Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

(neo) Casa mea Bragadiru

- - - - -
  • Please log in to reply
690 replies to this topic

#19
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Vezi ce o sa scrie pe asta nou.

Deci, in ce parte ai terenul, spre Alexandriei? Ca nu imi dau seama unde ar fi nr. 30.

#20
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View Postech, on 28 martie 2013 - 16:12, said:

Cei care v-ati facut astfel de terase peste camere nu ati avut probleme cu infiltratii de apa ?
Ca eu cam pe toti care si-au facut astfel de terase ii aud ca regreta decizia asta ...



Eu am un balcon deasupra bucatariei ,,placat'' cu aproximativ 15 cm de polistiren,vreo 15 cm de sapa,2 maini de Plastimul,finisaj cu gresie montata cu cm 11. Sageacul este de aproximativ 80 cm latime in consola,sper sa nu am probleme vreodata,momentan nu regret decizia.

#21
n_e_o

n_e_o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.06.2008

View Postfeitosak1, on 28 martie 2013 - 21:57, said:

Vezi ce o sa scrie pe asta nou.

Deci, in ce parte ai terenul, spre Alexandriei? Ca nu imi dau seama unde ar fi nr. 30.

Spre Alexandriei, in fata casei tale se vede o casa mare (ca un mic bloc) cu schela de lemn, la cca 200m. Eu am terenul vis-a-vis de acea casa.

Pai daca ar fi asa cum spui tu, ar insemna 15,6 - 5 - 3= 7,6m. Asta inseamna nebunie curata.

#22
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
15,6 ai adancimea terenului?

Adica esti pana in curba aia serpuita, inteleg?

Trebuie neaparat sa iei CU si sa vezi ce scrie acolo, actualizat.

#23
n_e_o

n_e_o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.06.2008
Da, terenul are latura de 32m la strada si adancime de 15,6m.

Pe drumul de servitute pe care se construiesc casele acelea din caramida recuperata.

#24
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Aha gata stiu.

Ce mai case sunt alea :D

#25
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View Postfeitosak1, on 28 martie 2013 - 20:45, said:

Nu se poate asa ceva, Molbro. Bragadiru este oras si are PUZ si PUG. Este obligatorie retragerea de 3m. Am incercat eu prin mai multe metode si n-am reusit.

Neo, unde anume pe Margelelor construiesti?


Retragerea de care spune Molbro se poate face in cel mai bun pe caz pe spate,pe lateral nu ai nici o sansa.

#26
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
eu am facut-o pe lateral, culmea!

#27
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Nu merge nici pe spate, nici nicaieri.  O sa vedem cand va posta Neo CU-ul. Eu l-am postat pe al meu anul trecut, si scrie clar. Pot sa-l mai postez o data....

Molbro, poate difera cerintele.

Edited by feitosak1, 28 March 2013 - 22:42.


#28
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View Postn_e_o, on 28 martie 2013 - 22:16, said:

Da, terenul are latura de 32m la strada si adancime de 15,6m.

Pe drumul de servitute pe care se construiesc casele acelea din caramida recuperata.



Daca ai deschiderea mai mare ca adacimea va trebui sa faci si PUD,ti-l vor cere cei de la primarie prin Urbanism,alti bani ,alta distractie.

Edited by luckydreamer, 28 March 2013 - 22:42.


#29
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Pot sa va asigur un singur lucru,arhitectul nici macar n a verificat proiectul,a copiat aceleasi greseli de la alt proiect gindit prost de la alt arhitect sau client.Si vin cu argumente legate de structura de rezistenta,in ideea de a stii ce platesti,ok.Deci sa incepem de la intrare,lipseste un stilp,iar pe aceeasi axa pe lungime mai lipseste un stilp ,cel care sustine atit placa holului de sus cit si a scarii,mie unul mi se pare tare nesigur,poate  am eu dubii aiurea dar vad ca nimeni n a observat acest amanunt,important de altfel.Spun asta pt ca ,acest arhitect a semnat ca primarul,inginerii de proiectare cred ca erau la ora de vise erotice cind au trasat "gindirea eminenta ",altfel nu o pot numii,ok.Daca lipsesc 2 stilpi pe aceasta axa,mai ramin 2 care se leaga unul pe stilpii perimetrali de pe latime ,iar cel de al 2 lea(de la baza scarii)cu alti 2 stilpi din perimetrul pe lungime stinga si  dreapta,deci sa inteleg ca pe 10,5 m.l. avem 2 stilpi,si constructiei in sine ii lipseste 1/2 dintr o axa firesca ,care mai sustine si o placa si o scara fara stilpi pe capatul superior,ciudat rau,daca mie imi facea asa ceva,ii dadeam cu proiectul in cap pina se desenau singuri stilpii aceia doi.Ca sa te fac sa intelegi ceilalti 2 stilpi  care sint ,nu prea au valoare mare,pt ca arhitectul tau ti a redus o axa centrala,relativ importanta,in opinia mea,iar daca ai si placa peste etaj,e cu atit mai mare gafa,este monumentala!
Seismul intotdeauna produce pagube pe centrul oricarei constructii,acolo este socul cel mai puternic si momentele incovoietoare si de torsiune  cele mai mari ,care de regula reusesc sa distruga cladirea,indiferent ca este bloc sau casa.Cred ca n a studiat problema prea bine cine a facut proiectul,iar dupa normativele in vigoare,gindite dupa indelungi analize ale seismologilor si inginerilor,partea centrala a constructiei este cea mai afectata dupa un seism.
Atit la blocuri cit si la case,peretii si grinzile centrale de fundare(nervurile fundatiei)se dimensioneaza ca structura statica,cel putin la fel ca perimetrul fundatiei ,atit la armare cit si la grosimea grinzilor,iar daca cineva crede ca bat cimpii,revin putin la seismul din 77,ok.A cazut o Plomba /scara de bloc in militari pt ca ,au taiat un stilp la parter,care era de fapt o lamela(2,05/0,40m),iar dupa  cutremur si analizele de rigoare s a stabilit ca  aceasta a fost cauza pt care acea scara a cazut asa intr o parte se mai sprijinea pe partea de bloc ramasa in picioare,la parter era un magazin alimentar.In celalt caz ,scara de bloc de la lizeanu aceiasi problema,era o loterie la parter si au taiat stilpul ca sa "monteze" o masina,si daca oamenii n au avut loc de "aceiasi lamela" de 1,80/0,35 si au procedat la taierea ei.In ambele cazuri,acele lamele faceau parte din structura de rezistenta casei scarilor mai precis a putului liftului,ok,cred ca am invatat ceva macar din greselile altora.Si in italia sint multi destepti care umbla la structuri,doar ca acolo,fiecare proiect este verificat de vreo 2-3 ori pe la diverse birouri de structuristi din cadrul primariilor ,de ordinul inginerilor si arhitectilor,nu e asa ca la noi,ii pui proiectul pe masa la primar si plicul cu 1000 de cotolani si faci cum l a taiat capul pe ing si arh la 2 noaptea dupa bautura,intelegi ce spun,iar ca sa completez mai spun ceva,care va confirma curind ceea ce afirm.Daca stie regulile de contructie inclusiv retragerile,de ce l a facut atit de extins,ti a lasat practic o curte f mica si cam inutilizabila,spatiu se cistiga pe verticala din ce stiu eu,dat fiind conditiile date de asezarea terenului si a "legislatiei" din bragadiru,cum a facut astfel de gogmanii-n are voie sa nu stie,trebuie sa fie informat cind trage 2+ 3 linii pt ca acest proiect trebuie avizat de consiliu primariei....deci,cum stam,cam rau zic eu,nu arunca banii aiurea,poate a fost ieftin si asa se explica,dar in halul asta...chiar nu mai inteleg nimik,inca se mai fac dude ,enormitati...Astept comentarii pro sau contra,ok,nu am vrut sa deranjez pe nimeni,iar daca cineva ma injura,poate sa o faca acum,probabil o sa ma cinsteasca dupa  " primul dans serios",care sper eu sa nu se intimple cit oi mai traii eu,stiu eu de ce,va fi nenorcire mare ...putin spus!

Edited by bagerajungle, 28 March 2013 - 23:28.


#30
n_e_o

n_e_o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.06.2008

View Postfeitosak1, on 28 martie 2013 - 22:28, said:

Aha gata stiu.

Ce mai case sunt alea Posted Image
Marfa Posted Image

View Postluckydreamer, on 28 martie 2013 - 22:41, said:

Daca ai deschiderea mai mare ca adacimea va trebui sa faci si PUD,ti-l vor cere cei de la primarie prin Urbanism,alti bani ,alta distractie.
Ei da ... de ce?

View Postbagerajungle, on 28 martie 2013 - 23:18, said:

Pot sa va asigur un singur lucru,arhitectul nicimacar n a verificat proiectul,a copiat aceleasi greseli de la alt proiect gindit prost de la alt arhitect sau client.Si vin cu argumente legate de structura de rezistenta,in ideea de a stii ce platesti,ok.DEci sa incepem de la intrare,lipsete un stilp,iar pe aceeasi axa pe lungime mai lipseste un stilp ,cel care sustine atit placa holului de sus cit si a scarii,mie unul mi se pare tare nesigur,poate  am eu dubii aiurea dar vad ca nimeni n a observat acest amanunt,important de altfel.Spun asta pt ca ,acest arhitect a semnat ca primarul,inginerii de proiectare cred ca erau la ora de vise erotice cind au trasat "gindirea eminenta ",altfel nu o pot numii,ok.Daca lipsesc 2 stilpi pe aceasta axa,mai ramin 2 care se leaga unul pe stilpii perimetrali de pe latime ,iar cel de al 2 lea,cu alti 2 stilpi din perimetrul pe lungime stinga dreapta,deci sa inteleg ca pe 10,5 m.l. avem 2 stilpi,si constructiei in sine ii lipseste 1/2 dintr o axa firesca ,care mai sustine si o placa si o scara fara stilpi pe capatul superior,ciudat rau,daca mie imi facea asa ceva,ii dadeam cu proiectul in cap pina se desenau singuri stilpii aceia doi.Ca sa te fac sa intelegi ceilalti 2 stilpi n care sint ,nu prea au valoare mare,pt ca arhitectul tau ti a redus o axa centrala,relativ importanta,in opinia mea.
Seismul intotdeauna produce pagube pe centrul oricarei constructii,acolo este socul cel mai puternic si momentele incovoietoare si de torsiune  cele mai mari ,care de regula reusesc sa distruga cladirea,indiferent ca este bloc sau casa.Cred ca n a studiat problema prea bine cine a facut proiectul,iar dupa normativelein vigoare,gindite dupa indelungi analize ale seismologilor si inginerilor,partea centrala a constructiei este cea mai afectata dupa un seism.
Atit la blocuri cit si la case,peretii si grinzile centrale de fundare(nervurile fundatiei)se dimensioneaza ca structura statica,cel putin la fel ca perimetrul,atit la armare cit si la grosimea grinzilor,iar daca cineva crede ca bat cimpii,revin putin la seismuldin 77,ok.A cazut o Plomba /scara de bloc in militari pt ca ,au taiat un stilp la parter,care era de fapt o lamela(2,05/0,40m),iar dupa  cutremur si analizele de rigoare s a stabilit ca  aceasta a fost cauza pt care acea scara a cazut,la parter era un magazin alimentar.In celalt caz ,scara de bloc de la lizeanu aceiasi problema,era o loterie la parter si au taiat stilpul ca sa "monteze" o masina,si daca oamenii n au avut loc de "aceiasi lamela" de 1,80/0,35 si au procedat la taierea ei.In ambele cazuri,acele lamele faceau parte din structura de rezistenta casei scarilor mai precis a putului liftului,ok,cred ca am invatat ceva macar din greselile altora.Si in italia sint multi destepti care umbla la structuri,doar ca acolo,fiecare proiect este verificat de vreo 2-3 ori pe la diverse birouri de structuristi din cadrul primariilor ,de ordinul inginerilor si arhitectilor,nu e asa ca la noi,ii pui proiectul pe masa la primar si plicul cu 1000 de cotolani si faci cum l a taiat capul pe ing si arh la 2 noaptea dupa bautura,intelegi ce spun,iar ca sa completez mai spun ceva,care va confirma curind ceea ce afirm.Daca stie regulile de contructie inclusiv retragerile,de ce l a facut atit de extins,ti a lasat practic o curte f mica si cam inutilizabila,spatiu se cistiga pe verticala din ce stiu eu,dat fiind conditiile date de asezarea terenului si a "legislatiei" din bragadiru,cum a facut astfel de gogmanii-n are voie sa nu stie,trebuie sa fie informat cind trage 2+ 3 linii pt ca acest proiect trebuie avizat de consiliu primariei....deci,cum stam,cam rau zic eu,nu arunca banii aiurea,poate a fost ieftin si asa se explica,dar in halul asta...chiar nu mai inteleg nimik,inca se mai fac dude ,enormitati...Astept comentarii pro sau contra,ok,nu am vrut sa deranjez pe nimeni,iar daca cineva ma injura,poate sa o faca acum,probabil o sa ma cinsteasca la " primul dans serios",care sper eu sa nu se intimple cit oi mai traii eu,stiu eu de ce!
Ce am postat eu acolo este doar schita si nu contine toate elementele. Cand am sa iau proiectul de la arhitect putem sa-l dezbatem la concret. Nu imi permit sa-mi fac o casa mai proasta decat apartamentul meu de la bloc (care nu-i rau deloc - 4 camere cf.I dec., et.2, bloc cu 4 nivele).

#31
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Iar ca completare,revin si mai pun o intrebare :de ce a cazut un Mall in japonia sau coreea de sud,nu mai stiu exact,la doar 7 luni dupa ce l au dat in folosinta! Raspuns exact:
Au subtiat executantii stilpii centrali si diafragmele,asa mai pe blat(hoti prosti),proiectul era ok cuylmea,antreprenorii s au dus la "mititica" de la 7 ani in sus absolut toi sefi de proiect si inginerii pe executie,dar,mentionez ca pe terasa mal ului era si un ciller de vreo 15 tone care,nu a facut altceva decit sa puna bomboana pe coliva,la vibratiile cladirii create de clientii din interiorul mall ului,ok!A fost episodul pe discovery,acum vreo 4-5 ani,deci puteti verifica.
Poti lasa proiectul asa dar la finalul executiei "la rosu",poti sa probezi singur "reusita",stie cineva de aici cum se poate proba,nu costa nimik,ok!

Ar fi bine sa fie asa cum spui,dar tare mi e teama ca i pui putin palma la fund arhitectului,roagal sa ti raspunda la "lipsa stilpilor din axa inexistenta"!Sanatate si nu o lasa asa....

Edited by bagerajungle, 28 March 2013 - 23:42.


#32
n_e_o

n_e_o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.06.2008
Stiu sigur ca este asa. Nu am dubii si nu-i pun "palma la fund arhitectului" ... ca e barbat si are 74 de ani Posted Image

#33
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Ok,cum spui tu,si socrul meu are 76 si....e spre para normale...:::)))

#34
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Tocmai ti.am spus de ce trebuie in raspunsul de mai devreme.

#35
n_e_o

n_e_o

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 15.06.2008
Pai hai sa vedem:
1. daca am 500m cu deschiderea de 15,6m la strada - nu-mi trebuie PUD
2. daca am 500m cu deschiderea 32m la strada - imi trebuie PUD

asta vrei sa spui?

Care este logica...eu sint mai greu de cap Posted Image

#36
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Ok,it trebuie PUd pentru varianta a 2: Daca ai 500 sau oricati mp cu deschiderea mai mare decat adancimea. De ce? Pentru ca se considera ca este un teren atipic,asa il catalogheaza cei de la primarie,stiu ce zic ca si mie mi l-au cerut, in fine. Daca mai ai deschidere la alta strada sau drum de servitute si pe latura de 15.6 m nu iti mai trebuie pud dar trebuie sa-ti faci intrarea pe acolo pentru ca terenul sa nu mai fie atipic si sa fie deschiderea noua mai mica ca adancimea. Ai inteles acum?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate