Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#37
F_U_C_M_N_D

F_U_C_M_N_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.04.2007
da asa este am incercat si inregistreaza si ce bagi ...

#38
F_U_C_M_N_D

F_U_C_M_N_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.04.2007
am vazut ca exista contoare bidirectionale ACE 2000 care stiu fie sa ignore energia bagata in retea ori sa o contorizeze separat acum ma intreb daca fac cerere la CEZ sa imi schimbe contorul cu unu din asta o sa mi`l schimbe ?

problema e ca el se poate programa sa fie si unidirectional ...

stie cineva care e procedura ? daca se poate schimba contuarul cu un model pe care il cer eu ?

#39
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006
asa cum am mai zis, nu e avantajos cu un singur contor. Casa ta va consuma prioritar din invertor si doar surplusul se va duce in retea. E mult mai avantajos sa consumi de la electrica si tot ce produci sa bagi in retea deoarece curentul produs e mai scump decat ce consumat.

#40
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pai...este mai avantajos pentru cei care au fotovoltaice, unde se acorda 6 certificate verzi/MWh si pretul de vanzare al KW-ului rezulta a fi pe la 1,6 lei, insa pentru cei care au eoliene, unde, se acorda 2 certificate verzi/MWh, atunci pretul de vanzare este de numai pe la 0,6 lei/KW.
Acum, tinand cont ca in viitor tendinta este ca energia sa se scumpeasca iar numarul de certificate se vor reduce (la 1,5/MWh in cazul eolienelor), atunci curentul vandut este mai ieftin decat cel cumparat.
Eu, spre exemplu, momentan platesc (conform tipului meu de abonament la ENEL) in jur de 0,7 lei/KWh, astfel ca, inca de pe acum, curentul vandut este mai ieftin decat cel cumparat.

#41
floricica_ciucurica

floricica_ciucurica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 15.04.2012
Lucian, ziceai ca ai 8kw putere instalata. Cat ai produs minim intr-o zi de cand esti ongrid? Multumesc.

#42
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007

View PostF_U_C_M_N_D, on 04 aprilie 2013 - 22:18, said:

da asa este am incercat si inregistreaza si ce bagi ...



adica, care e concluzia?

daca consumi 300W in timp ce produci 500W, sa zicem , contorul se mai invarte?
evident conexiunea invertorului fiind dupa contor (in partea cu consumatorii)

#43
Ioana_Hinceanu

Ioana_Hinceanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.04.2013
Avand in vedere faptul ca saptamana aceasta a fost data ordonanta de urgenta, in care numarul de certificate verzi a scazut in domeniul fotovoltaicelor de la 6 la 2.
Restul de certificate verzi se pun in "cosul" celor de la ANRE si vor putea fii accesate numai la 01.01.2017.
Acest lucru a determinat la cresterea curentului electric intre 20%-40% pentru consumatorii casnici.
Acum ar trebui ca toata lumea sa se gandeasca la aceste sisteme, avand in vederea cresterea care va urma de la 01.06.2012, oare cum vor arata facturile cu 20% (cel putin) mai mult?
Interesant nu? Mai ales ca pretul pentru kit-urile fotovoltaice sunt intr-o continua scadere, mai bine ne "rupem" un pic de la gura, pentru a beneficia de energie electrica gratis dupa ce montam aceste sisteme si vom mai primi si cele 2 certificate verzi.
In viitor vom avea energie gratis, facturi nu vom mai avea de platit, iar electrica va fii nevoita sa ne plateasca ei pe noi ;)

#44
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
ups!...belea mare cu ordonanta asta... oare mai investeste careva in domeniu?
ziceam acu' ceva vreme ca domeniul pare rezervat marelui investitor, dar si pt el riscurile sunt mari... iata! aveti dovada...
investitia intr-o instalatie "domestica" cu panouri PV e inca peste posibilitatile "landlord-ului" mediu....oricat zice ioana ca s-au "ieftinit" solutiile, bula cu PV-urile e sparta deocamdata si nu atat din cauza efortului investitional ci mai ales din cauza lipsei de incredere. atat partea de HARDWARE cat si cea de SOFTWARE (legi, norme) sunt inconsistente si neverificate suficient asa incant sa-ti poti face calcule pe termen lung...

evident, autonomia energetica si "proiectia" de producator/vanzator net de energie pe care si-o face potentialul investitor, suna taaaare bine.... dar de la proiectii pana la "real life", e cale lunga.
totusi, pt ca sunt deja investitori "grei" bagati deja in domeniu, astept cu nerabdare evolutiile. sunt "fortze" si de-o parte si de alta. o sa fie interesant de urmarit :)

#45
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View PostProtopopeus, on 05 aprilie 2013 - 10:20, said:

Pai...este mai avantajos pentru cei care au fotovoltaice, unde se acorda 6 certificate verzi/MWh si pretul de vanzare al KW-ului rezulta a fi pe la 1,6 lei, insa pentru cei care au eoliene, unde, se acorda 2 certificate verzi/MWh, atunci pretul de vanzare este de numai pe la 0,6 lei/KW.
Acum, tinand cont ca in viitor tendinta este ca energia sa se scumpeasca iar numarul de certificate se vor reduce (la 1,5/MWh in cazul eolienelor), atunci curentul vandut este mai ieftin decat cel cumparat.
Eu, spre exemplu, momentan platesc (conform tipului meu de abonament la ENEL) in jur de 0,7 lei/KWh, astfel ca, inca de pe acum, curentul vandut este mai ieftin decat cel cumparat.

te contrazic, nicaieri in lume curentul verde nu e mai ieftin decat cel cumparat. Faptul ca tu platesti 0,7 lei e vina ta, alegeti abonament mai bun si o sa platesti 0,4

View Postfloricica_ciucurica, on 05 aprilie 2013 - 14:13, said:

Lucian, ziceai ca ai 8kw putere instalata. Cat ai produs minim intr-o zi de cand esti ongrid? Multumesc.

am contractul pe 8kw dar am doar 12 panouri deocamdata instalate, sapt asta vin si restul. Cu 12 panouri am produs maxim 20kW pe zi in zilele cu soare si minim 3,7 KW in zile cu nori

Edited by luciangpl, 06 April 2013 - 06:54.


#46
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pai, pretul nominal al KW-ului nu este 0,7 lei ci mult mai putin, insa dupa ce adauga astia taxa radio/tv, taxa de rezervare, taxa din certificate verzi, se ajunge cam pe la 0,7 lei.
N-am cum sa schimb tipul de abonament fiindca am incercat treaba asta in repetate randuri, insa abonamentele de tip social, etc. nu se pot obtine de catre pesoane care depasesc un oarecare venit, s.a.m.d.

Dar in momentul in care astia vor scadea numarul de certificate la 1,5 sau 1,3 (asa cum tot anunta) in cazul eolienelor, ca de fapt acestea sunt grosul energiei verzi, si cum pretul/certificat este in scadere continua, rezulta un pret de vanzare al energiei poate chiar sub 0,5 lei/KWh, in conditiile astea in nici un caz nu va fi mai scump decat KW-ul cumparat de la furnizor...

Edited by Protopopeus, 06 April 2013 - 10:05.


#47
derick

derick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 28.11.2007

View PostIoana_Hinceanu, on 05 aprilie 2013 - 17:21, said:

Avand in vedere faptul ca saptamana aceasta a fost data ordonanta de urgenta, in care numarul de certificate verzi a scazut in domeniul fotovoltaicelor de la 6 la 2.
Restul de certificate verzi se pun in "cosul" celor de la ANRE si vor putea fii accesate numai la 01.01.2017.
Acest lucru a determinat la cresterea curentului electric intre 20%-40% pentru consumatorii casnici.
Acum ar trebui ca toata lumea sa se gandeasca la aceste sisteme, avand in vederea cresterea care va urma de la 01.06.2012, oare cum vor arata facturile cu 20% (cel putin) mai mult?
Interesant nu? Mai ales ca pretul pentru kit-urile fotovoltaice sunt intr-o continua scadere, mai bine ne "rupem" un pic de la gura, pentru a beneficia de energie electrica gratis dupa ce montam aceste sisteme si vom mai primi si cele 2 certificate verzi.
In viitor vom avea energie gratis, facturi nu vom mai avea de platit, iar electrica va fii nevoita sa ne plateasca ei pe noi Posted Image
Din ce am inteles eu din ordonanta http://legestart.ro/...-aplica-masura/ nu vor scadea numarul de certificate verzi ci se va amana plata a 2 certificate.
Daca pana acum se primeai 6 certificate pt solar, de la 1 iulie 2013 se vor plati pe loc 4 iar celalte 2 vor putea fi recuperate dupa 2017.
Sa ma corecteze cineva daca am inteles gresit.

#48
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Aha, pai cand e vorba de dat, la toate capitolele ne amana pana prin 2016, 2017, etc., cand e vorba de luat, in doua luni ne-au fixat un record de taxe noi...

Pai daca amana acordarea numarului respectiv de certificate prevazut in acea ordonanta si continua si cu reducerea lor, conform ordonantei adoptata mai saptamanile trecute, inseamna ca in in eoliana, in viitorul apropiat vor mai da numai 0,3 - 0,5 certificate.
Adica se alege praful de sistemul de promovare...
Raman, evident, veniturile din vanzarea efectiva a energiei catre furnizor.

Dar haideti sa privim si partea buna a lucrurilor: sa vedeti cum se dubleaza numarul de milionari din top 500 dupa 2017 cand o gramada de firme cu zeci si sute de MW instalati isi vor primi certificatele... Posted Image  Posted Image

Apropo: transportul de energie la noi in Romania este monopol sau n-am inteles eu ?!

Edited by Protopopeus, 06 April 2013 - 11:35.


#49
Ioana_Hinceanu

Ioana_Hinceanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.04.2013
Imi place ca se implica toata lumea de pe acest forum... In continuare se renteaza sa se monteze aceste instalatii pe case.. trebuie vazuta partea buna: ai energie gratis si castigi si bani...
Si da, o sa se investeasca in continuare in domeniu, pentru ca si castigul e pe masura.. Si sa fim seriosi, pana in 2017 se mai schimba legislatia de vreo 5 ori :)). Si cei mari trebuie sa castige in tara asta, de exemplu: nr de certificate verzi a scazut- curentul electric pentru consumatorii casnici va creste- oare cine castiga?
Referitor la eoliene, ei vor primi 1 Certificat verde/MW produs.

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/alocarea-unui-numar-de-certificate-verzi-va-fi-amanata-de-la-1-iulie-2013-timp-de-trei-ani-18017.html

#50
F_U_C_M_N_D

F_U_C_M_N_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.04.2007

View Postbaldovica, on 05 aprilie 2013 - 16:54, said:

adica, care e concluzia?

daca consumi 300W in timp ce produci 500W, sa zicem , contorul se mai invarte?
evident conexiunea invertorului fiind dupa contor (in partea cu consumatorii)

daca consumi 300W si produci 500w contorul inregistreaza 200W ... adica consumu inregistrat de contor este Curentul produs minus cel Consumat .

spre exemplu produci 1KW si nu consumi decat 100W atunci contorul inregistreaza un consum de 900W ...

cat despre sistemu lor de promovare pot sa il arunce ... va agitati degeaba atata timp cat noi consumatorii 99,999% nu avem decat dezavantaje pentru ca platim mai mult din cauza lui ... asa ca din partea mea sa nu mai dea la nimeni certificate numai sa imi aprobe injectia in retea  in o luna si sunt multumit .

Edited by F_U_C_M_N_D, 07 April 2013 - 00:15.


#51
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View PostProtopopeus, on 06 aprilie 2013 - 10:03, said:

Pai, pretul nominal al KW-ului nu este 0,7 lei ci mult mai putin, insa dupa ce adauga astia taxa radio/tv, taxa de rezervare, taxa din certificate verzi, se ajunge cam pe la 0,7 lei.
N-am cum sa schimb tipul de abonament fiindca am incercat treaba asta in repetate randuri, insa abonamentele de tip social, etc. nu se pot obtine de catre pesoane care depasesc un oarecare venit, s.a.m.d.



nu social ci "monom ctp" si nu amesteca taxa radio si ce mai e pe acolo, vorbim doar de curent.

#52
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pai, monom, monom, dar nu ma inscriu in cei 3KWh ci la 3 - 6KWh, asa ca tariful de rezervare creste mult.
Oricum, de-a lungul anilor am incercat si eu diferite "ameliorari" ale tipului de abonament, dar ce am momentan imi este cel mai avantajos...

N-am cum sa nu amestec si celelalte taxe fiindca tot eu le platesc.
Asa ca nu ma intereseaza care este pretul nominal efectiv al KW-ului ci care este pretul KW-ului ce reiese din impartirea totalului facturii la numarul de KW consumati, fiindca eu asta platesc.
Adica, altfel spus, cu ce ma-ncalzeste pe mine ca de fapt KW-ul efectiv este, sa zicem 0,45lei, daca mie mi se mai adauga si alte chestii care duc costul facturii la mult mai mult.

#53
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006
in factura ta x% este reprezentat de exemplu da taxa redio-tv. Daca ai consuma mai multa eneregie, taxa tv ar avea tot valoarea resepectiva dar ar reprezenta procentual mai putin din factura. Din acest motiv calculul este gresit si tot din acest motiv nu e corect sa amesteci mere cu pere

#54
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View Postluciangpl, on 07 aprilie 2013 - 10:23, said:

...Daca ai consuma mai multa eneregie, taxa tv ar avea tot valoarea resepectiva dar ar reprezenta procentual mai putin din factura....


Corect !
Insa eu nu m-am luat de taxa radio-tv, pentru ca aceea pana la urma reprezinta un cost destul de modic ci in primul rand de taxa de rezervare + certificatele verzi.
Taxa de rezervare este grosul.
In plus, daca este sa nu amestecam merele cu perele, atunci lasam la o parte tot restul si luand in considerare strict pretul KW-ului, atunci producatorul ia 0,176 lei/KWh (aproximativ), iar de la transportator noi consumatorii il contractam la un pret mediu de 0,49 lei/KWh (dadeau astia la un buletin de stiri mai saptamanile trecute ca la noi 1KWh in medie este 11 centi).

Revenind la pret de vanzare vs pret de achizitionare, din nou, in afara de fotovoltaice unde vor acorda 2 certificate, in rest unde vor acorda 1 certificat, pretul de vanzare (adica ce obtine producatorul) va fi pe la maxim 0,40 bani, considerand pretul unui certificat la 50Euro.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate