Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

Alimentatie raw vegana + rezultate hemoleucograma

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

EXIT

EXIT

Immortal

• Grup: Senior Members

View PostOscilatrix, on 29 martie 2013 - 17:58, said:

Ai vorbit zicand fix nimic. Zi clar ce faci in situatia aia, astfel incat copilul sa nu fie marginalizat, ii pui tort raw vegan la pachet sau cum?
E clar, n-ai imaginatie: Pui la dispozitia parintilor care organizeaza petrecerea o felie de tort raw vegan si dupa ce taie tortul stas si incepe sa imparta feliile, copilului cu dieta speciala ii serveste felia raw vegan. Complicat, asa-i? Cu minim efort poti face ca felia speciala sa arate ca una din tortul standard. Noteaza-ti ideea asta, poate vei avea nevoie.

View Postpetre69, on 29 martie 2013 - 18:07, said:

Am vazut
Si pe langa coloranti ,alea din ce ierburi sunt facute ?
Auzi tort de plante
Aia e o Forma de tort nu un tort in adevaratul sens al cuvantului
Asa iau si eu doua pastai de mazare, le roluiesc si zic ca mananc rulmenti
De regula nu au coloranti artificiali si nici mazare. Google some more.

View PostCorina2009, on 29 martie 2013 - 18:07, said:

Asta e,voi ati ales calea asta maturi fiind.

Ce nu intelegeti e ca acesti copii traiesc in societate, sunt prea mici si fara vointa sa vi se poata opuna, sa li se opuna colegilor, mediului unde traiesc, tututror.

De ce nu-i tineti sa invete acasa?
Asa i-ati feri de majoritatea tampitilor care mananca hrana normala cum rezulta din postarile voastre.

Imi e greu sa cred ca acesti copii nu au pofte, nu isi doresc ceva dulce si cremos, nu ar manca si ei ce mananca ceilalti copilasi!
Nu trebuie sa se izoleze; pur si simplu nu e nevoie. Exagerezi aiurea. Exista chestii dulci si cremoase raw vegan. Chiar si in Romania.

unrealgeb1978

unrealgeb1978

Senior Member

View Postleongabi, on 29 martie 2013 - 18:22, said:

ti-am dat un like, aceasta fiind singura forma virtuala de apreciere a inteligentei tale native. Te asigur de asemenea ca IQ-ul meu este foarte departe de al tau, bineinteles in orice directie consideri tu ca ti-e avantajoasa.  In limita posibilitatilor un moderator cred ca poate inchide topicul sau sa-l multe in aria alora de mananca iarba.
Mersi

Totusi poti sa scrii ce ti-a spus un doctor ?

Oscilatrix

Oscilatrix

Senior Member

Numai mie mi se pare penibil cand aud tot felul de ingrediente de-astea vegetale gen faina de in, lapte de caju optimizat pentru sugari sau pasta de susan?
Lol, acum am vazut "branza de caju". De unde le cumparati mai, ca ai mei au plafar (si foarte bine aprovizionat, nu cu 3 lulele 3 surcele) si n-am auzit de asa ceva.

View PostEXIT, on 29 martie 2013 - 18:22, said:

E clar, n-ai imaginatie: Pui la dispozitia parintilor care organizeaza petrecerea o felie de tort raw vegan si dupa ce taie tortul stas si incepe sa imparta feliile, copilului cu dieta speciala ii serveste felia raw vegan. Complicat, asa-i? Cu minim efort poti face ca felia speciala sa arate ca una din tortul standard. Noteaza-ti ideea asta, poate vei avea nevoie.
Posted Image Ce prostie.
Si DE CE? De ce ai face asa ceva? Crezi ca o sa fie mai sanatos daca mananca tort vegan si nu tort normal?
Nici macar nu imi vine sa cred ca citesc asa ceva, sa te duci la parinti cu felia de tort vegana sa le zici s-o serveasca copilului tau.

Edited by Oscilatrix, 29 March 2013 - 18:32.

petre69

petre69

Guru Member

Cu minim efort poti face ca felia speciala sa arate ca una din tortul standard.
Deci intr-un cuvant il"faci" din vorbe
Sau mai degraba din felie
Hai ca l-am mai prostit o data

Ulpiatraiana

Ulpiatraiana

Senior Member

View Postunrealgeb1978, on 29 martie 2013 - 18:22, said:

Lapte de migdale si de susan. Branza de caju. Oua destul de rar. Cine nu vrea sa renunte la carne ar trebui sa priveasca carnea ca pe o garnitura. Din pacate oamenii mananca 2 salate pe luna si zilnic carne. Ar trebui sa fie cel putin invers.
Maninc 17 feluri de legume pe zi/un pahar de suc de legume galbene/unul de legume verzi sau rosii,amestecate cu fructe de padure etc.Si trei pahare de aojiru pe zi.Toate felurile de alge si tot ce vine din ocean.Aici si sakura e comestibila.Carne papa rar( de doua ori pe satamana) dar copiilor le dau.Pentru mine o viata sanatoasa inseamna echilibru.
Azi dimineata le-am dat copiilor iaurt cu sakura.Am putea sa facem si noi o varianta cu iasomie.

Edited by Ulpiatraiana, 29 March 2013 - 18:35.

unrealgeb1978

unrealgeb1978

Senior Member

View PostOscilatrix, on 29 martie 2013 - 18:26, said:

Numai mie mi se pare penibil cand aud tot felul de ingrediente de-astea vegetale gen faina de in, lapte de caju optimizat pentru sugari sau pasta de susan?
Lol, acum am vazut "branza de caju". De unde le cumparati mai, ca ai mei au plafar (si foarte bine aprovizionat, nu cu 3 lulele 3 surcele) si n-am auzit de asa ceva.

Posted Image Ce prostie.
Si DE CE? De ce ai face asa ceva? Crezi ca o sa fie mai sanatos daca mananca tort vegan si nu tort normal?

Totul se prepara. Este o reteta de branza de caju pe care si parintii mei o folosesc si nu sunt vegani. Mananca chiar foarte multa branza de caju pentru ca este foarte buna.

View PostUlpiatraiana, on 29 martie 2013 - 18:31, said:

Maninc 17 feluri de legume pe zi/un pahar de suc de legume galbene/unul de legume verzi sau rosii,amestecate cu fructe de padure etc.Si trei pahare de aoijiru pe zi.Toate felurile de alge si tot ce vine din ocean.Aici si sakura e comestibila.Carne papa rar( de doua ori pe satamana) dar copiilor le dau.Pentru mine o viata sanatoasa inseamna echilibru.

Nu stiu unde esti. Si eu beau cam 2 smoothie pe zi. Mananc si supa de alge care mi se pare interesanta la gust :) Faptul ca mananci rar produse de origine animala este un lucru bun.

petre69

petre69

Guru Member

View Postunrealgeb1978, on 29 martie 2013 - 18:33, said:

Totul se prepara. Este o reteta de branza de caju pe care si parintii mei o folosesc si nu sunt vegani. Mananca chiar foarte multa branza de caju pentru ca este foarte buna.

Si unde se gaseste branza deasta ?

unrealgeb1978

unrealgeb1978

Senior Member

View Postpetre69, on 29 martie 2013 - 18:35, said:

Si unde se gaseste branza deasta ?

Nu se gaseste. O prepari in casa in blender. Eu am o reteta cu praz. Iese ca un almette.

petre69

petre69

Guru Member

View Postunrealgeb1978, on 29 martie 2013 - 18:36, said:

Nu se gaseste. O prepari in casa in blender. Eu am o reteta cu praz. Iese ca un almette.
Veganismul asta presupune folosirea blenderului foarte des ?

unrealgeb1978

unrealgeb1978

Senior Member

View Postpetre69, on 29 martie 2013 - 18:38, said:

Veganismul asta presupune folosirea blenderului foarte des ?

Da. Este cam indispensabil :)

petre69

petre69

Guru Member

View Postunrealgeb1978, on 29 martie 2013 - 18:41, said:

Da. Este cam indispensabil :)
Nu te supara pe mine dar aia nu mai e mancare
Ca sa fiu corect politic am sa zic ca alea sunt piure-uri
Dar in limbajul meu aia e un carcalete fara gust sau cel mult un singur gust
Nu este ca o masa unde te poti bucura de ce mananci

EXIT

EXIT

Immortal

View Postunrealgeb1978, on 29 martie 2013 - 18:41, said:

Da. Este cam indispensabil Posted Image
Eu nu am blender. Sunt vegan. :P

NelsonMandravela

NelsonMandravela

Active Member

• Grup: Members

View PostOscilatrix, on 29 martie 2013 - 18:26, said:

-------------

Posted Image Ce prostie.
Eu admir raw veganii care reusesc sa faca asa ceva. Cum ar putea fi un tort "normal" ? Cu faina de grau, zahar ? Poate esti dintre cei care considera MARGARINA normala ?
Ppl, chiar nu e cazul sa impuneti si altora plafonarea/dependenta voastra.

Edited by NelsonMandela, 29 March 2013 - 20:43.

unrealgeb1978

unrealgeb1978

Senior Member

View Postpetre69, on 29 martie 2013 - 18:45, said:

Nu te supara pe mine dar aia nu mai e mancare
Ca sa fiu corect politic am sa zic ca alea sunt piure-uri
Dar in limbajul meu aia e un carcalete fara gust sau cel mult un singur gust
Nu este ca o masa unde te poti bucura de ce mananci

Te inseli. Mancarea este foarte variata si eu ma bucur foarte mult. Nu iti imagina ca mananc pumni de nuci in fiecare zi. Majoritatea sunt preparate iar gusturile difera. Din caju de exemplu poti face branza, frisca, lapte si il poti combina la diverse mancaruri. Toate au gustul la ceea ce spun.

View PostEXIT, on 29 martie 2013 - 18:49, said:

Eu nu am blender. Sunt vegan. Posted Image

Din punctul meu de vedere vegetarienii sunt privati de foarte multi nutrienti. Eu nu as putea sa mananc doar salate si prin tratare termica pierzi peste 70% nutrienti.

View PostNelsonMandela, on 29 martie 2013 - 20:23, said:

Eu admir raw veganii care reusesc sa faca asa ceva. Cum ar putea fi un tort "normal" ? Cu faina de grau, zahar ? Poate esti dintre cei care considera MARGARINA normala ?
Ppl, chiar nu e cazul sa impuneti si altora plafonarea/dependenta voastra.

Eu sunt inebunit dupa dulciuri si este motivul pentru care desi faceam foamea si sport niciodata nu reuseam sa fiu la greutatea normala. De cand am descoperit dulciurile raw vegane nu mai pot sa trec pe cele de dinainte. Mi se par fantastic de dulci si gretoase.

infostoc

infostoc

Member

A-ti determina proprii copii (mici !) sa urmeze un regim de viata vegan reprezinta un amestec exploziv de imbecilitate si ignoranta. Mai degraba inteleg un musulman care-si pune copiii sa bata matanii de nu stiu cate ori pe zi: actiunea lui e cu mult mai inofensiva.

NelsonMandravela

NelsonMandravela

Active Member

TI-as fi inteles lamentarea daca ai fi unul dintre cei care au incercat sa contribuie pentru o carne de calitate mai buna produsa in abatoare, nu din asta injectata cu antibiotice si crescuta la ingramadeala.
Sau pentru a lumina "imbecilii" care-si indoapa copiii cu lapte de vaca, indiferent ca este A1 sau A2.

Sigur, habar nu am cine esti si cu ce te ocupi concret. Dar conteaza ideea in sine.

edy_wheazel

edy_wheazel

Superior Member

E clar, n-ai imaginatie: Pui la dispozitia parintilor care organizeaza petrecerea o felie de tort raw vegan si dupa ce taie tortul stas si incepe sa imparta feliile, copilului cu dieta speciala ii serveste felia raw vegan. Complicat, asa-i?

- Mami, de ce tortu' meu arata altfel?
- Pentru ca esti special, puiule!
- Dar de ce tortul meu are gust de caca?
- Pentru ca este sanatos!
- Dar tortul celorlalti copii este mult mai bun, l-am gustat!
- Sfinte Cristoase! Scuipa-l afara, vaaai, acum trebuie sa te exorcizam si sa te detoxifiem cu napi si soia!

SophistiKat

SophistiKat

Semper Fidelis

Pui la dispozitia parintilor care organizeaza petrecerea o felie de tort raw vegan si dupa ce taie tortul stas si incepe sa imparta feliile, copilului cu dieta speciala ii serveste felia raw vegan. Complicat, asa-i? Cu minim efort poti face ca felia speciala sa arate ca una din tortul standard. Noteaza-ti ideea asta, poate vei avea nevoie.
Asta chiar e o aberatie...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate