Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#7777
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009

View Postiladi, on 22 august 2022 - 09:02, said:

In (din) ce consta sistemul? Care ar trebui sa fie puterea instanta instalata in cazul meu, conform graficelor de mai sus? Un pret aproximativ (nu ma bazez pe subventii, din cate vad sunt doar promisiuni).
Fa-ti niste calcule aici: https://re.jrc.ec.eu..../en/tools.html
Un sistem on-grid produce anual de 1000-1200 ori puterea instalata. Deci, pentru 300 kWh/luna, 3600 kWh/an, ai avea nevoie de un sistem de vreo 3 kWp.
Pretul este de cam 1000-1200 euro/kWp si consta din invertor, protectii (sigurante, descarcatoare), panouri cu sistem de montaj, cabluri si dosarul de prosumator.

View Postradurus, on 22 august 2022 - 09:05, said:

@Sparky
Vezi ca ameseci 2 chestii sa zic "incompatibile".
Daca e compensare cantitativa nu mai vorbim de bani.(pret energie + taxe retea + tva)

Din pacate, nu incurc Posted Image.
Compensarea "cantitativa" se face "prin mecanisme financiare": ti se emite factura cu minus pentru energia activa fara taxe injectata si factura cu plus pentru energia consumata cu taxe. Din factura cu plus se "compenseaza" cel mult cantitatea de energie consumata, iar restul se reporteaza pentru lunile urmatoare, timp de 24 de luni.

Exemplu:
- consumi 100 kWh
- injectezi 300 kWh
- factura cu plus de 100 x 3 lei (2 lei energia activa + taxe) => 300 lei
- factura cu minus de 300 x 2 lei => -600 lei
- se compenseaza cele de mai sus așa: 300 lei consum minus 200 de lei din factura cu minus => 100 de lei de plata si mai raman 400 de lei reportati pentru lunile urmatoare

View Postradurus, on 22 august 2022 - 09:05, said:

Corect as vedea: "iarna platesti facturile cu banii incasati vara pe energia injectata"

Așa era pana acum. Acum nu mai primesti banii in cont decat dupa 24 de luni sau la schimbarea furnizorului. Raman in contul furnizorului si se reporteaza de la luna la luna.

Edited by sparkyson, 22 August 2022 - 09:30.


#7778
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View Postsparkyson, on 22 august 2022 - 09:15, said:

Raman in contul furnizorului si se reporteaza de la luna la luna.


Good enough

View Postsparkyson, on 22 august 2022 - 09:15, said:

Fa-ti niste calcule aici: https://re.jrc.ec.eu.../en/tools.html.
Un sistem on-grid produce anual de 1000-1200 ori puterea instalata. Deci, pentru 300 kWh/luna, 3600 kWh/an, ai avea nevoie de un sistem de vreo 3 kWp.


Linkul nu merge.

Deci un sistem de 5KW ar trebui sa acopere un varf in care merg destui consumatori de putere, ma rog o eventuala programare anterioara probabil ca n-ar strica

View Postsparkyson, on 22 august 2022 - 09:15, said:


100 de lei de plata si mai raman 400 de lei reportati pentru lunile urmatoare


Ceva nu inteleg: adica eu ACUM platesc 100 de lei, dar am un credit de 400 pentru lunile urmatoare?

#7779
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009

View Postiladi, on 22 august 2022 - 09:28, said:

Linkul nu merge.
Am reparat linkul si in postarea initiala: https://re.jrc.ec.eu...s/en/tools.html

View Postiladi, on 22 august 2022 - 09:28, said:

Ceva nu inteleg: adica eu ACUM platesc 100 de lei, dar am un credit de 400 pentru lunile urmatoare?
Da, daca ai consum cand sistemul nu produce, nu este compensat si apare pe factura. Daca tu consumi fix cat produci, nu se inregistreaza nimic. De aceea este importanta automatizarea sau un sistem de baterii care sa niveleze productia.
Cei 400 de lei sunt, de fapt, 200 kWh x 2 lei/kWh. Daca luna urmatoare o sa consumi 100 kWh la 4 lei, adica 400 de lei, ti se vor compensa doar 100 kWh x 2 lei/kWh, adica 200 de lei. Niciodata mai mult decat ai consumat luna aceea cantitativ in kWh.

#7780
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View Postsparkyson, on 22 august 2022 - 09:35, said:

Da, daca ai consum cand sistemul nu produce, nu este compensat si apare pe factura. Daca tu consumi fix cat produci, nu se inregistreaza nimic. De aceea este importanta automatizarea sau un sistem de baterii care sa niveleze productia.
Cei 400 de lei sunt, de fapt, 200 kWh x 2 lei/kWh. Daca luna urmatoare o sa consumi 100 kWh la 4 lei, adica 400 de lei, ti se vor compensa doar 100 kWh x 2 lei/kWh, adica 200 de lei. Niciodata mai mult decat ai consumat luna aceea cantitativ in kWh.

Cred ca nu inteleg eu ceva: in cazul asta cum ramane cu compensarea iarna pentru ce am produs vara in plus?

#7781
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

View Postsparkyson, on 22 august 2022 - 09:35, said:


Niciodata mai mult decat ai consumat luna aceea cantitativ in kWh.
Nu sunt de acord cu interpretarea asta.
(alocutiunea cu "nu mai mult decat..." ar fi fost justificata daca era compensare reala 1/1 cantitativa, adica bag 520kwh in retea, pot trage gratis 520kwh din retea apoi se tarifeaza,  oricum o mare parte din reguli sunt facute fara logica, gandite cu altceva nu cu capul)
Dar conteaza prea putin cum inteleg eu sau sparky.

Dupa mine, daca am injectat energie progresiv de 1500 lei cu banii aia platesc urmatoarele facturi (se compenseaza facturile in ordinea emiterii lor) ca doar banii sunt bani nu kwh iar daca exista cazul ca factura cu minus sa ajunga la scadenta 24luni (ai injectat dar nu consumat deci nu s-a compensat financiar ca n-aveai ce), atunci se vireaza banii in cont.
Vom trai si vom vedea.

Conteaza cum se va implementa (probabil diferit de la furnizor la furnizor ca ANRE nu a fost in stare sa emita un model practic/unitar de calcul/factura astfel incat sa nu existe interpretari)

#7782
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009

View Postiladi, on 22 august 2022 - 09:42, said:

Cred ca nu inteleg eu ceva: in cazul asta cum ramane cu compensarea iarna pentru ce am produs vara in plus?
Cum ti-am zis: se "compenseaza cantitativ prin mecanisme financiare".
In practica, daca ai 2 lei pretul la energia activa, in loc ca iarna sa platesti 2 lei + taxe = 3 lei, o sa platesti aprox. 1 leu (doar taxele).
Adica o sa iti scada factura de iarna cu cel putin 300 kWh x 2 lei = 600 de lei.In loc sa platesti 900 de lei iarna, platesti 300 de lei.
Zic "cel putin" pentru ca o sa mai produci si iarna si nu o iei totul din retea, așa ca fiecare kWh autoconsumat este un kWh pentru care nu mai trebuie sa platesti.
Nu stiu cum sa explic simplu așa contorsionism legislativ :).

View Postradurus, on 22 august 2022 - 09:59, said:

Dupa mine, daca am injectat energie progresiv de 1500 lei cu banii aia platesc urmatoarele facturi (se compenseaza facturile in ordinea emiterii lor) ca doar banii sunt bani nu kwh.
Pentru prosumatorii mari așa este: regularizare financiara.

View Postradurus, on 22 august 2022 - 09:59, said:

Conteaza cum se va implementa
Nu am vazut niciun exemplu pana acum de factura, deci inca asteptam.

#7783
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
@iladi
Sfatul meu.
Orienteaza-te spre un sistem care sa iti permita sa fii flexibil.
(adica deocamdata vrei doar ongrid limitare 0, apoi ai posibilitatea sa cumperi baterii, ulterior poate vrei sa iti faci documentatia de prosumator)
Sunt invertoare ongrid care merg si offgrid (cu iesire cel putin 5kw pe offgrid).
Ex: Solis RHI 6k-48es,  Easun,  MPPSolar (si nu numai) si poti deveni si prosumator cu ele.

Important este ca sa fie unul care sa iti permita sa conectezi o baterie litiu 48V custom/diy sau plug&play.

Monofazicul e mai usor de gestionat cu diverter.




View Postsparkyson, on 22 august 2022 - 10:03, said:

Nu am vazut niciun exemplu pana acum de factura, deci inca asteptam.
Deci chiar nu conteaza ce interpretam noi "logic" ca va iesi altceva datorita ambiguitatii regulilor.

Edited by radurus, 22 August 2022 - 10:11.


#7784
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View Postsparkyson, on 22 august 2022 - 10:03, said:


Nu stiu cum sa explic simplu așa contorsionism legislativ Posted Image.

Mersi, am reusit sa inteleg ceva:

- ongrid, prosumator
- minim 5KWp instalati

Deocamdata e un bun punct de plecare.

View Postradurus, on 22 august 2022 - 10:07, said:

(adica deocamdata vrei doar ongrid limitare 0, apoi ai posibilitatea sa cumperi baterii,  ulterior poate vrei sa iti faci documentatia de prosumator)

Cumva am avut impresia ca e cel mai OK sa devii prosumator din prima, cum expui tu problema nu mai e asa.


View Postradurus, on 22 august 2022 - 10:07, said:

Sunt invertoare ongrid care merg si offgrid.

Tintesc un sistem de la Huawey, am vazut ca merg pus ulterior bateria, fara alte marafeturi

#7785
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
omul vrea costuri de intretinere cat mai mici. nu inceleg de ce ii recomndati o strutocamila de sistem si in plus marci "consacrate" gen easun, mppsolar ...

Edited by pexic, 22 August 2022 - 10:15.


#7786
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Daca arunci o privire pe pretul bateriei... nu mai pare asa apetisant.
19400 lei -  5kwh + modul putere
33500 lei -  10kwh + modul putere
47600 lei -  15kwh + modul putere
14400 lei -  5kwh modul extra

Ca sa treci de pe o zi pe alta si chiar cu o zi innorata (fara sa consumi din retea),  ai avea nevoie de minim 10kwh stocare (doar utilitatile ee din casa fara ACM,
AC si incalzire)

Daca banii nu sunt o problema...  (ceea ce nu cred) mergi cu huawei.

Edited by radurus, 22 August 2022 - 10:19.


#7787
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.01.2009

View Postiladi, on 22 august 2022 - 10:11, said:

Cumva am avut impresia ca e cel mai OK sa devii prosumator din prima, cum expui tu problema nu mai e așa.
On-grid = prosumator.

View Postiladi, on 22 august 2022 - 10:11, said:

Tintesc un sistem de la Huawey, am vazut ca merg pus ulterior bateria, fara alte marafeturi
Huawei necesita baterii de voltaj inalt, scumpe, si, cred, si un backup-box (scump si acela).
Asigura-te ca intelegi de la inceput care este drumul de upgrade ca sa nu ai surprize.
Eu am un Victron MultiPlus care este cuplat la sistemul on-grid. Este un echipament premium, destul de scump, dar merge cu baterii ieftine.

#7788
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006

View Postpexic, on 22 august 2022 - 10:15, said:

omul vrea costuri de intretinere cat mai mici. nu inceleg de ce ii recomndati o strutocamila de sistem si in plus marci "consacrate" gen easun, mppsolar ...
Sunt de acord cu tine la fel cum sunt de acord si cu un interlocutor care a zis ca nu isi monteaza altceva decat Victron.

Variantele chinezesti Easun si MPPSolar isi fac teaba la pret decent.
Se strica, le repari ieftin si nu te costa "un rinichi si un picior" bateria. (~30000lei Pylontech plug&play comparativ cu aceeasi capacitata Luna la 47600lei, ai putea iesi sub 22500 15kwh o baterie lfp in regim diy, tu stii astea)
Si nu inteleg de e strutocamila acel sistem.
Dupa mine este cea mai buna idee,  ai ce e mai bun din ambele lumi ongrid/offgrid. E un invertor universal si functioneaza dupa cum ai nevoie.

Daca se merge pe ideea "it just works" (aka iphone,  mac)  sa opteze pentru Huawei+Luna,  Victron ecosistem+Fronius AC coupling (cel putin la asta poate pune ce baterii vrea - pb/litiu).

Banii sunt la el in buzunar. El decide.

Edited by radurus, 22 August 2022 - 10:32.


#7789
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpexic, on 22 august 2022 - 08:20, said:

mergi pe on-grid ..fara injectare as adauga eu, e cel mai ieftin deci "rentabil" asa cum cauti. Nu stiu insa daca vei gasi pe o firma sa-ti instaleze un asemenea sistem deoarece este ilegal..
  • Nu este ilegal fara injectare. Nu te obliga nimeni sa injectezi in retea.
  • Ieftin nu inseamna neaparat "rentabil". Prin injectarea in retea iti vei compensa facturile in lunile cu productie PV scazuta si sistemul se va amortiza mai repede.

@iladi: cum stai cu reteaua in zona ta?
Pica des curentul (black-outs)? Ai fluctuatii mari de tensiune (brown-outs)?

#7790
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
ba este foarte ilegal, ca firma, sa instalezi sistem ongrid fara aprobarile/dosarele cu sina de rigoare.

ps  ghilimelele in cazul asta sugereaza a nu se intelege sensul exact a acelui cuvant/fraza.

citeste toata discutia, vezi ce intelege initiatorul prin "rentabil" apoi raspunzi, daca citesti din 3 in 3 randuri o sa iasa o tocanita pe topic (ca de obicei)

Edited by pexic, 22 August 2022 - 10:52.


#7791
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpexic, on 22 august 2022 - 10:51, said:

ba este foarte ilegal, ca firma, sa instalezi sistem ongrid fara aprobarile/dosarele cu sina de rigoare.
  • Mai sus ai spus ca "este ilegal fara injectare".
  • Acum spui ca "este ilegal fara aprobarile necesare".

Cele doua afirmatii sunt complet diferite.

Da, aprobarea O.D. este necesara chiar daca nu injectezi in retea. Nu neaga nimeni acest lucru.
Insa postarea ta initiala "este ilegal fara injectare" este falsa.

Ceea ce incerci tu sa faci se numeste FUD: https://ro.wikipedia.org/wiki/FUD

#7792
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Eu am inteles ce a spus.
Suntem de aceeasi parte a baricadei.

Nu e legal sa conectezi un invertor care are posibilitate de injectie la retea fara aprobari (nu conteaza ca il setezi pe injectie 0).

Asta ar fi valabil si pentru invertoarele alea "universale" pe care le-am mentionat.

Edited by radurus, 22 August 2022 - 11:22.


#7793
ViperRS

ViperRS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 06.06.2008
Va multumesc pentru raspunsuri. Am sa iau legatura cu unele firme din zona, si sa incerc sa aplic cand se va deschide o noua runda la programul AFM.

#7794
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008

View Postkolfleading, on 22 august 2022 - 10:35, said:

@iladi: cum stai cu reteaua in zona ta?
Pica des curentul (black-outs)? Ai fluctuatii mari de tensiune (brown-outs)?

Nu pot zice ca stelar: am caderi destul de des. Mai lungi sau de alea de juma de secunda, suficient sa se duca dreaq juma din aparatura din casa.

In functionarea normala e ceva de genul pentru ultimele 24 de ore
Attached File  Screenshot 2022-08-22 130102.png   154.26K   43 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate