Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#1891
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
Si cine da aceasta autorizatie ? Primaria ? Te pomenesti ca trebuie sa fac si proiect, schema electrica si sa mai angajez si firma autorizata sa le monteze !
Eu de exemplu, mi-am facut o structura metalica in curte pe care mi-am montat panourile.

Attached Files


Edited by topcat36, 22 March 2017 - 11:16.


#1892
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Posttopcat36, on 22 martie 2017 - 11:14, said:

Si cine da aceasta autorizatie ? Primaria ? Te pomenesti ca trebuie sa fac si proiect, schema electrica si sa mai angajez si firma autorizata sa le monteze !
Eu de exemplu, mi-am facut o structura metalica in curte pe care mi-am montat panourile.
Frumos lucrat.
Ai posibilitatea sa modifici unghiul de înclinare a panourilor fata de soare?
Poziția actuala este pt perioada toamna /iarna /primavara. Dar pt vara?

Edited by goctav2000, 22 March 2017 - 11:25.


#1893
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
In general structurile astea cu pv sunt provizorii cand te muti le iei dupa tine.

Ongridul la noi e mai mult poveste, ajunge sa nu merite, la puterile care le vor ei iesi mai bine cu microhidocentrala.

Problema cu acest grid este ca i-ti aia banii chinuiti fara sa ai dreptul de a interveni in sistem, realitetea de facto e ca are 200 ani vechime si multi dorim sa nu faca 300, ce-i 300 de ani raportat la istoria omenirii.

#1894
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 06.11.2015
@cavit : Asa este. Eu vreau sa plec de aici si automat imi iau panourile. Autorizatia de constructie e o formalitate la mine dar din cauza ca nu am cadastru e un proces lung sa le dau hartiile. Cei de la EON distributie au fost cooperanti, ei imi puneau contor dublu sens dupa ce le dadeam autorizatia de constructie dar ... mi-au spus cinstit ca nu ei imi vor cumpara curentul injectat ci furnizorul. Pe scurt : daca nu gasesc (nu am gasit) un furnizor care sa-mi accepte/plateasca ce injectez nu are sens ce vreau sa fac. Mi-au dat un pret estimativ pentru mutarea si schimbarea contorului aproximativ 2000 lei si am decis sa renunt la injectare deoarece cu 2000 lei mi-am luat baterii si inca 3 panouri. Eu mi-am rezolvat problema, chiar nici nu ma mai intereseaza sa le dau lor ceva. Folosesc invertor on-grid cu limitare. Vara am surplus mare daca nu dau drumul la aer conditionat dar prefer sa nu-mi mai bat capul cu ei, ce e in plus sa se duca in .... . Parca si fermierii prefera sa arunce decat sa vanda la pret de nimic. E vorba de principii. Esti golan si vrei sa profiti de mine atunci eu prefer sa se piarda. Asta e.

#1895
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004

View Postgoctav2000, on 22 martie 2017 - 11:24, said:

Frumos lucrat.
Ai posibilitatea sa modifici unghiul de înclinare a panourilor fata de soare?
Poziția actuala este pt perioada toamna /iarna /primavara. Dar pt vara?

Este fix la 45. Anul asta vreau sa le mut pe acoperis, la un unghi de vre-o 37 grade. Mi-am mai luat panouri, si o sa le pun jumatate spre Est si jumatate spre Vest (asa am acoperisul inclinat).

@Compf_99: Absolut de acord cu tine. Invertorul meu On-Grid nu are limitare din pacate, asa ca eu merg Off-Grid, cat tin bateriile (sunt independent intre 8-24, cand este o zi cu soare, cum a fost ieri si astazi). Economisesc peste 50% din costul facturii la energie.

Edited by topcat36, 22 March 2017 - 13:37.


#1896
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010

View Posttopcat36, on 22 martie 2017 - 13:29, said:

...., si o sa le pun jumatate spre Est si jumatate spre Vest (asa am acoperisul inclinat).


Mi se pare cea mai corecta solutie,unde se poate.Si ca putere as instala 80% din cit duce regulatorul pe est si identic pe vest.Doar asa poti avea putere maxima generata de panouri de dimineata pina seara.
Unghiul de inclinare ideal mi se pare 45gr atit pentru iarna cit si pentru vara.

#1897
pyxyit

pyxyit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 02.07.2009
'topcat36'
Si cine da aceasta autorizatie ? Primaria ? Te pomenesti ca trebuie sa fac si proiect, schema electrica si sa mai angajez si firma autorizata sa le monteze !

De la primarie se ia autorizatie, pe baza unui proiect. De montat nu cred ca este nevoie de firma autorizata. Ei vor taxele pe hartii. Si eu cred ca e o tampenie sa ceara autorizatie de construire. Distribuitorul ar trebui sa modifice doar ATR pentru o eventuala injectie in retea,adica doar invertorul e important pentru ei, de unde aduc eu cc in invertor e treaba mea, poate ca incarc baterii undeva si apoi le conectez la invertor, de ex.!

Edited by pyxyit, 22 March 2017 - 15:52.


#1898
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Eu consider ca nu mai trebuie incercat, gridu aici e afacerea unora in numele statului, nu un serviciu public, fiind o afacere privata, fiecare cu ale lui.

Solutia completa offgrid este fotovoltaic + cogenerare pe gaz, cu acesta solutie consum cam tot atita gaz anual pentru toate nevoile cat consumam doar pentru gatit, caci cand e soare gatesc pe soare.

#1899
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,590
  • Înscris: 07.09.2008
Se poate detalia solutia cogenerarii cu gaz? Vorbim de gaz metan sau GPL?

#1900
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Veste buna.
Se scumpește energia si gazul Posted Image  eu sunt offgrid Posted Image .
Idiotii.

#1901
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postgoctav2000, on 26 martie 2017 - 17:10, said:

Veste buna...
Octav, nu mai pune botul la toti prostii, nu se scumpeste nimic!
SE VA DUBLA!

#1902
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postdoega, on 26 martie 2017 - 18:02, said:

Octav, nu mai pune botul la toti prostii, nu se scumpeste nimic!
SE VA DUBLA!
Ce @Doega nu te-ai prin pana acum ca cea mai buna colecta de bani se face de la curent si gaze? din impozite "nexam"
Daca nu platesti til taie pe curent,la fel si "tava" o taie.

#1903
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Iata cum am facut eu cogenerarea cu gaz, doua generatoare cu motor f168 chinna de 2 kw fiecare si doua boilere cu serpentina prin care trec esapamentul.

Trebuie doua deoarece motorul are viata limitata dar esinplu si ieftin de inlocuit setul motor.
Carburator dual gpl-gn/biogaz se gaseste la TMMP 200lei, sunt si pentru motoare mai mari de 7cp de tipul robin subaru.

cu sistemul de 1500 wp monocristalin am nevoie degeneratoe caa 500 ore pe an deci tine sigur 7-10 ani in functie de tipul de motor cele subaru tin peste 5000 ore pe gaz in regim desarcina relativ constanta pe incarcare

#1904
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Si o chestie de genul nu necesita autorizare iscir, proiect samd? Suna cam artizanal si riscant.

#1905
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
S-au implinit alaltaieri fix 4 ani si 106 pagini de cand a fost infiintat acest topic.
Ar trebui sa sarbatorim cumva sau mai asteptam cativa ani ? Ce ziceti ?

Edited by CostyOK, 30 March 2017 - 22:21.


#1906
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Sărbătorim la liberalizarea ongrid.

#1907
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
Liberalizarea va fi lovitura de gratie.
Pentru consumatorii casnici acesta e ultimul an, calendarul liberalizarii se incheie la sfarsitul acestui an.

Edited by CostyOK, 31 March 2017 - 08:33.


#1908
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Pai dc crezi CostyOK ca merg cu toate in paralel? Apoi sa-i vad pe economiestii de pe forum cu lectii despre ROI!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate