Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Sisteme Fotovoltaice ON-Grid

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
8970 replies to this topic

#19
geyer

geyer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 09.02.2009
legat de ce a spus vady1971, va fi interesant de vazut modul de calcul al tarifului pentru producatorii mici, avand in vedere ca se doreste reducerea numarului de CV si a pretului acestora...

Edited by geyer, 28 March 2013 - 14:02.


#20
ZOZ

ZOZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.12.2010
La fiecare MWh se dau 6 certificate verzi ?!!!
Sigur este veridica aceasta informatie ?
Nu de alta, dar numarul acesta era de 1,5 certificate/1 MWh, si sunt in scadere...

dada sigur sunt 6 CV. Prost ii ca siguranta asta o avem pana la 31 decembrie 2013 din cate stiu. Ce va fi la anul...Dumnezeu cu mila. Oricum din listarea la bursa pretul lor variaza mult

r


care sunt modurile de bransare ongrid?
modurile de bransare in functie de tensiune sunt monofazate sau trifazate. Enel Muntenia (in cazul meu) nu prea accepta puteri mai mici de 5KW si  obligatoriu trifazat

Cei de la Eo-n moldova  mi-au comunicat ( nu in scris, numai verbal ) ca pana la 10 kw intra pe monofazat. Ar fi mai bine ( inverter on grid mai ieftin) totusi astept acordul scris...parca n-as crede sa accepte ei, totusi, un dezechilibru in retea...

#21
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Si un pret aproximativ, de preluare a energiei ?

#22
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Domnule luciangpl, ce putere instalata aveti dvs ?

#23
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View PostProtopopeus, on 28 martie 2013 - 20:12, said:

Domnule luciangpl, ce putere instalata aveti dvs ?

eu am 8KW

#24
ZOZ

ZOZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.12.2010

View PostProtopopeus, on 28 martie 2013 - 15:07, said:

Si un pret aproximativ, de preluare a energiei ?

pai 6*53=318 euro/Mwhplus 40 euro/Mwhcat da EON-ul =358euro/Mwh, adica 0.358 euro/Kwh...1,6lei/Kwh; nu-i rau!!!

#25
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Ohooo, e chiar foarte bine !

#26
nelutzu57

nelutzu57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 03.12.2006
Nu mai ţin mine pe ce forum am citit...la vecinii noştrii Bulgari, pentru aţi construi şi aţi monta o instalaţie de producere a energiei electrice pentru uz propriu (Off Grid ), trebuiesc maxim 3-4 aprobări ce sunt obţinute în maxim o lună. La noi...că suntem mai cu moţ...circa 5-6 luni. De costul tuturor aprobărilor de la noi nu ştiu nimic. Citind aici ce trebuie să mai faci pentru a fi On Grid...chiar că-ţi vine s-o las baltă. Asta e...

Edited by nelutzu57, 29 March 2013 - 20:57.


#27
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006
pai stai ca la mine a durat 5-6 luni doar pt o partedin acte. Inca nu am terminat, mai am destule hartii de obtinut. Sper ca nepotii mei sa fie producatori de energie verde cu acte-n regula :)

#28
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Eu zic ca treaba o sa devina mai serioasa in urmatori ani cand  poluarea va deveni grava plus sistemele de incalzire cu resurse naturale vor deveni foarte scumpe incepand din acest an

#29
artio01

artio01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.12.2007

View PostZOZ, on 29 martie 2013 - 08:50, said:


pai 6*53=318 euro/Mwhplus 40 euro/Mwhcat da EON-ul =358euro/Mwh, adica 0.358 euro/Kwh...1,6lei/Kwh; nu-i rau!!!

Salut tuturor.
Tocmai am citit o stire noua si nu prea buna:
"Pentru a nu se ajunge la supracompensare, reprezentanţii ANRE propun reducerea numărului de certificate verzi."
"Cea mai mare compensaţie se acordă la energie fotovoltaică, unde producătorii primesc în prezent 6 certificate verzi pentru fiecare MegaWatt/oră livrat în sistem."

Tot articolul aici: http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/anre-propune-modificarea-schemei-de-sprijin-a-energiei-verzi-180061.html

#30
tdi_man

tdi_man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 05.01.2007
Un topic foarte interesant! Deoarece vad ca tema principala este ONGRID as dori sa imi recomandati, deoarece sunt novice in domeniu un invertor ongrid pentru cele 8 panouri pe care le detin cu specificatiile urmatoare:

Module power (Pmax) : 235W
Maximum power voltage (Vpmax) 30,77V
Maximum power current (Ipmax)7,80A
Open circuit voltage (Voc)37,5V
Short circuit current (Isc)8,43A
Module efficiency 14,69%
Fill factor: 75,9%
Maximum system voltage:1000V
Tolerance values for power0/+5W


Ma intereseaza in primul rand legarea panourilor cat mai optimizat pentru tipul de invertor pe care mi-l recomandati si sa aruncati un ochi si in atasament la niste invertoare pe care le-am gasit la niste preturi foarte bune!
Va multumesc!

Attached Files


Edited by tdi_man, 29 March 2013 - 23:46.


#31
nelutzu57

nelutzu57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 03.12.2006
Din pdf-ul tău...da se pare că sunt preţuri destul de bune dar la sfârşit zice ” minim 15 bucăţi sau mai multe ”.
Toate bune şi frumoase dar din experienţa mea cu chinezii în materie de alte produse şi chestii tehnice, ( dacă vrei chiar să cumperi direct de la producător ) contactează-i prin e-mail şi vezi dacă vor dori să vândă una bucată sau măcar dacă-ţi vor răspunde. Eu aştept de mai mult de 2-3 săptămâni un răspuns de la mai mulţi dar nimic. Îi bombardez cu e-mailuri până-mi vor da un răspuns. Cred că până la urmă tot prin e-bay voi rezolva...mai scump dar asta e...n-am ce face. Referitor la legarea panourilor cât mai optimizat,  poate alţii de pe aici cu mai multă experienţă te vor ajuta cu ceva.

Edited by nelutzu57, 30 March 2013 - 07:35.


#32
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008

View Posttdi_man, on 29 martie 2013 - 23:40, said:

Un topic foarte interesant! Deoarece vad ca tema principala este ONGRID as dori sa imi recomandati, deoarece sunt novice in domeniu un invertor ongrid pentru cele 8 panouri pe care le detin cu specificatiile urmatoare:

Module power (Pmax) : 235W
Maximum power voltage (Vpmax) 30,77V
Maximum power current (Ipmax)7,80A
Open circuit voltage (Voc)37,5V
Short circuit current (Isc)8,43A
Module efficiency 14,69%
Fill factor: 75,9%
Maximum system voltage:1000V
Tolerance values for power0/+5W


Ma intereseaza in primul rand legarea panourilor cat mai optimizat pentru tipul de invertor pe care mi-l recomandati si sa aruncati un ochi si in atasament la niste invertoare pe care le-am gasit la niste preturi foarte bune!
Va multumesc!

Pai cel mai optimizat este legarea in serie deoarece trebuie sa ajungi la un voltaj mai mare de 200 v pentru a cupla invertoru tu cu cele 8 panouri esti la pragu de jos invertoarele merg cu paje de intrare mare 200v-550 v si cele mai noi si bune pana la 1000v si cu amperaje mici cauta in specificatiile invertorului care vrei sa-l iei la partea de intrare unele folosesc chiar 2-3 intrari pentru mai multe siruri de panouri oricum cred ca-ti mai trebuiesc cateva ca sa ai un sir complect tu acum ai 8x30,77=246.16 v poti suplimenta pana la 16x30,77=492,32 v  panourile care le ai se preteaza bine la sisteme off grid la sistemele on grid panourile au voltaje mai mari si amperaje mici gen 42v si 5,5 A

#33
gheorgheandi

gheorgheandi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 12.05.2012

View PostZOZ, on 29 martie 2013 - 08:50, said:


pai 6*53=318 euro/Mwhplus 40 euro/Mwhcat da EON-ul =358euro/Mwh, adica 0.358 euro/Kwh...1,6lei/Kwh; nu-i rau!!!
salut,am o nelamurire.acum 2 saptamani colegul Luciangpl spunea ca eon plateste pe 1  kw 0,20 bani,tu spui 0,56 bani/kw .Cati bani da eonul pe 1 kw in afara certificatelor verzi ?

#34
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pai...40Euro inseamna 176 lei, acestia daca-i imparti la 1000, rezulta 0,176 lei/MWh, nu 0,56...

#35
F_U_C_M_N_D

F_U_C_M_N_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.04.2007
a incercat cineva sa puna un invertor on-grid la contor normal ? nu ma intereseaza sa mearga inapoi numai sa nu mearga pe plus cand injectezi ....

am un invertor on-grid si ma gandeam sa il folosesc doar la compensare adica atunci cand e soare sa consum din ce produc surplusul sa se duca la ei gratis


www.aem.ro/upload/files/AEM13324870214f6c236ddd0a4.pdf   acesta e contorul

Edited by F_U_C_M_N_D, 03 April 2013 - 22:59.


#36
donc

donc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 26.03.2009
Contoarele digitale,de regula, iti insumeaza si curentul pe care il bagi in retea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate