Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Pot scoate profit cu transporturi de pe bursa?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
transamaliaexpres

transamaliaexpres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.08.2011
Salutari la toata lumea ...nu stiu  cum reusesc moldovenii de  peste prut sa faca transport si sa supravietuiasca in acelasi timp  si sa si mai ia cate un cap tractor ......o data la un an jumate sau doi ani ......(pe Spania ) firme facute in Romania cu administratori moldoveni  si remorci inchiriate ....???? ?..se plateste 0,87 -0,92 centi pe km ....banuiesc ca si ei sint oameni ca si noi si ei familii ....etc ..nu ..???? Nu se mai fac bani ca inainte , dar se supravietuieste...pe soferii.ro sau pe forum se gaseste  cite un coleg binevoitor care poate ajuta cu informatii , pareri sfaturi telefoane contact  cu cei care ofera contracte transport drumuri bune

#20
razvan1ciro

razvan1ciro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2014
Din punctul meu de vedere depinde si variaza foarte mult, depinde pentru cine transporti, ce transporti etc. De unde iei camion sau tir, comisioane, cat costa cat cheltui etc.
Eu am reusit sa-mi gasesc camion pe care l-am inchiriat de aici si o fac in continuare pana voi strange bani sa-mi cumpar eu unul. http://bursatransportmarfa.com/

#21
riky85

riky85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2013
Salut ,am inceput  scoala de soferi pentru categoria C D E, categoria B o detin de 10 ani, ma gandesc sa deschid o firma de transport cu capt tractor sau duba cu prelata, astept sa obtin toate atestatele si sa vad cum reusesc sa gasesc o firma pt colaborare, va fi greu dar cred si sper sa reusesc daca sunt colegi aici care lucreaza cu masina lor pt cine tracteaza si pot da informatii pt schimb de experienta, am lucrat in Italia o perioada pe alt doemniu  le multumesc.

#22
catalinoprescu

catalinoprescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 06.01.2010
Desi post-ul este din 2014, poate mai intereseaza si pe altcineva:
Eu fac transport din 2010. Am doar un sprinter amarat nu am tir-uri dar stau de vorba cu diversi soferi de tir, unii au capul lor tractor si tracteaza remorcile altora. Sunt platiti cam cu 2,7 ron + TVA per km. Din banii astia iti platesti taxe de drum, combustibil, totul. Eu fac transport cu sprinter la 1,3 - 1,5 ron + TVA per km si tot nu raman cu mare lucru (desi lucrez eu pe ea, nu am sofer angajat) pentru ca ai si cheltuieli mari cu intretinerea masinii, asigurare CMR, RCA, Casco (daca ai masina noua si vrei sa o asiguri), contabil 100 euro, bani pe care din pacate ii dau in fiecare luna (nu sus pe luna, ci pe pamant). Impozit masina, intretinere masina, cauciucuri etc.
Mai jos am dat cu copy-paste un email primit de mine referitor la o colaborare (nu am cu ce pt. ca nu am tir-uri dar ca idee).
Parerea mea este ca nu merita. Eu am cont pe bursa romaneasca, imi pare rau ca am platit abonamentul pe un an intreg pentru ca nu mai e nimic pe ea, am cont pe trans eu, este o bursa poloneza. Pe comunitate vad ca se misca binisor dar partea proasta este ca mai prinzi si cate o saptamana cand stai degeaba pentru ca nu e marfa de unde esti tu. Mi-a spus un polonez de pe trans eu ca daca vreau sa fac bani sa-mi fac cont pe timocom sau teleroute, zicea ca trans eu e de k.t. Am mai stat de vorba cu diversi soferi, in special pe sprintere si au vazut si ei intamplator pe bursa ca expeditorii de la firmele unde lucreaza stau pe timocom si teleroute, de trans eu nu prea au auzit.
Mai jos am dat cu copy-paste un email primit de mine referitor la o colaborare (nu am cu ce pt. ca nu am tir-uri dar ca sa va faceti o idee).
Pentru a nu fi acuzat ca fac reclama am sters toate datele de contact. sper ca nu mi-a scapat ceva.

Buna ziua,

Mai jos regasiti ofertele disponibile in acest moment  :

Oferta Romania Intern :

· Circuit de curse pe tara timp de 1 luna , 7000 – 9000 km :
· Tarif 3.24 ron/ km Tva inclus
Cerinte / documente necesare :
-   Licenta transport + Copie Conforma
-   Cui Firma
-   Talon cap tractor +Talon semiremorca
-   Buletin administrator/ permis, buletin soferi
-   Asigurare CMR minimi 50.000  euro
-   15 chingi, 30 coltare, 6 role antiderapante la 6 m, 3 europaleti
-   Semiremorca decopertabila lateral, tavan

Oferta comunitate :

Varianta  1 : tractionist cu posibilitate de cumparare vagon

· Tarif : 0.77 euro centi /km + toate taxele de drum decontate la nivel de Euro 6, km –tri cu  incarcatura /goi la acelas tarif+ taxe, rata luna 600 euro .
· Se face un contract pe 36 de luni  , se plateste un avans de 1500 euro , si in 5-6 saptamani de la plata avansului semiremorca este fabricata si inamtriculata,  la final de colaborare se mai plateste o taxa reziduala de   1500 euro . Dupa perioada contractuala semiremorca se cedeaza transportatorului .
· Aceeasi oferta se poate face si pentru semiremorci rulate , in functie de uzura acestora se face un discount din suma de avans si din taxa reziduala .

Varianta  2 : tractionist

· Tarif : 0.75 euro centi /km + toate taxele de drum decontate la nivel de Euro 6, km –tri cu  incarcatura /goi la acelas tarif+ taxe , nu se percepe chirie lunara  pentru semiremorca , se plateste doar o taxa de intretinere a  vagonului in valoare de 180 euro/luna .

Varianta 3 : Oferta ansamble complete

· 0.75 euro centi / km + toate taxele de drum decontate la nivel de Euro 6

Varianta  4  : all inn
· Oferta este valabila pentru capuri tractor care pot agata semiremorci standard sau ansamble complete care detin lazi de europaleti.
· Tarif : 0.95 Euro centi/Km  pret all  In, pentru ansamble complete
· Tarif : 0.92 Euro centi /km pret all In , pret pentru tractionisti , XXX-ul se ocupa de intretinerea totala a semiremorcii, transportatorul plateste o taxa de intretinere de 180 euro / luna
· Km-tri  se deconteaza pe fiecare comanda de transport conform programului Map&Guide
· Plata se efectueaza la 30 de zile de la depunerea documentelor in original
· Actele se predau saptamanal
· Se tracteaza remorcile de la sediul firmei XXX, Zona Viena .
· Card motorina (motorina fara TVA)
· Plata la 30 de zile
· NU se transporta marfuri care sa solicite licenta ADR
· Cursele sunt doar pentru un singur sofer
· Pentru ansamble complete – oferta este identica, OBLIGATORIU Lada de europaleti (avem partener in Timisoara, la cerere se poate dota semiremorca)
· Tari tranzitate : Toata Europa
Documente necesare pentru incheierea contractelor:
· Asigurarea CMR, valoare minima asigurata 300.000 Euro, se poate incheia prin XXX o asigurare CMR cu acoperire de risc de  1.500.000 milioane de Euro/incident , Cabotaj inclus , se achita in 12 rate, se retrage lunar din incasari suma de 59 euro .
· Talon cap tractor + semiremorca
· Licenta + Copie conforma
· CUI Societate
· Pentru taxele de drum pe automat pe Austria (Certificate Poluare + Larmarmes)
· 20 Chingi 500 daN (STF), care sa fie in termen de valabilitate, 4 role presuri antiderapante de 5 m x030 cm x 8mm grosime, 34 coltare din plastic pentru chingi de 500 daN, 2 bari pentru asigurarea marfii, 1 cablu vamal
· 2 instinctoare obligatoriu, din luna noiembrie pana in aprilie obligatoriu lanturi
· Soferul trebuie sa aibe echipament personal de protectie : bocanci, vesta, casca, ochelari .
· Cont bancar EURO + Cod SWIFT
· Persoana desemnata sa semeneze contractul, Nr. telefon + adresa e-mail officiala pentru corespondenta
· Copie buletin administrator + Carte de identitate, permis sofer
· Ultima balanta

Edited by catalinoprescu, 11 April 2016 - 20:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate