Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

"Minunata si fascinanta lume ascunsa" a extrasistolelor.

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
e greu, dar incerc sa fiu cat mai corect si sincer, la care nu stiu nu raspund
1 42
2. 1.72 cu 70 cred
3. nu stiu
4. la fiecare ora sau la 2 ore
5. cam de 1 an mai accentuat
6. simt batai ale inimii in gat si mai accelerate
7. cam tot timpul
8. cred ca da
9. cred ca putin din ambele
10. 4 si 5
11. cafea 1 maxim 2 pe zi slabe
12. da
13. 120 cu 80 uneori 140 cu 90
14. cam 70
15. nu prea
16. stil de viata activ, munca de teren
17. uneori
18. nu am reusit sa le asociez cu nimic
19. da
20. in general bune, colesterol un pic marit dar nu de speriat, doctorii au zis ca e bine
21. depresiv mai sunt cateodata
22. 4
23. da
24. nu mi-am dat seama
25. nu
26. nu cred
27. carne
28. rar
29. nu sunt dezamagit, dar se poate mai bine
30. nu
31. nu-mi amintesc
32. da, de multe ori
33. da
34. pe nas
35. da
36. da, pot chair daca s-a marit putin :)
37. putin, nu prea beau lichid
38. pescuit, ceva electronica pt amatori...si pe la calculator mai citim una-alta
39. avem destule, inca nu ma plang, nu sunt lipsuri si nu ducem dorul
40. ani de zile
41. coleric
42. oras
43. nu
44. da, cand imi dau seama ma mai indrept
45. nu stiu
46. prefer la umbra, dar stau si in soare
47. n-am sesizat
48. renuntasem la fumat, dar dupa 2 ani jumate am revenit la normal
49. uneori da
50. mai sar peste mese din cauza muncii de teren, mananc cand imi aduc aminte, uneori o data pe zi seara

#38
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
1 24
2 180cm - 63kg
3 Atacuri de panica si anxietate de vreo 2 ani.
4 Zilnic, cateodata si de 2-3-4 ori pe zi. Rar mai prind zile fara.
5 De aproximativ 1 an jumate.
6 Uneori ca o bataie mai pronuntata, alteori ca o sufocare de o secunda.
7 Dimineata mai mereu, insa nu prea conteaza.
8 Da, nu mereu doar cand mananc mai mult.
9 Da
10  5
11 Nu cafea, cola, energizante, foarte rari cate o bere, nu-mi prea place ciocolata,
12 Nu
13 130-140/60-70 in general
14 55-60-65
15 Nu prea fac sport, insa in ultima perioada mi-am propus sa fac aproape zilnic, imi da senzatia ca sunt mai sanatos.
16 pasiv
17 Da
18 Cand am emotii, cateodata dupa un efort in timp ce ma opresc, cand nu dorm bine
19 Da
20 Cam tot ce se poate la inima, toate negative, plamani, stomac - hernie hiatala 2cm si H Plyorii, Ortopedie - o scolioza
21 Da
22 4
23 Da,
24 Da  parca atunci le am mai des
25 De un timp da, iau magneziu B6, parca reduce extrasistolele.
26 Da
27 Din legume, dar si carne fara grasimi.
28 Da, da insa periodic
29 Da
30 Da - nu ma ajutat in aceasta problema.
31 Da
32 Da, de mai multe ori nu am putut nici macar sa adorm din cauza asta
33 Da
34 Pe gura, cu pauza cateodata
35 NU
36 Da
37 Cam 2 L
38 Pierd timpul
39 Aproape zilnic
40 Da
41 Melancolic, insa si putin flegmatic
42 La tara am crescut, momentan sunt la oras.
43 Da
44 Da
45 La albine cand eram mic.
46 Prefer umbra
47 Uneori da
48 Nu
49 Deobicei da
50 Obisnuiesc sa sar peste ele

Il astept si pe Cezar dupa care le incadrez intr-un tabel exel si ne uitam cam ce se aseamana.

#39
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Azi am observat un lucru cand mananc un tip de "cremvusti" am extrasistole. Nu e pentru prima oara cand se intampla dupa ce mananc acel tip. Probabil sa fie ceva in ei ce influenteaza aparitia lor.
Vedeti poate observati si voi astfel de alimente.

Edited by albnegru55, 11 June 2013 - 11:04.


#40
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Am notat aici cateva E-uri ce se afla in produ: E120, E250, E260,E270,E296, E330,  E 450, E621, E635.  ,  Uneori tot aceeasi stare de cacat am si cand mananc la McDonald ...alte lucruri pline de E-uri.

#41
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
frate cred ca nici doctorii nu au statistici de astea, nu cred sa reusim sa depistam sursa, eu sincer nici nu stiu daca simt extrasistolele sau altceva, simt ca ma inec aiurea fara motiv si simt ca trebuie sa tusesc sec ca sa  imi revin, la mine toti au zis ca sistemul neurovegetativ s-a dezechilibrat si de aia am starile astea, nu vad cum as iesi din starea asta ....singura ameliorare a tusei si inecului si a starii generale a fost 3 luni cand am luat cipralex si noaptea la culcare anxiar, in rest nimic, au revenit imediat toate starile de cacat dupa ce n-am mai luat pastile

#42
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 xcit, on 11 iunie 2013 - 13:50, said:

frate cred ca nici doctorii nu au statistici de astea, nu cred sa reusim sa depistam sursa, eu sincer nici nu stiu daca simt extrasistolele sau altceva, simt ca ma inec aiurea fara motiv si simt ca trebuie sa tusesc sec ca sa  imi revin, la mine toti au zis ca sistemul neurovegetativ s-a dezechilibrat si de aia am starile astea, nu vad cum as iesi din starea asta ....singura ameliorare a tusei si inecului si a starii generale a fost 3 luni cand am luat cipralex si noaptea la culcare anxiar, in rest nimic, au revenit imediat toate starile de cacat dupa ce n-am mai luat pastile
Si cat timp te tine sufocarea asta?

Daca bei ceai de paducel si talpa gastii si simti o ameliorare atunci sunt extrasistole.
Daca te deranjeaza mai mult dupa mese, te simti balonat, atunci incearca sa mananci cate putin si mai des, nu mult deodata. (Plus de asta exista carbune medicinal care e de mare folos, eu iau mai dupa fiecare masa cate unul, fiindca am probleme cu hernia hiatala si H. Plyorii ) http://www.farma-cli..._30_comprimate/

Faza de cacat e ca o hernie hiatala si aerofagia (faptul ca inghiti aer in timp ce bei si mananci ce se datoreaza faptului: mananci prea repede, vorbesti in timp ce mananci, mananci in timp ce te uiti la pc, nu rozi bine, nu stai drept cand mananci, bei apa in timp ce mananci si nu astepti 30 de minute, mananci inaintea somnului etc) pot provoca extrasistole.

Incearca cate o pastila de carbune medicinal (nu-ti trebuie reteta si nu are efecte adverse).

Oricum eu am 24 de ani, nu am de gand sa fiu terorizat ani buni de aceste extrasistole, si tot incerc sa le dau de cap. Vreau sa testez Pananginul sa vad daca ajuta la ceva http://medicamente.r...ngin-x-50cpfilm
PS. Si eu cand iau xanax nu am extra-uri.

Edited by albnegru55, 11 June 2013 - 14:38.


#43
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
de hernie hiatala am fost testat, n-am, chestia cu balonarea ma simt de parca sunt umflat cu aer mereu, cu toate ca sunt nemancat tot umflat ma simt, o sa incerc ceaiurile si carbunii Posted Image , de dormit dorm nasol, ma scol mai obosit decat cand m-am culcat, nu se odihneste organismul cred, sa vedem ce mai zice lumea, poate se baga la discutii sa vedem unde se aseamana problema
nu ma sufoc, ma inec parca ceva ma apasa pe piept si ma ineaca, o greutate asa, logic ca ma panichez si atunci apar si palpitatiile. Destul de des, inainte aparea o secventa pe an, acum am cateva pe zi, inainte insemnand in 2010 am simtit prima oara

Edited by xcit, 11 June 2013 - 17:16.


#44
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 xcit, on 11 iunie 2013 - 17:14, said:

de hernie hiatala am fost testat, n-am, chestia cu balonarea ma simt de parca sunt umflat cu aer mereu, cu toate ca sunt nemancat tot umflat ma simt, o sa incerc ceaiurile si carbunii Posted Image , de dormit dorm nasol, ma scol mai obosit decat cand m-am culcat, nu se odihneste organismul cred, sa vedem ce mai zice lumea, poate se baga la discutii sa vedem unde se aseamana problema
nu ma sufoc, ma inec parca ceva ma apasa pe piept si ma ineaca, o greutate asa, logic ca ma panichez si atunci apar si palpitatiile. Destul de des, inainte aparea o secventa pe an, acum am cateva pe zi, inainte insemnand in 2010 am simtit prima oara

Dupa un atac de panica am si eu senzatia ca nu imi intra in plamani cantitatea de care ar avea nevoie si parca respir greu. Medical acesta este explicat in 2 moduri:
- odata ce te sperii, inima bate mai des, in timp ce inima bate mai des mintea percepe ca facand un efort si cere mai mult oxigen. E o tampenie fiindca nu ai nevoie de mai mult oxigen, iar daca incepi sa iei aer ca disperatu' atunci ajungi sa ai ameteli fiindca deodata trimiti mai mult oxigen spre creier (Ca atunci cand suflii jarul pentru mici)
- odata speriat, muschii cutiei toracice se incordeaza fara ca sa iti dai seama si deaceea simti ca respiri mai greu.

Sa nu uiti sa bei si cel putin 2L de apa pe zi. Si lucrul acesta conteaza extrem de mult. ;)

#45
AndreiASM

AndreiASM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 24.06.2007
Salutare,

Sunt si eu in clubul select a "extrasistolatilor" cam de un an de zile. Pentru inceput, o sa raspund la cele 50 de intrebari:


1 Varsta?
24

2 Inaltime si greutate?
167 cm, 60 kg

3 Alte probleme de sanatate cunoscute?
Nu.

4 Cate extrasistole ai in medie?
3-4 pe saptamana, urmate de cate 2-3 saptamani fara nici o extrasistola.

5 De cand le simti?
De un an de zile.

6 Cum le simti?
Se blocheaza respiratia pentru o fractiune de secunde, apoi simt o bataie mai puternica.

7 In ce perioada a zilei le simti mai des?
De obicei la miezul zilei, cand sunt la birou. Mai rar seara sau acasa.

8 Le simti dupa masa?
Da, cam 90% dintre ele le simt la 1-2 ore dupa masa.

9 Esti anxios, ipohondru?
Anxios, ipohondru in masura in care ma streseaza extrasistolele.

10 Esti o persoana stresata? Pe o scara de la 1-5:
1)Nu sunt deloc stresat,
2)Uneori imi fac griji pentru diverse lucruri
3)Mai obisnuiesc sa am nopti nedormite din cauza stresului.
4) Ma streseaza cam tot ce nu e perfect, ma gandesc cu frica la viitor.
5)Toata viata mea e un stres.
4, sunt destul de stresat, si din cauza job-ului, si din cauza familiei. Sunt perfectionist.

11 Consumi: Cafea? Cola? Energizante? Alcool? Ciocolata?
Ciocolata ocazional.

12 Fumezi?
Nu.

13 Ce tensiune ai?
120/70.

14 Ce puls ai in repaus?
Intre 60 si 70.

15 Faci sport? Da? De cate ori pe saptaman?
Din pacate, nu prea.

16 Ai un stil de viata activ sau pasiv?
Semi-pasiv. Merg pe jos ocazional, dar cam atat.

17 Simti extrasistole cand esti excitat sau in timpul sexului?
Nu.

18 Ai observat anumite imprejurari in care se produc mai des extrasistole?
Perioadele mai stresante.

19 Ai spasme musculare?
Da.

20 Analize medicale facute?
Acum un an, toate perfecte.

21 Ai probleme psihice: Depresie, Atacuri de panica?
2 atacuri de panica in un an de zile. Depresie nu prea.

22 Pe o scara de la 1-5 cam cat de tare simti ca iti bate inima dupa un sprint?
1-nu prea tare,
2-normal,
3 destul de tare insa nu am probleme de respiratie,
4-abia mai repir dupa,
5-simt ca imi pulseaza tot corpul si abia respir
3

23 Simti ca ai mai multe extrasistole atunci cand nu dormi bine?
Da.

24 Simti mai multe extrasistole cand nu mananci bine?
Nu.

25 Ei suplimente alimentare?
De 3 zile iau magneziu efervescent.

26 A fost vreo perioada in viata ta cand simti ca ai luat calciu sau magneziu fara sa fi avut extrasistole?
Nu.

27 In general mananci mai mult alimente din carne sau legume?
Mai multa carne decat legume.

28 Ai ameteli, dureri de cap?
Nu.

29 Esti dezamagit de viata ta sau esti multumit cu ce ai reusit pana acum?
Multumit de ce am reusit pana acum, dar sunt pesimist cand privesc la viitor.

30 Ai facut psihoterapie vreodata (ai mers la psiholog)?
Nu.

31 S-a intamplat ceva trauma sau vreo amintire neplacuta inaite de a simti primele extrasistole?
Da.

32 Ai avut vreodata senzatia ca inima iti bate agresiv?
Nu.

33 Simti cateodata ca niste "batai ale inimii" in gat ?
Nu.

34 Respiri pe nas sau pe gura mai mult? Respirati normal sau cu pauze?
Pe gura, si cu pauze.

35 Cand ati simtiti primele extrasistole aveati un stil de viata activ?
Nu.

36 Va puteti trage stomacul sub coaste? (Poate vi se pare o intrebare proasta, insa extrasistolele pot aparea si datorita unei slabiri a muschiului  abdominal)
Nu stiu exact ce inseamna asta.

37 Cata apa obisnuiti sa beti pe zi?
1,5-2 L pe zi.

38 Ai vreun hobby sau in general pierzi timpul?
Hobby in fata calculatorului.

39 Viata sexuala: Cate ejaculari aveti pe saptamana?
-

40 A fost vreo perioada din viata in care ti-ai pierdut noptiile zile la rand nedormind pana la orele 1-2-3 ?
Da.

41 Ce temperament ai? Cele patru tipuri Sangvinic, coleric, melancolic, flegmatic?
Coleric.

42 Ai crescut la tara sau la oras? Unde locuiesti acum la tara sau la oras?
Oras, acum in Cluj-Napoca.

43 Te sperii usor?
Doar din cauza extrasistolelor. Posted Image

44 Obisnuiesti sa stai cocosat?
Da.

45 Ai alergie la diferite substante?
Nu.

46 Iti place sa stai la soare sau mai degraba preferi umbra? (soarele creste vitamina D4 ce ajuta la fixarea calciului)
Prefer umbra.

47 Obisnuiesti sa ai extrasistole dupa ce citesti, vorbesti sau te gandesti la ele cu frica?
Da.

48 Ai renuntat la vreun viciu din viata ta INAINTE de a observa aparitia extrasistolelor?
Da: cola & cafea.

49 Iti simti bataile inimii cand stai in pozitie culcat?
Foarte rar.

50 Sari peste mese, sau obisnuieste sa mananci toate cele 3 mese principale pe zi?
Sar peste mese.

De obicei, extrasistolele se comaseaza in perioadele stresante (inaintea unor delegatii, etc.). Cand apare una, de obicei urmeaza 2 saptamani in care mai simt cate 1-2 la cateva zile, pana nu ma mai gandesc la ele: e un cerc vicios, cred ca anxietatea genereaza extrasistole care la randul lor genereaza anxietate. Control cardio acum un an, cu EKG "perfect normal", ecografie cardiaca normala; diagnostic: "distonie neurovegetativa/anxietate". albnegru55 - faptul ca extrasistolele nu mai apar daca iei Xanax indica, cred eu, ca sunt pe fond de stres/anxietate (cum cred ca sunt si ale mele). Ma stradui sa le tot tin in frau, problema e pana am 3-4 zile consecutive fara nici o extrasistola, ca dupaia urmeaza chiar si cate o luna fara sa mai am vreuna, deoarece nu ma mai gandesc la ele. Daca ma gandesc insa incontinuu la ele si imi tot iau pulsul, mai apare cate una pe zi.

Ca si mici reguli ce le-am deprins si eu, insa din pacate nu le prea aplic:
- Nu va intindeti imediat dupa ce mancati - asteptati 1-2 ore MINIM. Presiunea stomacului asupra diafragmei se pare ca poate sa cauzeze extrasistole, sau chiar si tahicardii.
- Consumati multe fructe si legume, in special banane si mere - aportul crescut de potasiu previne aparitia extrasistolelor.
- Faceti sport in masura in care puteti.

Acum o luna jumate, in urma unei delegatii in Los Angeles, cand ma intindeam in pat aveam extrasistole incontinuu: mancasem in ziua aceea o pizza extrem de picanta, am baut cateva beri, nu am dormit vreo 2 nopti, si eram stresat datorita delegatiei in sine. Dupa ce am ajuns cu bine in Los Angeles si am reusit sa dorm vreo 4 ore, au disparut ca prin minune. Se pare, deci, ca si oboseala (ca si stresul) e un factor extrem de important. Totodata, o mancare foarte, foarte picanta se pare ca poate si ea sa le favorizeze aparitia, mai ales daca o asociem cu alcool.

Numai bine, si cat mai putine extrasistole!

PS: Am mai citit prin unele locuri ca renuntarea la vicii poate cauza extrasistole. Cred ca voi incerca un mic experiment, si anume sa ma reapuc de cafea/cola, sa vad cum evolueaza.

Edited by AndreiASM, 30 June 2013 - 11:55.


#46
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Salut Andrei!
In primul rand bine ai venit printre noi :). Ma bucur ca ai raspuns la intrebari, am sa incerc sa le pun intr-un tabel pe care am sa le postez pe softpedia, sa vedem ce si unde gresim sau nu.  Sa ne tii la curent la faza cu vicile.
Cat de aportul potasiu/magneziu... eu iau de cateva zile Panangin ( e un supliment de potasiu si magneziu)... si poate ca exista o anume ameliorare. Doctorul cardiolog mi-a spus ca nu le va elimina ci doar le va ameliora.
Azi noapte nu am putut sa adorm decat pe la ora 4AM, am dormit pana la 9jumate, dupa care m-am trezit fiindca aveam de rezolvat niste hartii. Toata ziua am fost obosit, stresat, trist si nervos si am mancat "pe fuga"...iar extrasistolele nu au evitat sa isi arate coltii. Am avut o zi de cacat.
Acum am reusit sa mai dorm 2 ore si parca ma simt mai bine.  In general cand nu ma odihnesc si nu mananc cum trebuie sau sunt stresat imi apar.

#47
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Salutare inca odata, nu am avut inca timp sa fac tabelul, insa intre timp am facut rost de niste informatii de pe un alt forum pe care tin mortis sa le impart cu "fratii mei extrasistolari".

"Pentru ca foarte multi oameni se trezesc cu extrasistole postprandial, hai sa recapitulam motivele pentru care acest lucru se intampla:
1. Una din cauze se datoreaza unei pauze prea mari intre mese. Cand esti infometat, nivelul glicemiei este mic si dupa o ingestia rapida a alimentelor nivelul glucozei din sange va creste brusc. Apare o secretie in exces de insulina urmata de debutul unor extrauri. Scade nivelul glicemiei destul de repede (efect amplificat la cei cu o mare reactivitate neurovegetativa) si creste secretia de adrenalina. Rezultatul il cunoasteti, palpitatii!
2. Obezitatea pe fondul unei vieti sedentare, produce palpitatii dupa mese. Efortul inimii de a pompa sange in zona stomacului pentru a facilita digestia este supradimensionat fata de posibilitatile ei si deci, inevitabil, apar palpitatiile ce pot fi uneori insotite si de un angor pectoris sau dureri ce iradiaza in bratul stang lucru care trebuie sa ne faca sa luam masuri si sa facem investigatii serioase ale cordului.
3. Dezechilibrele hormonale pot declansa si ele palpitatii dupa mese. Dezechilibrele hormonale sunt mult mai vizibile la femeile tinere. Hypertiroidismul in special poate provoca palpitatii postprandiale.
4. Hernia hiatala este responsabila de palpitatii printr-un mecanism pur mecanic ce conduce la presiuni asupra cavitatilor cardiace si evident, acest lucru se produce dupa mese mai copioase, insotite de pozitii postprandiale care faciliteaza patrunderea unei portiuni din stomac prin orificiul diafragmatic ce il leaga de esofag (cardia).
5. Stresul si anxietatea sunt factori ce favorizeaza palpitatiile postprandiale pentru ca de regula tot atunci apar obosela, ameteli, dureri difuze pectorale, fenomene ce amplifica reactivitatea neurovegetativa si implicit intretin palpitatiile cateva ore dupa mese.
6. Anemiile severe sunt si ele o cauza pentru ca nivelul scazut al hemoglobinei si implicit al feritinei cresc riscul palpitatiilor postprandiale mai ales ca sunt insotite de oboseala si slabiciunea specifice anemicilor.
7. Balonarile postprandiale cauzate de masticatii incomplete, aerofagie, deficite enzimatice sau gastrite duc si ele prin compresia mecanica a stomacului prin diafragma pe zona pericardica, la aparitia palpitatiilor.
Cred ca e clar ce ar trebui sa facem pentru ca sa eliminam aceste posibile cauze declansatoare ale ESV-urilor!
- adoptarea unui stil de viata sanatos prin care sa ajungem la o greutate optima prin regim alimentar si multa miscare.
- mese mai dese, fara excese, cu aport corespunzator de vitamine si minerale
- rezolvarea eventualelor dezechilibre hormonale (tiroida si suprarenalele in special trebuie investigate).
- rezolvarea problemelor gastrointestinale.
- controlul stresului si anxietatii sunt esentiale pentru a minimiza reactivitatea neurovegetativa. Acest lucru trebuie facut cu ajutor de specialitate pentru ca este poate greu de obtinut si de pastrat avand in vedere ca organismul fiecaruia dintre noi raspunde atat de diferit la factori declansatori asemanatori.
Sper ca e util sa ne mai reamintim din cand in cand aceste lucruri pentru ca, am constatat pe propria piele, una din cauzele pentru care ne speriem atat de usor de extrasistole, este ca uitam de cele mai multe ori de ce apar ele in ciuda evidentei greselilor pe care le facem in mod repetat! "



Sanatate si "la cat mai putine"! Maine revin.

#48
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
e bine de stiut, cred ca am din toate cate putin din ce ai scris tu aici, cel putin glandele le-am verificat si s-a spus ca sunt normale, treaba cu mesele e explicabila, mananc o data pe zi si atunci pana cand bubui...trebuie luat in calcul tot ce scrie aici NEAPARAT, multumim

#49
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Am subliniat cu galben lucrurile ce ne aseamana.  Fiecare e liber sa traga concluzii.
Ce concluzii am tras eu:
- suntem persoane stresate si ar trebui sa mai lasam lucrurile sa vina si de la sine, sa nu mai punem atat suflet si stres in toate  ca si cum viata noastra ar depinde de asa ceva.
- poate tot datorita stresului toti prezentam spasme musculare, ceea ce poate induce o lipsa de magneziu si potasiu dar nu numai.
- stam cam prost cu motivatia
- se pare ca noptile nedormite nu le putem recupera si este foarte importanta sa avem un somn de durata optima dar si de calitate. (toti am avut ani de zile nopti nedormite si inca ne mai semnaleaza inima cand nu dormim destul)
- faptul ca apar dupa masa, precum sa ne putem "trage stomacul sub coaste" pot duce cu ganduri la chestiile de mai sus, care le-am scris in mesajul anterior.
- poate ca nu ar strica daca am bea mai mult lichid, muschii au nevoie de lichid pentru o buna functionare, la fel si sistemul nervos poate produce spasme musculare daca corpul este unul deshidratat, precum e un avantaj si pentru sange care se face mai fluid. Asa ca eu ma pun de acum sa beau cel putin cate 3 L pe zi (sper sa ma obisnuiesc).
-toti avem hobbyuri destul de pasive ce nu necesita miscare.
-toti stam cocosati, aici e o problema ce indirect poate avea legatura cu extrasistolele, nu este o cauza a extrasistolelor insa cred ca e bine sa ne rezolvam si problema cu postura.
-nu stiu cat stati voi in soare, insa e bine sa mai stai si la soare din cand in cand pentru ca doar asa se produce vitamina D4 in corp, ce ajuta la metabolizarea calciului care merge mana-n mana cu magneziul cand e vorba de metabolizare.
-trebuie sa respectam cele 3 mese principale pe zi, daca se poate sa mancam de mai multe ori si putin pe zi. (commentul de mai sus ...faza cu glicemia).



Despre mine: Am inceput sa iau Panangin (suplimentul acela de magneziu si kalium (potasiu), de 2 ori pe zi, precum si din cand in cand beau amestec de ceai de talpa gastii si paducel, si extraurile s-au rarit considerabil).  Va recomand sa incercati si voi pentru o luna macar.
- oricum din cate am citit eu pana acum si din cat m-am documentat: extrasistolele nu prezinta o boala in cazul nostru ci mai degraba o dereglare a sistemului nervos central, daca ar fi de la inima, atunci ati avea undeva la peste 200-300 extrauri pe zi.  Deci nu este amenintator pentru viata, asa ca atunci cand le simtiti mai degraba incercati sa sa opriti putin din treaba si sa incercati sa va calmati frica (frica ce deasemenea nu isi are rostul).
- extrasistolele sunt perfect normale in aceste cazuri, este mai mult un semnal de atentionare al corpului asupra altor probleme gen: -bagi prea multe toxine in mine, nu te odihnesti cum trebuie, nu te hidratezi cum trebuie, nu mananci cum trebuie ...etc.
-momentan cred ca nici nu are rost sa ne gandim prea mult la eliminarea lor, ci mai degraba la rarirea lor prin ingrijirea nevoilor corpului.
-multi dintre doctori au extrasistole, mai ales cei care fac ture de noapte: medicul sportiv la care ma duc are si el

Cateva videouri interesante (sper sa aveti pe langa voi oameni care stiu sa va traduca):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_ql1v1U_y3Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MYFWWLWolr8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1A-Vq0HWJvc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
cu mesele nu am cum oricat am incercat, cu apa la fel, sunt zile in care imi aduc aminte ca n-am baut apa deloc, dar sunt si zile in care imi aduc aminte ca trebuie sa beau si beau, totul tine de ritmul in care traiesti, daca este alert uiti sa te tii de multe chestii, daca stai in pat toata ziua, poti sa ai o lista in fata si te tii de ea. Oricum, ceea ce ai spus tu m-a facut mai linistit, dar nu stiu cum sa fac sa nu intru in panica cand apar palpitatiile, eu am mai multe pe zi....o sa vedem cu ceaiul si pananginul ala, sa iau si eu sa vad cum e

#51
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Asa-i, este greu sa ti un program alimentar cand ai mult de munca si trebuie sa fugi dintr-o parte-n alta. Trebuie sa duci cu tine mancare preparata de dinainte in cutii precum si cate o sticla de jumatate de listru cu apa, pe care sa tot  o umplii la nevoie (e si avantajul ca iesi mai ieftin). Pe langa asta daca ei panangin 2 pe zi (seara si dimineata), oricat sunt ele de baltoase tot se vor rari considerabil.
Nu stiu cam cate ai, insa se zice ca fiecare om normal are in medie vreo 6 extrauri pe zi, insa multi nu le simt, nu le acorda atentie.
Cand ai deja ai mai multe simti ca te deranjeaza prea tare poti sa cauti cardiologul ce iti va da niste betablocante, (medicamente ce pe termen lung au efecte adverse muuult mai rele decat extrasistolele) de aceea nu prea e recomandat sa le ei, alea se iau pentru boli mai serioase.
Cand deja numarul extraurilor sare peste 200/zi ...undeva la ordinul miilor pe zi ... (sunt care au 15.000) atunci se poate cauta un medic pentru a face ablatie. (insa daca te duci cu 200 de extrauri dovedite pe EKG si ii spui medicului ca vrei ablatie o sa iti spuna ceva de genul "Pleaca ma acasa ...esti nebun", iti dai seama ca nu sunt atat de grave daca sunt tratate atat de pasiv de catre medicii cardiologi.)
Extraurile ce sunt de la inima aduc si alte simptome cu ele: dureri, ameteli urate, lesin... asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.

De ce sunt periculoase extrasistolele: Daca sunt in numar de peste 10.000 ...pot duce la o fibrilatie (asta-i maximul pe care-l pot produce) ... din care se iese mai greu, dar repet pe o inima sanatoasa...nu pot face nimic (asta spun si medicii din videourile de mai sus).

Apropo, zici ca bei apa putina, eu zic ca din cand in cand ai putea proba sa iei si cate-o aspirina pentru ca face sangele mai fluid...asa cum face apa, insa roade-o inainte sa o inghiti fiindca nu prea face bine la ficat.

Aici e un forum despre extrauri, unde mai posteaza si un medic din cand in cand: http://www.medical-b...ad-Extrasistole (spor la citit ...sunt vreo 188 de pagini)

#52
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
am fost internat  si mi-am facut absolut toate, dar toate analizele, am ajuns pana si la rmn cerebral(pt alte cauze), deci la internare am zis motivul "palpitatii"...cred ca adunate am facut vreo 5 ecografii de cord, ecografii abdominale fara numar, la organe totul normal, am baut bariu...putin reflux, cardiologul a zis sa iau nebilet( betablocant- 1 pe zi) cred ca mai mult ca sa ma calmeze mi-a zis, pt placebo, ca el radea si zicea ca si el are extrasistole. Acum ce sa zic, am munca de teren si sunt futut de colo-colo, multi ar vrea sa ma cloneze daca ar putea ca sa fiu in mai multe locuri in acelasi timp, nu sunt o fire nesimtita, multi colegi rad cand aud de extrasistole si stress...eu nu, nu mai pot sa ma schimb la 42 asta e, trebuie sa vad cum fac sa fiu mai linistit...tot incerc dar nici un rezultat. Daca nu iau pastila de somn, dorm agitat, visez urat, ma scol mai obosit decat m-am culcat, capatana e de vina clar. Mai vedem ce putem face
Apropos, ce e aia ablatie? ca nu vreau sa caut sa mai citesc cine stie ce :)

Edited by xcit, 11 July 2013 - 13:33.


#53
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

 xcit, on 11 iulie 2013 - 13:30, said:

Apropos, ce e aia ablatie? ca nu vreau sa caut sa mai citesc cine stie ce Posted Image

Inima are un nod sinusoidal, acolo se produce bataia inimii, atunci cand extraurile sunt dintr-o cauza cardiaca si sunt in numar de cateva mii pe zi, bataia in plus vine dintr-un alt nod ce s-a format pe traiectul unui nerv de pe inima (dar si in cazurile noastre, deaceea sunt numite in engleza PVC - contratie ventriculara prematura si PSVC - cotractie supraventriculara prematura.
Asta se intampla cand ai peste 10.000 de extrauri pe zi sa ai un nerv de pe inima care sa fie devina si care se contracta deseori "de-am pulea".
Atunci ti se face o  investigatie pentru a se dovedi faptul ca este creat un al doilea nod pe inima sau un nerv de unde pronesc aritmiile, si in cazul confirmarii se face ablatie.
E o procedura de introducere unei chestii (ca o sarma) in calcai  si condusa pana la inima, ce elimina acel nerv sau acel nod printr-o tehnologie de ultima generatie (laser sau ultrasunete...naiba stie). Odata eliminat nervul sau nodul ...nu mai ai nicio extrasistola.
Chestia asta se face cand extrasistolele deja iti pot pune viata in pericol, oamenii care fac ablatie au undeva la 7000/zi  sau mai mult (poate nici atunci nu fac).

Vezi tu ...cred ca ...chestiile astea ce ni se intampla noua au la baza poate si o problema de autoritate. Nu stiu voi cum sunteti insa eu simt ca nu eu imi conduc viata ci viata ma conduce pe mine, ceea nu e deloc placut.

PS.Eu azi am avut un reflux gastroesofagian sau o extrasistola (nu stiu care dintre ele a fost) urat tare de tot, incerc sa nu mai mananc lucruri ce imi produc aciditate in stomac.

Edited by albnegru55, 11 July 2013 - 15:34.


#54
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
daca tu simti o extrasistola inseamna ca eu am sute, in fine multumesc pt explicatii, incerc sa nu-mi fac griji si sa dorm ca lumea

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate