Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Incep un nou proiect Eolian/ Solar

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Salut Acum ceva timp am primit de pe ebay Produsele comandate de mine, Celule fotovoltaice si un Motor DC de putere. ( Amtek DC 90V 15A 900Rpm )
Vreau sa incep intai cu motorul ( acesta la turatii relativ mici  invartit cu mana da cam 15-16 V 5 A )
Daca il invart cu o bormasina la 100-130 RPM imi sare de 30V . Am inceput intai cu palele  care din pacate am optat sa le fac din Teava PVC ( lungime 80cm fiecare ) Le-am facut astazi. Vreau sa fac aceasta mica eoliana ca un surplus ca atunci dupa ce voi construii panourile in cazul in care este nor sau Iarna ca este randamentul mai scazut  acest motor sa fie un mic surplus sa nu mi se descarce bateriile cat de cat.
Pun cateva poze mai jos cu realizarea palelor  care le-am facut azi ( stiu ca din lemn de tei is cele mai bune dar din lipsa de scule si material nu le-am facut )
http://oi50.tinypic.com/20iypag.jpg
http://www.imagehost...512IMG_0685.jpg
http://www.imagehost...456IMG_0691.jpg

Ce parere aveti de primele mele pale realizare ? Am incercat cat de cat sa respect unghiurile din capul palei sa fac in asa fel incat sa taie aerul.
Ramane sa fac stalpul de sustinere cam de 8M si sa Montez motorul pe suportul pe care il voi face. O sa mai revin cu poze pe parcurs.
Astept Pareri.

Edited by iulian90, 26 March 2013 - 19:33.


#2
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Ce lungime au palele?

Edited by mateiuli, 26 March 2013 - 19:34.


#3
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
80 CM

#4
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
cat a costat motorul?
ce acumulatori te-ai gandit sa folosesti?

#5
BucsaNicusor

BucsaNicusor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.03.2013
Nu prea ma pricep la asta dar sunt curios,vrei sa produci energie pentru propria locuinta? Spune-ne cat te-au costat produsele si daca dupa calculul tau reusesti sa produci destula energie cat sa consumi,adica sa nu ramai in pana ca sa zic asa.

#6
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Pai motorul ma costat cu totul cam 112$ ,acumulatorii o sa ii iau dupa ce voi termina si panourile sa vedem ce putere imi va da si abia apoi stabilesc de ce putere am nevoie. Oricum acumulatorii vor fii cu Gel daca tot fac odata investitia macar sa o fac bine.

Edited by iulian90, 26 March 2013 - 20:12.


#7
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
de ce nu faci o turbina verticala? pale mai mari facute din tabla -> se invarte si la viteze mici ale vantului.
dupa palele puse de tine, ai nevoie de o viteza destul de mare. in primul rand sunt mici.

#8
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Daca as fii facut un generator ( homemade cu magneti neodim ...) as fii optat pentru o turbina verticala dar fiecare are avantaje si dezavantaje  pai la o putere de 50-70W  nu cred ca aceste pale sunt mici daca intr-adevat se dovedesc a fii mici am sa fac alele cu 20 cm mai lungi dar cred ca si astea sunt bune .

#9
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Si eu as zice ca sunt cam mici. Dar oricum, asteptam continuarea :D.

#10
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
nu stiu daca secretul este sa fie mai lungi...
poate mai late ar fi mai bine!

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
La ce pret te duce realizarea unui panou, avand in vedere ca le gasesti de cumparat la aprox 1 euro/watt.

#12
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
Pai nu stiu care ar fii costurile materialelor . Eu celulele le-am luat deja iar materialele o sa le iau de la o firma de termopane unde nu dau nimic pe ele acolo deci practic decat celulele m-au costat bani si fata de la noi din Romania am iesit mai ieftin cam pe la jumatate.

Edited by iulian90, 27 March 2013 - 07:27.


#13
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
foarte tare, tine-ne la curent

#14
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,003
  • Înscris: 20.08.2012
Asteptam si foto cu proiectul tau.

#15
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
vezi ca pierzi drepturile de autor!

#16
iulian90

iulian90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 06.04.2011
M-am apucat si de cea de al 2-lea generator primul motor este trimis la strung  pentru a i se face o fulie mica, mai jos vedeti poza celui de al 2-lea motor pe care o sa il fac tot o mica eoliana, fulia aia mica i-am facuto eu din aluminiu. Aceasta eoliana o sa o fac cu 5 pale la lungimea de 80cm  cu multiplicator de turatie  cu un raport de 1:10  am suplimentat 5 pale  pentru a avea un cuplu marit si pentru a putea pleca de la vanturi mici. M-ai jos aveti inca o fotografie cu noul motor. Maine merg sa iau tot ce s-a lucrat la strung. si ma apuc de treaba. Momentan cu panoul solar sunt in repaus deoarece nu am gasit geam de care vreau eu.
Am atasat o poza mai jos cu noul motor si cu mica lui fulie din aluminiu. Multumesc
[ http://img21.imageshack.us/img21/7884/img0692hx.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by iulian90, 29 March 2013 - 19:39.


#17
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
dupa cate stiam cele cu 2 perii colectoare sant de turatie mai mare eu am unu similar dar cu 4 perii

#18
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
iar eu iti reamintesc ca acele pale sunt mici. ori le faci mai mari (late) ori pui mai multe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate