Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

TBI Bank Romania

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
471 replies to this topic

#325
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Doar am spus că nu te ai înregistrat Deci nu aveai ce bonus să primești.

#326
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postgumball3000, on 23 decembrie 2022 - 19:59, said:



Voiam sa fac un depozit la ei, ala pe 5 luni cu 10%, dar n-am mai transferat suma, si tot primesc mesaj sa o transfer pana la 15 ianuarie. Mai e vbalabil acum daca n-am transferat-o pana la 1 ian?
Sunt de incredere pana la urma astia sau nu?

Intrebarea mea e: exista riscuri la acest transfer online pe care ar trebui sa il fac din mobile banking de la Raiffeisen, e posibil sa nu ajunga banii unde trebuie?
Adica eu transfer suma si dupa aia stau "cu ochii in soare" dupa un raspuns de la ei ca s-a facut depozitul? Cat dureaza pana confirma primirea si deschiderea depozitului?

Prin absurd, daca gresesti contul (strict teoretic vorbesc, gresesti o cifra sa zic), pierzi banii, se duc aiurea in alta parte?

Edited by danigoleman, 12 January 2023 - 15:29.


#327
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Ajung unde trebuie. Si eu am transferat acum mai bine de un an si au ajuns banii in depozitul deschis online la TBI.
Daca depozitele deschise la ei nu depasesc 100,000 euro (chiar si echivalent lei) nu ar trebui sa iti faci griji....

#328
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 26.01.2019

View Postdanigoleman, on 12 ianuarie 2023 - 15:29, said:

tot primesc mesaj sa o transfer pana la 15 ianuarie. Mai e vbalabil acum daca n-am transferat-o pana la 1 ian?

Daca scrie "pana la 15 ian." atunci da, e valabil.

View Postdanigoleman, on 12 ianuarie 2023 - 15:29, said:

Sunt de incredere pana la urma astia sau nu?

La fel de incredere ca si celelalte banci.
Doar ca primesti BGN (nu EUR sau RON) de la fondul de garantare din Bulgaria (nu din Romania) daca se intampla ceva cu TBI.

View Postdanigoleman, on 12 ianuarie 2023 - 15:29, said:

Intrebarea mea e: exista riscuri la acest transfer online pe care ar trebui sa il fac din mobile banking de la Raiffeisen, e posibil sa nu ajunga banii unde trebuie?

Aceleasi riscuri ca la orice alt transfer, nimic special.

View Postdanigoleman, on 12 ianuarie 2023 - 15:29, said:

Adica eu transfer suma si dupa aia stau "cu ochii in soare" dupa un raspuns de la ei ca s-a facut depozitul? Cat dureaza pana confirma primirea si deschiderea depozitului?

Ca la orice alt transfer local: daca transferi dimineata, banii ajung in contul TBI in aceeasi zi si tot in aceeasi zi vei primi emailul care are atasat contractul depozitului.
Daca transferi mai dupa pranz, probabil ca banii vor ajunge la TBI in urmatoarea zi lucratoare.

View Postdanigoleman, on 12 ianuarie 2023 - 15:29, said:

Prin absurd, daca gresesti contul (strict teoretic vorbesc, gresesti o cifra sa zic), pierzi banii, se duc aiurea in alta parte?

Se intampla fix ce se intampla la orice alt transfer cand gresesti contul: se vor intoarce in contul tau, nu pierzi nimic (cu exceptia cazului in care ai gresit in asa un hal incat ai produs un IBAN care este valid la randul lui, mai gresesti si numele beneficiarului - in loc sa fie al tau e al unei persoane total necunoscute care, surprinzator, detine fix acel IBAN gresit..... Posted Image).

Edited by darkangel2, 12 January 2023 - 15:55.


#329
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Sigur e asa? Am facut o proba cu 1 ron si "tranzactie procesata cu succes" desi am pus numele la intamplare :)

#330
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 26.01.2019
Banca sursa n-are de unde sa stie daca IBAN-ul destinatie este detinut de numele pe care l-ai scris tu acolo; tranzactie procesata cu succes inseamna doar ca banca sursa a trimis transferul tau intr-o coada interna care va fi procesata la urmatoarea sesiune Transfond; transferurile prin IBAN (adica ordinele de plata) nu sunt operatii sincrone, ci asincrone (adica se executa cu intarziere, dupa momentul la care au fost acceptate de banca).
Teoretic, cand tranzactia este procesata de banca destinatie, banca ar trebui sa observe ca IBAN-ul si numele nu se potrivesc si ar trebui sa trimita banii inapoi de unde au venit.
Asta s-ar putea sa ia o zi sau doua.

P.S. Sper ca nu ai trimis 1 RON in IBAN-ul pe care ti l-a dat TBI pentru depozitul la termen... Posted Image nu ca s-ar intampla mare lucru, da' la modul in care se creeaza software azi, nu as avea tupeu sa fac experimente din astea...

Edited by darkangel2, 12 January 2023 - 16:24.


#331
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005

View Postdanigoleman, on 12 ianuarie 2023 - 16:11, said:

Sigur e asa? Am facut o proba cu 1 ron si "tranzactie procesata cu succes" desi am pus numele la intamplare Posted Image
Inseamna ca ai o aplicatie bancara de rahat. Orice aplicatie bancara valideaza macar integritatea contului IBAN, inainte de a putea finaliza un transfer bancar,  chiar daca nu stie cine e titularul sau daca e lei sau alta moneda.
Adica face ceva similar cu aceasta pagina de verificare IBAN:  https://www.ibancalc...validieren.html

Edited by wertyck, 12 January 2023 - 16:40.


#332
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Colegu’ a zis ca numele l-a pus la intamplare, nu IBAN-ul. Te pomenesti ca o fi transferat 1LEU in contul de depozitPosted Image.

OT:
Acu’ exista si un serviciu, oferit/intermediat tot de Transfond, care permite afisarea identitatii beneficiarului - parte din nume/prenume sau denumire, cat sa iti dai seama daca gresesti - in cazul unui transfer interbancar. Ii zice SANBServiciul Afișare Nume Beneficiar’ si in momentul de fata este implementat de Libra, ING si CEC.

#333
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Mea culpa.

Am citit "numerele"  si de aceea am raspuns.

#334
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 24.11.2019

View Postdanigoleman, on 12 ianuarie 2023 - 15:29, said:

...
Prima zi, seara (duminica):
  • Mi-am facut cont la TBI. Cont online, pe site-ul lor, respectand tot ce au dorit sa le transmit.
  • Apoi am selectat un anume depozit pentru care am initiat din site-ul lor, cererea de infiintare.
  • Am primit un mesaj si un cod OTP pe telefon si dupa ce l-am introdus in My account TBI

Ziua doi (luni):
  • Am primit si acordul pentru infiintarea depozitului si solicitarea sa efectuez plata in IBAN-ul specificat
  • Am initiat plata, asa cum cereau cei de la TBI in IBAN-ul transmis de ei.
  • Am primit confirmarea referitoare la deschiderea depozitului. In plus, ii vedeam deja datele in contul meu de pe site-ul TBI.


Urmatoarele depozite le-am facut in aceiasi zi. Dimineata le initiam si pana seara erau deja activate.

Ca note suplimentare:
  • cand era depozit cu reinnoire automata, la data scadenta in contul TBI se vedea noul sold constituit din sold plus dobanda minus impozitul retinut. La urmatoarea scadenta, la fel
  • cand nu mai doream sa continui depozitul, cand doream sa-l lichidez, dupa materializarea dobanzii in contul TBI, dadeam click pe Lichidare anticipata si pana la pranz, cel tarziu pana seara, atat soldul cat si dobanda acumulata minus impozitele retinute erau in contul bancii initiatoare.
  • daca era un depozit fara reinnoire, la data scadentei, chiar in acea zi, depozitul se desfiinta automat si deoarece am selectat ca suma sa-mi fie returnata in contul initiator, pana cel tarziu la orele 16, dar poate si mai devreme, suma era deja in contul bancii initiatoare. In cazul meu, Libra.
  • daca vrei totusi sa lichidezi depozitul oricand intre initiere si data scadenta poti sa o faci oricand. Nu ai costuri, dar pierzi orice dobanda si banii ii vei avea in contul initiator in chiar ziua in care dai click pe lichidare anticipata. Dar daca faci asta dimineata. Daca o faci dupa pranz, cel mai probabil vei avea banii in contul initiator a doua zi.

Nu am avut nici cea mai mica problema cu ei. Totul a functionat "ca uns" iar ca o mentiune, am fost contactat telefonic atat la initierea depozitelor cat si la lichidarea lor. Mai mult, am fost instiintat tot telefonic si despre anumite modificari in situatia dobanzilor viitoare (pana la scadenta, ramane valabila dobanda care era in oferta).

#335
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postsags, on 12 ianuarie 2023 - 16:57, said:

Colegu’ a zis ca numele l-a pus la intamplare, nu IBAN-ul. Te pomenesti ca o fi transferat 1LEU in contul de depozitPosted Image.


Pai si ce se poate intampla?  Am primit deja mesaj ca transferul nu a fost facut de pe numele corect :)

#336
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

View Postdanigoleman, on 13 ianuarie 2023 - 14:07, said:

Pai si ce se poate intampla?…
Sa iti deschida un depozit de 1LEU? Sa anuleze deschiderea depozitului pe motiv de fonduri insuficiente/ sub suma minima? Si cumva oferta era valabila doar pana la 31.XII trecut, chiar daca ai mai avut timp 2 saptamani sa depui banii, si deci o pierzi? (Nu mai vad 5luni/10% la ei pe site.)
Eu am inteles ca acel cont are totusi niste conditii mai speciale: catre el trebuie sa trimiti exact suma pentru deschiderea depozitului.

View Postdanigoleman, on 13 ianuarie 2023 - 14:07, said:

… Am primit deja mesaj ca transferul nu a fost facut de pe numele corect Posted Image
E de bine daca TBI (daca spre ei ai facut transferul) a verificat corespondenta cu numele. Banii s-au intors, nu?

#337
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
da, s-a intors leul ala si am transferat suma corecta
Aveam termen pana la 15 ianuarie ptr ca pe 21 dec a fost facuta cererea

#338
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

View Postmotoplus, on 10 ianuarie 2023 - 14:34, said:

interesant: https://tbibank.ro/p.../ambasador-tbi/

Agenții din TBI Bank or lucra în sistem piramidal / MLM?
Am aplicat, m-a sunat. E doar dacă vrei să recomanzi credite. Dacă aduci oameni să își facă depozit, primești doar un mare mulțumesc!

#339
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
vad ca TBI a inceput sa scada dobanzile pe 2 si 3 ani, respectiv 9% si 8.5%
oare se preconizeaza ca inflatia va scadea la sfarsitul anului implicit va avea un trend descendent in 2024?

#340
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008
BNR are prognoza de inflatie sub 10% la finalul anului, poate chiar de la sfarsitul trimestrului 3.

#341
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 21.10.2009
A crescut dobanda pe 12 luni de la 9% la 9.3%.

#342
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006
Mi se pare ca au marit doar cat sa-i depaseasca pe cei de la Intesa Sanpaolo cu jumatate de punct procentual. Bine, la Intesa daca pui si comisioanele de administrare + internet banking cred ca iesi mai rau, chiar cu acel extra 0,25% pentru depozite de minim 25000.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate