Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

avort vaca

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 big_g, on 25 martie 2013 - 10:57, said:

In sfarsit am luat legatura cu un veterinar, i-a facut un control transrectal, mi-a zis ca oavarele sunt in regula , la unul dintre ovare a sesizat o "umflatura" mi-a zis ca e posibil sa fi prins vitel , iar sangele pe care la curatat sa fi fost provocat de veterinarul care i-a facut monta ( posibil sa o fi atins-o/intepat-o cumva), a ramas sa astept 21 zile sa vedem daca mai intra sau nu in calduri.

doamne-ajută!

...și pe celcare bănuiți că a "înțepat-o" încercați să nu-l solicitați pt ETR dc nu e neaparat necesar, pt că și examenul în sine  mai ales  dc nu e făcut cu maximă grijă poate fi un factor de risc pt avort.

#20
big_g

big_g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.02.2013

 delores, on 25 martie 2013 - 11:41, said:

doamne-ajută!

...şi pe celcare bănuiţi că a "înţepat-o" încercaţi să nu-l solicitaţi pt ETR dc nu e neaparat necesar, pt că şi examenul în sine  mai ales  dc nu e făcut cu maximă grijă poate fi un factor de risc pt avort.

multumesc si doamne ajuta !

#21
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Si eu am 3 vaci, greu a fost cu monta , am patit cam tot ce ai scris tu mai sus... In final 2 sunt speram gestante (cu toate ca una a avut o scurgere de sange dar medicul vet spune ca e in regula ) iar pe a 3-a am mai insamantat-o astazi a 2-a oara . Cu toate ca la controlul transrectal le gaseste in ordine, fiecare a fost insamantata de cel putin 2 ori pana acum . La cresterea vacilor mi se pare mi-a scris @horia explicatii mai ample legate de acest subiect :)

#22
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
Depinde acum si cate fatari are  vaca si varsta. Dupa a 3-a fatare apar probleme de reproductie. Occidentalii in ferma nu tin vaci cu mai mult de 3 fatari deoarece nu e avantajos ( mamite si probl. reproductive). Insa in sistem gospodaresc e alta treaba.

#23
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Eu le-am cumparat la prima fatare pe toate trei , deci toate au fatat la mine fara probleme. Prima a avut vitelul mort, dar s-a intamplat datorita nepriceperii noastre, nu vacii

#24
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
La insamantare artificiala trebuie sa se urmeze cu strictete fiecare pas!
Da o vaca de lapte se tine in fermele mari doar 3 lactati( 3 fatari).
O vaca poate sa se reproduca intre 13~18 ani,in regim gospodaresc se tine atata timp cat poate sa se reproduca.

Edited by ZDNEJ, 25 March 2013 - 17:39.


#25
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 big_g, on 25 martie 2013 - 10:57, said:

la unul dintre ovare a sesizat o "umflatura" mi-a zis ca e posibil sa fi prins vitel ,

"Umflatura" pe ovar era corpul galben (nu cred ca ar fi sesizat vreun folicul, ca nu se exprima asa...). Nu dupa ce gaseste pe ovar isi da seama daca e gestanta sau nu, ci dupa ce gaseste pe cornul uterin. Oricum, cei mai capabili pun diagnosticul de gestatie in jur de 40-45 de zile de la monta, nu mai devreme...

 perseu77, on 25 martie 2013 - 15:03, said:

Occidentalii in ferma nu tin vaci cu mai mult de 3 fatari deoarece nu e avantajos ( mamite si probl. reproductive).
Da, domnu' coleg, dar acelea sunt vaci recordiste, si mamela este epuizata dupa cca. 30.000 litri de lapte produsi in 3 lactatii.

#26
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011

Quote

Mai oameni buni, corpul galben persistent NU produce avort.

da, m-am exprimat eu gresit..era vorba ca nu intra-n calduri daca are corp galben persistent..si asta datorita deficientelor vitamino-minerale...si mai ales de nivelul hormonal deficitar...

#27
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010

 horia66, on 26 martie 2013 - 13:00, said:

Da, domnu' coleg, dar acelea sunt vaci recordiste, si mamela este epuizata dupa cca. 30.000 litri de lapte produsi in 3 lactatii.
ei tin vacile 3 lactatii (occidentalii)

din alt considerent. Dupa a 3-a lactatie apar problemele de reproductie ( endometrite oculte) creste Service Periodul, riscul de avort si scade si productia de lapte.

Edited by perseu77, 26 March 2013 - 14:07.


#28
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Si cum fac la a 3-a lactatie ? Mai monteaza vacile care mai prind (una, doua monte), si-apoi ? Sau nu mai monteaza deloc si dupa intarcare >>> sacrificare ?

#29
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
In fermele  de vaci vacile se tin 2-3 lactatii. italienii sunt cei care tin 3 lactatii. Dupa a 2-a sau a 3-a lactatie se dau la reforma, nu se mai monteaza. Sunt exceptii in cazul in care au vaci f. bune producatoare de lapte si le mai acorda daca prind o lactatie. Vacile cu mai multe lactatii au pe langa problemele descrise mai sus si mamite sublinice, NTG mai mare si celule somatice ceea ce nu le convine cand se vorbeste de caliatea laptelui.
Mai era unu pe aici pe forum, parca Akomar care spunea ca lucreaza in domeniul fermelor si care zicea ca mai stie una-alta si poate sa vina si el cu argumente. Eu nu spun din citite ci din faptu ca am lucrat in ferma si am fost si in Italia in schimb de experienta si stiu despre ce e vorba. Nu o sa va dau eu aici copy-paste din articole gasite pe gugle.

Edited by perseu77, 26 March 2013 - 20:05.


#30
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Bună seara, de curând am cumpărat o vitica de 5 luni rasa holstein de la o ferma din jud.Buzau si am si eu cateva intrebari. Se fac vaccinuri sau anumite vitaminizari ?. Care este vârstă optima de monta ?. Având în vedere ca este vitica se poate introduce în tainul de dim tarata de grâu?. Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate