Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Formalitati vamale pentru export.

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
gmmai

gmmai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.02.2013
Buna,
am o mica firma in cadrul careia produc anumite obiecte pe care le vand in afara tarii..la vama trebuie sa prezint anumite documente cum ar fi factura,  adeverinte,copii dupa anumite acte..etc..pe langa toate aceste documente trebuie sa mai apelez la serviciile unui comisionar vamal in cazul in care valoarea coletului depaseste suma de 150 euro.Serviciile acestui comisionar vamal costa aprox 200ron. Am cautat in codul vamal si nu am gasit nicun articol din care sa reiasa ca sunt obligata sa apelez la serviciile unui comisionar vamal pentru a-mi intocmi acest document electronic de export.

Am trimis mai multe petitii la vama si raspunsul mi-a fost dat in articole de lege care nu faceau deloc referire la problema mea..

daca aveti mai  multe cunostinte va rog sa imi spuneti si mie.
Vreau sa stiu daca sunt sau nu sunt obligata sa platesc serviciile de intocmire a declaratiei vamale
si articolul din codul vamal care face referire la asta
apoi vreau sa va intreb daca exista avocati specializati in codul vamal ?

va multumesc in avans

#2
zamfirbarna

zamfirbarna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.12.2011
Parerea mea este ca va fi mult mai ieftin sa iti cauti un comisionar vamal care sa iti ia 40-50 de lei la o declaratie vamala, decat sa te pui sa iti emiti singura declaratiile vamale. Si fara declaratie vamala, nu vei putea face export. Asta nu au inventat-o romanii, e cam universala.

#3
gmmai

gmmai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.02.2013
multumesc pt raspuns. dar unde sa gasesc comisionari asa ieftini?

#4
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Orice firma isi poate depune singura declaratiile vamale de import/export, conf. cu Ordinul nr 6504/08.07.2010 pentru aprobarea normelor privind accesul operatorilor economici la Sistemul Român de Procesare a Declarației Vamale RCDPS: http://www.customs.r...tic_vamal.aspx.

Sunt unii transportatori care introduc gratuit acest serviciu in costul transportului.

#5
gotronic

gotronic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.07.2007

View Postgmmai, on 15 martie 2013 - 09:11, said:

..pe langa toate aceste documente trebuie sa mai apelez la serviciile unui comisionar vamal in cazul in care valoarea coletului depaseste suma de 150 euro.

Eu sunt in aceeasi situatie, dar nu am auzit nimic de valori mai mici de 150 euro fara declaratie vamala. Produsele mele sunt de cca 20..100 euro, si comisionarii vamali tot imi cer 50 ron+TVA. (negociat cu cearta, fiind acelasi produs de serie , ca le-am spus  altfel "murim amandoi de foame, eu nu vand la export tu nu faci declaratii vamale").

Sunt interesat si eu daca este limita aia de 150 euro, stiam ceva la importuri (am intrebat telefonic la bucuresti la vama) si difera la personae juridice fata de personae fizice.

Multumesc anticipat pentru un raspuns daca apare postat aici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate