Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Element piezo în mediu "fierbinte".

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

benis

benis

Guru Member

• Grup: Senior Members
Mă interesează să introduc într-un mediu la 200de grade (un cuptor) un elment piezo pentru a genera ultrasunete.
Având în vedere că este vorba de maxim 30 de minute, m-am gândit să izolez tot elementul și să-l răcesc cu un lichid care fierbe. Apa ar fi ok, adică rezistă elementul la 100 de grade sau treabuie să aleg ceva cu o temperatură de fierbere mai mică? Aș putea folosi alcool, doar că știu atunci că o simplă flamă ar produce o explozie. Totuși, cuptorul e ventilat, deci mă gândesc că aș putea reduce concentrația.
Ce fac însă în față? Are cineva idei?

real32

real32

Active Member

• Grup: Members
Ultrasunetele au multe aplicatii in domenii dintre cele mai diverse, de la speriat cainii de pe strada pana la ecografia 4D, dar la ce ar putea sa foloseasca introducerea lor intr-un cuptor? In aer se propaga bine doar ultrasunetele de frecventa joasa. Producerea lor cu elemente piezoelectrice este posibila doar pana la o anumita temperatura (temperatura Curie) de la care aceste elemente devin simpli dielectrici (573 de grade pentru cuart, 120 de grade pentru titanatul de bariu, 386 pentru PZT). Apoi racirea se realizeaza uzual cu circuite de racire si nu cu lichide care ajung pana la temperatura de fierbere. Oricum ar fi sa nu incerci sa folosesti alcoolul ca lichid de racire. Poate este posibil - in functie de aplicatie - sa generezi ultrasunetele din afara cuptorului.

Ultrasunetele au diverse aplicatii si in industria alimentara spre exemplu la maturarea distilatelor din vin.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate