Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

ANTROPOGENEZA -Aparitia si evolutia omului ... si a altor antropomorfe

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007
Salut am deschis acest topic nou deoarece nu a existat altul similar. Urmaresc sa detaliem aspectele antropogenezei:

-aspecte cromozomiale (fuziunea);
-aspecte fenotipice;
-aspecte de mediu (cadrul natural) si locatile posibile...
-date ADN;
-tipul de maimuta din care am evoluat;
-cauzele aparitiei si evolutiei omului si /sau altor fiinte antropomorfe pe Pamant si in Univers, ...

Am sa incep cu cateva probleme ce stimuleaza ratiunea:

1.) Omul se trage din Gigantopitec si /sau stramosii gorilelor;
2.) Omul se trage din junglele tropicale si nu din savana;
3.) Omul se aseamana fenotipic cu alte animale decat cu cimpanzeii bonobo cu care suntem cel mai tare inruditi genetic, ca dovada ca aproape acelasi genotip poate fi purtatorul unui fenotip (aspect fizic /somatic) cu totul diferit;
4.) Unde sunt umanoizii non-umani de pe Terra de dinaintea omului (v. Lemurienii, Ursul Koala, Cameleonul, ...)?!

#2
ryco0984

ryco0984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 16.08.2009
O fi adevarat?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z9m_KFP4vFI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Ati vazut voi vreodata cumva vreo maimuta sa se transforme in om???Posted Image

Edited by Gonthar, 16 March 2013 - 11:32.


#4
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 ryco0984, on 16 martie 2013 - 11:20, said:

O fi adevarat?[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z9m_KFP4vFI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Alex Posted Image  Jones Posted Image  este cel mai tare din parcare, desigur Posted Image  doar daca parcarea e goala!

#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Gonthar, on 16 martie 2013 - 11:30, said:

Ati vazut voi vreodata cumva vreo maimuta sa se transforme in om???Posted Image
Nu ne tragem din maimute ci ne inrudim cu ele doar prin incuscrire Posted Image

Edited by pacopaco1967, 16 March 2013 - 12:31.


#6
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

 Gonthar, on 16 martie 2013 - 11:30, said:

Ati vazut voi vreodata cumva vreo maimuta sa se transforme in om???Posted Image
Da' tu l-ai vazut pe Dumnezeu vreodata facand un om din lut ?   :naughty:

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Barboso, on 16 martie 2013 - 13:51, said:

Da' tu l-ai vazut pe Dumnezeu vreodata facand un om din lut ?   Posted Image
Ia dat capacitate omului prin sex sa se inmulteasca Posted Image

#8
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Cine "ia" dat ?  Dumnezeu ?  Capacitatea asta nu cumva o au toate mamiferele (ca specie, nu ca indivizi) ?    Si nu numai...

Oricum, n-are nici o legatura cu discutia.
Userul caruia i-am raspuns e credincios bigot.  Eu doar i-am raspuns folosind argumentele sale.

Edited by Barboso, 16 March 2013 - 14:54.


#9
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Aspectul cel mai important e ca noi ne dam seama de aspectele cele mai importante, in timp ce animalele alea ce isi spun maimute, de fapt noi le spunem, nu isi dau seama.
Asta conteaza.

#10
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007
Raspuns:

4.) Mamiferele cat si reptilele descind dintr-un stramos comun, au evoluat in acelasi timp, la fel si creierul, astfel ca dinosaurii aveau creiere superioare amfibienilor, iar pasarile aveau un creier superior dinosaurilor, mai departe mamiferele aveau initial un creier similar pasarilor, apoi din ce in ce mai complicat.
Mai pe scurt putem spune ca din cele mai vechi timpuri au existat animale antropomorfe, insa creierul acestora a ramas departe de a fi uman.
Creierul uman este rodul evolutiei vietii pe Terra, o evolutie ce s-a finalizat pe o lupta a creierelor, deoarece dinosaurii prin marime au inhibat dezvoltarea evolutiva somatica a altor genuri, astfel pasarile au devenit cu sange cald, bune zburatoare si foarte inteligente, iar la celalalt pol sub pamant mamiferele si ele extrem de versatile cognitiv.

#11
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
E adevarat ca exista asemanari intre animale si om insa acestea sunt de ordin pur material si fizic. Trăirea duhovnicească de care este capabil omul nu se întâlneste nici la maimute, nici la alte animale. Având o trăire duhovnicească aproape inexistentă, ateii au venit cu teoria evolutiei luand in calcul doar asemănările trupesti dintre om si animale. Depărtându-se de Ortodoxie, ei nu pot avea o judecata normala si prin argumentele lor sunt nule.

#12
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007
Stramosul omului era de talia gigantopitecului, avea laba piciorului similara cu laba ursului, adica ceva mai evoluata decat laba babuinului, in timp ce proportia si forma palmelor si degetelor mainii era similara maimutelor Aotes si multor alte maimute de peste ocean, avand o forma si mai umanizata decat palma gorilelor.

Alte aspecte fizice ne apropie de maimutele nasoase, urangutani si maimutele Uakari.

Desi cimpanzeii descind cel mai aproape de linia umana, ei sunt cei mai diferiti de oameni fizic vorbind, pe cand gorilele ceva mai indepartate filogenetic sunt mult mai similare omului, urangutanii si mai indepartati genetic seamana si mai tare cu oamenii, iar maimutele nasoase, Uakari si alte maimute inferioare sunt aproape umane in forma si proportile corpului.

Acelasi aspect il vedem atunci cand asemanam o vulpe, o hiena, un buldog si un ciobanesc german, practic buldogul se autoexclude din start somatic vorbind desi genetic discutand el este chiar caine la fel precum ciobanescul german.Posted Image

 Gonthar, on 16 martie 2013 - 17:27, said:

E adevarat ca exista asemanari intre animale si om insa acestea sunt de ordin pur material si fizic. Trăirea duhovnicească de care este capabil omul nu se întâlneste nici la maimute, nici la alte animale. Având o trăire duhovnicească aproape inexistentă, ateii au venit cu teoria evolutiei luand in calcul doar asemănările trupesti dintre om si animale. Depărtându-se de Ortodoxie, ei nu pot avea o judecata normala si prin argumentele lor sunt nule.

De ce ortodoxie? ... stramosii mei erau catolici, bunicii trecuti automat la ortodoxie, parintii ortodocsi, eu botezat dual (prima oara catolic, apoi ortodox), acum la maturitate devenit din ortodox catolic, ... am fost si ateu.

Tu ai traire duhovniceasca, eu am traire spirituala, ... tu ai credinta dogmatica, eu am o identitate national-catolica-romana si un model filosofic-religios propriu.

Daca iei lumea toata ortodoxia este aproape inexistenta, nici macar in Rusia nu este absoluta decat in partile occidentale la vest de Volga, la sud de Rep. Komi si Karelia.

#13
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

 Endinion, on 16 martie 2013 - 17:38, said:

Stramosul omului era de talia gigantopitecului, avea laba piciorului similara cu laba ursului, adica ceva mai evoluata decat laba babuinului, in timp ce proportia si forma palmelor si degetelor mainii era similara maimutelor Aotes si multor alte maimute de peste ocean, avand o forma si mai umanizata decat palma gorilelor.
Alte aspecte fizice ne apropie de maimutele nasoase, urangutani si maimutele Uakari.
Desi cimpanzeii descind cel mai aproape de linia umana, ei sunt cei mai diferiti de oameni fizic vorbind, pe cand gorilele ceva mai indepartate filogenetic sunt mult mai similare omului, urangutanii si mai indepartati genetic seamana si mai tare cu oamenii, iar maimutele nasoase, Uakari si alte maimute inferioare sunt aproape umane in forma si proportile corpului.

Laba piciorului umana, cea de urs si cea de babuin:

Attached Files



#14
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 Endinion, on 16 martie 2013 - 17:38, said:

De ce ortodoxie? ... stramosii mei erau catolici, bunicii trecuti automat la ortodoxie, parintii ortodocsi, eu botezat dual (prima oara catolic, apoi ortodox), acum la maturitate devenit din ortodox catolic, ... am fost si ateu.
Catolicii au umblat la dogme dupa cum au vrut ei si s-au departat de dreapta credinta care este ortodoxia...Nu inteleg cum ai putut sa iti schimbi credinta dupa cum ti s-a nazarit....Ti-ai schimba asa usor si echipa preferata de fotbal?

#15
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007

 Gonthar, on 16 martie 2013 - 18:29, said:

Catolicii au umblat la dogme dupa cum au vrut ei si s-au departat de dreapta credinta care este ortodoxia...Nu inteleg cum ai putut sa iti schimbi credinta dupa cum ti s-a nazarit....Ti-ai schimba asa usor si echipa preferata de fotbal?

Pai e destul de simplu, in Ardealul de nord nu prea exista ortodoxie, ea este rodul comunismului, nici macar bunicii nu s-au nascut ortodocsi, iar dintre parinti cei mai in varsta au fost botezati inca catolici, apoi trecuti la ortodoxie fara drept de apel din oficiu, am umblat cu totii la biserica ortodoxa fosta catolica, ... in turla bisericii inca erau statuile cu sf. Maria, Iisus si sf. Anton si sau Francisc ca le-a fost frica sa le scoata complet din biserica.

Oricum pentru mine nu acest aspect a contat ci identitatea romana veche.

Forma si proportile palmei si degetelor la Om, Aotes, Lemurian, gorila, ...

Saimiridae:
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/20/Saimiri_sciureus-1_Luc_Viatour.jpg/640px-Saimiri_sciureus-1_Luc_Viatour.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aotes (night monkey):
[ http://media.sacbee.com/static/weblogs/photos/images/june09/zoo_sm/zoo_an02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://us.123rf.com/400wm/400/400/balabanovj/balabanovj1104/balabanovj110400090/9327526-ring-tailed-lemur.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Endinion, 16 March 2013 - 19:01.


#16
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 Endinion, on 16 martie 2013 - 18:52, said:

Pai e destul de simplu, in Ardealul de nord nu prea exista ortodoxie, ea este rodul comunismului,
Ortodoxia este "rodul comunismului"?????? Deci, tu esti real?
Catolicismul a fost impus cu forta in Ardeal de habsburgi, romanii au fost siliti sa se lepede de dreapta credinta ortodoxa si sa accepte catolicismul. Toti romanii la origine au fost ortodocsi!

#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
@ Gonthar, inca nu mi-ai raspuns:  L-ai vazut tu pe Dumnezeu facand oameni din lut ?

#18
Endinion

Endinion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 05.03.2007
Forma fetei: om, uakari, orangutan, ...

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate