Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Import cauciucuri second Germania...

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Speedxyz

Speedxyz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.04.2012
Va salut!
Vreau sa deschid un depozit de cauciucuri second importate din Germania.
Problema este ca acolo le cumpar de la persoane fizice si nu de la o firma...Cum trec vama daca nu am acte de provenienta?Ce acte sunt necesare in cazul asta?
Va multumesc!

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Dubios sa le cumperi de la persoane fizice .
Nu vad de unde ar avea o persoana fizica sute de cauciucuri sa ti le vanda tie.
Tu cum iti faci intrare la ele ? Parerea mea este ca te complici .

Edited by mihai!, 24 March 2013 - 22:11.


#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Mda, anvelope SH =  prezervativ gaurit...

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Ahasverus, on 24 martie 2013 - 22:18, said:

Mda, anvelope SH =  prezervativ gaurit...

La ce drumuri au nemtii, cauciucurile lor second-hand sunt mai bune decat cauciucurile noi pe care le cumperi tu din Ro.


#5
Speedxyz

Speedxyz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.04.2012
Ce m-as fi facut daca nu puneam intrebarea pe forum?Muream prost!Desi din cate vad tot prost mor cu atatia cunoscatori.
De ce dreaq trebuie ca noi romanii sa discutam pe langa subiect,sa judecam,sa barfim, sa punem bete in roate si sa descurajam?
Stie cineva cum se poate face chestia asta sau nu????

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Si, daca ar ajunge in Romania macar jumatate din ce arunca vesticii la tomberon,  Romania ar fi o tara bogata la propriu.
Televizoare, masini de spalat, frigidere, masini de spalat vase, cuptoare cu microunde, toate se gasesc aruncate in strada si majoritatea sunt inca functionale.

 Speedxyz, on 24 martie 2013 - 22:28, said:

Stie cineva cum se poate face chestia asta sau nu????

   Evident ca nu ! Cei de pe-aici sunt capabili sa-ti explice doar cum NU se poate face un lucru.

#7
RD-Woo

RD-Woo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 15.01.2012

 Speedxyz, on 24 martie 2013 - 22:01, said:

...Cum trec vama daca nu am acte de provenienta?

De cand am intrat si noi in UE nu este necesara trecerea prin vama a bunurilor cumparate din comunitatea europeana

#8
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 RD-Woo, on 24 martie 2013 - 22:49, said:

... in UE nu este necesara trecerea prin vama a bunurilor cumparate din comunitatea europeana
Eu nu cunosc domeniul, intreb:
Adica poti tranzita dintr-o tara in alta fara a avea documente care sa insoteasca marfurile transportate?
Eu as putea aduce la o adica sa zicem 300 sticle cu bautura (pt revanzare) dintr-o terta tara? M-as mira totusi...
Practic faci un import incepand de la anumite cantitati in sus (una e sa vii cu 5 sticle de vin, 4 anvelope - cu totul altceva este o duba cu sticle de vin / ciocolata / un tir cu anvelope).
Scuze daca gresesc!

Edited by BlueKing-69, 24 March 2013 - 23:00.


#9
Speedxyz

Speedxyz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.04.2012

 RD-Woo, on 24 martie 2013 - 22:49, said:


De cand am intrat si noi in UE nu este necesara trecerea prin vama a bunurilor cumparate din comunitatea europeana

Nici atunci cand e vroba de o cantitate mare?Un TIR spre exemplu?

 cspot, on 24 martie 2013 - 22:37, said:

Si, daca ar ajunge in Romania macar jumatate din ce arunca vesticii la tomberon,  Romania ar fi o tara bogata la propriu.
Televizoare, masini de spalat, frigidere, masini de spalat vase, cuptoare cu microunde, toate se gasesc aruncate in strada si majoritatea sunt inca functionale.
Exact aici vroiam sa ajung daca de exemplu eu am acolo un depozit unde imi fac un stoc intr o perioada de 6 luni de televizoare,cuptoare,masini de spalat...secound hand cumparate direct de la proprietar...cum pot sa le inregistrez pe firma si sa le vand ca produse secound la noi in tara?

#10
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 Speedxyz, on 24 martie 2013 - 23:10, said:

cum pot sa le inregistrez pe firma si sa le vand ca produse secound la noi in tara?

Asta iti spuneam in primul post . Nu se poate . Cel putin nu legal .
Si pentru a transporta marfa de acolo ,iti trebuiesc documente de provenienta .
Faptul ca suntem in EU te ajuta doar ca nu platesti taxe vamale si tva . Atat.

Edited by mihai!, 24 March 2013 - 23:19.


#11
Speedxyz

Speedxyz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.04.2012

 mihai!, on 24 martie 2013 - 23:17, said:

Asta iti spuneam in primul post . Nu se poate . Cel putin nu legal .
Si pentru a transporta marfa de acolo ,iti trebuiesc documente de provenienta .
Faptul ca suntem in EU te ajuta doar ca nu platesti taxe vamale si tva . Atat.

Am inteles! Multumesc pentru raspuns....mai astept si alte variante mai optimiste :)))

#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Varianta optimista se numea Schengen.

#13
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Faci un SRL In Romania , inchiriezi un depozit in Germania pe firma. Cauciucurile le achizitionezi pe borderou de achizitie. La transport intocmesti un aviz de insotire  a marfii la care anexezi copii dupa borderourile de achizitie.

Edited by crull, 25 March 2013 - 08:41.


#14
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
@crull,
Cind inchiriezi depozitul pe firma, e nevoie sa te duci la registrul comertului (cel german) sa declari punct de lucru? Atit avizierele cit si borderourile banui ca trebuie cumparate din germania, si ar fi o intrebare: le poti cumpara fara a avea firma/punct de lucru in germania? Intreb pentru ca la noi anumite tipuri de aviziere de insotire le poti cumpara doar daca ai SRL/punct de lucru (cum ar cele pentru lemne).

#15
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Da trebuie declarat punct de lucru, documentele de achizitie si transport le poti printa singur, eventual in 2 limbi ca sa eviti problemele tranzitorii.

Uite un model de factura in romana/ engleza.

#16
Speedxyz

Speedxyz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.04.2012

 crull, on 25 martie 2013 - 08:40, said:

Faci un SRL In Romania , inchiriezi un depozit in Germania pe firma. Cauciucurile le achizitionezi pe borderou de achizitie. La transport intocmesti un aviz de insotire  a marfii la care anexezi copii dupa borderourile de achizitie.

Ok si in cazul asta banuiesc ca se platesc ceva taxe si statului german,asa e?

#17
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Statului german platesti taxe locale pentru depozitul inchiriat. In UE exista acorduri pentru evitarea dublei impozitari. Impozit si tva platesti doar in Romania. Practic nu se numeste import ci achizitie intracomunitara. E cam acelasi lucru cu a avea un depozit inchiriat in Timisoara.

Oricum iti trebuie un contabil , iar el te va lamurii pe deplin cu toate formalitatile. Legistlatia fiscala se tot schimba.

#18
trkiasi

trkiasi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2017
Salut
Incerc sa deschid un depozit de anvelope in Romania ,nu stiu cum sa procedez cu actele pentru import ...eu le cumpar de la persoane fizice din Germania cate 2-3  seturi ......cum as putea sa le transport in ro legal in cantitati mai mari ..daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns...multumesc.Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate