Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Durere brate dupa stranut

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cocaine

cocaine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 03.06.2006
Salutari,

De cateva luni ma dor antebratele (cu precadere cel stang) dupa ce stranut. Nu se intampla dupa fiecare stranut, insa s-a intamplat de destule ori incat sa cred ca nu este doar ceva temporar.

Durerea incepe un pic mai jos de cot si nu ajunge pana la palme. Este destul de 'ascutita', nu ca atunci cand te lovesti, si dispare dupa 1-3 minute.

Imi poate da cineva detalii despre aceasta stare si posibilele ei cauze?

Multumesc!

#2
JohnnyZet

JohnnyZet

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 965
  • Înscris: 02.11.2008
Off: E clar, vei muri. Pregătește-ti coșciugul..
On: Mai bine uită de internet și dă o tură pe la un medic..

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,512
  • Înscris: 06.01.2012
Lasa-te de droguri ! Posted Image

Serios acum , n-am mai auzit de o astfel de afectiune . Probabil e legata de sistemul nervos . Mergi sa te vada un medic .

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
Cand stai la calculator, stai pe scaun cu manere de plastic, cu coatele sprijinite in zona cotului ?!

#5
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
De la coca este in cazul tau.

Si eu cind stranut ma dor bratele. E de la vene artere, muschi.
Mai ales cind stranuti f tare. sau poate fi de la o elesticitate scazuta a ce am spus mai sus.
Durerea seamana cu cea in care faci efort fizic si nu ai antrenament.
Stranutul e f bun, si eu mi-l provoc dintotdeauna.
E o metoda yoghinica.

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
Incearca trei cutii la rand de Devaricid ori Detralex si spune dupa cum te simti, daca mai ai probleme.

#7
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
http://sanatate.acas...nut-153718.html
Deci stranutam cu 160 km/h. Nu este de mirare ca abajurul lustrei vibreaza sonor si ca ne scuturam pana ne mai dor si bratele.
Bine articolul este tembel... Forta nu se masoara in kilometri pe ora. Dar ati inteles idea.
P.S. Si mie mi s-a intamplat. Depinde si in ce pozitie le tii.

Edited by ParapantaFlavia, 16 March 2013 - 14:29.


#8
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 crisstonne, on 16 martie 2013 - 14:23, said:

Incearca trei cutii la rand de Devaricid ori Detralex si spune dupa cum te simti, daca mai ai probleme.
Mie imi spui?
Eu daca stranut provocat de vreo 10 ori, nu mai simt nimic.

#9
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 cocaine, on 16 martie 2013 - 13:30, said:

De cateva luni ma dor antebratele (cu precadere cel stang) dupa ce stranut. Nu se intampla dupa fiecare stranut, insa s-a intamplat de destule ori incat sa cred ca nu este doar ceva temporar.
Stranutul provoaca presiune in cavitatea toracica deci si asupra inimii, cum la tine durerea apare cu precadere in bratul stang, ca la infarct, eu zic sa iti faci o verificare cardiologica amanuntita. Durerea aia nu e normala si de acolo zic eu ca ti se trage. Posibile probleme cardiace, cauta un cardiolog bun.

Edited by onlyone, 16 March 2013 - 15:13.


#10
cocaine

cocaine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 03.06.2006

 JohnnyZet, on 16 martie 2013 - 13:37, said:

On: Mai bine uită de internet și dă o tură pe la un medic..

Ok, voi incerca sa ajung la un medic generalist saptamana viitoare.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Daca aflu ceva interesant, voi posta dupa consultatie.

#11
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Mie mi sa intamplat de cateva ori sa stranut si sa ma  doara, nu antebratele ci de la umar la cot la ambele maini iar senzatia este ...parca se curbeaza oasele si ai senzatia ca se vor rupe,durerea este in oase si tine cam 30 de secunde.
Mi se intampla rar cam o data la doua luni dar nu mi-am facut griji (inca)...

Iar daca unii au luat la misto aceste rubrici medicale nu le doresc decat sa aiba si ei aceleasi simptome pe care le comenteaza la modul ironic.

#12
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013

 magaenea, on 16 martie 2013 - 21:32, said:

Mie mi sa intamplat de cateva ori sa stranut si sa ma  doara, nu antebratele ci de la umar la cot la ambele maini iar senzatia este ...parca se curbeaza oasele si ai senzatia ca se vor rupe,durerea este in oase si tine cam 30 de secunde.
Mi se intampla rar cam o data la doua luni dar nu mi-am facut griji (inca)...

Iar daca unii au luat la misto aceste rubrici medicale nu le doresc decat sa aiba si ei aceleasi simptome pe care le comenteaza la modul ironic.
Te-ai gandit sa faci ceva sport? Alergare, ceva sala?

Mai incolo nu stiu ce sa zic: Suntem pe Medicina si oricat de amuzant pare... imi imaginez ca treci prin niste clipe groaznice in alea 30 de secunde!

Sfat: Cauta pe google de Explicat mai SERIOS si mergi la Doctorul de Familie: http://www.buzzle.co...r-sneezing.html

Edited by ----, 16 March 2013 - 21:46.


#13
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009
Sport fac destul de mult cam 8 ore pe zi ...eu cred ca ar putea fi vorba(cum au mai spus si altii mai sus ) de circulatia sangelui...sau cine stie...eu oricum nu am ajuns la stadiul de a ma ingrijora...

#14
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Cel mai probabil e de la coloana vertebrala. Incordarea/miscarea specifica stranutului apasa mai tare pe un nerv spinal, intamplator chiar cel ce inerveaza antebratul respectiv. Creierul nu stie ca impulsul provine de la presiunea exercitata aproape de locul de intrare, el stie ca acel nerv primeste impulsuri de la antebrat.

#15
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006
Mdea si eu mai patesc chestia asta. Dar ma doare de la umar in jos cand stanga cand dreapta, depinde. Si  eu stiu ca poti fi semne de ceva probleme la  inimia sau ceva legat de circulatie.

#16
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Tocmai am stranutat si am simtit furnicaturi si do durere care radia in tot osul antebratului. E nasol, a durat doua-trei minute. Nu am mai patit asa ceva. Eu eram curios de la ce ar putea fi, nu banuiesc a fi ceva grav.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate