Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#4825
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 13.02.2006
CIGS stau mai prost ca amorfele.
Degradarea poate fi mai rapida decat cea din tabelul de mai jos, inn special daca au fost inseriate pana aproape de 1000V(sau cat scrie pe eticheta Max PV Series Voltage).

Solar cell type    Output loss in percent per year
   MAX   MIN
Amorphous silicon (a-Si) 0.96  0.87
Cadmium telluride (CdTe)    3.33  0.4
Copper indium gallium selenide (CIGS)   1.44  0.96
Monocrystalline silicon (mono-Si) 0.47  0.36
Polycrystalline silicon (poly-Si) 0.51  0.54

Am avut ocazia sa testez un lot de vreo 40 de amorfe an de fabricatie 2012 care nu scoteau decat jumatate din putere, pe soare puternic si destul de rece afara.

Edited by rinaldoparaipan, 07 December 2018 - 07:48.


#4826
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Cd te, cum are @viorel sunt bune alea dureaza, dar cica nu se mai fac deorece cadmiul este toxic, nici macar chinezii nu mai foosesc cadmiu desi au din belsug, intoxicatia chonica cu Cd se numea la ei boala thai miau, nu stiu cum s-o fi scriind in chineza, sigur se gaseste pe net.

Cert e ca nu se mai foloseste in industrie nici macar in China.

#4827
Cro84

Cro84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 16.04.2007
Cred ca datele prezentate mai sus sunt vechi. Sunt valabile pentru generatiile anterioare de CIGS nu stiu exact anul dar cu siguranta pana in 2010. Gasisem si eu acele informatii inaintea cumpararii dar toti producatorii actuali dau durata de viata foarte asemanatoare cu mono si policristalinul pentru cigs. Chiar si cele din tabelul de mai jos specifica doar "inainte de anul 2000" si "dupa anul 2000".

E greu de facut o medie a degradarilor pe an pentru ca mai depinde si de producatorul panoului. Chiar si CdTe care e laudat inainte de anul 2000 avea degradare enorma si s-a putut imbunatati.

https://www.nrel.gov...2osti/51664.pdf

Attached Files


Edited by Cro84, 07 December 2018 - 17:52.


#4828
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am măsurat peste 200 de panouri fotovoltaice CdTe din 2012 folosite intens într-un parc fotovoltaic în Italia și pot spune că cei 70Wp pe etichetă declarați de americani sunt subevaluați categoric, am obținut pe soare intens la 34°C temperatură externă și peste 70°C măsurat cu pistol termic la nivelul sticlei, 2.55A în scurt circuit la 52Voc care corespund unei puteri nominale de peste 125W !!!  Va trebui să fiu foarte atent la evaluarea puterii unui string și la tensiuni, deci deprecierea în cazul CdTe este foarte posibil să fie sesizabilă peste zeci de ani !

Attached Files


Edited by Viorelsolar, 13 December 2018 - 00:46.


#4829
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Poti sa ne spui cum ai calculat puterea nominala ca fiind 125W? Nu cred ca e ceva corect. Nu prea vad cum ar putea niste panouri de 70W sa genereze 125W.

#4830
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
A facut un artificiu de calcul, in a inmulti curentul Isc cu Voc. Si curios e ca de la 47V specificat pe panou ca Voc, lui i-a dat 52V la 70grade ! No comment !

Edited by topcat36, 13 December 2018 - 12:11.


#4831
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
a inmultit Isc cu Voc ceea ce e incorect; dar prefer sa nu mai il contrez (doar eu) ca p'orma sare ca ars...

52 e posibil sa fi avut, ca e iarna si panourile sunt noi. La fel Isc mai mare ca pe eticheta.

Edited by addysoftware, 13 December 2018 - 14:45.


#4832
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Aveau 70 grade (dupa spusele lui) si panourile zice ca sunt din 2012, deci au 6 ani.

#4833
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postaddysoftware, on 13 decembrie 2018 - 14:45, said:

52 e posibil sa fi avut, ca e iarna si panourile sunt noi. La fel Isc mai mare ca pe eticheta.

View Posttopcat36, on 13 decembrie 2018 - 17:13, said:

Aveau 70 grade (dupa spusele lui) si panourile zice ca sunt din 2012, deci au 6 ani.

Intrebare la Radio Erevan:
– Este adevarat ca lui Dimitri Alexei, partidul comunist i-a dat o motocicleta?
– Da este adevarat, dar nu era motocicleta, era bicicleta…si nu i-a fost data, i-a fost luata

#4834
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Asa o fi.
Eu stiu ca puterea o masuram masurind curentul si tensiunea in acelasi timp.

La unii o fi valbil masurid trnsiunea dntr-o poveste si curentul din alta poveste.
Ma indoiesc ca Virel sa fi facut asa ceva.
Pe dealta parte varinta cu temperatura scazuta cade cd-te este un semiconductor wide bandgap variatiile cu temperatura sunt mici.
Probabil scot in jur de 70 w plus minus cateva procente.

#4835
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Posttopcat36, on 13 decembrie 2018 - 12:05, said:

A facut un artificiu de calcul, in a inmulti curentul Isc cu Voc. Si curios e ca de la 47V specificat pe panou ca Voc, lui i-a dat 52V la 70grade ! No comment !

No comment ! că tu nu știi !!! Tehnologia CdTe nu este afectată de temperatură la nivelul celulei și nici nu suferă de scăderea eficienței anuale în ritmul panourilor de siliciu mono sau policristaline, de alea amorfe de siliciu nici nu mai discut, mă rog știu că ranchiuna asta vă macină, se vede în voi invidia aia cu capra vecinului, să vezi când voi termina de montat cele 400 de panouri CdTe pe care mi le-am păstrat, ce-o să mai faceți voi haz de necaz și ce-o să mă mai doară pe mine în cot dacă-i soare sau nu ! Pentru tine și alții la fel de invidioși, aceste panouri CdTe sunt măsurate de producători în laborator, ca dealtfel toate tehnologiile de panouri fotovoltaice la o radiație luminoasă de 1000W/m2, mai mult ca sigur în multe zile când am făcut măsurători am avut și radiații solare de peste 1300W/m2, specifice zonei mele după harta radiație solare la nivel de țară !

Am măsurat curentul în scurt circuit cu un aparat cu trms pe scala de 20A să pot menține legătura în scurt circuit mai mult, fără să ard rezistența aparatului și cu alt aparat de măsură Richmeters RM219 cu trms și auto range, tensiunea pe cabluri cu ieșiri Y pe fiecare polaritate, am 4 aparate bune și un clampmetru DC ! Cei care mă credeți tâmpit, rămâneți cu impresia voastră, știu care îmi sunt limitele și încerc să mă perfecționez zi de zi, citesc multe documente care mă inspiră să fiu practic !!! Posted Image

#4836
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Cd te este o jonctiune Wide bandgap asta nu inseamna ca nu este afectata de temperatura, dar la temperaturile uzuale este afectata neglijabil.
Tensiunea unei celule ajunge pana la 0.9 v
De la 200 grade in sus incepe sa conteze, iese din zona noastra de interes.

Tocmai din acest motiv nu ma astept la o crestre semnficativa a puterii generate pe frig, puterea este in jur de 70w eventual cu o anumita toleranta pozitiva specificata de producator.

#4837
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Măi viorele, puterea maxima data de panou este puterea PMP, si se calculeaza la IMP * VMP, nu la ISC * VOC.
"MP" vine de la "Maximum Point"

#4838
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Bine ! așai ca tine, o să vă fac măsurători cu un consumator și watt metru când prind o zi din aia foarte însorită, poate atunci nu mai cârcotiți de ce panourile astea depășesc cu mult mai mult puterea de pe etichetă în unele zile foarte însorite și de ce panourile astea sunt alegerea cea mai bună dintre toate tehnologiile fotovoltaice pentru zile cu lumină difuză ! Când am decis să merg pe CdTe, m-am gândit doar la eficiența acestor panouri pe timp închis, la 28kWp pe care-i am, nu știu ce dracu fac cu atâta curent pe timpul verii, cred că o să deschid un punct de încărcare mașini electrice ! Posted Image

#4839
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
30.000 - 31.000 de euro atata platit primaria Bucuresti pentru 1 bucata statie de incarcare masini electrice. Acelasi model de statii se gasesc in China la pretul de 600 - 1500 $ pentru modele cuprinse intre 7 kwp si 22 kwp dar nimeni nu vrea sa se implice sa afle unde se fura. Interesant este ca modele de statii amplasate in Bucuresti se puteau racorda on grid sau off grid cu acumulatori aferenti care sa substituie o parte din curentul preluat de la reteaua generala. Panourile solare se puteau amplasa tot in aceiasi parcare sub forma de invelitoare sau protectie a parcarii de soare sau intemperii. Tot primaria Bucurestiului impune taxa de incarcare 30 lei ceia ce nu justifica pretul final al acestor statii care in decurs de 5 ani se va dubla. La intrebarea unui reporter de ce nu s-au instalat si panouri solare in parcarea respectiva, doamna primar Firea s-a intrebat singura : De ce sa punem panouri, merg acestea la astfel de statii?
Tot doamna primar a fost intrebata de ce aplica taxa de incarcare cand trebuie sa fie free charge deoarece banii au provenit de la bucuresteni din bugetul local.

Edited by deloghi, 15 December 2018 - 07:07.


#4840
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View PostViorelsolar, on 15 decembrie 2018 - 01:42, said:

..... o să vă fac măsurători cu un consumator și watt metru când prind o zi din aia foarte însorită, .....
Asa sa faci. Doar sa nu uiti :D

View PostViorelsolar, on 15 decembrie 2018 - 01:42, said:

...... poate atunci nu mai cârcotiți de ce panourile astea depășesc cu mult mai mult puterea de pe etichetă în unele zile foarte însorite și de ce panourile astea sunt alegerea cea mai bună dintre toate tehnologiile fotovoltaice pentru zile cu lumină difuză ! ......
Poate ca sunt, nu trebuie sa fii para...no...ic. N-are nimeni nimic cu tine personal, cum ti se pare mereu.
Si eu am cochetat o perioada, in trecut, cu ideea sa iau panouri de-astea ieftine, ca spatiu am destul in curte. Ce m-a dat inapoi a fost: costul si efortul mare depus la instalare (eu nu sunt asa bun la constructii ca tine si ca altii, soarece de birou mdeh), fragilitatea lor (intr-o oarecare masura, neavand rama; am avut ocazia sa vad unul crapat.) si nu in ultimul rand am masurat un panou (nu mai stiu exact ce varianta era, dar parca nu era amorf) pe conditii de vreme mai inchisa (unde paourile poli inca produceau 1/8-1/16 din curentul nominal) si m-a dezamagit total, nu mai producea nimic, tensiunea era la jumatate si curentul vreo 3-4 mA din 1,2A peak.

#4841
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
M-am uitat ce ar trebui sa aiba o firma pentru a fi atestata-tip B- de catre ANRE, conditie ceruta instalatorilor in programul de finantare cu 20.000 lei:
- spațiu destinat serviciilor funcționale/ puncte de lucru;
- atelier/ ateliere;
- magazii/ depozite (pentru scule, dispozitive, aparate de măsurare, materiale, utilaje, echipamente etc). - mijloace auto de transport persoane și materiale;
- autotelescop/ platformă ridicătoare cu braț (PRB). - prese pentru papuci;
- truse de scule (electrician, mecanic);
- unelte portabile. - megohmetre de 1000V;
- voltmetre de t.a.0-300V, cl. 1,5;
- aparat de măsurare a rezistenței prizelor de pământ;
- rulete de minimum 2m;
- șublere. - configurații PC;
- programe profesionale pentru calcule electrice, mecanice și economico-financiare,
- echipamente specifice activității de proiectare asistată de calculator (imprimante normale și grafice, copiator ).
Oameni dusi cu pluta sau angajati cu pile! Sa nu cumva sa nu aveti ruleta de 2m(cu 1,5m sunteti respinsi!) sau subler sau atelier(instalarea avand loc la client) Posted Image Posted Image Posted Image . Ne miram ca suntem tratati ca tara de lumea III-a.

Edited by pyxyit, 17 December 2018 - 21:28.


#4842
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@addysoftware eu nu știu ce drac de panou amorf ai măsurat tu, cert este că pe vremea asta urâtă 210Wp CdTe, adică 3 panouri din astea legate în paralel produc din măsurătorile mele cu vreo 30% mai mult decât un panou policristalin de 235Wp din același model nemțesc din care i-am dat unul și lui @topcat ! La anul vreau le fac vânt la astea policristaline și reconfigurez tot sistemul doar cu panouri CdTe pentru tensiunea de 500Vdc în cazul în care voi avea acces la injecția on grid când vor extinde rețeaua până la poarta mea, dacă nu asta e, o să rămân off grid, chiar dacă într-un târziu o să am reteaua la poartă, doar că atunci nu o să mai vreau eu branșamentul lor și în cazul ăsta o să bag ceva bani în acumulatori de litiu și cu asta la revedere vise on-grid !

Întradevăr panourile mele nu au ramă de aluminiu, așa sunt toate panourile CdTe de 70Wp dar sistemele lor de prindere sunt foarte bine gândite și se pot regla, nu-mi fac probleme de montaj sau faptul că voi folosi de 3 ori mai multe profile de montaj, nu este o investiție foarte scumpă pentru buzunarul meu, mai ales că nu plătesc manoperă de execuție nici un cent nimănui ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 19 December 2018 - 02:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate