Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

"Minunata si fascinanta lume ascunsa" a extrasistolelor.

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Extrasistolele sunt niste chestii extrem de deranjante insa care sunt total normale daca se produc pe o inima sanatoasa. Medicii de obicei dau din umeri, iar cardiologii dupa ce iti fac toate testele (testele fiind negative) iti spun ceva de genul :  "Nu ai sa ai nimic, totul e ok, daca te deranjeaza pot sa iti dau betablocante, insa efectele adverse pot fi mai rele decat beneficiile".

Eu am o astfel de problema, si sunt sigur ca si multi altii mai au, insa in acest topic nu vreau sa cautam cauze ci rezolvari. Ati trecut (treceti) si voi prin asa ceva, ce va ajutat?

Eu cand dorm mai mult atunci am extrasistole mai putine, precum si cand sunt relaxat.  Voi stiti ceva practici sau tratamente naturiste care te scapa de ele?
PS. Nu am nevoie de informatii culese de pe internet, ci de raspunsul oamenilor ce au trecut prin asa ceva sau a medicilor.
Multumesc.

Edited by albnegru55, 18 March 2013 - 17:12.


#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postalbnegru55, on 18 martie 2013 - 16:57, said:

Extrasistolele sunt niste chestii extrem de deranjante insa care sunt total normale daca se produc pe o inima sanatoasa.
PS. Nu am nevoie de informatii culese de pe internet, ci de raspunsul oamenilor ce au trecut prin asa ceva sau a medicilor.
Multumesc.
Cine crezi ca pun astfel de informatii pe Internet?
Snapani sau cine?

#3
rotweilleronguard2000

rotweilleronguard2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 08.07.2010
Extrasistole are orice om in fiecare zi. Simptomatic exista un spectru larg cu doua extreme - sunt oameni care au extrasistole permanent si nu simt nimic iar altii au cateva extrasistole rare foarte deranjante. Nici una din situatii nu poate exclude o afectiune mai serioasa care se poate scapa la teste uzuale fiind poate prea precoce sau poate aparea la un om sanatos fizic dar cu o susceptibilitate psihica mai ales la situatii stres ..etc. deci pur si simplu asemanatoare cu o reactie cum este sa zicem transpiratul pe frunte sau in palme/tremuratul in momente de teama, stres...
Din ce imi spui tu pare sa fie ceva intalnit in situatia de mai sus adica extrasistole care apar in conditii de stimulare catecolaminergica la stres si alte cele.
Nu stiu ce teste ti s-au facut insa in principiu de baza pe langa o discutie legata de eventuale alte simptome, alte boli + eventuale vicii (consum de tutun, alcool) consum de energizante/bauturi cofeinizante, antecedente in familie apoi o examinare fizica si minim o electrocardiograma ECG plus cateva analiza uzuale. Daca sunt suspiciuni mai mari se poate merge catre investigatii suplimentare: ecocardiografie, test Holter ECG/24h, test ECG de efort, evaluare functie tiroidiana plus multe altele in functie de suspiciune.....
In fine discutia e prea lunga si complexa iar dupa cum vezi se poate merge pe multe cai de examinare daca situatia o cere adica daca medicul cardiolog suspicioneaza ceva. In concluzie daca tu simti ca nu iti e bine poate ar trebui sa mergi la acelasi medic sau chiar la altul si sa il rogi sa te ajute suplimentar.
PS: lasa fumatul / consumul exagerat de alcool (daca existau), energizantele, cafea poti bea dar slaba si nu in cantitati mari, evita situatiile stresante. Lasa prostiile naturiste ca si matraguna tot naturala e dar nu am auzit sa faca vreun bine. Daca esti tanar/f. tanar este foarte probabil ca nu este ceva grav si ca masurile de mai sus te vor ajuta...totusi tineretea nu e o garantie a sanatatii.

Edited by rotweilleronguard2000, 18 March 2013 - 18:17.


#4
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

View Postpoadol, on 18 martie 2013 - 18:00, said:

Cine crezi ca pun astfel de informatii pe Internet?
Snapani sau cine?


Sunt o gramada de excroci care ofera solutii salvatoare pe banda rulanta. Ca de exemplu batranelul ila ce vindea pastile din seu de oaie la bolnavii de cancer.

#5
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006

View Postrotweilleronguard2000, on 18 martie 2013 - 18:15, said:

Extrasistole are orice om in fiecare zi. Simptomatic exista un spectru larg cu doua extreme - sunt oameni care au extrasistole permanent si nu simt nimic iar altii au cateva extrasistole rare foarte deranjante. Nici una din situatii nu poate exclude o afectiune mai serioasa care se poate scapa la teste uzuale fiind poate prea precoce sau poate aparea la un om sanatos fizic dar cu o susceptibilitate psihica mai ales la situatii stres ..etc. deci pur si simplu asemanatoare cu o reactie cum este sa zicem transpiratul pe frunte sau in palme/tremuratul in momente de teama, stres...
Din ce imi spui tu pare sa fie ceva intalnit in situatia de mai sus adica extrasistole care apar in conditii de stimulare catecolaminergica la stres si alte cele.
Nu stiu ce teste ti s-au facut insa in principiu de baza pe langa o discutie legata de eventuale alte simptome, alte boli + eventuale vicii (consum de tutun, alcool) consum de energizante/bauturi cofeinizante, antecedente in familie apoi o examinare fizica si minim o electrocardiograma ECG plus cateva analiza uzuale. Daca sunt suspiciuni mai mari se poate merge catre investigatii suplimentare: ecocardiografie, test Holter ECG/24h, test ECG de efort, evaluare functie tiroidiana plus multe altele in functie de suspiciune.....
In fine discutia e prea lunga si complexa iar dupa cum vezi se poate merge pe multe cai de examinare daca situatia o cere adica daca medicul cardiolog suspicioneaza ceva. In concluzie daca tu simti ca nu iti e bine poate ar trebui sa mergi la acelasi medic sau chiar la altul si sa il rogi sa te ajute suplimentar.
PS: lasa fumatul / consumul exagerat de alcool (daca existau), energizantele, cafea poti bea dar slaba si nu in cantitati mari, evita situatiile stresante. Lasa prostiile naturiste ca si matraguna tot naturala e dar nu am auzit sa faca vreun bine. Daca esti tanar/f. tanar este foarte probabil ca nu este ceva grav si ca masurile de mai sus te vor ajuta...totusi tineretea nu e o garantie a sanatatii.
Ce zici tu aici, am exact eu, am purtat si holter la care au iesit extrasistolele, dar toti medicii la care am fost au zis ca n-am nimic, de un an de zile am luat nebilet, dar nu e nici o modificare, am facut teste la tiroida si totul e normal, au zis ca chetocolamina e secretata normal....deci, inca nu sunt rezolvat

#6
rotweilleronguard2000

rotweilleronguard2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 08.07.2010
Mai fa un consult, repeta testele.. Intr-un an de zile se pot schimba multe iar lucruri care atunci nu au putut fi depistate pot fi acum sesizabile. Mai e si partea psihica care poate face feste, mediul de lucru f. stresant...iar pe langa orice tratament sunt cel putin la fel de importante sfaturile privind respectarea unui regim de viata - fumat.....le respecti? Nimeni nu ne poate ajuta daca avem un stil de viata dezordonat, cu excese, vicii - da, lucrurile astea ne pot imbolnavii..
Repet: orice om are extrasistole zilnic !!! - unele le simtiti, altele nu - si eu simt uneori extrasistole (si probabil ca am si unele care nu le simt) mai ales cand sunt f. obosit, stresat, uneori dupa ce mananc mai mult, dimineata daca ma dau prea repede jos din pat - deci situatii banale in conditiile in care nu am nici o boala de inima - acum ce sa fac sa merg sa fac 100 de teste care stiu ca o sa fie normale sau mai degraba sa evit situatiile in care stiu ca pot aparea? Fiecare din noi avem anumite sensibilitati, anumite limite - pe unii ne dor articulatiile mai usor, ne doare capul/ameteala cand e innorat si inca o suta de astfel de situatii - suntem diferiti insa nu inseamna ca suntem neaparat bolnavi de ceva anume. Garantii de sanatate nu exista doar sa incercam sa traim mai sanatos, sa ne intelegem limitele si sensibilitatile dar si sa mergem la medic daca sunt lucruri foarte deranjante sau agravate.

Edited by rotweilleronguard2000, 18 March 2013 - 19:35.


#7
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
ai perfecta dreptate, eu m-am lasat de fumat acum 3 ani, au aparut extrasistolele dupa cateva luni, nu le-am bagat in seama pana cand n-am mai aparut alta problema...si alta si alta, se legau una de alta. Am zis sa o iau cu inima la inceput, eco de cord, holter, ekg-uri multe...nimic anormal, am stat internat si am facut toate analizele, rinichi, plamani, ficat, absolut tot. Nimic care sa alarmeze. Toti doctorii ma trimiteau la psiholog ca fizic nu am nimic. Am ajuns si acolo, mi s-a dat un tratament slab( a zis ca nu e grav), am somn odihnitor acum, simt ca mi se odihneste corpul(inainte ma sculam obosit), dar extrasistolele tot apar, parca mai rar ce e drept, dar probabil stressul isi spune cuvantul, intre timp m-am apucat iar de fumat( stiu ca e o prostie, dar am zis macar psihic sa nu ma simt un om bolnav), de baut nu beau de 12 ani, deci, se pare ca stressul dezechilibreaza rau

#8
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Eu cateodata simt si in timpul sexului sau cand joc fotbal (am o frica de ma cac pe mine ...de aia nici nu mai joc fotbal), le simt si dupa masa cateodata...dar probabil ca acolo cauza e hernia hiatala de 2 cm pe care o am.
Anul trecut am facut 2 ecocardiogafii, zeci de ekg-uri, un ekg de efort, am avut holter 24 (unde au iesit extraurile dar in numar nesemnificativ), am avut masurator de tensiunea de 24 de ore, tensiune in general prehipertensiva insa oscilanta (nimic serios). Si totusi am aveste extrasistole, pe langa asta le am dupa ce am inceput sa fac atacuri de panica zilnice. Daca inainte atacul de panica a dus la aceste extrasistole, acum extrasistolele ma duc spre un atac de panica si spre tristete.  Am luat la viata mea Betablocant precum si Xanax 0.25 timp de cate luni... pana am realizat ca nu ma ajutau  deloc.

Vreau sa nu le mai simt. Am sa incep un tratament cu ceaiuri... paducel amestecat cu talpa gastii.

Cateodata mai simt ca inima imi bate cu o asa "agresivitate" ca zici ca imi sare din piept. Naiba stie ce e. Dupa toate astea sunt intr-un total caos

#9
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
aceleasi simptome le am, cand stau intins in pat, inima o ia la trap, parca e motor diesel, dar daca iau tensiunea in momentul ala, pulsul e normal si tensiunea normala, deci numai senzatia pe care o simtim e aiurea. La hernie hiatala m-am gandit si eu, din explicatiile doctorei era cam logic....dar nu mi-a gasit....asa ca a ramas doar capul, sa fie de vina pt toate astea, cu toate ca sincer mi se pare cam aiurea, deoarece stiu bine ce fire sunt si cum priveam eu depresia sau tristetea la altii....de aia ma mir

#10
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
mai nou apar si la efort Posted Image ... cei drept una ...dar ma sperie

#11
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
De curiozitate, magneziemie si calcemie ai facut la analize ?

#12
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,890
  • Înscris: 29.06.2006
eu nu, mi-a mai zis un prieten ca lipsa calciului poate da stari de astea, dar am luat calciu, vitamine...poate nu s-o fixa unde trebuie cine stie

#13
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

View PostHandicarpati, on 23 martie 2013 - 14:37, said:

De curiozitate, magneziemie si calcemie ai facut la analize ?

Eu mi-am facut, toate erau in limite normale (dar nu erau valori prea mari), insa de cand iau magneziu + B6 si cate o pastila de valeriana seara sa dorm bine, extrasistolele s-au redus la cate 1, 2 pe zi ... daca prind o zi mai buna nu am niciuna... insa rar se intampla.

#14
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
N-ai spasme musculare ?

#15
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010

View PostHandicarpati, on 23 martie 2013 - 20:18, said:

N-ai spasme musculare ?

Ba da !

#16
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,571
  • Înscris: 11.06.2010
Spasmofilia poate fi o cauza a extrasistolelor. As fi pus pariu ca ai spasme, de aia te-am si intrebat. Ia in continuare magne b6...calciu cu vit D... asa ca o recomandare.

Edited by Handicarpati, 24 March 2013 - 08:06.


#17
rotweilleronguard2000

rotweilleronguard2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 08.07.2010
http://www.digi24.ro...pitatiile_90274

#18
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Am si o hernie hiatala de 2cm. Dupa ce am mancat bine  a trebuit sa fac un efort ...si m-a luat cu palpitatii ...ori am avut aerofagie si cred ca sunt palpitatii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate