Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Incarcare wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006
Salut. Ce modele de telefoane cu incarcare wireless se gasesc pe la noi de vanzare? (noi, din magazine)
Ati folosit asa ceva?
Pareri? Concluzii?

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ai grija la tehnologia de incarcare wireless,s-ar putea sa nu fie ceea ce crezi.

#3
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Si tie ti-e frica de radiati? Credeam ca eu sunt singurul :D

#4
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Si tie ti-e frica de radiati? Credeam ca eu sunt singurul :D

#5
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006
:)) Chestia e ca mai toate telefoanele astea cu display de-o șchioapă au baterie ce tine o zi, maxim doua. E peste mana sa tot înfigi cablul in ele zilnic.

#6
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View PostLolopoco, on 24 martie 2013 - 03:28, said:

Si tie ti-e frica de radiati? Credeam ca eu sunt singurul Posted Image

Si de radiatii dar mai mult de faptul ca el poate nu stie ca incarcarea wireless presupune tinerea telefonului deasupra unei pernite, nicidecum oriunde in incapere. http://www.themerefl...-Lumia-8201.jpg

#7
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006
Nu prea exista telefoane cu incarcare wirelesss adevarata.

#8
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006

View PostLunaCrystal, on 26 martie 2013 - 10:32, said:

Nu prea exista telefoane cu incarcare wirelesss adevarata.
Poti sa detaliezi, te rog?

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Incarcarea wireless consta intr-adevar in incarcarea fara fir,insa tehnologia este inca in fasa,practic ea se bazeaza pe emisia de unde electromagnetice(care evident formeaza un camp) unde emise intr-un camp mic altfel pot perturba alte dispozitive.Practic un incarcator wireless e o tabla pe care pui telefonul si el se incarca fara a conecta telefonul efectiv la el,cu o raza foarte mica de actiune(din ce am vazut standardul QI suporta maxim 4 cm distanta intre incarcator si telefon,deci fix poola).

#10
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Cuptorul cu macrounde? ;-)

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Va deveni viabilă treaba când se va standardiza. Tehnologia ar putea fi ușor instalată în mijloace de transport și în locații publice.

#12
astrixz

astrixz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 18.02.2008
Salut. Am cautat alte topic-uri, dar nu am gasit altul asemanator.

Mi-am cumparat un nexus4 si vreau sa caut un incarcator wireless, doar ca pe la noi nu am prea vazut (in magazinele online). Am gasit ceva pentru nokia (seria lumia) si Samsung, dar sunt mult prea scumpe. Vreau alta alternativa (gen energyzer, powermat, etc), nu vreau sa dau bani aiurea pe "marca".

#13
nietzsche_camataru

nietzsche_camataru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 27.08.2013
Nokia 920 de pe care scriu acuma. Nu prea ii vedeam rostu la încărcarea wireless da e comod ca am câteva încărcătoare si le-am pus pe unde imiarunc de obicei telefonul.

#14
astrixz

astrixz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 18.02.2008
vroiam alta alternativa la incarcator, nu la telefon :).
Mi se pare ca e mult mai lejer sa las telefonul pe masa si sa se incarce, decat sa tot bag mufa cand vreau sa il incarc.

#15
SkCristi

SkCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 28.07.2012
Am lumia 920 si e absolut geniala incarcarea wireless.. cei drept m-a costat incarcatorul vreo 400 lei dar asta e, tehnologia costa.
Alte variante "cheap" nu exista momentan, toate se invart in jurul sumei de 100 euro.

#16
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Sunt curios, o baterie incarcata wireless se descarca la fel de greu/usor ca una incarcata normal, prin conectarea la un incarcator conventional?
Pe de alta parte, un incarcator dintr-asta, wireless, daca nu e facut bine si calibrat corect, poti risca sa-ti prajesti si alte componente din telefon, ma refer la componentele neecranate.

#17
SkCristi

SkCristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 28.07.2012
E total fals ce zici. Incarcarea wireless presupune lipirea "pinilor" clasici de carcasa telefonului. Deci incarcarea efectiva se face normal si nu risca "prajirea" componentelor (asta daca izolarea e facuta corect).

#18
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Incarcarea wireless functioneaza pe principiul cuplajului inductiv, este cam acceasi "chestie" cu cea dintr-un transformator. Ideea de baza ca si la un transformator e ca telefonul si incarcatorul trebuie sa fie strans cuplate ( de aia trebuie sa fie aproape unul de altul) altfel nu faci mai nimic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate