Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

(inu1711) Microcasa cu 1001 intrebari

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
961 replies to this topic

#901
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Pune la unitatea mai joasa niste tampoane un pic mai inalte intre ea si suporti si da-i pace. Desi.. pe mine m-ar calca pe nervi unitatile alea puse in mijlocul fatadei, nici sus nici jos.

Si scurgerile alea aduna-le intr-o jardiniera cu pietris ornamental. Daca ai noroc (clima mai uscata), se evapora de acolo mai repede decat se aduna dinauntru.

#902
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008

View Postmanghels, on 11 octombrie 2017 - 08:31, said:


un copac (trunchi vechi cu crengi) sa-l tai in doua pe lungime..tratat etc..si sa-l lipesc de casa..intr-un anumit loc..Ceva in genul masinilor alea care-s intrate in peretii unei case Posted Image .
O idee haioasa, dar nu știu dacă as aplica-o la mine. Ce faci dacă trebuie  sa revopsești fațada?


#903
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008

View Postsebulbus, on 15 octombrie 2017 - 11:40, said:

Pune la unitatea mai joasa niste tampoane un pic mai inalte intre ea si suporti si da-i pace. Desi.. pe mine m-ar calca pe nervi unitatile alea puse in mijlocul fatadei, nici sus nici jos.

Si scurgerile alea aduna-le intr-o jardiniera cu pietris ornamental. Daca ai noroc (clima mai uscata), se evapora de acolo mai repede decat se aduna dinauntru.
Deocamdată le dau pace pana la primavara. Dacă nu stau pe terasa, nu le văd ca nu-s aliniate. :P
Sus n-as fi putut sa le montez din pricina aplicelor. Dar mai jos... Eeeei... Ar fi fost alta viața!
Pentru condens am pus niște găleți colorate, de 25l, cu bolovani (sa nu le mute vantul). Când a fost codul portocaliu de ploi, săptămana trecută, de la unitatea de 18000 s-a umplut găleata in 24 ore. Acum, in doua zile uscate si însorite, nu s-a strâns mai mult nimic. Tuburile pentru condens din interior vor fi ascunse, nu cred ca va fi nevoie sa folosim AC pentru răcire.

View Postmanghels, on 11 octombrie 2017 - 08:31, said:



Eu abia am scapat de randunele..care incepusera santier pe langa streasina casei in vreo 3-4 locuri..si mi-a venit si mie un pitigoi..care si-a pus panoul de santier in lucru undeva la terasa de la bucatarie. Il cam sperii in fiecare seara cand ies pe terasa cu caninii..si zboara undeva in bezna..n-am idee unde..dar a doua zi il gasesc iar acolo..si o luam de la capat

Randunelele nu au fost din partea locului. Credem ca au făcut popas sa bea apa si sa-si scuture penele. Au plecat repede si duse au fost!
La noi sunt putine rândunele si n-am văzut cuiburi pe lângă casele din vecini.
Mi-ar plăcea sa am niște pițigoi in curte, îmi plac păsările care cânta. Asta-toamna se pripasisera unii pe aici, cât au fost semințe in floarea-soarelui decorativa pe care am avut-o. Când s-au terminat semințele, n-a mai fost nici picior de pitigoi!

#904
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Sa fie intr-un ceas bun, Inu, sa fiti fericiti in noua casa! Posted Image Sa ne spui si noua cum este, ce este bine si ce ati face diferit.

#905
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Daca tot se plange lumea ca nu iti mai gaseste subiectul te ridic eu sus cu o itrebare :D
Obloanele sunt functionale sau de "dizain"? Intreb asta caci am vazut ca pe spate nu ai.
Daca nu sunt doar de design poti da detalii despre ele?
Merci.

Attached Files



#906
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008
Ia uite si jurnalul meu! Pe ce pagina l-ai gasit?

Obloanele sunt gandite doar pentru "dizain", de-aia nu sunt si la deschiderile din spatele casei. Dar balamalele sunt fixate suficient de bine incat sa le pot inchide -deschide. E drept ca inchise nu ar izola cine stie ce. Am preferat sa le fixez de perete in pozitia deschis, sa nu le tranteasca vantul. Bate cate un vant pe aici de iti goleste pomul de craciun de podoabe! (s-a intamplat pe bune, in prima noapte dupa ce am impodobit bradul pe terasa. Dimineata am adunat clopoteii si beteala de prin gardul viu :P )

Am cumparat balamalele de la http://www.afacerist...0_mm_47478.html si lambriu de la dedeman pe care l-am taiat la dimensiuni, l-am batut in cuie si l-am vopsit.
Balamalele sunt fixate dn peretele de caramida pe niste placute metalice cu distantieri de grosimea polistirenului.
Nu mai stiu daca aici am povestit ca placutele respective au fost montate de un mester la placarea cu polistiren. Ulterior am trimis mesterul respectiv la plimbare si a plecat cu tot cu schita. Cand a fost sa montam obloanele, cine umbla cu magnetul pe pereti sa localizeze placutele?Posted Image

#907
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postadinosh, on 04 ianuarie 2018 - 22:10, said:

Daca tot se plange lumea ca nu iti mai gaseste subiectul te ridic eu sus cu o itrebare Posted Image[...]

Posted Image
Eu il cautam la locuinte finalizate Posted Image

#908
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
O poza cu trandafirii din toamna asta se poate? :D

#909
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008
Heeei! Bine v-am regasit si binne mi-am regasit jurnalul!

Acum am doar niste poze cu trandafirii din 1 octombrie.
Mai sunt si acum infloriti, dar nu am poze proaspete.

Daca voiai sa vezi cum arata tufele de trandafiri, nu am poze si chiar daca as avea mi-ar fi rusine sa le fac publice. Am avut grija de pomi si de legume, dar am neglijat trandafirii si au fost atacati de patarea neagra. Dupa ce si-au pierdut prima oara aproape toate frunzele, i-am stropit, dar era tarziu. Sper ca la anul sa ma tin de tratamente.
Acum sunt niste bete goale, cu cate 2 frunze si o floare in varf.Posted Image

Attached Files



#910
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Eu doream o poza cu trandafir si un pic mai multa casa pe fundal Posted Image

#911
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Ce frumosi sint....

#912
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
La mine in fiecare an ajung sa fie patati, cred ca din cauza irigatiilor, adica prea multa apa. Cu ce ii tratezi?

#913
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008

View PostDIY, on 24 octombrie 2018 - 17:27, said:

Eu doream o poza cu trandafir si un pic mai multa casa pe fundal Posted Image

La cerererea telespectatorilor, va prezint trandafirul meu favorit, Versillia.

Attached File  IMG_1014.JPG   393.88K   151 downloads


A se observa in plan secund ce rau arata iarba mea dupa o vara secetoasa.
Si in fundal, notati, va rog, cum s-a degradat pazia expusa permanent la soare (si grauri...)


Daca tot am umblat prin poze, ceva frumos de acum doua saptamani - micro-culori de toamna (ignorati, va rog, iarba uscata) :

Attached File  IMG_0979.jpg   413.12K   139 downloads


Si ceva si mai frumos de saptamana trecuta (ignorati, va rog, iarba uscata) :

Attached File  IMG_1004.JPG   291.38K   138 downloads


Si o poza mai putin artistica, dar e o realizare care s-a lasat cam mult asteptata (ghiciti care!)

Attached File  IMG_1020.jpg   334.83K   142 downloads

Punctuletele alea albe sunt musculite betive (drosophila melanogaster). Pentru ele am facut poza. Am avut saptamana trecuta milioane de gaze dintr-astea enervante. Au fost mai suparatoare decat invazia broscutelor de acum cativa ani. Cel putin broscutele stateau afara...

View Postcumparator, on 26 octombrie 2018 - 12:46, said:

La mine in fiecare an ajung sa fie patati, cred ca din cauza irigatiilor, adica prea multa apa. Cu ce ii tratezi?
Cu ce trebuia sa ii tratez, vrei sa zici...
Nu am gasit Mirage, asa ca ar fi trebuit sa le aplic aceleasi tratamente ca la mar,par,gutui.

#914
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Wow! Cum arata totul...ala e domeniu, nu curte.
Vad ca la mine inca rezista pazia, dupa 4 ani. Am dat-o cu 3 straturi de lac, de s-au mirat muncitorii.
Ati folosit aerul conditionat vara asta?

#915
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

View Postinu1711, on 29 octombrie 2018 - 13:54, said:

La cerererea telespectatorilor, va prezint trandafirul meu favorit, Versillia.

Frumos trandafir! Frumoase poze! Multumim!


View Postinu1711, on 29 octombrie 2018 - 13:54, said:

[...] cum s-a degradat pazia expusa permanent la soare (si grauri...)

Cu ce ai tratat-o?


View Postinu1711, on 29 octombrie 2018 - 13:54, said:

Daca tot am umblat prin poze, ceva frumos de acum doua saptamani - micro-culori de toamna [...]

Ce copacel / arbust este cel rosu infocat Posted Image ?

#916
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008

View Postcumparator, on 29 octombrie 2018 - 14:02, said:

Vad ca la mine inca rezista pazia, dupa 4 ani. Am dat-o cu 3 straturi de lac, de s-au mirat muncitorii.
Bravo ție! Eu am dat doar o mana.

View PostDIY, on 29 octombrie 2018 - 18:05, said:

Cu ce ai tratat-o?
Spor baiț 2 in 1.
Acum văd ca Policolor recomanda 2 straturi...

View Postcumparator, on 29 octombrie 2018 - 14:02, said:

Ati folosit aerul conditionat vara asta?
De câteva ori, da, pentru Longface. Era cu limba de un cot când a trebuit sa tăiem unghii ori sa tundem cojocul. :P

View PostDIY, on 29 octombrie 2018 - 18:05, said:


Ce copacel / arbust este cel rosu infocat Posted Image ?

E oțetarul roșu. Păcat ca flăcările alea nu țin mai mult de doua saptamani.
E o planta invazivă, drajoneaza ca nebuna.

Edited by inu1711, 29 October 2018 - 19:26.


#917
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
In curand ma duc si eu sa iau un otetar. Am plantat 2 pana acum si nu stiu de ce, nu s-au prins. Otetarul e decorativ tot timpul. Dupa ceii cad frunzele raman ciorchinii aia rosii care sunt si ei interesanti. Mai vreau si un arbore de matase.

Dupa cateva luni de stat in casa, care sunt concluziile? Ai face ceva diferit?

#918
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Multam! Otetarul asta este exact ce-mi trebuie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate