Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8957 replies to this topic

#4105
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
”To be on the save side buy only 40Ah cells, with the original Yinlong wrap and serial number sticker, as you are sure they meet factory specs.
Price around 18-24usdpcs for 500pcs.
Their are honest sellers..!! ”

Este clar ! chinezii ne vând marfă reciclată, dar cu toate astea capacitatea este cea reală, acu” aștept să-mi vină noul wattmetru să măsor capacitatea totală pe cele 22 de celule LTO, cert este că le-am pus gând rău și cred că le mărit ! Posted Image

La 24$ /celula LTO de 40A, vreo 12 serii de 22 buc., adică echivalentul a 480A/48V, costă 6.336$, cam dublu față de cât a plătit @vast pe aceeași capacitate cumpărând bateria Nissan Leaf de 24Kw și iată că Valentin a făcut cea mai bună afacere. Acu” eu am plătit ca fraierul 1320$ pe o capacitate de doar 55A reciclate, adică în mare vreo 2.5Kw, în schimb cu aceeași bani aș fi luat de aproape 5 ori mai multă capacitate, respectiv 12Kw module de la o baterie Leaf second hand din 2015, adică jumătate din capacitate acestei baterii !!!

Edited by Viorelsolar, 22 June 2018 - 13:53.


#4106
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Posttopcat36, on 22 iunie 2018 - 12:27, said:

Ma intreb cum impoziteaza.. Ne pune contor pe iesirea invertorului ?
Nu auzi ca nu  impoziteaza pe prosumatori.....

#4107
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Nu. Numara panourile si estimeaza productia.

#4108
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Ok...
Si nu se poate pune un shunt peste contorul ala??? ... sau racordezi consumatorii inainte de contorul lor...
E instalatia ta pana la urma, nu iti poate interzice sa nu o modifici.

Oricum ar fi, formularea lasa loc de "sequel" ca in filme.
Cea mai simpla impozitare ar fi sa declari cat ai produs / vei produce pentru autoconsum...
Mai stii ce idei crete le vin? (Vezi problema cu declaratia aia fiscala si cu plata in avans a impozitului pe venitul estimat)

Edited by radurus, 22 June 2018 - 15:14.


#4109
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
S-au se plateste o suma fixa in fiecare an fara sa conteze cat produci. Ca la fisc cand platesti masina sau apartamentul.

Edited by deloghi, 22 June 2018 - 16:00.


#4110
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Parca prin Spania se impozita curentul produs din panouri. Stie cineva cum e?

#4111
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Asta am citit si eu acum vreo 2 ani.
Oamenii isi demontau fotovoltaicele deoarece trebuiau sa plateasca niste taxe iar pentru puteri mici nu mai renta.
Se poate sa ajungem la asa ceva dar mai este cale lunga pana acolo.
Fenomenul fotovoltaic are alta amploare in Spania.

#4112
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Oricum, vad ca nu pot sa faca nimic daca sistemul este Off-Grid, nici macar in Spania. M-am linistit.

Edited by topcat36, 22 June 2018 - 19:49.


#4113
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Daca existi vei fi impozitat, oriunde te vei afla. M-ai conteaza pe ce ati ia bannii. Ce e a cezarului dai cezarului daca vrei sa faci parte din civilizatie, daca nu la trib in isolatie.
Nu ma injurati e doar ce vad din unghiul meu.

#4114
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Si in Spania, ii impoziteaza pe cei care au putere instalata peste 10kW. Sub 10kW nu se pune taxa pe soare. E mai mult decat suficient. Foarte bine le face ! Sa faca economie, nu sa isi bata joc de energie. Vor sa consume, atunci sa plateasca si consumul si impozitul pe soare.

Ma uit la vecina-miu: se plange ca are pensie mica (pe caz de boala - operat pe inima) dar are numai becuri incandescente. Pai da-o incolo.

Edited by topcat36, 22 June 2018 - 20:48.


#4115
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Si in Germania se impoziteaza autoconsumul la sistemele noi instalate cu puteri peste 10kWp.

#4116
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Daca este asa sa taxeze, nu e mai bine sa ne finanteze ei panourile? Daca vor bani, sa bage statul banul, apoi sa ceara.
In schimb nu vad de ce sa-mi ceara macar 1 leu daca nu m-a ajutat in nici un fel statul. Eu bag zeci de mii din buzunar iar ei vin la miloaga?
Nimic!!

#4117
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Stati domnilor linistiti  pana or sa impoziteze ei fotovoltaicul e cale lunga , si nu vine nimeni sami lege firele pe sub panouri stim noi prea bine ce avem de facut , mai rau e pentru cei care vor ONGRID vor plati cu varf si indesat , stiti cum e , cine vrea sa aibe legaturi cu statul trebuie sa joace cum canta el , e un topic tot aici dar de multi nestiut , pe la pagina 5,doar pe viorel il vad pe acolo .

https://forum.softpe... e topicul mergeti la postul 15 si ascultatil bine pe al 2 lea barbos  la secunda 32 din film si o sa vedeti ce inseamna linistea cu statul.

#4118
aidul

aidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 04.11.2016
In martie a apărut în Monitorul Oficial Hotărârea Guvernului nr. 56/2018, prin care s-a stabilit bugetul pentru finanţarea mai multor programe de protecţie a mediului. Conform documentului, programele Casa Verde, Rabla și Rabla Plus sunt incluse pe lista celor care primesc finanțare în 2018.

https://www.avocatne...ea-caselor.html

Cum merge treaba asta??

Edited by aidul, 24 June 2018 - 11:16.


#4119
aidul

aidul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 04.11.2016
Invertor solar hibrid inseamna si conectat retea si baterii??

Toate invertoarele hibride pot sa injecteze in retea? Sa  doar sa consume de la retea?

Am in vedere 2 exemple

https://m.emag.ro/in...4/pd/DQ6FKHBBM/

Primul scrie clar ça poate feed'in.

http://emars.ro/inve...r-mppt-60a.html

Al  doilea nu zice nimi c de feed'in

#4120
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
In principiu cele hibride pot trasfera energie in toate felurile disponibile, adica pv baterie, pv retea, baterie retea, retea baterie, generator baterie,, doar ca unele nu incarca bateria din retea din soft deoarece in germania nu este accepata incarcarea bateriei din retea..

Cu bateriile lto nu ai problema incarcarea din retea, caci au randament bun, la iarna vad ce ecomomie fac la gaz cu ele.

#4121
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008

View Posttopcat36, on 22 iunie 2018 - 19:49, said:

Oricum, vad ca nu pot sa faca nimic daca sistemul este Off-Grid, nici macar in Spania. M-am linistit.
Din cate imi aduc aminte, se gandisera si la asta. Ziceau ca nu poti sa traiesti offgrid, deci furi curent si deci iti bagau ei o factura de curent destul de usturatoare. Sau casa devine nelocuibila si iti bagau un impozit suplimentar.

#4122
toaderpasti

toaderpasti

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.06.2018
Salutare,

Miercuri, 18:30 - 20.00 organizăm la casa EFdeN o întâlnire cu prosumatori = producători de energie din surse regenerabile care vor să o injecteze în rețea. Acesta este termenul folosit încă din strategia națională. Dacă vrea cineva să vină, poate să scrie.

Noua lege urmează a fi dezbătută în plen după ce a trecut (cu greu, după multe amânări) de Comisia de Industrie și (ușor) de Comisia de Mediu.
Noi (energiaTa) am făcut și o petitie.

Noi de 2 ani facem demersuri cu acest proiect și acum suntem foarte aproape de a reuși și vrem să aducem comunitatea prosumatorilor împreună și să vedem ce dorințe mai sunt.

Cele bune,
Mihai

Edited by toaderpasti, 25 June 2018 - 10:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate