Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Motorola Atrix 2

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#1
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
De astazi sunt fericitul posesor al telefonului Motorola Atrix 2 si credeam ca o sa gasesc aici mai multe pareri despre acest telefon. Cum nu exista un subiect pe aceasta tema m-am gandit sa creez eu unul.

Sper sa fie cat mai multi care il detin si sa ne impartasim parerile si cunostintele despre el.

Telefonul meu a venit cu versiunea de Andrid 2.3 si inca nu stiu daca sa-i fac update sau nu pentru ca este foarte ok asa cum este acum.


                 [ http://img.gadgetian.com/Motorola-Atrix-2-ATT-01_thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Telefonul meu este ME865, cred ca toate care se vand in Romania au seria asta, a nu se confunda cu MB865.
O sa va spun cum sa faceti root la telefon.
Daca aveti versiunea de android 2.3.5 gasiti mai multe informatii aici  http://forum.xda-dev...700&postcount=1
Mult mai simplu este sa faceti update prin OTA la versiunea 2.3.6 si sa luati programelul pentru root de aici  http://dl.xda-develo...8/2.3.6Root.zip
Este posibil ca antivirusul sa-l vada ca fiind virus, asa ca dezactivati-l pe perioada cat facem root la telefon.
Dupa ce il download-ati, il dezarhivati si rulati fisierul "Click-To-Root.bat". Dupa ce conectati telefonul o sa-si faca singur treaba iar telefonul o sa se restarteze de cateva ori.
Nu uitati sa instalati driverele pentru telefon inainte de a incepe acest proces, daca nu le aveti le luati de aici http://www.motorola....RD&pubid=987654

Am inteles ca nu este recomandat sa faceti update la Ice Cream Sandwich prin OTA. Asta e valabil pentru MB865, nu stiu sigur daca e valabil si pentru ME865 dar o sa mai caut informatii si o sa revin.

#3
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Chiar nu mai este nimeni care are Atrix 2 cu care sa impartasesc si eu experienta? Posted Image
Pana la urma i-am facut update prin OTA la Ice Cream Sandwich Posted Image , versiunea 4.0.4 . intreg procesul a durat aproximativ 2 ore, a durat mult pana s-a facut download-ul.
Ca o prima impresie, parca se misca mai bine decat pe Gingerbread.
O sa fac si un filmulet sa-l pun pe youtube, pana atunci am facut cateva screenshot-uri pe care le puteti vedea aici

Edited by chivairinel, 25 March 2013 - 16:11.


#4
bodo3love

bodo3love

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.02.2009
salutare.Si eu sunt noul detinator al unui atrox 2 pot spune ca sunt multumit de el se misca rapid la pretul lui e ff bun e asemenea unui s 2 sau iphone 4s ce ma deranjeaza e la wi fi care cade des am citit pe alte forumuri si multi se plang de problema asta si alt dezavantaj e ca nu se gaseste in tara acesori pt el decat pe ebay iar la rootarea telefonului asa dori sa stiu si eu ce avantaje sunt daca se merita facut si cum se face sau care detine-ti acesori la el de unde le ati luat.ms

#5
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Salutare si bine ai venit!
Eu nu am avut si nu am nici o problema cu wifi, ba din contra, as putea spune ca sta mult mai bine decat alte telefoane in ceea ce priveste receptia semnalului. Chiar am facut o comparatie recenta si la distanta unde unele telefoane pierd total semnalul, Atrix 2 inca mai are 1-2 liniute si functioneaza fara probleme. Poate altele sunt cauzele de ai aceasta problema.
In ceea ce priveste root-area telefonului ... se spune ca daca nu sti ce este atunci nici nu ai nevoie dar toate au un inceput. Pentru explicatii detaliate poti scrie pe google "ce inseamna sa iti rootezi telefonul" si o sa gasesti destule explicatii pe aceasta tema.
Iar cum se face am scris eu mai sus dar sa fii atent la ce versiune de android ai inainte de a te apuca de asta.

#6
bodo3love

bodo3love

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.02.2009
Am versiune ics 4.0.4 se poate face root la versiunea asta ?

#7
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Da, merge.
Mai multe informatii aici

#8
bodo3love

bodo3love

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.02.2009
Ms mult acu studiez sa vad daca se merita sa fac root sau nu ,,Acessori ai gasit la el ceva husa in tara sau o idei unde gasesc in afara de e-bay ?

Nu gasesc fisieru click to root bat vreo ideie?

Am reusit am instalat sa facut pasii exacti da nu mi sa rootat oare dc?

#9
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Ai instalat cele mai noi drivere si ai urmat exact pasii de acolo?
Eu mi-am facut recent update la ICS si nu am incercat sa-l rootez si pe aceasta versiune dar o sa incerc si o sa revin cu detalii.
Husa inca nu am gasit dar nici nu am cautat prea mult, cei drept. Dar nu cred ca o sa gasesc ceva special pentru el, mai probabil ceva care sa se potriveasca si la Atrix2. E mai greu cu accesoriile pentru telefoanele Motorola pe la noi ...

#10
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Da, ai dreptate, nu merge rootat prin acea metoda. Dar am aflat ca, momentan, exista o solutie - sa-l flash-uiesti cu o alta versiune de ICS si apoi merge rootat.
Sper, totusi, sa apara si o solutie pentru ICS oficial.

#11
bodo3love

bodo3love

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.02.2009
Hm mersi mai bn il las asa momentan pna apare ceva mai concret :) e ff bun si asa cum e ..

#12
alexr238

alexr238

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.03.2013
Salut .Sunt nou pe forumul softpedia. Am gasit de curand topicul.Ma bucur sa vad ca mai sunt posesori de atrix 2 . Detin si eu acest model de aproximativ 1 luna.Cand l-am cumparat a venit cu android 2.3.6 gingerbread si dupa 2 saptamani am facut update-ul la 4.04 , mai mult de curiozitate pentru ca telefonul mergea bine si inainte cu exceptia unui bug  : in momentul inca utilizam mai mult aplicatia de camera aceasta avea obiceul sa dea tot felul crash-uri si nu mai putea fi deschisa. Solutia era un restart sau stergerea fisierului cache din folderul camera. Dupa update , eroarea pare sa fi disparut. Totusi , parca autonomia era ceva mai buna cu gingerbread sau asa mi se pare . Mi s-a parut interesant Smart actions prin care telefonul executa tot felul de  comenzi( prestabilite de utilizator) in functie de anumiti factori (trigerre). In rest am apreciat interfata grafica imbunatatita  si renuntarea la moto blur  , care nu facea decat sa ultizeze mai mult ram.In ceea ce priveste accesoriile, in special husele..sunt foarte greu de gasit la noi in tara (daca nu chiar imposibil) . Am cautat mult timp o husa speciala pentru el , dar nu am gasit nimic, nici macar ceva compatibil. In schimb in strainatate se gasesc tot felul de accesorii dock , huse din piele , huse din silicon etc. Din pacate  asa cum spunea si initiatorul topicului  , motorola nu este prea populara  in Romania . La noi , in schimb, gasiti la fiecare colt de strada posesori de i-device-uri sau tot felul de galaxiiPosted Image si implicit o multime de accesorii pentru acestea. Ce sa ii faci?... asta e moda ... Oricum sper sa ne adunam pe acest topic  cat mai multi posesori de atrix 2  si sa ne comunicam impresiile. O seara buna va doresc.

#13
raluca_du

raluca_du

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2013
Buna!
Am si eu Motorola atrix 2 din februarie, i -am facut update -ul  la android 4.0.4 si merge foarte bine. Nu am probleme. Singurele probleme ar fi faptul ca uneori dupa 1 minut de conversatie mi se blocheaza.. nu mai aud nimic  si nu pot inchide conversatia...si azi de exemplu imi suna telefonul si nu puteam nici sa raspund nici sa resping...nu se blocase touch-ul...ci doar nu indeplinea comanda. De la ce credeti ca e, SO? Si alta problema....bineinteles husele si accesoriile care practic nu exista in Ro, am gasit pe Ebay si Amazon. Chiar imi place telefonul asta, nu a avut probleme si nu stiu de ce in Ro nu e  cunoscut....e la nivelul unui Iphone sau galaxy, dar nu se numeste asa :P o zi buna!!

#14
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Ma bucur tare mult ca usor usor se aduna cat mai multi fericiti Posted Image  posesori de Atrix 2!
@raluca_du dupa ce i-ai facut update la versiunea 4.0.4 i-ai dat si un factory data reset? De multe ori este recomandata aceasta actiune pentru a nu avea eventuale probleme. Poti sa incerci acest lucru si sa ne spui daca s-a rezolvat problema.
Eu nu am intampinat nici un bug sau vreo alta problema cu el pana acum. Al meu a venit cu versiunea 2.3.5 si se misca ok, dupa update la 2.3.6 se misca si mai bine iar acum la 4.0.4 se misca ireprosabil. Este perfect asa cum este acum.
Voi ce model aveti, ME865 sau MB865?

Daca gasiti pe undeva o husa compatibila sa ne anuntati si pe noi :)

#15
raluca_du

raluca_du

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2013
O sa incerc sa- i dau un factory reset...dar trebuie sa mi stochez datele pe card mai intai, asa-i?  O sa va tin la curent. Care e diferenta dintre cele 2 modele? Eu am ME.

#16
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
La ce date te referi ca trebuie sa le stochezi?
Varianta ME este varianta asiatica a telefonului si din cate stiu sunt cateva diferente "interne" care nu-l fac total compatibil cu varianta MB. Deci daca o sa vrei sa-i pui un custom rom nu o sa se potriveasca daca este facut pentru MB. La fel este si cu root-area care nu merge, in unele cazuri, pentru ambele variante si cu aceeasi metoda.

#17
chivairinel

chivairinel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 25.02.2010
Am tot cautat o husa compatibila si se pare ca magazinele din Romania ignora in totalitate produsele Motorola. NU ma refer la husele standard care se potrivesc la majoritatea telefoanelor, ma refer la cele dedicate. Voi ati avut mai mult noroc?
Am mai incercat sa fac root cu niste versiuni chinezesti de programele dar tot nu merge. Mai asteptam ...

#18
Adri28

Adri28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.04.2010
Salutare! Detin si eu un Motorola Atrix 2 (ME865) de vreo 3 saptamani si sunt multumit de el. Am cumparat acest smartphone cu 850 RON de pe un site unde era la lichidare de stoc si zic ca am facut o afacere buna. Mie telefonul mi-a venit in cutie direct cu varianta de Android 4.0.4 ICS instalat pe el si se misca bine. Ce imi place cel mai mult la Atrix 2 este faptul ca e un telefon care arata bine (aduce a telefon business) si este bine construit,  nu lasa impresia de plastic ieftin asa cum o lasa Samsung Galaxy S2 de exemplu. Singurul lucru care nu imi place la Atrix 2 este faptul ca e cam greu (are 147 grame), dar acest lucru se datoreaza metalului folosit la constructia sa. Atrix 2 este primul meu smartphone cu Android si pot sa zic ca nu m-a dat pe spate acest OS atat de mult laudat. Symbianul mi se pare mai bun decat Androidul. Husa dedicata pentru Atrix 2 nu am gasit, asa ca i-am luat o husa de piele dedicata pentru Samsung Galaxy S2 care se potriveste si la Atrix 2. Cele 2 smartphone-uri au dimensiuni aproape identice. Concluzia: Motorola Atrix 2 este un telefon bun, la pretul la care se gaseste acum (cca. 1000 RON) este un BEST BUY!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate