Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

TBI Bank Romania

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
471 replies to this topic

#37
burns

burns

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 28.03.2010
Online sigur că da, în agenție dobânda oferita era doar 4 la suta la 15 luni

#38
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008
momentan tbk ofera cea mai buna dobanda la depozite. am facut si eu unul in trecut dar mi-a fost putina teama desi vad ca pana la 100.000 de euro sunt bani asigurati de catre stat.
A fost ok ca si experienta. Acum iar sunt asa si asa....

Eu am impresia ca la ei se imprumuta persoane care sunt respinse de banci, ptr ca deja apar ca rau datornici sau au alte credite, altfel nu-mi explic de ce ai merge la tbi unde rambursarea unui credit este mult mai mare.

#39
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 20.11.2005
Aveam si eu o suma de bani ce statea aiurea sa se devalorizeze intr-un cont de ceva vreme, asa ca am deschis 8 depozite de sume diferite pe 15 luni, astfel incat daca o sa am nevoie de o perte din banii aia in intervalul de 15 luni, sa nu pierd dobanda pe toata suma, ci doar pe suma de care am nevoie.

#40
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postmberila, on 17 noiembrie 2020 - 14:21, said:

Aveam si eu o suma de bani ce statea aiurea sa se devalorizeze intr-un cont de ceva vreme, asa ca am deschis 8 depozite de sume diferite pe 15 luni, astfel incat daca o sa am nevoie de o perte din banii aia in intervalul de 15 luni, sa nu pierd dobanda pe toata suma, ci doar pe suma de care am nevoie.
ma...ce sa zi...geniala miscarea, adica esti genial...dar...sa ai in vedere ca , matematic, la suma mai mica, iti va reveni o suma din dobanda , mai mica...asa ca...s ar putea, cu comisionalele de rigoare, sa le cam dai tu bai cand scoti banii (asta daca nu exista comisionae de retragere).

#41
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,367
  • Înscris: 26.01.2019
Nu exista comisioane de retragere.
Dobanda sumei este egala cu suma dobanzilor, nu? :)

#42
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 20.11.2005
La ce comisioane te referi?
TBI nu are comisioane pentru transferul inapoi al banilor in contul din care au fost trimisi, iar banca din care i-am trimis nu-mi taxeaza deloc intrarile de bani.

Attached File  tbi_costuri.png   314.71K   24 downloads

Hai sa facem un calcul matematic simplu, si te rog sa-mi zici unde gresesc.

Caz 1, depozit 100 lei pe perioada 15 luni cu dobanda de 4.4% pe an:
total dobanda bruta = (4.4 lei / 12 luni) * 15 luni = 5.5 lei
total dobanda neta (scadem acei 10% ce reprezinta impozitul pe venit) = 5.5 / 1.1 = 5 lei
total suma returnata = 100 lei depozit + 5 lei dobanda neta - 0 lei comision transfer = 105 lei

Caz 2, 10 depozite a cate 10 lei pe perioada 15 luni cu dobanda de 4.4% pe an:
total dobanda bruta pe depozit = (0.44 lei / 12 luni) * 15 luni = 0.55 lei
total dobanda neta pe depozit (scadem acei 10% ce reprezinta impozitul pe venit) = 0.55 / 1.1 = 0.5 lei
total suma returnata = (10 lei depozit + 0.5 lei dobanda neta - 0 lei comision transfer) * 10 depozite = 10.5 lei * 10 depozite = 105 lei

Sunt destul de sigur ca 105 lei = 105 lei.

#43
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 05.12.2016
Doar ca din 5.5 lei rămâi cu 4,95 lei, nu cu 5. Matematică

#44
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Pentru cei care nu stiu, dobanda unui depozit la termen se calculeaza dupa urmatoarea formula:
Dobanda = (Suma depusa x Rata dobanzii x Durata depozitului (nr. zile) ) / (360 x 100). Din suma rezultata se scade impozitul de 10%.

#45
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 20.11.2005
@diva_hipsterova
Ai dreptate, acolo m-am grabit, dar ideea ce incercam sa o scot in evidenta e ca dobanda sumei este egala cu suma dobanzilor, mai exact 4.5 lei = 0.45 lei * 10

@l_dan
Stiu ca nu se calculeaza asa simplist cum am pus eu acolo in exemplu, in acelasi timp nici depozitele mele nu sunt de 10 lei. Era doar un exemplu pentru a-i explica lui cuculea faptul ca nu pierd nici un ban impartind o suma mai mare in mai multe depozite mai mici, asa cum a sustinut el.

Edited by mberila, 18 November 2020 - 10:53.


#46
HWFreak

HWFreak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 26.03.2020
Luna asta mi-a expirat depozitele de la Libra(ei aveau cea mai buna dobânda pe atunci 3.25% pe 13 luni)... Ma tot gândesc dacă este o. Idee buna sa ii mut la tbi. Este grea procedura de mutare a banilor? Sau se face instant? Îmi plăcea la libra ca se mișcă bine aplicația lor și banii se transfera automat în contul curent la scadenta, când transferam bani intrau repede și procedura pt depozit era FF simpla. Are și tbi aplicație mobila? Cum a fost colaborarea cu ei?

#47
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Oricum nu ai de ales, daca vrei dobanzi mai mari ai la dispozitie TBI sau titlurile de stat Tezaur.

#48
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Pe 12 luni, ai dobânzi de la 3.3% până la 3.4% în funcție de sumă la OTP Bank. O variantă de luat în calcul pe lângă TBI

Attached Files



#49
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
OTP nu avea si ceva comisioane? Oricum slab fata de 4,4% pe 15 luni de la TBI - fara comisioane, indiferent de suma depusa (sau 4,00% la depozit pe 12 luni, daca vrei un termen mai scurt).

#50
HWFreak

HWFreak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 26.03.2020

View Postl_dan, on 26 noiembrie 2020 - 11:55, said:

OTP nu avea si ceva comisioane? Oricum slab fata de 4,4% pe 15 luni de la TBI - fara comisioane, indiferent de suma depusa (sau 4,00% la depozit pe 12 luni, daca vrei un termen mai scurt).

Au aplicație pe mobil ceva sau faci prin browser?

#51
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,664
  • Înscris: 20.11.2005
Nu au aplicatie.
Deschiderea contului si lichidarea se face prin browser.

#52
Coloneluu

Coloneluu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.07.2015
Si eu ma gandesc inca daca sa merg cu ei sau Libra pentru depozite..

#53
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Libra a scazut mult dobanzile din pacate, nu mai e competitiva...

#54
Coloneluu

Coloneluu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 31.07.2015
Da..TBI sunt siguri? Am văzut că au depozitele garantate in Bulgaria

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate