Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

As vrea un microscop

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Uite și aici:
www.youtube.com/watch?v=kSLWx-u_b1I

Edited by dobrotescunicol, 23 March 2013 - 00:11.


#20
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Și eu am dorit să cumpăr un microscop însă am renunțat deoarece mi s-a părut scump. Încă cochetez cu ideea. Aș vrea să fac singur acasă diferite preparate sau să văd bacteriile din salivă, carne, apă etc.
Aș vrea să găsesc oameni interesați de asta, eventual să schimbăm impresii, idei, ce-am mai văzut la microscop, explicația fenomenului etc. Ceva gen minitehnicus.
Dacă aflați despre forumuri cu astfel de persoane, vă rog spuneți-mi.

Eu urmăresc canalul youtube al unui om care a reușit să construiască singur propriul microscop electronic:
http://blogs.howstuf...tuff-of-genius/
Cel care a construit microscopul electronic este foarte inteligent și poate face descoperiri care să revoluționeze știința. La nivelul său acest lucru nu e exclus.

Noi vom avea probabil realizări mai modeste însă ne-ar aduce satisfacții.

Edited by dobrotescunicol, 23 March 2013 - 16:02.


#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
In spectrul vizibil, limita maxim posibila de grosisment este ~ 2000 X, atat la telescoape cat si la microscoape.

In UV se mai poate creste ceva, dar dincolo de obiective cu toata optica 100% din cuart, ai nevoie atat de sursa UV, cat si de ecran fluorescent pe care se formeaza imaginea.

Asa si pt. spectrul X, gamma...

Edited by loock, 26 March 2013 - 22:41.


#22
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Interesant ce spui tu, dar nu imi vine sa cred. Nu imi dau seama de ce ar exista o limita pentru magnificatie.
Cred ca mai degraba ca ce spui tu este un rezultat. Probabil ca se bazeaza pe ceva constrângeri (ca aceea de rezolutie, data de lungimea de unda si probabil pe marimea diafragmei sau ceva similar din constructia microscoapelor).
Am gasit un link interesant: http://www.microscop...resolution.html

PS: M-am mai gandit, intradevar rezolutia e direct legata de magnificaţie pentru ca daca nu mai exista detalii nu are rost sa maresti mai mult, de aici limita pentru magnificatie

Edited by ban, 26 March 2013 - 23:17.


#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt mai multe limitari suprapuse.

Cea mai evidenta, este lungimea de unda a spectrului vizibil.
Detalii mai mici de media lungimii de unda a spectrului vizibil, sau macar pe indigo...., nu ai sanse cu optica directa pt. spectrul vizibil.

Apoi este limita data de difractie - in practica de ea te lovesti daca optica este la superlativ, si asta se intampla mult inainte de a ajunge la limita data de lungimea de unda.
S-a amintit si mai sus, ca la 1000X difractia este o problema majora, si ai nevoie de obiectiv de imersare.

Alta limita este data de sticla optica in sine, de calitatea ei, puritate, claritate, si in termeni deja mai tehnici, de performanta de dispersie cat mai redusa, LD, ED, UEL ( sticla ultra-low-dispertion, etc...), de grosimea lentilelor, asferice sau sferice, performanta designului optic, corectia aberatiilor cromatice, coma, etc....

Nu in ultimul rand, ba chiar din contra, o limitare importanta vine de la luminozitate - care este in stransa relatie cu diafragma, sau mai bine zis diametrul obiectivului.
Un grosisment mare, reduce simultan luminozitatea, si atunci primul poate ajunge irelevant, pierdut in bezna mai concret spus....
Este o problema si o limitare de baza la telescoape astronomice, dar si microscoapele pot fi limitate de ea, mai ales ca obiectivele cu multi X au lentile f. f. mici...., din motive evidente de curbura, gabarit si costuri complet prohibitive pt. diametre mai mari, datorate atat sticlei in sine, dar mai ales cerintelor de corectie optica a intregului ansamblu si design optic, cerinte care pot presupune iar performante SF sau prohibitive.
Nu poti compensa mereu marind puterea sursei de lumina.

Edited by loock, 27 March 2013 - 01:15.


#24
altmaer

altmaer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 24.08.2007
As vrea si eu sa cumpar un microscop , ca sa-l fac cadou unor nepoti de 9 si 11 ani. Problema e ca as vrea sa poata fi folosit atat la chestii opace - insecte ,plante .. deci cu iluminare de sus , cat si la cele transparente - apa de balta cu parameci si amibe ... deci cu lumina venind de jos/
.
Am gasit cat de cat serioase doar cu un singur tip de iluminare - singurele tipuri cu iluminare dubla erau niste jucarii din plastic.

Intrebarile mele sunt - se poate lua un microscop biologic (marire 40x -2000x ) , cu iluminare de jos (inchisa) si folosi cu probe opace gen insecte folosind o sursa exterioara de lumina venind de sus ?

A incercat cineva asa ceva ? ce mariri se pot obtine ? cat de mare poate fi proba ? cat de plana trebuie sa fie ? se poate obtine focusul pe un camp maI larg / adanc ? sub ce unghi trebuie sa cada lumina ? cum trebuie sa fie backgroundul probei -alb, negru, mat ... etc?

multumesc

Edited by altmaer, 02 December 2013 - 18:29.


#25
Pyrococcus

Pyrococcus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.12.2013

 Gonthar, on 22 martie 2013 - 11:45, said:

Bacteriile la 1000x apar ca niste puncte - si trebuie preparate cu colorant special si folosit obiectivul pentru imersie cu ulei de cedru - practic e prea multa bataie de cap pentru un amator sa te incurci cu bacterii.

He, he. Niciodată nu e prea multă bătaie de cap să te încurci cu bacterii.

#26
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
Erau un Cora de jucărie, sunt din plastic ieftin dar am văzut lejer spermatozoizii cu el. Ajunge pana la 1200 x.

#27
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Cele din plastic sunt "educational toys", jucarii-pot avea ceva performante in ceea ce priveste marirea, dar nu au profunzime de camp si nici stabilitate mecanica.
Cat despre cele cu webcam inclus, cu vizualizare pe monitorul calculatorului, stau foarte rau in ceea ce priveste luminozitatea, din cauza ca cipul videocaptor e de tip CMOS, si are o sensibilitate scazuta, mult inferioara ochiului uman.
Se gasesc microscoape "serioase" SH, de ex. cele fabricate la IOR, MD2, etc, de la 150 lei, care sunt solutia optima pt. satisfacerea curiozitatii. Cele profesionale au un pret inaccesibil.

#28
dragosh24

dragosh24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.08.2010
Buna ziua! Pe cine intereseaza detin un lot de 5 microscopuri I.O.R varianta cu 3 obiective rotative. [email protected]

#29
Alchimist003

Alchimist003

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.04.2016
As vrea sa va intreb cam cat de bun este acest microscop dupa parerea voastra: http://astromagazin....300x-1200x.html
Cam ce as putea vedea la el? Merita?

#30
Alchimist003

Alchimist003

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.04.2016
As vrea sa va intreb cam cat de bun este acest microscop dupa parerea voastra: http://astromagazin....300x-1200x.html

Cam ce as putea vedea la el? Merita?

Edited by Alchimist003, 29 April 2016 - 19:35.


#31
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ai putea vedea celulele dintr-o foita de ceapa, fibre musculare.

Edited by gumball3000, 29 April 2016 - 19:55.


#32
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Nu merge link-ul.

#33
Alchimist003

Alchimist003

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.04.2016
Am editat si am pus acum link-ul corect.

#34
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006

 Alchimist003, on 29 aprilie 2016 - 19:27, said:

As vrea sa va intreb cam cat de bun este acest microscop dupa parerea voastra: http://astromagazin....300x-1200x.html
Iti recomand sa faci un efort si sa cumperi unul stereo.

#35
Alchimist003

Alchimist003

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.04.2016

 florinbad, on 29 aprilie 2016 - 19:39, said:

Iti recomand sa faci un efort si sa cumperi unul stereo.

Dar cele stereo au o putere de marire mult mai mica decat acestea biologice.

#36
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Alchimist003, on 29 aprilie 2016 - 19:27, said:

As vrea sa va intreb cam cat de bun este acest microscop dupa parerea voastra: http://astromagazin....300x-1200x.html

Cam ce as putea vedea la el? Merita?

Sange,saliva,sperma,gheti de urs...ce vrei tu numai sa fie de origine biologica

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate