Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Pot scoate profit cu transporturi de pe bursa?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
mafii

mafii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2013
Salut, stau in Italia si vreau sa imi fac o firma de transporturi internationale in Romania dar cu care sa Lucrez doar in restul europei deoarece in Romania se gaseste greu o cursa de export . Vreau sa imi cumpar un cap de tir si o remorca cu prelata de 24 tone cu care sa fac curse. As putea sa fac treaba doar cu cursele de pe site-urile de bursa? Nu am nici un client pentru cine as putea sa lucrez si vrea sa iau transporturi doar de pe bursa se merita?

#2
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Nu vreau sa te dezamagesc dar de multe ori cursele din Ro nu acopera nici macar cheltuielile.Daca mai dai si de 1-2 care uita sa platesca...

#3
mafii

mafii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2013

 bolo, on 24 martie 2013 - 21:58, said:

Nu vreau sa te dezamagesc dar de multe ori cursele din Ro nu acopera nici macar cheltuielile.Daca mai dai si de 1-2 care uita sa platesca...

Stiu, exportul in Romania e 0, eu stau in Italia si vreau sa fac transport Italia-Germania-Austria-Franta etc. si invers, exclus Romania.

#4
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 bolo, on 24 martie 2013 - 21:58, said:

Nu vreau sa te dezamagesc
Vorbeam cu un cioban despre cat de rentabila e oaia.
Omul mi-a raspuns asa:pana in 50 de oi le tii tu pe ele peste 50 de oi te tin ele pe tine.
@mafii.
Cu un singur tir doar te afli in treba si ce iei pe mere dai pe pere.
Dar daca tot vrei sa incerci cauta prima data sa vorbesti cu un sofer ce lucreaza cu capul lui tractor si tracteaza remorcile lui ""ceconi"".

#5
shushpen

shushpen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.02.2013
Sfatul meu ar fi sa-ti achizitionezi un cap tractor bun(macar cu euro 4).Sunt firme din It/Sp/Belgia/Germania ptr.care poti tracta semiremorci cu plata la km sau o suma fixa pe luna calendaristica(intre 3500 si 4000 euro-chiria auto cu sofer).Succes

#6
mafii

mafii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.03.2013

 shushpen, on 25 martie 2013 - 17:44, said:

Sfatul meu ar fi sa-ti achizitionezi un cap tractor bun(macar cu euro 4).Sunt firme din It/Sp/Belgia/Germania ptr.care poti tracta semiremorci cu plata la km sau o suma fixa pe luna calendaristica(intre 3500 si 4000 euro-chiria auto cu sofer).Succes

Mi se pare extrem de putin 3-4 mii pe luna si cu sofer.., din cat am vazut eu pe bursa sunt foare multe comenzi de marfuri, am 24 de ani si as vrea sa imi fac o firma de transport dar cum la inceput nu am contracte as vrea sa incerc cu curse luate de pe bursa pana incep sa cunosc in stanga si in dreapta. Pot achizitiona si un cap tractor nou

#7
shushpen

shushpen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.02.2013
Pai aia e problema.Pana intelegi piata(costuri totale,consumuri,etc),pana mai iti faci ceva relatii ,mergi la contract.Macar ai carduri de motorina si de taxe de drum.In nici un caz nu-ti recomand auto nou la inceput.Mai vezi dupa un an ,doi.

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Mai bine inchiriaza la inceput, vezi cum merge si apoi cumperi daca merge extrem de bine.

#9
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 mafii, on 25 martie 2013 - 19:42, said:

Pot achizitiona si un cap tractor nou
Nu te lansa in afaceri pana nu vorbesti cu cineva care are un cap tractor cu care tracteaza semiremorcile altora!
Tii neaparat sa inveti din greselilile personale?
Apropo daca poti fa firma in Italia ca daca o faci in Romania ai sa albesti de la 24 de ani!

#10
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
In Romania orice minune tine trei zile iar domnul mafii dupa trei posturi s-a lamurit cum e cu profitul din transporturile luate de pe bursa.

#11
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Sau poate ii merge asa de bine incat nu mai are timp de scris! Posted Image

#12
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
A visat frumos, si s-a trezit . Are doar 24 de ani ... la ce poti sa te astepti ?? . Poate ii spune cineva ca un camion cu remorca nou,  trece binisor  de o 100.000 de E . Daca nu-i copilul unui sef de banca, va fi sclavul baietilor destepti, cu gulere albe, care-l vor astepta cu bratele deschise ... Posted Image

#13
ViRaveNuS

ViRaveNuS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.03.2007
mai degraba firma pe romania pt ca ai taxe mai putine mai trebe sati iei licenta de transport cheltuieli gen itp masina la un an asigurare eventual casco papucei noi asigurare pe remorca nu cred sa gasesti pe cineva sa iti acorde un salar decent incat sa poti acoperi cheltuielile masini sa-ti ramana si tie un salar decent ! parerea mea :))

#14
Costache68Florin

Costache68Florin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.12.2013
Asta vreau sa fac si ieu sa-mi iau un cap tractor dar sa lucrez cu iel pe comunitate ca in romania slabe sperante,am deja un camion man de 10 t dar nu prea ma misc cu iel dar nu prea am curaj sa fac pasul,ce sfat ami dati colegilor ?

#15
firepcmaster

firepcmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 04.01.2011
Nu te lasa dezamagit de parerile altora. Incearca sa iti faci un calcul cat mai exact in legatura cu banii care ii deti, cat timp poti rezista cu ei fara sa incasezi un euro. Apoi, ca sfat, o sa vezi ca nu gasesti pe bursa de transport romaneasca multe curse UE-UE, majoritatea sunt RO-RO , RO-UE, UE-RO. Apoi grija mare la cabotaj cu o firma de Romania ( poti efectua doar un numar mic de curse in acelasi tara , ex. IT-IT intr-o luna ). Sfatul meu este sa incerci un an, sau o perioada mai scurta/lunga de timp, sa cumperi un cap tractor sa tragi remorci pentru alte firme, pe baza de contract. Astfel o sa capeti o experienta mai mica sau mai mare legat de transporturi, consum, probleme, rute, taxe drumuri, etc si, de ce nu, o suma de bani care sa contribuie la dezvoltarea afacerii pe cont propriu. Poti sa verifici la multe firme din Italia in acest timp disponibilitatea lor de a oferi marfa la transport, o mare parte dintre cei la care vei duce marfuri nu vor avea contracte cu firma pentru care tragi remorci, ei fiind doar beneficiarii marfurilor. Un minim de experienta este daca nu necesar, macar un mare plus. Daca totusi doresti sa incepi din prima cu cap tractor+remorca ta, iti recomand cu caldura alte burse dacat cele romanesti. Mare grija ca acolo abonamentele sunt mai ridicate ca la noi, costuri suplimentare.
  Bafta si fie ca noul an sa iti indeplineasca visul !

Edited by firepcmaster, 02 January 2014 - 11:33.


#16
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Daca nu te descurci cu ce ai, aici acasa unde de bine de rau te intelegi si te faci inteles de toti (?!), ce te face sa crezi ca te vei descurca afara unde intervin o gramada de bariere in plus? Parerea mea este ca sansele de reusita sunt zero.

#17
Costache68Florin

Costache68Florin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.12.2013
la asta ma gindesc sa trag remorcile altora chiar si pe tara sa gasesc o firma care se ocupa cu asa ceva dar de unde sa o iau ?

#18
firepcmaster

firepcmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 04.01.2011
Incearca pe bursa de transport romaneasca ( una din ele ) si fa-ti un cont cu acces flexibil ( platesti o suma mica de bani pentru acces o zi ). Acolo o sa gasesti atat pe prima pagina, cat si in diferite parti ( forum, contracte, etc.. ) banere sau anunturi ale unor firme care se ocupa cu asa ceva, subcontracteaza transportatori care detin cap tractor. Din ce am observat se cauta mult Euro 5 si Euro 6, dar o sa gasesti si firme care cereau spre exemplu Euro 3.
Bafta !

Edited by firepcmaster, 02 January 2014 - 16:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate