Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

As vrea un microscop

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
Alchimist003

Alchimist003

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.04.2016

View PostI2O, on 29 aprilie 2016 - 19:50, said:

Sange,saliva,sperma,gheti de urs...ce vrei tu numai sa fie de origine biologica

Stiu ca trebuie sa fie ceva de origine biologica, eu ma refeream ce as putea sa vad la nivel celular. De exemplu nu pot vedea bacterii sau virusuri.

#38
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
te vei plictisi in secunda 2.
crede-ma.

#39
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
"Recomandat pentru copii cu varsta peste...." spune totul....
O lupa binoculara (nu microscop stereo...ca asta nu stiu ce e) decenta costa peste 1000E. Un microscop biologic (nepolarizant) probabol ce de la minim 2000E in sus....

#40
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 06.08.2015
poti sa iei apa dintr o balta,si sa o studiezi .o sa observi diverse alge.si eu am avut ocazia sa privesc printr-un microscop ,un preparat cu catea celule (parameciul cred).nu recomand oricum sa cumperi unul.

#41
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
@initiator, daca ai un copil pasionat de biologie poti sa faci investitia asta. Acest microscop seamana cu cele scolare la care probabil te-ai uitat si tu cand erai elev. Problema e ca nu pare sa includa lame gata preparate, asa ca utilizatorul trebuie sa-si prepare singur lamele. Vad ca include tot felul de pense si spatule cu care se pot face disectii sau se pot de ex. smulge aripile insectelor pentru a le studia.

Din poza nu mi-e clar daca intr-adevar are si iluminare cu LED, vad ca are atasata o oglinda pentru captarea luminii naturale. LED-ul iti da lumina constanta indiferent de conditiile din camera.

O alta chestie care nu-mi prea place este ca trebuie sa te uiti vertical in el. Era bine daca puneau si o prisma in interior ca sa poti privi sub un anumit unghi.

Repet: daca ai (sau esti) un copil pasionat de biologie, cumpara-l. Daca pustiul nu e foarte interesat, microscopul o sa adune praful.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate