Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Asigurarea CASCO cu bune si cu rele

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
bstefan

bstefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.08.2006
Salutare,

Cei care ne pot impartasi din experientele bune sau rele cu firmele de asigurari sunt bineveniti. Astept impresiile voastre.
Multumesc

#2
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
De ce ?

#3
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Speri sa auzi cuvinte de lauda???

#4
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Un cuvant: CAsCO.

#5
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 13.10.2010
Cu cratima!

#6
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Cu cratima la furnici.

#7
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Pe mine m-a scos din kkt cu multi ani in urma cand eram incepator si am facut un accident din vina mea. Dauna 17 mil lei vechi, totul platit de CASCO si asta pentru 100 de euro pe an, cum sa nu se merite? Bine in ultimii ani am renuntat la ei pentru ca e si masina mai veche si au scazut mult prima de asigurare dar am si mai multa incredere in mine cu experienta acumulata la volan. Acuma fiecare cum crede...

#8
bstefan

bstefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.08.2006
Speram la niste raspunsuri pertinente.:(.  JayBird are dreptate. Nu stii cind te loveste. Poate o experienta pozitiva sau negativa va ajuta pe cineva in viitor. De asta se numeste forum. De restul daca am nevoie ma duc pe stadion.

Edited by bstefan, 29 March 2013 - 17:42.


#9
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Am un Logan, am avut 5 ani casco ca Groupama. Am avut o singura reparatie (am gasit masina zgariata cu ceva ascutit in parcare) nu au fost probleme, mi-au facut reparatia la reprezentanta Renault, i-a costat vreo 2500 lei, preturi umflate dar e  treaba lor. Acum nu mai am casco ca masina are deja 6 ani si a scazut foarte mult valoarea reziduala, dar prima de asigurare a scazut doar putin, asta a fost motivul pt care am renuntat la casco.

#10
bstefan

bstefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.08.2006
Sunt curios cam la ce suma ajunge o asigurare ptr. o masina noua cam la 17000 euro.

#11
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Cine si-a facut praf masina intr-un accident in care a fost vinovat stie cel mai bine cat de bun e un CASCO !

#12
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
http://www.1asig.ro/...3,100-46350.htm

#13
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Poveste
In 2010 la vreo 4 luni dupa ce am luat o masina noua (i30 - 12580 eu), intr-o curba in afara unei localitati, pe contra sens venea o caruta ce a fost depasita de o masina X.
Eu m-am incadrat cat mai spre dreapta sa incapem toti 3, gandindu-ma ca toti o sa ne continuam traseele.
Insa carutasul a facut 90 de grade stanga, prin spatele masinii ce l-a depasit si s-a incadrat sa iasa in peisaj pe partea mea.
In cateva fractiuni de secunda am tras cat am putut dreapta in incercarea de a evita un impact frontal dar din pacate in dreapta era o zona de coborare si am considerat ca m-as putea rasturna acolo.
Asadar nu am putut evita impactul cu oistea carutei. Calul s-a speriat si s-a ridicat pe picioarele din spate cand era in dreptul aripii stanga fata si a coborat cand eram cu masina in dreptul portierei din stanga spate. Chiar daca eu aveam frana apasata in tot acest timp, inertia si faptul ca ajunsesem cu partea dreapta in afara partii carosabile (pietris si iarba) masina a alunecat mai mult decat ma asteptam de aceea impactul initial a fost in fata si apoi a fost afectat si spatele.
Victime
Niciuna umana, calul insa era putin julit la unul dintre picioarele din fata, atat. Era doar julit si nu era lovit sa schiopateze.
Daune
Toata partea stanga afectata: aripa stanga (inlocuita), stalp stanga (doar tabla de la suprafata indoita / indreptata), parbriz crapat (inlocuit), portiera spate stanga infundata (inlocuita), stalp stanga spate doar zgariat.
Pretul reparatiilor totale: 14.500 de lei (145 milioane lei vechi).
Rezolvare
Casco full fara fransiza 640 eu / an la Uniqa.
Urmare
Anul urmator cei de la Uniqa mi-au marit polita cu peste 100 eu, mai exact 780 eu / an. Si mi-au pus si fransiza 100 eu / eveniment.
Asta pentru ca nu au avut cum sa recupereze daunele de la carutas. (caruta si calul erau imprumutate de la altcineva nici macar nu erau ale lui iar cei de la politia comunala nu au vrut sa il recunoasca pe carutas si imi tot recomandau sa declar ca am lovit-o eu intr-un gard ca ala era vai de capul lui.)
Am renuntat la Uniqa ai am facut asigurarea Casco la altii.
De atunci insa nu am mai avut peripetii.

Nu sunt sofer profesionist si nu am pretentii dintr-astea, sunt majoritatea timpului sofer de oras si foarte rar, de doua ori pe an ies in afara lui, conduc din 2002.

Ca o concluzie, in cazul meu s-a meritat sa fac casco.

Edited by Ciubex, 24 April 2013 - 12:08.


#14
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Am revenit cu poze de la momentul povestit mai sus. (7 august 2010)
Carutasul e persoana cu sapca pe cap.
Sotia ii tinea calul de capastru.
Varul meu il tinea pe carutat ca avea de gand sa fuga.
Eu faceam pozele.
Asta dupa ce sunasem la 112, la Politia Rutiera Iasi de unde mi s-a spus sa ma prezint in 24 de ore la Politia Rutiera Iasi sau la Politia Rurala din localitatea pe raza careia s-a produs evenimentul. Ei nu s-au deplasat la locul accidentului pentru ca nu au fost victime.

Accidentul a avut loc pe DN24 Iasi - Vaslui, la iesirea din comuna Coropceni, la vreo 40 Km de la Iasi spre Vaslui. (harta)

Dupa cum se observa din poze, masina nu a fost foarte sifonata, iar un pret de 14.500 lei mi s-a parut enorm. Ma rog, bine ca nu am scos eu banii astia din buzunar.
Inainte de a conduce masina asta am condus o Dacie Break din 1991. A fost a parintilor mei din '96, iar eu am luat-o la condus frecvent din 2004. Niciodata nu am platit mai mult de 1000 de lei (10 milioane vechi pentru un vopsit total) iar pentru retusari la caroserie inainte de ITP, nu am cheltuit mai mult de un spray de vopsea si ceva chit.

Asadar, pentru o masina noua recomand CASCO, pentru una mai veche... nu prea, depinde de valoarea evaluata si de valoarea masinii.
E foarte util sa aveti la voi o camera foto / telefon cu camera foto cat de cat buna, ca sa face-ti cat mai repede pozele pentru asigurare. Eu am folosit atunci, cum se observa si din informatiile EXIF ca am folosit un Sony Ericsson K800i. De atunci caut sa am o camera cat mai buna la telefon :)

Attached Files


Edited by Ciubex, 24 April 2013 - 22:23.


#15
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Priveste partea buna, nu au fost victime si... ai avut Casco ! Acum ca ti s-a marit polita e ceva normal, asiguratorii aplica criterii standard la calculul politelor nu judeca fiecare caz in parte. Dar totusi e bine ca ai gasit si o varianta mai buna !

#16
lupishor1108

lupishor1108

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.01.2014
Buna ziua!
AM o intrebare: Acum o luna jumatate am lovit masina unei prietene. Am intrat intr-un cielo care nu are nimic,dar Audi a4-ul al fetei  s-a cam sifonat un pic.. Am facut constatarea amiabila,am facut dosarul de casco de la audi(era asigurata masina) si acum se trezeste fata ca vrea banii pe dauna masinii pentru ca nu am vrut eu sa o ajut la o chestie. Din cate am inteles,ar pati-o si ea daca m-ar da in judecata pt ca nu ar fi trebuit sa imi imprumute masina.
MA POATE DA IN JUDECATA FIRMA DE CASCO CA SA RECUPEREZE BANII DE LA MINE DEOARECE EU ERAM SOFERUL????
ASTA MA INGRIJOREAZA:)

#17
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
De ce sa nu-ti fi dat tie masina? Nu ai permis de conducere categoria B?
Fata nu are cum sa-ti ceara bani decat sa te dea in judecata ca parte civila si sa-ti ceara daune.
Asiguratorul nu are ce sa ia de la tine.

#18
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Buna ziua.
Am facut comanda la un Ooel astra nou prin programul ”rabla”.
Masina veche este pe numele meu,desi eu nu am carnet.Sotia conduce masina de ani de zile.
Vanzatorul masinii noi spune ca masina noua trebuie sa fie tot pe numele meu.Este adevarat?Nu pot cumpara masina pe numele sotiei?
In cazul acesta cum pot face o asigurare casco pe numele meu daca daca sotia este soferul?Aceasta asigurare mai este valabila in cazul unui incident daca altcineva,si nu eu,conduce masina?
Cu stima.

Edited by gi0, 12 April 2014 - 15:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate