Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Transferuri de bani Italia... Help!

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Jullye

Jullye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.03.2013
Buna... in momentul de fata sunt in Italia si am intampinat o problema neobisnuita... nu pot face transferuri bancare si nu pot primi bani prin western/money gram deoarece nu am buletin de italia... este normal in conditiile in care sunt turist si cetatean european? cum as putea rezolva problema? sunt in nordul italiei in genova... cineva vreo idee orice? m-au cam scos afara din banci si la western au zis categoric nu...

#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Roaga un prieten italian sa trimita sau sa primeasca banii in locul tau.

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
daca ai la tine un card fie el si in lei, nu trebuie decat sa iti puna lei in cont la banca ta si scoti euro de la bancomat, ca orice cetatean care calatoreste in strainatate.
cursul e foarte apropiat de cursul bnr

#4
Jullye

Jullye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.03.2013
Sunt in vizita si nu am prieteni italieni sau cu buletin de ialia...transferul doar prin western/money gram ....pana acum am primit prin atlasib dar ai mei sunt in vacanta si nu cred ca au atlasib in zona... de ce nu accepta cu buletin de romania? alta firma gen western unde as putea cu buletinul meu nu stiti?

Apropo de card... nu stiam dar multumesc de sfat.. doar ca am ramas fara cardul de romania...pierdut...furat nu stiu inca.... alta solutie?

#5
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Cei la care esti in vizita n-au card, sau n-ai ncredere in ei?

#6
Alex192

Alex192

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 07.01.2013
Posta italiana e obligata sa accepte buletin rominesc la WU, poti sa le faci reclamatie daca nu accepta. la celelalete office WU accepta Pasaport sau buletin, de obicei doar pasaport indiferent de unde vii.

#7
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Italienii au boala pe romani, la ce va asteptati???! Normal ca daca esti cetatean european ar trebui sa poti face transferuri de bani dupa cum vrei tu.

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008

 Jullye, on 28 martie 2013 - 02:59, said:

Sunt in vizita si nu am prieteni italieni ...
.. doar ca am ramas fara cardul de romania...pierdut...furat nu stiu inca....
tare de tot...

Edited by sirgoofy, 28 March 2013 - 09:01.


#9
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

 Jullye, on 28 martie 2013 - 02:59, said:

 sirgoofy, on 28 martie 2013 - 08:55, said:

tare de tot...

Apropo de card... nu stiam dar multumesc de sfat.. doar ca am ramas fara cardul de romania...pierdut...furat nu stiu inca.... alta solutie?

asta era sa zic si eu.....revin-o cand o sa stii mai bine...!

#10
Jullye

Jullye

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.03.2013
O sa incerc la posta italiana multumesc de sfat...

ideea e in felul urmator sunt intr-o excursie low cost cu ghiozdanul prin spate :)) ca sa zic asa prin europa... m-am interesat  de cum sta treaba pe unde vreau sa merg...dar nu mi-a trecut prin cap ca intr-o tara europeana nu as putea face transfer bancar cu buletin de ro eu fiind cetatean european...calatoresc cu avionul si prima data am venit in italia unde ma aflu si acum...biletele de avion le cumpar pe net pentru a evita comisionul agentilor si taxele de aeroport...fac transfer direct la banca pt ca e cel mai ieftin..asta a fost prima problema am umblat o saptamana pana am gasit o banca dispusa sa imi faca transfer fara acte de italia...sao paolo si acolo cu chiu cu vai...nimeni nu vorbeste engleza sau nu vrea habar nu am...am fost pana acum la 3/4 WU si au refuzat ca politica lor cere acte de italia pentru transfer... e asta intreb daca a patit cine ceva de genul si cum a rezolvat...ma duc azi la poasta italiana si poate rezolv ceva...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate