Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Viitoarea sotie are o casa, pot obtine credit prin 'Prima Casa' dupa ce ma casatores cu ea?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
SnQQpY

SnQQpY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.03.2013
Buna ziua,

Viitoarea mea sotie mosteneste in prezent 25% din casa parinteasca a carei suprafata totala depaseste 200 m2 => ea teoretic este proprietara pe o suprafata mai mare de 50 de m2, din cate am inteles 50 de m2 reprezinta suprafata maxima admisa pentru a obtine credt in prin acest program.

Intrebarea mea este:
Pot obtine creditul si dupa casatorie?

In toate modelele de declaratii de propria raspundere ca nu detin o proprietate pe care le-am vazut, se afla urmatorul text sau ceva asemanator:

"...nu detin în proprietate exclusivă sau împreună cu soțul ori soția nicio locuință până la data solicitării creditului, indiferent de modul și de momentul în care a fost dobândită..."

Eu de aici inteleg ca orice proprietate trecuta pe numele viitoarei sotii nu ar trebui sa afecteze obtinerea creditului.

Desigur inca nu stiu exact ce se va intampla, legal vorbind, cu aceasta suprafata dupa nunta, stiu ca va fi pe numele sotiei dar nu stiu daca legal asta inseamna ca este si a mea,

Multumesc.

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Ce inseamna mai exact mosteneste ? Viitor ? Prezent ? Trecut ? :huh:

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Intreaba la banca
Eu cred ca poti abtine credit

#4
SnQQpY

SnQQpY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.03.2013

View Postlawrence38, on 19 martie 2013 - 20:38, said:

Ce inseamna mai exact mosteneste ? Viitor ? Prezent ? Trecut ? Posted Image

Prezent.
Este trecuta ca find proprietara pe 25% din suprafata.
Practic toata casa era impartita in 2 parti 50% mama ei si 50% tatal, insa dupa moartea tatalui ea si sora ei au fot trecuta ca proprietari pe partea tatalui astfel a ajuns sa detina 25% din suprafata.

View Postpetre69, on 19 martie 2013 - 20:39, said:

Intreaba la banca
Eu cred ca poti abtine credit

Am intrebat dar mi-au zis sa verific cu un avocat.

#5
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu stiu un caz in care fata, avea o casa, dupa casatorie a luat numele sotului si impreuna au facut credit prin prima casa. Nu a declarat proprieatea si nici aia nu au descoperit.

Edited by ionut27, 20 March 2013 - 09:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate