Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

(neo) Casa mea Bragadiru

- - - - -
  • Please log in to reply
690 replies to this topic

#37
n_e_o

n_e_o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.06.2008
Eu nu cred asta din urmatoarele motive:
1. Toate loturile de pe partea mea au latura mare la strada;
2. In CU din 2011, care a expirat acum 5 luni, nu era specificat ca necesar PUD (nu cred sa se fi modificat ceva)

#38
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009
regulile privind retragerile sunt stabilite in PUZ-UL ficarei localitati diferit ? caci altfel codul civil prevede alte limite de retrageri mult mai admisibile. La CU pe care l-am obtinut la cumpararea terenului sau pentru autorizatia de alimentare cu apa nu sunt prevazute limitele de retragere, regimul folosinta ,inaltime cladiri,POT.

#39
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
da, are dreptate luckydreamer.

#40
n_e_o

n_e_o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.06.2008

View Postcrispolux, on 29 martie 2013 - 22:21, said:

regulile privind retragerile sunt stabilite in PUZ-UL ficarei localitati diferit ? caci altfel codul civil prevede alte limite de retrageri mult mai admisibile. La CU pe care l-am obtinut la cumpararea terenului sau pentru autorizatia de alimentare cu apa nu sunt prevazute limitele de retragere, regimul folosinta ,inaltime cladiri,POT.
Cred ca da. Vei obtine aceste date la eliberarea CU pentru AC.

View Postmolbro, on 29 martie 2013 - 22:32, said:

da, are dreptate luckydreamer.
Ok, nu va contrazic dar pe CU vechi (eliberat in 08.2011) nu este specificat asa ceva.
Saptamana viitoare am sa merg sa depun actele pentru un nou CU...am sa va tin la curent.

#41
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Cam langa care casa de pe straduta ai terenul? Langa aia cu tigla antichizata?

#42
n_e_o

n_e_o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.06.2008
Cu 60m mai inainte de aceea (pe aceeasi parte cu ea), intre casa aia mare ca un bloc care are schele pe exterior si cele 2 case tip (maro) care sunt de vanzare.

#43
Lalala01

Lalala01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.02.2012
n_e_o  se pare ca vom fi vecini Posted Image ,tot pe strada Margelelor,am si eu teren.Anul acesta ,intentionez sa pun la punct tot ce inseamna autorizatii,proiect, poate chiar si fundatie. Am adunat ceva informatii,am facut si o schita si sambata ma intalnesc cu un arhitect sa punem totul pe foaie.Trimite-mi un mesaj pe privat cu id-ul tau ,poate facem schimb de informatii utile Posted Image

Edited by Lalala01, 04 April 2013 - 14:30.


#44
n_e_o

n_e_o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.06.2008
Revin dupa cca 5 luni de "pauza" deoarece se apropie momentul in care vor incepe lucrarile de constructie.
Iata cam ce s-a intamplat in acesta perioada:

        1. schimbat arhitectul (cineva de aici a avut dreptate Posted Image ) si corectat proiectul. Amprenta 103 mp, Sc. 206 mp + terasa living 24 mp. Cost total proiect 2400 "iepuroi".
        2. Avize ( Mediu, Gaz, Enel) - 550 lei ( am delegat pe cineva pentru acesta actiune ) + 210 lei Notar si Cadastru;
        3. Incheiat contract gunoi - 186 lei;
        4. Studiu geo - 300 lei;
        5. Pichetare teren - 300 lei;
        6. Taxa AC. - 1638 lei;
        7. Mici "atentii" - 150 lei.

Cum un vecin s-a apucat sa-si traga canalizare am hotarat sa particip si eu - 3500 lei (teava de canalizare + teava de apa + canal de vizitare), eu fiind la 100 m de strada pe drumul de servitute.

Am incheiat si contractul cu constructorul ales pentru casa "la rosu", iar acum studiez variantele de invelitori (tigla vs. tabla). Lucrarile vor incepe pe 15 septembrie si sper sa nu fie o toamna ploioasa.
Am sa pun si poze dar momentan nu-mi dau seama cum sa le atasez.

#45
n_e_o

n_e_o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.06.2008
[ http://farm4.staticflickr.com/3801/9558543711_4a8fb59d5e_c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
n_e_o

n_e_o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.06.2008
Iata si cateva planuri

Attached Files



#47
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
maine ai extemporal la atasamente pe forum.
daca nu iei nota de trecere....

#48
n_e_o

n_e_o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.06.2008
Am inteles SA TRAITI (bine) ... am zbarcito Posted Image.

Edited by n_e_o, 21 August 2013 - 16:07.


#49
n_e_o

n_e_o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.06.2008
Dupa ce am citit timp de cateva zile toate postarile de pe aria specializata despre acoperisuri, am ajuns la concluzia ca as vrea sa pun pe casa tigla ceramica.
Toate bune si frumoase dar acum apar dilemele adica, din cei trei producatori spre care m-am orientat, pe care sa-l aleg ?


1. Siceram - inteleg ca este solutia low budget (nu am inca o oferta de la ei) dar cat de buna este? La ce trebuie sa ma uit, care sint caracteristicile care trebuiesc luate in considerare? Oare gasesc toate accesoriile? Burlane si jgheaburi?
2.Tondach - medium budget - astept si de la ei o oferta;
3. Creaton - am o oferta pentru Futura 24.400 cu accesorii, fara montaj, fara burlane si jgheaburi ( deci acest model pica pentru ca incluzand si celelate lucruri ar depasi cu mult bugetul alocat de aprox. 5.000 eur.), sau undeva pe la 18.900(am estimat eu din spusele ofertantului) modelul Balance. Undeva pe la 6-8euro/mp montaj si cine stie cat jgheaburi, burlane & co.

Prin comparatie cu toate acestea am o oferta de la Ruukki modelul Monterey Premium 21.000 totul inclus.

Alegeri...dileme...restrictii Posted Image .

#50
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Nu crezi ca o sa ai nevoie de o camara ce va deservi bucataria? Nu e un moft.

La etaj incearca sa intrii in baia din dreapta direct din dormitor fara a trece prin dressing. Mai comod si mai spatios dressingul.

Edited by danmannx, 26 August 2013 - 14:33.


#51
n_e_o

n_e_o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.06.2008

View Postdanmannx, on 26 august 2013 - 14:29, said:

Nu crezi ca o sa ai nevoie de o camara ce va deservi bucataria? Nu e un moft.

Este prevazuta o camara sub scara (mai tarziu va exista si un beci precum si o mica magazie).

La etaj incearca sa intrii in baia din dreapta direct din dormitor fara a trece prin dressing. Mai comod si mai spatios dressingul.

Asa m-am gandit si eu dar, i-am dat dreptate arhitectului care a vazut altfel circulatia spre baie (este camera copilului).

#52
n_e_o

n_e_o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.06.2008
Din ciclul "Asa-i la noi" am sa va prezint "Aventura Tigla" , care este abia la inceput dar promite mult Posted Image

Am cerut oferta de la 2 distribuitori de tigla Siceram, pe baza planului dat de arhitect:

Oferta 1. Acoperis 175 mp Necesar 2880 bucati x 2,57 lei = 7400 lei numai tigla de camp . Se vinde numai la palet (deci daca depasesti cu 2-3 tigle mai cumperi un palet Posted Image  ). 1 palet = 240buc.

Oferta 2. Acoperis 150 mp (astia au masurat cu un metru mai mic Posted Image ) Necesar 2400 bucati x 2,5 = 6000 lei + accesorii = 7645 lei . Se vinde numai la palet . 1 palet = 300 buc. Posted Image

Oare daca mai cer o oferta de la un altul, cam la ce sa ma mai astept ?Posted Image

Edited by n_e_o, 26 August 2013 - 22:24.


#53
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Pentru ce tigla brand/model ai primit ofertele ?

#54
n_e_o

n_e_o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.06.2008
Siceram Portugheza .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate