Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

As vrea un microscop

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Vreau un microscop, pentru hobby, la care sa pot vedea bacterii, micelii, globule rosii.
Unele microscoape sunt incadrate la "jucarii", de exemplu:
http://www.cmall.ro/...y-stx-1200.html
http://magazins.alls... 200X 450X.html
(scuze pentru lincuri, sunt niste modele la magazine la plezneala)
La ce ma pot astepta de la un astfel de microscop, de jucarie?
Mai sunt si cele IOR, sh, cu grosisment de 100x (10 si 10) dar mi se pare cam mic, bacteriile ar aparea ca puncte, gresesc?

Ce ma sfatuiti? Mersi

#2
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Bacteriile la 1000x apar ca niste puncte - si trebuie preparate cu colorant special si folosit obiectivul pentru imersie cu ulei de cedru - practic e prea multa bataie de cap pentru un amator sa te incurci cu bacterii.

#3
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Caută pe ebay microscoape sh. Găsești microsocoape profesionale, provenite de la laboratoare din state. Mai ieftine și mai bune.

#4
beku111

beku111

    Membru legendar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,452
  • Înscris: 06.12.2012
o lupa ?

#5
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007

 Gonthar, on 22 martie 2013 - 11:45, said:

Bacteriile la 1000x apar ca niste puncte - si trebuie preparate cu colorant special si folosit obiectivul pentru imersie cu ulei de cedru - practic e prea multa bataie de cap pentru un amator sa te incurci cu bacterii.
Cred ca ai vrut sa zici 100x
Ce vrei sa spui? Trebuie alt obiectiv? Atunci cel vândut pentru ce e?

 dobrotescunicol, on 22 martie 2013 - 11:47, said:

Caută pe ebay microscoape sh. Găsești microsocoape profesionale, provenite de la laboratoare din state. Mai ieftine și mai bune.
M-am uitat un pic pe ebay.de, dar mi-e greu, ca nu situ neamță. Ma mai uit.
Cam cat ar putea cost, zici tu?

 beku111, on 22 martie 2013 - 12:01, said:

o lupa ?
Posted Image Tema pentru acasa (poti folosi un manual de clasa a X-a): ce diametru are lupa? Incape pe usa?

#6
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
cauta : "mikroskop" ....am gasit unul cu 50-500X ...USB ...29 euro

#7
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 ban, on 22 martie 2013 - 12:20, said:

Cred ca ai vrut sa zici 100x
Ce vrei sa spui? Trebuie alt obiectiv? Atunci cel vândut pentru ce e?
Bacteriile se observa la 1000x adica ocular de 10x si obiectiv de 100 x.... Cand cumperi un microscop ai un ocular(de regula la 10x) si mai multe obiective(la 10x,20x,50x,100x,etc). Inclusiv microscoapele IOR vin cu un obiectiv de 100x insa datorita difractiei puternice se pune intai o picatura de ulei de cedru pe lamela iar apoi se coboara cu grija obiectivul - asta este asa numita microscopie de imersie -altfel nu prea ai cum sa vezi bacterii - acestea sunt mult mai mici decat celulele normale.

Edited by Gonthar, 22 March 2013 - 12:34.


#8
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

 ban, on 22 martie 2013 - 12:20, said:

Posted Image Tema pentru acasa (poti folosi un manual de clasa a X-a): ce diametru are lupa? Incape pe usa?
Diametrul nu are legatura cu gradul de magnificare (distanta focala).

Edited by tatarduka, 22 March 2013 - 12:31.


#9
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Da, raza de curbura, ok..

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
AI nevoie de ceva mai rasarit daca vrei sa vezi cat de cat calitativ.USAMV Cluj la disciplinele de microbiologie/histologie foloseste microscoape Olympus cx21.In rest partea cu coloratia da ,intotdeauna ai nevoie de coloratie la celulele animale,care din nefericire nu au acel perete celular specific plantelor(uita-te la microscop la o foaie de ceapa sa vezi ce misto e).

#11
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007

 quantico2708, on 22 martie 2013 - 12:25, said:

cauta : "mikroskop" ....am gasit unul cu 50-500X ...USB ...29 euro
Foarte interesant! Probabil sunt anunturile nemtilor. Mai exista un set de rezultate daca cauti dupa "microscope"
Un microscop de genul Attached File  microscop-fara-stativ.jpg   9.85K   27 downloads este utilizabil pentru ce vreau eu?


 Gonthar, on 22 martie 2013 - 12:31, said:

Bacteriile se observa la 1000x adica ocular de 10x si obiectiv de 100 x.... Cand cumperi un microscop ai un ocular(de regula la 10x) si mai multe obiective(la 10x,20x,50x,100x,etc). Inclusiv microscoapele IOR vin cu un obiectiv de 100x insa datorita difractiei puternice se pune intai o picatura de ulei de cedru pe lamela iar apoi se coboara cu grija obiectivul - asta este asa numita microscopie de imersie -altfel nu prea ai cum sa vezi bacterii - acestea sunt mult mai mici decat celulele normale.
Care e diferenta intre marirea oferita de ocular si cea oferita de obiectiv?

Edited by ban, 22 March 2013 - 12:52.


#12
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 ban, on 22 martie 2013 - 12:50, said:

Care e diferenta intre marirea oferita de ocular si cea oferita de obiectiv?
Citeste aici:
http://www.skywatche...scoape-info.htm

#13
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
M-ar interesa si pe mine un microscop. Ma gandesc la ceva electric de-l conectezi la pc prin usb (  sa zicem)   si vezi imaginea direct pe monotorul pc-ului. Si sa-i controlezi tot din pc. Asa ceva ar fi ....tata de mata :P

#14
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006
Se gasesc pe okazii microscoape romanesti (IOR) care sunt foarte bune pentru ce vrei tu. Preparate pentru microscop iarasi gasesti usor, plus ca nu sunt greu de facut. Ai nevoie doar de un kit simplu.

#15
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Am vazut pe siteul de care zici microscoape IOR 10x cu 10x, si din discutia de mai sus as vrea macar un 10x(ocular, poate chiar 15) cu 40x (obiectiv)

#16
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Microscopul oricum ti-l poti upgrada, ii poti schimba ocularul si obiectivul, poti sa cumperi un microscop ieftin IOR de pilda si sa ii pui niste obiective de firma (Zeiss,Nikon,etc.) daca te tine punga.

#17
ban

ban

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.02.2007
Nu stiu daca e relevant daca ma tine punga, încerc sa gasesc o solutie informata, optima.
Desi nu sunt sigur, senzatia mea e ca IOR e "de firma" totusi.
Apropos de upgrade: exista mai multe standarde de compatibilitate, sau doar cel nemţesc (DIN)?
Adica orice obiectiv merge la orice microscop?

#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Am eu acasa microscop IOR si iti garantez ca e de firma.Al meu a fost produs pe vremea lu raposatu' si a stat 20 de ani afara(desi inchis si ferit de intemperii) si merge ca-n prima zi,nimic oxidat sau corodat.Singurul inconvenient este faptul ca e microscop de teren,si nu are sursa de lumina(e cu oglinda) dar in rest e beton.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate