Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ciprul fura bani din depozite

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
429 replies to this topic

#55
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 spe, on 16 martie 2013 - 21:41, said:

Dafuq, bai oamenilor care ii acuzati de furt si de infractiuni pe cei care au un depozit de 100.000 euro? Sunteti tutu? Pai la noi in 2006 de exemplu ajungea sa-si vanda unul cutia de 3-4 camere din Bucuresti si avea peste suta. De ce vi se pare asa o suma de inimaginabila?
Bine ca ne raportam la o aberatie.
Oricum multi n-au vazut suma aia la un loc in viata lor. Si asta pentru ca in general viseaza bani din cer cu ochii deschisi. Cum este amicul sandu bogdan, care vrea sa foloseasca banii euroii mei adusi din Franta si facuti depozit ca sa ii scuteasca de ratele la banca pe cei care s-au dus cu fluturasi de salariu masluiti sa devalizeze bancile.

Edited by ParapantaFlavia, 16 March 2013 - 21:48.


#56
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Nu au avut cand sa si-i scoata.

Decizia a fost luata Vineri noaptea. Iar Sambata bancile nu au lucrat.

De la bancomat s-au putut scoate numai bani din contul de savings (curent) care aparent nu sunt taxati. De depozite la termen nu te poti atinge la bancomat.

#57
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

 ParapantaFlavia, on 16 martie 2013 - 21:46, said:

BIne ca ne raportam la o aberatie.
Oricum multi n-au vazut suma aia la un loc in viata lor. Si asta pentru ca in general viseaza bani cu ochii deschisi.

Daca asta ti-a sarit in ochi, e ok. Mersi de raspuns.

Oare noi cat de aproape suntem de o asemenea masura? Peste 2 saptamani aflam daca fmi ne mai iubeste. Si daca nu ne mai?

#58
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 sandu bogdan, on 16 martie 2013 - 21:17, said:

numai hotii ascund banii in banca,

sa mori tu.....aaa...era sa uit semnul de punctuatie ?

 galeo, on 16 martie 2013 - 21:24, said:

Nu am ipad, nu am iphone, nu am BMW, ci din munca mea am hotarat sa imi fac un depozit bancar, unde e problema?

si daca ai avea unde-i rusinea?

 sandu bogdan, on 16 martie 2013 - 21:31, said:

Exact, deci nu ai copil, nu folosesti mancarea aia dar o ascunzi de altii care au nevoie.
Este cel mai egoist si inuman gest, sa lasi pe altii sa moara cand tu stai pe o gramada de mancare.
...da visul meu e ca banii mei sa nu ajunga la unul ca tine Posted Image ...chiar daca mori de foame....uite asa de al draqu

#59
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007

 ParapantaFlavia, on 16 martie 2013 - 21:36, said:

Mie imi place pragul ala ales de 100.000 euro. De ce nu se ia 50% dintr-un cont de 1.000.000.000 euro de exemplu. De unde au scos pragul?
Oricum televiziunile vaz ca nu-s prea afectate de treaba asta.

100.000 e plafonul de garantare a depozitelor pentru bancile ue.
acum, chiar suna amuzant asta cu garantarea...

#60
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 spe, on 16 martie 2013 - 21:48, said:

Daca asta ti-a sarit in ochi, e ok. Mersi de raspuns.

Oare noi cat de aproape suntem de o asemenea masura? Peste 2 saptamani aflam daca fmi ne mai iubeste. Si daca nu ne mai?
Daca nu mergem si confiscam tot ce a strans feseneul in ultimii 23 ani. Il luam pe Base de urechiusa si-l scuturam de bani. Ca io n-am vazut referendum pentru imprumutul la FMI.

Edited by ParapantaFlavia, 16 March 2013 - 21:51.


#61
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 Octavian_SK, on 16 martie 2013 - 21:48, said:

sa mori tu.....
Toti murim pana la urma.

 Octavian_SK, on 16 martie 2013 - 21:48, said:

...da visul meu e ca banii mei sa nu ajunga la unul ca tine ...chiar daca mori de foame....uite asa de al draqu
E bine sa ai un vis nobil altfel nu ai avea scop in viata, dar lasa ca ne adunam noi mai multi, in frunte cu tanti merkel si iti luam noi banii cu japca.

#62
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 slai, on 16 martie 2013 - 21:42, said:

„Oamenii pot sa-si retraga banii, dar nu si suma datorata de acum inainte statului, pentru ca setarea a fost deja facuta”, a spus o sursa bancara citata de agentiile straine.

deci chiar daca si-au scos banii, raman datori la banci... Posted Image

Taxa pusa pe depozitele bancare - stabilita la 9,9% pentru depozitele mai mari de 100.000 de euro si la 6,7% pentru depozitele sub acest nivel - va intra in vigoare marti, bancile fiind inchise luni.
Pentru a se proteja impotriva scurgerilor de capital, Cipru a luat masuri imediate pentru a impiedica transferurile electronice de bani peste weekend.
Sute de persoane au stat la coada sambata dimineata in fata bancilor din Larnaca pentru a-si retrage banii, fie de la bancomate, fie din banca. insa majoritatea filialelor bancare erau inchise intr-o zi care de obicei functioneaza cu program normal.

#63
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

 slai, on 16 martie 2013 - 21:50, said:

100.000 e plafonul de garantare a depozitelor pentru bancile ue.
acum, chiar suna amuzant asta cu garantarea...

Garantat n-o sa-ti ia din depozit mai mult de 100.000 ca sa acopere pierderile bancilor :D Sau...?

Citeam pe BBC o cipriota care spunea ca vechiul guvern n-a vrut sa adopte o astfel de masura, lasand bucuria pe umerii noilor guvernanti (alesi cu vreo 2 saptamani in urma). Iar astia noii au dat deja vina pe aia vechii, spunand ca ei acum nu mai au ce face, tre sa semneze. Suna cunoscut, numai ca nu-mi pot aduce aminte unde am mai vazut teatru de asta...

#64
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 Octavian_SK, on 16 martie 2013 - 21:48, said:




si daca ai avea unde-i rusinea?


Nu e nici o rusina, tu ai hotarat sa-ti bagi banii in  gadget-uri, eu am decis sa-i strang in banca, bani pe care colegul tau de forum e de parere ca trebuie confiscati

#65
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 sandu bogdan, on 16 martie 2013 - 21:51, said:

dar lasa ca ne adunam noi mai multi, in frunte cu tanti merkel si iti luam noi banii cu japca.
Posted Image Posted Image

#66
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Autoritatile cipriote is asa cretine, au luat 10 miliarde de la UE iar acum le vor pleca din tara 50 miliarde, ce fel de plan de salvare e asta?

#67
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 sandu bogdan, on 16 martie 2013 - 21:58, said:

un iphone este ceva fizic, omul a folosit banii si nu i-a ascuns
chiar daca iphone e o porcarie, e ceva ce ii foloseste omului, tu doar ascunzi ceva de care nu ai nevoie doar din dorinta de a face rau altuia

Esti cu capu'? Daca io am strans bani pentru zile negre cand altii se umpleau de mici si bere ascund ce? Banii mei? De cine? De hoti si cam atat. Atentie mare ca ati inceput sa aberati inafara legii. Va treziti maine poimaine ca va deschideti un PCR si incepeti sa nationafurati. Da' in loc de bani s-ar putea sa incasati gloante.

Edited by ParapantaFlavia, 16 March 2013 - 22:02.


#68
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 sandu bogdan, on 16 martie 2013 - 21:58, said:

un iphone este ceva fizic, omul a folosit banii si nu i-a ascuns
chiar daca iphone e o porcarie, e ceva ce ii foloseste omului, tu doar ascunzi ceva de care nu ai nevoie doar din dorinta de a face rau altuia
Nu, ci doar pentru a-mi cumpara o casa, o masina,sau sa am libertatea financiara sa-i dau cu demisia peste ochi sefului daca ma enerveaza, sa am banii disponibil sa plec oriunde in lume daca mi se va acri de Romania

Edited by galeo, 16 March 2013 - 22:03.


#69
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 galeo, on 16 martie 2013 - 22:00, said:

Autoritatile cipriote is asa cretine, au luat 10 miliarde de la UE iar acum le vor pleca din tara 50 miliarde, ce fel de plan de salvare e asta?


Asta e ca si cum camatarii carora ai sa le dai bani ar veni peste tine si ti-ar zice: Nu stiu nene, vinde masina cu care faci taximetrie ca sa imi dai mie banii. Chiar daca tu din momentul ala nu mai ai cum sa produci bani.

Asta este ingroparea sistemului bancar cipriot.

De acum incolo iar o sa sara francul elvetian pana la cer. Prietenii stiu de ce.

#70
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 galeo, on 16 martie 2013 - 22:00, said:

Autoritatile cipriote is asa cretine, au luat 10 miliarde de la UE iar acum le vor pleca din tara 50 miliarde, ce fel de plan de salvare e asta?

Nu e. Si la o adica mi se pare normal. Banii sa ii reinvestesti la tine in tara nu sa-i duci la cucuieti. Cu atat mai mult cu cat daca ii duci la cucuieti probabil ai lasat o gaura undeva in tara.

Edited by ParapantaFlavia, 16 March 2013 - 22:07.


#71
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 ParapantaFlavia, on 16 martie 2013 - 22:01, said:

Esti cu capu'?
aveam dubii ca doar eu am remarcat....

#72
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 Arkouda, on 16 martie 2013 - 22:03, said:



Asta e ca si cum camatarii carora ai sa le dai bani ar veni peste tine si ti-ar zice: Nu stiu nene, vinde masina cu care faci taximetrie ca sa imi dai mie banii. Chiar daca tu din momentul ala nu mai ai cum sa produci bani.

Asta este ingroparea sistemului bancar cipriot.

De acum incolo iar o sa sara francul elvetian pana la cer. Prietenii stiu de ce.
Si lira sterlina a fost in impas in ultima perioada, probabil trebuie ajutata.
Banii aia plecati din Cipru vor ajunge in bancile binevoitorilor din Elvetia, Londra, etc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate