Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

(inu1711) Microcasa cu 1001 intrebari

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
961 replies to this topic

#19
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
"Deja executata"? Pai constructia unei case se termina odata ce am pus acoperisul? As vrea eu...
Cred ca nu sta nimeni sa numere cate intrebari sunt puse pe fiecare jurnal. Important e ca ele sa-si gaseasca raspunsuri.
Ma tem ca eu am inceput cu stangul, ca nu reusesc sa aflu nici macar raspunsul la prima intrebare.Posted Image
Sa incerc o reformulare.
Daca voi construi tereasa la nivelul placii zero, cum pot hidroizola zidul adiacent? Ce ar trebui pus peste termosistem, sa protejez impotriva umezirii zidului?

#20
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Eu as cobora cu terasa o treapta de la nivelul zero al placii , adica 17cm. Daca ploua tare si se inunda terasa , apa nu va intra astfel in casa. As terasa terenul astfel incat sa impart terasa in doua la jumatatea casei  .In dreapta pozei ar iesi o treapta (30cm elevatia-17 treapta fata de placa) , in stanga 3 (75cm elevatia).

Edited by 1741010, 24 March 2013 - 17:56.


#21
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Mustatile pentru terasa sunt lasate chiar asa, cu o treapta mai jos decat placa zero, desi mi s-a spus ca acea treapta la iesirea din camera de zi o sa fie incomoda.
Sper sa nu fim in situatia de a vedea terasa inundata. O sa-i dam si o usoara panta spre exterior - cat ar trebui sa fie aceasta panta?

Nu sunt sigura ca am inteles cum vezi tu terasa impartita in doua la jumatatea casei. Placa terasei sa fie in doua trepte sau terenul de langa terasa?

#22
1741010

1741010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 28.03.2010
Numai scarile care termina terasa in partea opusa casei. Adica iesi din casa , traversezi terasa ,  intr-o parte ai o treapta iar in cealalta 3 trepte.

Edited by 1741010, 24 March 2013 - 21:02.


#23
Ciphun

Ciphun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.03.2013
In sfarsit, de cand caut un jurnal cu o casa mai micuta pt mai multe informatii :) de-acu ma gandeam sa deschid eu un jurnal(la fel am o groaza de intrebari). Sunt cam in aceaasi situatie si cam intr-o luna, max 2 vreau sa ma apuc de treaba, numai ca ce vreau eu sa construiesc e de 50 mp utili si vreo 64 construiti. Cati bani au intrat pana in momentul de fata in casa, adica asa la rosu si acoperisul? Daca s-ar putea detalia putin costurile mi-ar fi de mare ajutor, cam cat fier a intrat, cati m3 beton..?

#24
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postinu1711, on 24 martie 2013 - 19:01, said:

Mustatile pentru terasa sunt lasate chiar asa, cu o treapta mai jos decat placa zero, desi mi s-a spus ca acea treapta la iesirea din camera de zi o sa fie incomoda.
Sper sa nu fim in situatia de a vedea terasa inundata. O sa-i dam si o usoara panta spre exterior - cat ar trebui sa fie aceasta panta?

Nu sunt sigura ca am inteles cum vezi tu terasa impartita in doua la jumatatea casei. Placa terasei sa fie in doua trepte sau terenul de langa terasa?

Pura curiozitate, esti de genul feminin? :)

#25
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Daca terasa nu va fi acoperita lasa o treapta de 17cm-6cm sapa din interior=11cm. Cel putin zapada mai mica nu va sta pe usa. Dar de ce nu o inchideti ca sa stati pe terasa si cand ploua, sa puteti tine acolo o canapea confortabila, nu doar mese si scaune din plastic. Ia mai gandeste-te...

#26
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

View Post1741010, on 24 martie 2013 - 21:02, said:

iesi din casa , traversezi terasa ,  intr-o parte ai o treapta iar in cealalta 3 trepte.
Acum inteleg ce spui.
Ce panta ar trebui sa dau terasei, sa indepartez apa de casa?

View PostCiphun, on 24 martie 2013 - 21:48, said:

In sfarsit, de cand caut un jurnal cu o casa mai micuta pt mai multe informatii Posted Image de-acu ma gandeam sa deschid eu un jurnal(la fel am o groaza de intrebari). Sunt cam in aceaasi situatie si cam intr-o luna, max 2 vreau sa ma apuc de treaba, numai ca ce vreau eu sa construiesc e de 50 mp utili si vreo 64 construiti. Cati bani au intrat pana in momentul de fata in casa, adica asa la rosu si acoperisul? Daca s-ar putea detalia putin costurile mi-ar fi de mare ajutor, cam cat fier a intrat, cati m3 beton..?
Iti urez mult succes in ceea ce ti-ai propus si sa ai nervii tari.
Pentru cei aproape 130mp construiti, microcasa a costat 24500 euro.
N-as putea sa-ti spun exact cat fier si cat beton au intrat, oricum cantitatile depind de proiect. Daca tu crezi ca te ajuta cu ceva, am sa ma uit maine prin facturi, sa vad cam care ar fi cantitatile.

View Postfeitosak1, on 24 martie 2013 - 21:50, said:

Pura curiozitate, esti de genul feminin? Posted Image
Da. Sper ca n-am incalcat vreo regula a ariei cu asta.Posted Image

View Posthdi, on 24 martie 2013 - 22:39, said:

Daca terasa nu va fi acoperita lasa o treapta de 17cm-6cm sapa din interior=11cm. Cel putin zapada mai mica nu va sta pe usa. Dar de ce nu o inchideti ca sa stati pe terasa si cand ploua, sa puteti tine acolo o canapea confortabila, nu doar mese si scaune din plastic. Ia mai gandeste-te...
Multumesc hdi. Daca si terasa urmeaza a fi placata (ma gandesc la mozaic) ar trebui sa am o treapta de 17-6+grosimea stratului de mozaic, nu?
Initial, cand terasa era doar de 3x4m (in plan), intentionam sa ii atasez o pergola care ar fi putut fi acoperita. Dupa ce am constatat ca nu-i deloc soare pe terasa, am uitat de pergola. Cred ca n-ar creste nimic verde pe ea, poate doar niste licheni sau muschi...
Daca in timp o sa constatam ca ne-ar placea sa stam pe terasa cand ploua, o sa reiau ideea cu pergola. Ce ar trebui sa prevad la terasa pentru a-i putea construi mai tarziu pergola?

#27
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Avand in vedere ca cei 6cm vor fi dedicati doar sapei iar placarea cu gresie sau parchet se va face atat pe terasa cat si la interior (peste sapa), eu as turna terasa cu 11cm mai jos pt a avea la final, dupa finisaje, 17cm. Bineinteles ca trebuie turnata terasa frumos si drept ca altminteri n-am facut nimic.
Nu e obligatoriu sa prevezi nimic pt o ulterioara acoperire dar daca o faci ajuta. Eu am prins niste placi metalice in beton, pe locatia unde vor sprijini viitorii stalpi, peste care am sudat niste "pahare" din teava rectangulara de 100mm. Am bagat si niste tije filetate in centura de beton dintre etaje pt a prinde coama acoperisului terasei dar s-a dovedit ca ar fi trebuit mai sus, asa ca am fabricat niste inaltatoare dar tot au fost utile pt ca am avut de ce sa ma prind. Poate gasesc o poza pe acasa ca sa intelegi mai bine.

#28
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Nu e obligatoriu, dar as vrea sa "pregatesc terenul" chiar daca n-o sa pun in practica ideea.
Care ar fi alternativa? Sa sparg betonul peste doi ani pentru a fixa stalpii?

Cu ce ai prins placile metalice in betonul terasei? Ce grosime au placile?

Am vazut acum pe jurnalul tau cum arata placile. Cele 4 tije ingropate in beton sunt sudate de placa?

Attached Files



#29
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Da, sunt sudate, au 10mm grosime si sunt prinse cu praznuri (tijele alea indoite din beton).
Nu e musai sa spargi betonul. Sunt si metode mai putin "invazive". Putem intra si in detalii daca vrei dar nu stiu daca e cazul in clipa asta.

Edited by hdi, 25 March 2013 - 12:36.


#30
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View Posthdi, on 25 martie 2013 - 12:32, said:

Da, sunt sudate.
de fierul de la grinzi ..nu de placa :P

#31
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
ba de placa. Posted Image si legate de fierul grinzilor.

Edited by hdi, 25 March 2013 - 12:39.


#32
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

View PostmoldoveanuID, on 25 martie 2013 - 12:36, said:

..nu de placa Posted Image
Eu ziceam de placa de metal. Tu de care placa zici?

View Posthdi, on 25 martie 2013 - 12:32, said:

Sunt si metode mai putin "invazive". Putem intra si in detalii daca vrei dar nu stiu daca e cazul in clipa asta.
Daca nu abuzez de bunavointa si timpul tau, spune-mi.

Edited by inu1711, 25 March 2013 - 12:53.


#33
moldoveanuID

moldoveanuID

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.01.2012

View Postinu1711, on 25 martie 2013 - 12:52, said:

Tu de care placa zici?
Posted Image  .. vespasian e de vina Posted Image

Edited by moldoveanuID, 25 March 2013 - 12:59.


#34
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

View Postpelikanu, on 23 martie 2013 - 19:31, said:

Off topic: Cresti broaste Posted Image
On topic: chiar e faina locatia, eu as merge pe ideea unei case cu etaj.

da, e misto locatia...casa de vacanta...nu de stat acolo zi de zi....

dar daca stau sa ma gandesc, nu numai langa lac sunt tantari, dar oricum...acolo sunt mai multi si mai dresati..:P

#35
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008

View PostmoldoveanuID, on 25 martie 2013 - 12:58, said:

Posted Image  .. vespasian e de vina Posted Image

Pai ce are cocosul lui hdi cu placile? E meloman?

#36
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008

View Postinu1711, on 25 martie 2013 - 12:52, said:

Daca nu abuzez de bunavointa si timpul tau, spune-mi.

1-aceleasi placi metalice, fara praznuri, gaurite in cele 4 colturi si prinse cu conexpand-uri in placa de beton; asta presupune turnarea unei sape de 2-3 cm care sa acopere jmecheria; daca nu te deranjeaza sa se vada piulitele, poti sa nu torni dar nu prea cred ca vrei asta
2-o tija zdravana fi 20-25 infipta in placa pe care bagi stalpul gaurit in prealabil asa cum bagi chifla pt hot-dog pe electrodul ala incalzit, daca ma intelegi :)
3-o placa cu dimensiunile egale cu interiorul unei tevi rectangulare, fixata in placa cu conexpanduri peste care se pune teava rectangulara si se sudeaza in interior intre placa si teava.

4, 5 si 6 dupa ce ajungi acolo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate