Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#6967
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003
Cand a zis "mari" s-a referit la problemele legale. Ca injectezi 100kwh sau 100wh intr-o zi, din punct de vedere legal tot aia e, daca nu ai autorizatie. Ca pot sa inchida ei ochii, e altceva. Dar cadrul legal il au iar injectarea este vizibila in mod evident pe contor.

#6968
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
eu am injectat de proba 30 kWh in august , nu am platit nimic.  nu am ATR sau autorizatie pentru instalatie dar in prezent astept pe cineva sa-mi faca dosarul de prosumator.

#6969
danut1166

danut1166

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.09.2011
A optinut cineva certificat de racordare prosumator si nu are BMP- ul tras la limita de proprietate?
Din cei care stati la bloc  cu BMP-ul in casa scari,are cineva certificat de racordare prosumator?
Intentionez sa pun pe balcon la bloc trei panouri Canadian 455w si un invetor on-grid apoi sa cer certificat de racordare prosumator.

#6970
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 13.11.2003

View Postcsi1, on 21 ianuarie 2022 - 11:27, said:

eu am injectat de proba 30 kWh in august , nu am platit nimic.  nu am ATR sau autorizatie pentru instalatie dar in prezent astept pe cineva sa-mi faca dosarul de prosumator.

Si la mine s-a injectat putin pana au iesit actele de prosumator. E cum spuneam mai sus : operatorul de distributie poate sa inchida un ochi, dar daca vrea, te poate arde usor.  Tehnic si legal, nu poti sa ai injectie zero cu un invertor on-grid fara baterii.

#6971
hersorin

hersorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 29.04.2011
Ce se mai aude cu noile reglementari și compensarea 1/1 pentru prosumatori?

#6972
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Salutari micilor producatori

Astazi un nou record : varf de 1960w din 2550wp instalati, "vine vara" Posted Image

ps: nu vand nimic Posted Image e prea mic sistemul ca sa se vada diferente

Attached Files


Edited by razvanu, 21 January 2022 - 13:25.


#6973
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007

View Postcsi1, on 21 ianuarie 2022 - 11:27, said:

eu am injectat de proba 30 kWh in august , nu am platit nimic.  nu am ATR sau autorizatie pentru instalatie dar in prezent astept pe cineva sa-mi faca dosarul de prosumator.
În ce zona? instalatia a fost in regim DIY sau cum? Si eu sunt curios cum as putea face sa-mi verifice cineva instalatia si sa-mi faca dosarul de prosumator.

#6974
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005

View Postdogsgame, on 21 ianuarie 2022 - 15:06, said:

În ce zona? instalatia a fost in regim DIY sau cum? Si eu sunt curios cum as putea face sa-mi verifice cineva instalatia si sa-mi faca dosarul de prosumator.


Cel mai usor e sa intri pe site la AFM fotovoltaice si sa cauti instalatorii validati din judetul tau.
Ii suni pe toti, unul tot o sa te ajute.

Sau spune judetul aici, poate te va ghida un coleg la un instalator din zona ta.

Edited by gear, 21 January 2022 - 15:22.


#6975
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
sunt din Braşov.

#6976
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006

View Postdogsgame, on 21 ianuarie 2022 - 15:40, said:

sunt din Braşov.

Ca idee: eu am intrebat le distribuitor (cez distributie oltenia) si mi-au dat o simpla cerere sa o completez pt prosumator (instalatie DIY), semnata si depusa la ei pe email. Bun, si a zis sa am actele de la panourile fotovoltaice si ale invertorului, probabil aici consta acel dosar, dar eu am doar facturi si certificare de garantie, atat.
Asa doream cand nu aveam baterie, acum nu mai vreau sa injectez, nu am mai depus actele.

Edited by razvanu, 21 January 2022 - 16:02.


#6977
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007
Și le ai specificat ca ai instalat singur panourile? Eu zic ca tot e mai rentabil sa injectezi. vara, bateriile se încarcă destul de repede, restul e risipă

#6978
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Poate are un sistem mic de panouri, dar si asa, daca se da compensarea 1:1 nu merita sa mai folosesti bateriile.

#6979
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Da, sistemul este mic, are doar 2.5kwp din 6 panouri, montate in regim DIY. In fine nu conteaza...

Edited by razvanu, 21 January 2022 - 17:34.


#6980
dogsgame

dogsgame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 30.07.2007

View Postrazvanu, on 21 ianuarie 2022 - 17:32, said:

Da, sistemul este mic, are doar 2.5kwp din 6 panouri, montate in regim DIY. In fine nu conteaza...

Lasand la o parte discutia cu rentabilitatea baterii/injectare, le-ai spus ca nu sunt montate de vreo firma agreata de ANRE?

#6981
Juliano73

Juliano73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 10.06.2009

View Postandreyvsjoker, on 21 ianuarie 2022 - 11:20, said:

Nu inteleg de ce ar fi probleme "mari" daca invertorul scapa ceva energie in retea?
Ce scapa in retea nu influenteaza reteaua in absolut nici un fel.
Contorul oricum il contorizeaza ca si consum chiar daca il injectezi.
S-ar mai putea seta maximum grid feed-in cu minus si atunci va lua tot timpul cat ii setezi din retea si ala ar fi un buffer pentru fluctuatii.
Mai nou la fonius mai este si optiunea de hard limit care opreste invertorul si se poate seta lmita independent de soft limit.

Sunt probleme daca injectezi in retea fara acordul distribuitorului. Ce am inteles eu din aceste instalatii, daca pica reteaua distribuitorului panourile nu trebuie sa exporte curent pentru minim 15min. Pentru a obtine certificat de prosumator, electrica vine si testeaza sistemul pentru cele 15min si altele. Pentru mine are o logica daca, distribuitorul vrea sa faca mentenanta iar tu injectezi in retea - nu e de bine.

#6982
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006

View Postdogsgame, on 21 ianuarie 2022 - 21:48, said:

Lasand la o parte discutia cu rentabilitatea baterii/injectare, le-ai spus ca nu sunt montate de vreo firma agreata de ANRE?
Cred ca am uitat sa mentionez asta Posted Image dar daca mai apare vreo discutie o sa intreb Posted Image

View PostJuliano73, on 22 ianuarie 2022 - 10:01, said:

Sunt probleme daca injectezi in retea fara acordul distribuitorului. Ce am inteles eu din aceste instalatii, daca pica reteaua distribuitorului panourile nu trebuie sa exporte curent pentru minim 15min. Pentru a obtine certificat de prosumator, electrica vine si testeaza sistemul pentru cele 15min si altele. Pentru mine are o logica daca, distribuitorul vrea sa faca mentenanta iar tu injectezi in retea - nu e de bine.

Invertoarele ongrid intra in shutdown imediat ce cade reteaua, deci nu se injecteaza nimic, plus ca au setari fix pt a putea fi programate in acel interval

Edited by razvanu, 22 January 2022 - 10:10.


#6983
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Razvanu,

Cei de la Distributie ti-au spus sa depui pentru cererea de racordare a sistemului tau la reteaua lor.
Dupa ce verifica daca bransamentul tau este conform cu ce putere ai instalat in panouri iti dau acordul.
Urmeaza sa faci un dosar de executie. Ei, asta nu il poti face tu, trebuie sa apelezi la o firma ANRE.
Dosarul trebuie sa cuprinda: schema electrica, buletinul prizei de impamantare, fisa tehnica invertor (sa fie on grid si acreditat de ei), fisa tehnica panouri, proces verbal de punere in functiune.

Cei de la Distributie nu au treaba cu cine a montat fizic panourile sau invertorul.
Pe ei ii intereseaza ca dosarul sa fie semnat de o firma ANRE, care isi asuma toata lucrarea.

View PostJuliano73, on 22 ianuarie 2022 - 10:01, said:


Sunt probleme daca injectezi in retea fara acordul distribuitorului. Ce am inteles eu din aceste instalatii, daca pica reteaua distribuitorului panourile nu trebuie sa exporte curent pentru minim 15min. Pentru a obtine certificat de prosumator, electrica vine si testeaza sistemul pentru cele 15min si altele. Pentru mine are o logica daca, distribuitorul vrea sa faca mentenanta iar tu injectezi in retea - nu e de bine.


Logica este, dar nu pentru 15 minute.
Un minut era suficient.

#6984
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,422
  • Înscris: 13.02.2006

View PostJuliano73, on 22 ianuarie 2022 - 10:01, said:


Sunt probleme daca injectezi in retea fara acordul distribuitorului. Ce am inteles eu din aceste instalatii, daca pica reteaua distribuitorului panourile nu trebuie sa exporte curent pentru minim 15min. Pentru a obtine certificat de prosumator, electrica vine si testeaza sistemul pentru cele 15min si altele. Pentru mine are o logica daca, distribuitorul vrea sa faca mentenanta iar tu injectezi in retea - nu e de bine.

Nu e chiar asa.Cand pica reteaua, invertorul intra in shut down instantaneu.Dupa ce revine reteaua se reconecteaza dupa 900 sec.=15 minute.
Setari conform ORD ANRE 132.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate