Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Motorola Atrix 2

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#37
bodo3love

bodo3love

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.02.2009
Asta e linkul de la care am luat are toate culorile si e si transport  gratuit

wap.ebay.com/Pages/ViewItem.aspx?aid=261178730665&emvAD=315x447&sv=case%20cover%20for%20motorola%20atrix%20soft%20skin&emvcc=0&nbcol=0%7Cnull

#38
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Aseara i-am pus JB ... inca il testez si revin cu detalii.

#39
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Dupa aproape o zi de utilizare am revenit la ICS, JB are cateva probleme care m-au facut destul de repede sa revin la varianta anterioara care este foarte stabila. Cu JB nu puteam sa apelez nici un nr din agenda, toate numerele se apelau cu un prefix ciudat, nu stiu pentru ce tara era, chiar daca ele erau corecte initial dar cum initiam apelul prelua acel prefix. Singura solutie a fost sa tastez numarul separat si sa-l apelez. Probabil exista vreo solutie dar nu mi-am mai batut capul.
Google Now nu mergea prea bine, oricum nu era prea importanta dar nu cred ca era neaprat vina ROM-ului.
Deasemenea nu vine cu radio fm.
Vine doar cu limba engleza, restul sunt asiatice. Imi faceam o mica speranta ca o sa aiba si limba romana :)
In rest mi s-a parut aproape identic cu ICS, bineinteles, in afara de micile detalii care sunt specifice JB dar nu sunt asa importante.
Una peste alta, nu prea exista niciun avantaj sa treci pe JB, cel putin in forma care este acum. Exista doar dezavantaje.

#40
IntenseEnergy

IntenseEnergy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 03.12.2010
Motorola atrix 2 nou nout ? Sau SGS II Second hand , putin timp folosit ? Precizez sunt un fost utilizator Motorola Defy :D

#41
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Daca ai citit postarile anterioare, atunci ai vazut si parerile noastre despre Atrix2 ... daca poti, fa singur o comparatie intre cele doua.
Intrebare importanta, de ce se vinde acel SGS II? Dar nu-l crede 100% pe vanzator, testeaza-l tu pe toate partile mai bine. Eu am doi prieteni care au avut S II si dupa incantarea initiala au facut tot posibilul sa scape de ele. Nu are rost sa enumar motivele, nu vreau sa par ca imi laud "scula" :)
Decizia iti apartine numai tie!

#42
alexr238

alexr238

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.03.2013
Salut. Si eu am fost pus in aceeasi situatie , SGS 2 sh vs motorola atrix 2 nou si desi gasisem cateva oferte interesante pentrul primul am preferat un telefon nou , garantie ,sigilat plus ca am satisfactia ca sunt primul care il foloseste si nu o sa am parte de  felul de probleme ascunse. Oricum alegerea e a ta. Gandeste-te bine si pune in balanta toate avantajele si dezavantajele fiecarei variante .Bafta.
@chivairinel , pana la urma ai comandat si tu husa de pe ebay? ma bate gandul sa comand si eu dar nu am avut timp sa imi fac cont .

#43
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Nu mi-am comandat @alexr238 pentru ca, sincer, nu prea mi-a placut niciuna. Imi placeau cele pentru Atrix HD daca imi aduc bine aminte. Asa ca mi-am luat una de la un centru Vodafone, simpla :)

#44
alexr238

alexr238

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.03.2013
Am inteles. Nici pe mine nu ma atrage design-ul lor ,dar in lipsa de altceva e bun si modelul ala. Banuiesc ca ai achizitionat o husa din aceea universala .Am mai intrebat si eu de curand pe la tot felul de magazine cu accesorii gsm si nu am gasit nimic dedicat ...

#45
httpsuser

httpsuser

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.10.2012
Salut, mi-am luat, mi-am updatat la ICS.
In mare sunt multumit - si l-a rootat cineva?
Am gasit husa care mie imi place (15 ron - la intrare in Cora sau Auchan - cand tragi de snurul acela iese telefonul din husa) https://docs.google....dit?usp=sharing
I-am pus folie de protectie 3M (35 RON) - instalare gratuita la sediul lor - merita. Intai i-am pus singur alta, luata de pe okazii, insa a fost o teapa.
Telefonul meu e versiunea MB, nu ME

Edited by httpsuser, 14 May 2013 - 10:38.


#46
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Stiu ca varianta MB se poate roota, mai multe detalii aici .
De curiozitate, telefonul tau (pentru ca e MB si nu ME) are limba romana?

#47
httpsuser

httpsuser

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.10.2012
Nu are limba romana, stiu forumul, multumesc, am vazut ca sunt mai multe metode de root, asta ma ingrijoreaza putin, voi vedea mai incolo daca il rootez sau nu. Ma interesa pentru a putea activa inregistrarea apelurilor, insa asta e alta discutie.

#48
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Varianta ME are stock optiunea de a inregistra apelurile. Din cate stiu, are aceasta optiune pentru ca este varianta asiatica a telefonului si pe acolo nu sunt atatea restrictii si drepturi ca in Europa. Pentru ca defapt noi putem sa inregistram o convorbire fara ca cel de la capatul firului sa stie sau sa fie instiintat.

#49
alexr238

alexr238

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.03.2013
Salutare. Am si eu o  curiozitate. Voi  cati mb RAM  aveti  liberi? Am observat ca in momentul in care raman liberi in jur de  100-120 mb liberi incepe sa aiba lag-uri mari ajungand chiar sa nu mai raspunda la comenzi, neavand cine stie ce aplicatii instalate(tastatura swiftkey , o aplicatie pentru monitorizarea bateriei, yahoo mail ,skype etc) . Am verificat cu un task manager sa vad ce procese ruleaza in fundal si cam ce cantitate de  memorie ram utilizeaza fiecare dintre acestea si am identificat urmatorii "consumatori de top" : android system=56.66 mb , phone=35mb, system ui=31mb ,homescreen 30.21 mb, contacts=21.46 mb , motorola services 12 mb , restul proceselor avand sub 11 mb. La voi cum sta situatia? mentionez  ca am bifata optiunea "Don't keep activities" iar la background process limit este setat "Standard limit". Folosesc pe post de task killer RAM booster,si l-am setat ca din 10 in 10 minute sa inchida din procese in caz ca memoria ram disponibila este  < 200 mb. In ultima perioada , trebuie resetat macar odata la 2-3 zile. I-am facut si un factory reset  si un "wipe data memory" . S-a simtit o imbunatatire, insa dupa ce am inceput sa mai instalez aplicatii s-a schimbat situatia din nou . Poate un task killer mai bun sau un custom rom sa rezolve problema ? Numai bine.

#50
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Task killer-ul nu ajută decât înainte să te joci vreun joc mai pompos. Trebuie să folosești o aplicație gen RAM Manager din Google Play dacă ai root. Instalează-l, lasă-l pe balanced, și lasă-l câteva zile și vezi cum merge

Și dezinstalează task killer-ul, nu mai folosi în perioada asta

#51
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Eu folosesc ES Task Manager care are si un widget pentru golirea memoriei RAM si am mai mereu vreo 400 MB liberi cu toate ca am destul de multe aplicatii instalate. De fiecare data cand intru in tel "dau un click" :) pe wideget-ul acesta, RAM-ul se goleste si totul merge ceas, fara lag.

#52
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Vreti sa va deblocati Atrix-ul din tastele de volum? Formati in meniul de apelare urmatoarea combinatie *#*#6686#*#* si o sa intrati intr-un meniu secret unde bifati "Wake up phone via volume up/down" si apoi restartati telefonul.
Like :)

#53
alexr238

alexr238

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.03.2013
Am sa incerc si ES task manager. Mersi pentru sugestie. Tare faza cu deblocatul din tastele de volum .Posted Image

#54
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Ce nu înțelegeți voi e că memoria RAM e făcută să fie utilizată nu să o aveți cât mai multă liberă. Managementul ei contează dar mă rog, faceți cum vreți.
Pe PC de ex aveam 4 GB și erau liberi cam 1 GB. Acum am e același sistem și aceeași utilizare 6 GB și sunt utilizați 4 GB. Ideea e că sistemul ia cât îi trebuie, actual e ideal să ai 1,5 sau 2 GB RAM pe android altfel ai nevoie de un management bun. Task killer-ul consumă bateria și mai mult, direct sau indirect. Erau eficienți doar până a apărut Gingerbread

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate