Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...

Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...
 Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral
 IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay

Ce este cu aceasta inflație ...
 Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina

Intrebare fizica.

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

costywinner

costywinner

Member

• Grup: Members
Buna ziua,
De curand am inceput o noua lectie la fizica numita "Magnetii si forta electromagnetica".Domnul profesor de fizica ne-a explicat cum este aceasta forta,cum in jurul unui conductor se creaza un camp magnetic si ca tot ce se "misca" in electrocasnice sunt constituite pe baza fortei electromagnetica.La sfarsitul orei ne-a adresat o intrebare de genul: "De ce o bormasina dupa ce executa o miscare de rotatie nu se opreste?Cum ar fi normal deoarece se inverseaza intensitatile." Sau ceva de genul.... Ati putea sa imi dati un indiciu sau un punct de plecare si mai departe sa gandesc eu ...Multumesc anticipat! :D

cetane

cetane

Member

Unele masini de gaurit se opresc brusc dupa ce luam degetul de pe buton,aceasta se realizeaza prin punerea in scurt a alimentarii deoarece motorul electric intra in regim de generator.
Alte masini de gaurit nu au aceasta optiune si se mai invart o vreme datorita inertiei.

costywinner

costywinner

Member

Domnul profesor spunea ca dupa o rotatie completa ar trebui ca rotorul sa se opreasca saui ceva de genul....si sa se opreasca ... deoarece rezultanta fortelor ar trebui sa fie 0.. datorita intensitatii ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate