Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Alimentatie raw vegana + rezultate hemoleucograma

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#55
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View PostEXIT, on 28 martie 2013 - 19:37, said:

Am impresia ca cam dai banii pe prostii.

Cauta despre ambele sa vezi ce contin :)

Cat despre bani...altii dau pe tigari. :)

#56
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View PostEXIT, on 28 martie 2013 - 19:37, said:


Vezi ca am adaugat mai sus inca doua nivele de dificultate. Una e sa mananci carne cruda si alta e sa sfasii o fleica intreaga, o pulpa... Si eu am mancat putina carne cruda de vita. Am tocat-o un pic si am inghitit-o. Nu a fost chiar ca guma de mestecat dar nici departe nu era. Ah, am incercat si carne de porc - naspa.
Biftec tar-tar si gata treaba

#57
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View PostEXIT, on 28 martie 2013 - 19:37, said:

Vezi ca am adaugat mai sus inca doua nivele de dificultate. Una e sa mananci carne cruda si alta e sa sfasii o fleica intreaga, o pulpa... Si eu am mancat putina carne cruda de vita. Am tocat-o un pic si am inghitit-o. Nu a fost chiar ca guma de mestecat dar nici departe nu era. Ah, am incercat si carne de porc - naspa.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yGVdYiM5IXw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostEXIT, on 28 martie 2013 - 19:26, said:

Imagineaza-ti un om alergand o stramoasa a antilopei... omul castiga teren, strabuna antilopei da semne de oboseala, agilitatea omului e de neintrecut... se apropie si hat! Omul si-a infipt coltii in gatul pradei care, ce-i drept, nu a avut nici o sansa.
Problema cu creierul, proteina animala si caninii e larg dezbatuta pe Internet. Omul nu are nevoie de proteine ci de aminoacizi care sunt la fel indiferent din ce proteine provin.
Poti face un mic experiment, incearca sa sfasii carne cruda cu caninii tai. Daca reusesti, treci la nivelul 2 - sfasie carne acoperita de piele. Nivelul 3 - sfasie carne acoperita de piele si blana/par.

De ce ar avea omul un comportament de carnivor, cand el este omnivor? De ce sa incerce sa vaneze antilopa, cand e mai simplu sa omori sobolani?

Omnivores often are opportunistic, general feeders with neither carnivore nor herbivore specializations for acquiring or processing food, and are capable of consuming and do consume both animal protein and vegetation.[2] Many omnivores depend on a suitable mix of animal and plant food for long-term good health and reproduction.

Edited by River_Song, 28 March 2013 - 19:59.


#58
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Banuiesc ca asta ar fi si reactia lor daca te-ar vedea rozand un fir de telina 15 minute.

#59
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View PostRiver_Song, on 28 martie 2013 - 20:01, said:

Banuiesc ca asta ar fi si reactia lor daca te-ar vedea rozand un fir de telina 15 minute.

Eu nu il rod :)

View PostRiver_Song, on 28 martie 2013 - 19:58, said:

De ce ar avea omul un comportament de carnivor, cand el este omnivor?

Este mai sanatos, te simti mai bine, risc scazut sa faci multe boli, etc.

#60
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View Postunrealgeb1978, on 28 martie 2013 - 20:04, said:


Eu nu il rod Posted Image

Ei, nu.


View Postunrealgeb1978, on 28 martie 2013 - 20:04, said:

Este mai sanatos, te simti mai bine, risc scazut sa faci multe boli, etc.

Speculatii. Sunt triburi in Africa in care nu se mananca decat vegetarian. Ai auzit de ele, de vreo descoperire facuta de ei, ceva? Ciuciu, sunt cu frunza-n cur in jurul focului. La fel si eschimosii. Exista in mod natural extreme alimentare la populatiile umane, fie exclusiv vegetariene, fie carnivore. Niciuna dintre ele n-a facut nimic important si nici n-a evoluat. Toata evolutia umana merge manan-n mana cu omnivorismul. Dar daca tu te simti mai bine reinventand roata.

#61
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postunrealgeb1978, on 28 martie 2013 - 17:12, said:


Depinde de copil. Al meu are 7 ani si daca il intreb de Mac imi spune ca este "gunoi". El nu prefera carnea desi este fortat sa o manance de bunci uneori.

Asa l-ai obisnuit...dupa ceva timp , daca te opresti din mancat carne, corpul se dezobisnuieste si si il respinge.

Eu te-as intreba altceva....si nu o sa-ti placa probabil....>
- a venit copilul intr-o zi si v-a zis gata, nu mai vreau carne ? S-au i-ati pus voi poprire? :naughty:



Desi e cam fortata comparatia, crezi ca, in video-ul urmator, copiii aia fac ce fac de placere sau pentru ca sunt fortati/"brainwashed" de parinti ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6RNfL6IVWCE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#62
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Ligia Pop are copil pe care il va creste raw vegan, ea insasi este 80-90% raw (parca ?), dar spre deosebire de alţi veganisti mainstream pentru ea sunt la ordinea zilei vlăstarii, iarba de grâu (probabil ca nu din asta hibridizat),
se fereste de gluten, de ambalaje de plastic, apa imbuteliata. de excesul de fructe si glucide in general. Intr-adevar, calea asta a (raw) veganismului este foarte ingusta si periculoasa.

Oricum pentru ambele tabere ramane valabil proverbul: "Drumul spre iad este pavat cu intentii bune !" Daca omului ii este SILA de mancarea in sange, ce treaba ai cu ce alegeri face el ?
Despre lactate ce sa mai zici, oricum sunt niste gunoaie. Poate oole ar mai putea fi incluse daca omul accepta sa faca un compromis. Dar in rest... nu vad nicio ratiune sa te bati cu pumnul in
piept ca X ar trebui impuscat ca isi hraneste copii in nu stiu ce fel.

Edited by NelsonMandela, 28 March 2013 - 20:16.


#63
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View PostRiver_Song, on 28 martie 2013 - 20:10, said:

Ei, nu.




Speculatii. Sunt triburi in Africa in care nu se mananca decat vegetarian. Ai auzit de ele, de vreo descoperire facuta de ei, ceva? Ciuciu, sunt cu frunza-n cur in jurul focului. La fel si eschimosii. Exista in mod natural extreme alimentare la populatiile umane, fie exclusiv vegetariene, fie carnivore. Niciuna dintre ele n-a facut nimic important si nici n-a evoluat. Toata evolutia umana merge manan-n mana cu omnivorismul. Dar daca tu te simti mai bine reinventand roata.

Nu sunt speculatii. Nu cred ca are vreo legatura cu alimentatia ceea ce spui tu :)

View Postlawrence38, on 28 martie 2013 - 20:10, said:


Asa l-ai obisnuit...dupa ceva timp , daca te opresti din mancat carne, corpul se dezobisnuieste si si il respinge.

Eu te-as intreba altceva....si nu o sa-ti placa probabil....>
- a venit copilul intr-o zi si v-a zis gata, nu mai vreau carne ? S-au i-ati pus voi poprire? Posted Image

El nu a vrut sa manance niciodata carne si i-am dat fortat pana sa renunt eu la carne. Nu ii place carnea insa il mai fortam sa manance din cand in cand pentru ca "ii face bine".

#64
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View PostRiver_Song, on 28 martie 2013 - 19:58, said:

[zombie movie censored - property of AMC]

De ce ar avea omul un comportament de carnivor, cand el este omnivor? De ce sa incerce sa vaneze antilopa, cand e mai simplu sa omori sobolani?

Omnivores often are opportunistic, general feeders with neither carnivore nor herbivore specializations for acquiring or processing food, and are capable of consuming and do consume both animal protein and vegetation.[2] Many omnivores depend on a suitable mix of animal and plant food for long-term good health and reproduction.
Vai ce film, The Walking Dead!
Eu am incercat sa prind sobolani dar nu am putut. Tu poti? Abia am prins un soarece cu mijloace moderne - nuca si castron. Daca prinzi un sobolan mananca-l asa cum ar fi facut-o stramosii nostri - infinge-ti coltii in blanita lui catifelata.
Omul nu este omnivor in sensul descris in engleza mai sus. Adica nu trebuie sa manance orice ci poate manca ce vrea - doar animale moarte, doar plante vii sau pe moarte sau combinatie.

#65
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Daca vrei ca baiatul tau sa fie steril la varsta ta si sa nu se dezvolte ca un barbat dai in continuare chestii vegetariene.
O sa-l faci fetita de la atata soia si alte chestii ce maresc estrogenul si scad testosteronul.
Si din poza ta, pari atat de slab de parca ai avea greutatea unei femei.

Edited by echo3, 29 March 2013 - 00:12.


#66
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View Postecho3, on 29 martie 2013 - 00:08, said:

Daca vrei ca baiatul tau sa fie steril la varsta ta si sa nu se dezvolte ca un barbat dai in continuare chestii vegetariene.
O sa-l faci fetita de la atata soia si alte chestii ce maresc estrogenul si scad testosteronul.
Si din poza ta, pari atat de slab de parca ai avea greutatea unei femei.

Cand eram carnivor aveam si eu opinii similare...cred ca in privinta carnii cam argumentul asta a ramas..."nu mananci carne nu esti barbat".

#67
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postpacopaco1967, on 28 martie 2013 - 17:13, said:

Da copii cum se simt ? Daca sunt plini de vitalitate  e super , nu te uita la toti care recomanda carne , nici elefantul, girafa , caprioara nu consuma carne ,

Serios? Deci ... serios? Copiii alearga prin savana pascand si au intestine precum elefantu' sau girafa?

#68
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Regimul vegetal trebuie sa fie auxiliar la copii.
Lor le trebuie f multe proteine, ce sint putine in legume si fructe.

#69
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View PostEXIT, on 28 martie 2013 - 21:55, said:

Vai ce film, The Walking Dead!
Eu am incercat sa prind sobolani dar nu am putut. Tu poti? Abia am prins un soarece cu mijloace moderne - nuca si castron. Daca prinzi un sobolan mananca-l asa cum ar fi facut-o stramosii nostri - infinge-ti coltii in blanita lui catifelata.
Omul nu este omnivor in sensul descris in engleza mai sus. Adica nu trebuie sa manance orice ci poate manca ce vrea - doar animale moarte, doar plante vii sau pe moarte sau combinatie.

Ai o logica absolut innebunitoare. Cumva ai impresia ca intre mine si stramosii mei de acum 15.000 de ani nu exista nicio diferenta?

Natura nu e atat de proasta, sa stii. Daca ai o indemanare, o ai pentru ca o folosesti constant, altfel nu ai suprevietui. Stii tu, survival of the fittest? Stii ca maimutele sunt omnivore, ca pentru ele sursele de proteine sunt atat de importante incat au invatat sa manuiasca unelte pentru a le obtine?

View Postedy_wheazel, on 29 martie 2013 - 01:35, said:


Serios? Deci ... serios? Copiii alearga prin savana pascand si au intestine precum elefantu' sau girafa?

Posted Image

View Postecho3, on 29 martie 2013 - 00:08, said:

Daca vrei ca baiatul tau sa fie steril la varsta ta si sa nu se dezvolte ca un barbat dai in continuare chestii vegetariene.
O sa-l faci fetita de la atata soia si alte chestii ce maresc estrogenul si scad testosteronul.
Si din poza ta, pari atat de slab de parca ai avea greutatea unei femei.

Quote

I will start with a riddle... Do you have any idea why monks and nuns in some Eastern religions, particularly in the branch of Chinese Buddhism, are all strict vegans, meaning they eat nothing but plants?
Well, the rational behind this part of orthodox Buddhism is actually quite practical — a strict vegan diet kills libido and fertility just as reliably as castration, and keeps monks and nuns alike celibate and docile. In the confines of a Buddhist monastery, where so many young people reside together in close quarters, less sexuality and infertility isn‘t a problem but a welcome relief.

http://www.gutsense....vegetarian.html

Si-asta ca s anu mai discutam despre efectele deja bine cunoscute ale consumului de soia pentru barbati/baieti.

#70
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007

View PostRiver_Song, on 29 martie 2013 - 04:49, said:

http://www.gutsense....vegetarian.html

Si-asta ca s anu mai discutam despre efectele deja bine cunoscute ale consumului de soia pentru barbati/baieti.

Probleme de fertilitate au si cei care mananca carne asa ca nu vad mare lucru in articol ci doar o opinie. Nu se stie cauza autismului iar ca sa il legi de alimentatie ar trebui macar ceva studii. Nu le-am vazut pe site. Apoi se pare ca nici fibrele nu sunt bune :D

Eu nu mananc soia si nu am nicio problema cu libidoul decat daca un libidou foarte ridicat poate fi o problema.

View PostNASTYPRIMUL, on 29 martie 2013 - 04:31, said:

Regimul vegetal trebuie sa fie auxiliar la copii.
Lor le trebuie f multe proteine, ce sint putine in legume si fructe.

Dar destule in oleaginoase, seminte, leguminoase.

#71
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Cine-a zis ceva de autism?

#72
alexisa

alexisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.03.2010

Sunt si copii care refuza sa consume carne, desi parintii lor sunt carnivori. Persoanele cu grupa sangvina AB sunt vegetarieni, iar in viitor numarul persoanelor vegetariene va fi tot mai mare. Eu am devenit vegetariana din motive etice si ma simt foarte bine, atat fizic, dar mai ales emotional. Sunt impacata cu mine insami ca nu provoc moartea animalelor.



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate