan e mica dar depinde cat stati o sa vrea sa iasa cu copii poate sa o dati la o gradinita sa intre intr-un colectiv.Dar sunt 100% sigur ca asta e o problema mult mai mica decat viata departe de tatal ei.

Edited by Elektronik, 29 March 2013 - 14:25.


#10
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
O sa fie bine, ai sa vezi :)

#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 BodCasa, on 29 martie 2013 - 14:22, said:

Eu ma introc in RO de cel putin 10 ori pe an!
pai nu esti prea departe atunci....iar daca ai timp si bani de pierdut pe drumurile de romanica e intru totul optiunea ta

#12
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
io as vedea cehia ca o statie de tranzit pentru boost de CV. dupa 1 sau 2 ani (cel tarziu) m-as reorienta catre AT/D/NL/BE/LUX/DK/NO/UK

Edited by Pengoon, 29 March 2013 - 14:34.


#13
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Drum bun !

#14
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
sunt unii care nu rezista la socul cultural si nu se pot integra intr-o societate nici dupa zece ani
fiecare cu caracterul sau

#15
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008

 Pengoon, on 29 martie 2013 - 14:33, said:

io as vedea cehia ca o statie de tranzit pentru boost de CV. dupa 1 sau 2 ani (cel tarziu) m-as reorienta catre AT/D/NL/BE/LUX/DK/NO/UK

Eu fix dupa 2 ani de zile am plecat in Irlanda si a fost alta treaba doar ca sincer plecarile astea uneori is doar pentru partea financiara asa ca daca i s-a oferit ceva foarte bun ca si bani atunci chiar se merita mers acolo.Dar daca te duci cu tot felul de contracte dinalea de la fortele de munca sau te trimit prietenii ca asamblezi calculatoare si etc etc atunci Cehia chiar nu e o optiune pentru ca va fi platit cat sa traiti ok de pe o zi pe alta.

#16
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
acuma intrebarea e, ce inseamna "foarte bun".

#17
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 Octavian_SK, on 29 martie 2013 - 14:29, said:

pai nu esti prea departe atunci....iar daca ai timp si bani de pierdut pe drumurile de romanica e intru totul optiunea ta

Sunt la 2:40h ore de avion!
La 24 ore in masina!
Si la 2 700km de Brasov!

 ever_forever, on 29 martie 2013 - 14:34, said:

sunt unii care nu rezista la socul cultural si nu se pot integra intr-o societate nici dupa zece ani
fiecare cu caracterul sau


Nu ii vorba de integrare!
Primarul orasului unde locuiesc ne cunoaste!
Avem prieteni care sunt de aici 100%, dar pentru mine Romania este THE PROMISE LAND!
Asta nu inseamna ca nu am prieteni sau chiar frati care spun ca nu vor mai pleca niciodata de aici!

Edited by BodCasa, 29 March 2013 - 14:47.


#18
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

 Pengoon, on 29 martie 2013 - 14:33, said:

io as vedea cehia ca o statie de tranzit pentru boost de CV. dupa 1 sau 2 ani (cel tarziu) m-as reorienta catre AT/D/NL/BE/LUX/DK/NO/UK
De ce?

Edited by catalina1, 29 March 2013 - 14:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate