Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alimentatie raw vegana + rezultate hemoleucograma

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#73
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 River_Song, on 29 martie 2013 - 15:32, said:

Cine-a zis ceva de autism?
Konstantin Monastyrsky - autorul articolului pe care l-ai amintit mai sus si pe care se pare ca nu l-ai citit nici macar tu.
Am citit eu printre randuri - omu' ala vorbeste despre efectele vegetarianismului pe care nu le-a raportat nici un vegetarian sau care nu sunt raportate intr-o proportie mai mare de catre vegetarieni. Posted Image Stupid. Ti-ai gasit pe site-ul cui sa te uiti - un comerciant de ulei de sarpe.

 echo3, on 29 martie 2013 - 00:08, said:

Daca vrei ca baiatul tau sa fie steril la varsta ta si sa nu se dezvolte ca un barbat dai in continuare chestii vegetariene.
O sa-l faci fetita de la atata soia si alte chestii ce maresc estrogenul si scad testosteronul.
Si din poza ta, pari atat de slab de parca ai avea greutatea unei femei.
Pe ce te bazezi cand spui asta? Folclor?

Quote

... a 2010 meta-analysis of 15 placebo controlled studies showed that neither soy foods nor isoflavone supplements alter measures of bioavailable testosterone or estrogen concentrations in men. (http://www.fertstert...0966-2/abstract)

Un om normoponderal trebuie sa arate slab - fara strat de grasime vizibil si daca nu e interesat de culturism, nici muschii nu prea se vad prin haine.

Edited by EXIT, 29 March 2013 - 16:43.


#74
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Pot sa zic ceva urat, pwetty please, pot, pot?

Pot.

@ Fa/ ba, initiatoareo/orule, esti retardat. Pai sa nu manance saracii copii un ou ochi sau un piept de pui, sau o felie de tort cu frisca la o onomastica? Ce copilarie e asta? Daca suferi de sindromul "special snowflake" macar limiteaza-te la tine, nu-ti marginaliza si copiii, lasa-i sa decida singuri daca vor sa fie la fel de tembeli sau nu.

#75
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Ai putut dar mai bine te abtineai.
Ochiul ala e atat de extraordinar incat fara el nu exista copilarie fericita?! Pe tine pieptul de pui te-a facut fericita cand erai copil?
Conform logicii tale, daca ii pune copilului inainte un ochi si ii zice mananca-l inseamna ca il lasa pe copil sa decida ce dieta doreste sa urmeze? :)

#76
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 EXIT, on 29 martie 2013 - 17:16, said:

Ai putut dar mai bine te abtineai.
Ochiul ala e atat de extraordinar incat fara el nu exista copilarie fericita?! Pe tine pieptul de pui te-a facut fericita cand erai copil?
Conform logicii tale, daca ii pune copilului inainte un ochi si ii zice mananca-l inseamna ca il lasa pe copil sa decida ce dieta doreste sa urmeze? :)
Atunci dai seminte si e buna treaba
El vrea tort - ia daici seminte
Vrei o mancare gustoasa -mucles ,ia seminte
Dar un suc se poate ?- seminte am zis

#77
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
In lumea reala exista si alte optiuni in afara de seminte.

#78
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 EXIT, on 29 martie 2013 - 17:16, said:

Ai putut dar mai bine te abtineai.
Ochiul ala e atat de extraordinar incat fara el nu exista copilarie fericita?! Pe tine pieptul de pui te-a facut fericita cand erai copil?
Conform logicii tale, daca ii pune copilului inainte un ochi si ii zice mananca-l inseamna ca il lasa pe copil sa decida ce dieta doreste sa urmeze? Posted Image

Nuuu, copilarie fericita e aia cand mananci raw-vegan. :| Adica pe langa faptul ca nu mananci nici un pic de carne, oua, iaurt, ciocolata, nici macar un pilaf sau o mancare de mazare sau o tocana de cartofi, ca nu sunt raw...Mi se face groaza numai cand ma gandesc, pai mai bine as muri decat asa ceva. Eu vreau sa-mi zici ce copilarie fericita e aia cand e invitat pruncul la o zi de nastere (asta daca e invitat in the first place, s'ar putea sa fie marginalizat si ciudatul clasei doar pentru ca e vegan, ce trist :( ) , si acolo se mananca pizza, tort cu frisca si prajituri care au ou, si el n-are voie sa le manance, ca au parintii gargauni pe creier. Cum procedezi tu in situatia asta?

 EXIT, on 29 martie 2013 - 17:27, said:

In lumea reala exista si alte optiuni in afara de seminte.

Da, cum ar fi? Prajituri cu blat de morcov crud si crema de ardei pisat?

#79
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Copilul meu adora ciocolata raw vegana si torturile. Partea buna este ca nu il tin sa manance prea mult pentru ca indiferent cat mananca nu ii pot face rau :)

#80
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
De curiozitate, ce ii pui la pachet cand se duce la scoala, senvis cu paine, ardei si castravete?
A nu, fara paine ca nu e raw.

Edited by Oscilatrix, 29 March 2013 - 17:39.


#81
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012

 EXIT, on 29 martie 2013 - 16:42, said:

Pe ce te bazezi cand spui asta? Folclor?
Nu e niciun folclor, sunt chestii foarte bine cunoscute si demonstrate.
Te sfatuiesc sa mananci un an de zile o dieta normala, iar in celalalt an o dieta vegan si sa-ti faci analize la testosteron si estrogen. Atunci o sa intelegi.
Baietii  cand cresc au nevoie de un echilibru hormonal, tu cand ii dai numai vegan ii distrugi evolutia corpului, masa musculara nu se va mai dezvolta cum trebuie, densitatea oaselor, caracterele sexuale etc. Iti bati joc de el practic.

Edited by echo3, 29 March 2013 - 17:51.


#82
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 EXIT, on 29 martie 2013 - 17:27, said:

In lumea reala exista si alte optiuni in afara de seminte.
Mai omule eu te inteleg perfect si pe toti adultii care iau hotarari de genul asta
Dar nu sunt de acord sa iei aceasta hotarare pt un copil de 2 ani
Hai sa nu ne cacam pe noi cu microbii si cu virusii ca aia pot fi la fel de nasoli ca si aia din carnuri
Veganismul asta nu este pt toata lumea ci doar pt aia pasionati de ce or fi ei pasionati
Pana la urma nici nu mai trebui dati la scoala ca acum mii de ani eram ierbivori nescoliti

 unrealgeb1978, on 29 martie 2013 - 17:35, said:

Copilul meu adora ciocolata raw vegana si torturile. Partea buna este ca nu il tin sa manance prea mult pentru ca indiferent cat mananca nu ii pot face rau :)
Si astea din ce sunt facute ?


#83
Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,780
  • Înscris: 06.09.2007
Intrebare pentru vegani.Cite legume consumati pe zi?

#84
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 echo3, on 29 martie 2013 - 17:40, said:

Nu e niciun folclor, sunt chestii foarte bine cunoscute si demonstrate.
Te sfatuiesc sa mananci un an de zile o dieta normala, iar in celalalt an o dieta vegan si sa-ti faci analize la testosteron si estrogen. Atunci o sa intelegi.
Eu am indicat mai sus o sursa (15 studii controlate) care nu indica un efect asupra hormonilor. Daca nu e folclor atunci ce e? Mit urban?
Mananc numai plante de 6 ani si ceva, instalatiile functioneaza normal si nu dau nici semne de oboseala. Dar eu sunt doar un individ, de-aia aveam studii pe mai multi subiecti. Ai inteles?

 Oscilatrix, on 29 martie 2013 - 17:28, said:

Nuuu, copilarie fericita e aia cand mananci raw-vegan. Posted Image Adica pe langa faptul ca nu mananci nici un pic de carne, oua, iaurt, ciocolata, nici macar un pilaf sau o mancare de mazare sau o tocana de cartofi, ca nu sunt raw...Mi se face groaza numai cand ma gandesc, pai mai bine as muri decat asa ceva. Eu vreau sa-mi zici ce copilarie fericita e aia cand e invitat pruncul la o zi de nastere (asta daca e invitat in the first place, s'ar putea sa fie marginalizat si ciudatul clasei doar pentru ca e vegan, ce trist Posted Image ) , si acolo se mananca pizza, tort cu frisca si prajituri care au ou, si el n-are voie sa le manance, ca au parintii gargauni pe creier. Cum procedezi tu in situatia asta?

Da, cum ar fi? Prajituri cu blat de morcov crud si crema de ardei pisat?
Daca e marginalizat e vina parintilor care nu stiu sa se comporte in astfel de situatii. Nu ne conformam toti unui model doar pentru ca unii au o imaginatie limitata. Google images: raw vegan cake

 petre69, on 29 martie 2013 - 17:41, said:

...
Veganismul asta nu este pt toata lumea ci doar pt aia pasionati de ce or fi ei pasionati
Pana la urma nici nu mai trebui dati la scoala ca acum mii de ani eram ierbivori nescoliti
...
Pasionati de mai multa sanatate, etica... De ce nu este normal sa ia hotarari in privinta dietei propriilor copii? Asta fac toti parintii. El nu are aceasta obligatie?

#85
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 EXIT, on 29 martie 2013 - 17:56, said:

Daca e marginalizat e vina parintilor care nu stiu sa se comporte in astfel de situatii. Nu ne conformam toti unui model doar pentru ca unii au o imaginatie limitata. Google images: raw vegan cake


Ai vorbit zicand fix nimic. Zi clar ce faci in situatia aia, astfel incat copilul sa nu fie marginalizat, ii pui tort raw vegan la pachet sau cum?

Edited by Oscilatrix, 29 March 2013 - 17:58.


#86
alexisa

alexisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.03.2010
Exista paine cruda ce se consuma in alimentatia raw-vegana, asa cum sunt si deserturi.

#87
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012

 petre69, on 29 martie 2013 - 17:24, said:

Atunci dai seminte si e buna treaba
El vrea tort - ia daici seminte
Vrei o mancare gustoasa -mucles ,ia seminte
Dar un suc se poate ?- seminte am zis

Si ? crezi ca sucul sau tortul cu frisca sunt un drept, un privilegiu al vietii sanatoase pentru un copil ? Mai degraba un junk atat de larg consumat, incat s-a impus ca standard.
Uite aici torturi si alte produse raw
http://rawveganjoy.ro/wordpress/

Edited by NelsonMandela, 29 March 2013 - 18:07.


#88
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 petre69, on 29 martie 2013 - 17:41, said:

Si astea din ce sunt facute ?

Am postat o reteta pe un topic aici pe forum. Totul vegetal. Oleaginoase, fructe, diverse uleiuri in principiu.

#89
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Ma uitam acum la o reteta pentru un tort raw vegan aici http://girlonraw.com...chocolate-cake/ si am vazut ca scrie miere. Lamuriti-ma si pe mine, astia vegetalizati, eu stiam ca mierea e exclusa pentru ca provine din exploatarea albinelor.

#90
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

 Ulpiatraiana, on 29 martie 2013 - 17:47, said:

Intrebare pentru vegani.Cite legume consumati pe zi?

Nu imi dau seama ce raspuns astepti :)

 EXIT, on 29 martie 2013 - 17:56, said:

Pasionati de mai multa sanatate, etica... De ce nu este normal sa ia hotarari in privinta dietei propriilor copii? Asta fac toti parintii. El nu are aceasta obligatie?

Sau doar vor sa se simta bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate